Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 45

first rewind previous Page / 3 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  rada nadzorcza
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
PL
Celem artykułu była ocena rozwoju struktur systemu nadzoru (family business governance) w polskich firmach rodzinnych oraz określenie przydatności wykształconych do tej pory jego struktur na poziomie rodziny (podsystem zarządzania rodziną) i na poziomie firmy (podsystem nadzoru korporacyjnego) Ocena została dokonana na podstawie wyników badań przeprowadzonych w2013 rokuw20 firmach rodzinnych. Przeprowadzone badania miały charakter badań jakościowych, a wykorzystaną techniką pozyskania danych był wywiad. W badaniach uczestniczyli przede wszystkim przedstawiciele pierwszej i drugiej generacji z rodzin właścicieli badanych firm (39 respondentów). Otrzymane wyniki badań wskazują, że stopień zaawansowania procesu tworzenia struktur systemu nadzoru w badanych firmach rodzinnych nie był duży. O tej ocenie decyduje wykorzystanie najprostszego mechanizmu w podsystemie zarządzania rodziną (family governance) w postaci spotkań rodziny, które cechował niski stopień rozwoju wyrażający się m.in. brakiem ich sformalizowania. Z kolei rada nadzorcza jako główny element podsystemu nadzoru korporacyjnego była obecna jedynie w 6 na 20 badanych firm rodzinnych. Oceniając przydatność stworzonych do tej pory struktur systemu nadzoru w badanych firmach rodzinnych, należy stwierdzić, że dotychczasowe doświadczenia przedstawicieli starszego i młodszego pokolenia potwierdziły pozytywny wkład wnoszony przez spotkania rodziny, z kolei przydatność rady nadzorczej została oceniona jako niska.
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 2
|
issue 6
331-344
PL
Przyjęcie założenia wynikającego z upper echelons theory, dotyczącego czę-ściowej zależności między organami władania korporacyjnego a wynikami przedsiębiorstw, zaowocowało wieloma badaniami w obszarze identyfikowania determinant efektywności przedsiębiorstwa związanych ze strukturą organów. Celem artykułu jest przedstawienie możliwości empirycznego ujęcia tego pro-blemu. W pierwszej części opracowania zaprezentowano analizę badań przepro-wadzonych w Polsce i za granicą, z której wynika, że efektywność przedsię-biorstw najczęściej jest rozumiana jako maksymalizacja efektów finansowych, w związku z czym do jej pomiaru wykorzystuje się wskaźniki księgowe i rynkowe. Do tej pory rzadko uwzględniano efektywność w szerszym ujęciu, w kategoriach efektów dla interesariuszy. W ramach ujęcia statycznego badania koncentrują się na poszukiwaniu wpływu cech struktury organów władania korporacyjnego, takich jak liczebność zespołu, okres pełnienia funkcji oraz zróżnicowanie zespołu pod względem wieku, płci, doświadczenia, wykształcenia i kompetencji jego członków, na efektywność przedsiębiorstw. Jednak wyniki zagranicznych badań nie pozwa-lają na określenie jednoznacznych zależności, zaś w Polsce temat ten został podjęty przez niewielu badaczy. W drugiej części pracy zaproponowano projekt własnego badania, którego celem jest ocena znaczenia dla efektywności przedsiębiorstwa – mierzonej za pomocą ROA i Q Tobina – liczebności organów władania korporacyjnego i wykształcenia członków tych organów określonego za pomocą średniego okresu edukacji i indeksu zróżnicowania pod względem specjalizacji. Chociaż wyniki badań pilotażowych nie pozwalają na identyfikację zależności staty-stycznych, stanowią ważne wskazówki dla dalszych analiz. Niejednoznaczność wniosków z przeglądu literatury i własnych analiz su-geruje, że dalszym kierunkiem poszukiwań determinant efektywności przed-siębiorstw związanych z organami władania korporacyjnego powinna być identyfikacja procesów pośredniczących między strukturą organów a wynikami przedsiębiorstwa. Rozwiązaniem może być uwzględnienie koncepcji dynamiki grupowej.
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 2
|
issue 6
230-243
PL
Celem artykułu jest wskazanie cech charakterystycznych oraz problemów funkcjonowania rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Autor zakłada, że zarówno cechy, jak i działanie rad są determinowane przez przyjęte regulacje prawne oraz charakter prawny akcjonariusza, jakim jest Skarb Państwa. Badania przeprowadzone przez autora miały charakter interdyscyplinarny. Składały się na nie analiza regulacji prawnych oraz badania ankietowe wśród członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa oraz pracowników Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) nadzorujących spółki. Wyniki badań pozwoliły stwierdzić, że najważniejszymi cechami charakterystycznymi rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa jest wpływ na spółki czynników politycznych oraz aparatu urzędniczego MSP. Najważniejsze problemy funkcjonowania rad są związane właśnie z tymi cechami.
4
Content available remote

Problem niskiego udziału kobiet we władzach spółek

100%
PL
Panuje ożywiona dyskusja na temat potrzeby zwiększenia konkurencyjności spółek poprzez wykorzystanie talentów i kwalifikacji kobiet na najwyższych szczeblach. W biznesie kobiety na wysokich stanowiskach decyzyjnych są zbyt rzadko reprezentowane. W związku z zaistniałą sytuacją coraz częściej pojawiają się propozycje na temat rozwiązań w tym zakresie. Problemem jest kwestia świadomości społecznej oraz potrzeba przebicia szklanego sufitu. Jednym z czynników wpływających na zwiększenie udziału kobiet w procesach decyzyjnych w spółkach mogą być chociażby przejrzyste procedury wyboru władz spółek czy przejrzyste procedury w zakresie awansu na stanowiska decyzyjne.
PL
Ostatni kryzys ekonomiczny, z którego skutkami gospodarka światowa zmaga się do tej pory, stanowi potwierdzenie tego, że efektywny nadzór korporacyjny jest warunkiem koniecznym sprawnego działania mechanizmów rynkowych. Z tego też względu istotne jest poznanie czynników wpływających na efektywność nadzoru. Wśród nich wiele uwagi w literaturze przedmiotu poświęca się niezależności członków rad nadzorczych i innych organów spółki. Wydaje się jednak, że tylko w nielicznych publikacjach znaleźć można głębszą refleksję nad istotą niezależności członków organów spółki. Brakuje badań, które byłyby pomocne w ustaleniu kluczowych czynników decydujących o niezależności. Dodatkowo widoczna jest znacząca rozbieżność pomiędzy definicjami niezależności stosowanymi przez różnych autorów, czego skutkiem są duże różnice w wynikach badań dotyczących wpływu niezależności członków najważniejszych organów spółek na efektywność organizacji. W niniejszym artykule w uporządkowany sposób zostaną zaprezentowane dotychczasowe poglądy i wyniki badań dotyczące istoty niezależności członków organów spółek. Ponadto zostanie przeprowadzona wstępna analiza przepisów prawa w tym zakresie. Na tej podstawie zostaną przedstawione najbardziej obiecujące kierunki przyszłych badań.
PL
Celem artykułu była analiza zależności między wybranymi charakterystykami systemów corporate governance a ujawnieniami w zakresie CSR. Przedstawiono teoretyczne zależności między dwiema koncepcjami. Bazują one na podobnych założeniach teoretycznych, które opisują między innymi teoria agencji, teoria interesariuszy oraz teoria legitymizacji. Przedmiotem szczególnej analizy były następujące charakterystyki ładu korporacyjnego determinujące ujawnienia CSR: liczba niezależnych menedżerów w radzie nadzorczej, wielkość rady nadzorczej, sprawowanie funkcji zarządczych i kontrolnych przez jedną osobę, oddziaływanie komitetu audytu, rodzaj inwestora dominującego, własność menedżerska. Praktyki w zakresie corporate governance oddziałują bezpośrednio na sprawozdawczość finansową przedsiębiorstwa, podczas gdy CSR wpływa na nią w sposób pośredni. Zależności między wyżej wymienionymi zjawiskami należy rozpatrywać w dłuższym czasie. Wnioski opracowano na podstawie analizy literatury.
PL
Celem opracowania jest identyfikacja instytucjonalnego podejścia do interlocking directorates z perspektywy teorii uzależnienia zasobowego. Problematyka ta była rozpatrywana w kontekście powiązań pomiędzy spółkami akcyjnymi za pośrednictwem członków rad nadzorczych. Pojęcie interlocking directorates oznacza sytuację, w której dana osoba zasiada w organach zarządczo-kontrolnych co najmniej dwóch różnych spółek. Podjęcie tego tematu determinowała przesłanka wynikająca z istoty teorii uzależnienia zasobowego (ang. resource dependence theory), oparta na założeniu, że skuteczną metodą radzenia sobie z niepewnością i dającą podstawy do budowania przewagi konkurencyjnej, jest pozyskiwanie i rozwój w przedsiębiorstwie unikatowych zasobów i umiejętności. Badania empiryczne miały charakter pilotażowy i zostały przeprowadzone wśród członków zarządu i rad nadzorczych spółek akcyjnych. Badano zagadnienia związane z teorią uzależnienia zasobowego i odnoszące się do takich kwestii jak: zwiększenie dostępu do zasobów, monitoring otoczenia oraz budowa wiarygodności. Ponadto poruszono negatywny aspekt teorii uzależnienia zasobowego, polegający na destrukcyjnym wpływie interlocking directorates na funkcjonowanie powiązanych podmiotów. Wyniki badań potwierdziły istotne znacznie zjawiska interlocking directorates jako czynnika wspierającego budowę wiarygodności spółki, prowadzenie monitoringu jej otoczenia oraz uzyskanie zwiększonego dostępu do zasobów.
EN
The subject of the gloss is the judgment of the Supreme Court, Chamber of Labour, Social Insurance, and Public Affairs of 5 October, 2017, which dismissed the cassation of a complaint of a plaintiff, a former member of the management board of a joint-stock company, regarding an action to pay severance pay for termination of employment. This dismissal was owing to the fact that the annex to the employment contract was invalid, because it was concluded on the basis of an invalid resolution of the supervisory board of a company. The above decision of the Supreme Court deserves full approval, including, in particular, the ascertainment of invalidity of the resolution of the supervisory board of a company, taken at the settlement of an action regarding an employment relationship based on an annex to the employment contract, entered into on the basis of a resolution of a supervisory board.
PL
Przedmiotem glosy jest wyrok Sądu Najwyższego, Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z 5.10.2017 r., w którym oddalono skargę kasacyjną powoda - byłego członka zarządu spółki akcyjnej - w przedmiocie powództwa o zasądzenie odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy na skutek stwierdzenia, że aneks do umowy o pracę był nieważny, gdyż został zawarty na podstawie nieważnej uchwały rady nadzorczej spółki kapitałowej. Powyższe orzeczenie Sądu Najwyższego zasługuje na pełną aprobatę, w tym, w szczególności, stwierdzenie nieważności uchwały rady nadzorczej spółki kapitałowej, podjęte przy rozstrzyganiu powództwa ze stosunku pracy opartego na aneksie do umowy o pracę zawartym na podstawie uchwały rady nadzorczej.
EN
The author discusses the role of corporate governance in preventing economic crises, both in the enterprise and in the economy. The article is based on the research of literature. It presents the concept of corporate governance, crisis, and factors affecting the effectiveness of the supervisory board. In the final part, it presents the principles of effective corporate governance established by the OECD, and the recommendations for redefining of the rules resulting from the analysis of experiences of the last global financial crisis
PL
W spółkach kapitałowych (ksh) obowiązek nadzorowania i monitorowania procesu sporządzania i badania sprawozdań finansowych realizowany jest przez rady nadzorcze. W przypadku gdy spółka ma status jednostki zainteresowania publicznego (JZP), tworzone jest dodatkowe ciało, jakim jest komitet audytu. Porównanie kompetencji obu organów pozwala na stwierdzenie, że ich zadania i obowiązki się powielają. Jednak zgodnie z polskim prawem jedynie rada nadzorcza jako całość ma wyłączne, ustawowe kompetencje decyzyjne. Komitet nie może zatem zastępować rady, zaś jego funkcja ogranicza się do działalności doradczej i wspierającej działalność rady. Jednak dzięki niezależności i określeniu kwalifikacji członków komitetu, przewidywanym karom administracyjnym oraz enumeratywnie wymienionym kompetencjom i obowiązkom możliwy jest pełniejszy nadzór nad adekwatnością i skutecznością wszelkich systemów spółki w kontekście prawidłowości i rzetelności generowanych informacji, a tym samym wspomaganie bezpiecznego funkcjonowania JZP.
EN
In capital companies (CC) the obligation to supervise and monitor the process of preparing and auditing financial statements is carried out by the supervisory boards. If a company has the status of a public interest entity (PIE), an additional body is established, i.e. the audit committee. Comparing the competences of both bodies allows stating that their tasks and obligations are duplicated. However, in accordance with Polish law only the supervisory board, as a whole, has the exclusive, statutory decision-making powers. Therefore, the committee cannot replace the council, whereas its function is limited to advisory and supportive activities provided for the council. Independence and qualifications of the committee members, anticipated administrative fines and enumerated competences allow for the supervision over both adequacy and effectiveness of all systems in the context of the correctness and reliability of the generated information, and thus support the safe functioning.
PL
Artykuł przedstawia wyniki badań dotyczących opinii zarządzających szpitalami na temat funkcjonowania oraz przydatności rad społecznych i nadzorczych. Wyniki te wskazują, że działalność rad nadzorczych jest przydatna dla organu właścicielskiego i samej placówki. W przypadku rad społecznych – większe korzyści uzyskuje organ właścicielski. Szczególnie wysoko jest oceniany nadzór rad nadzorczych nad kwestiami ekonomiczno-zarządczymi. Nie wskazano na większe problemy funkcjonowania rad. Respondenci podkreślili jednak, że ich członkowie nie zawsze są przygotowani do posiedzeń i nie zawsze mają odpowiednie kwalifikacje. Zarządzający szpitalami zdecydowanie wyżej cenią sobie wkład w zarządzanie szpitalami, jaki wnoszą rady nadzorcze. W porównaniu z nimi rady społeczne zostały ocenione stosunkowo nisko.
EN
The paper presents the results of research on the opinions of hospital managers concerning the operation and usefulness of social supervisory boards and supervisory boards. The results of the research suggest that boards of trustees are useful for hospitals and their owners. Social supervisory boards are more beneficial to the owners. The impact of boards of trustees on economic and management issues is particularly important. The boards themselves operate without significant problems. Respondents stress, however, that board members are not always prepared for meetings and do not always have appropriate qualifications. Hospital managers appreciate the contribution of boards of trustees much more than that of social supervisory boards.
PL
Praca obejmuje analizę podstawowych aktów prawnych z zakresu spółek z udziałem jednostek samorządu terytorialnego, skupiając się głównie na tematyce powoływanych w nich rad nadzorczych. Oprócz podstawowych elementów, takich jak liczebność rad, czas trwania ich kadencji, obligatoryjność po-wołania, szczególnie podkreślono obecny w nich czynnik ludzki. Omówiono m. in. podstawowe regulacje dotyczące wymogów, które muszą spełnić kandydaci na członków rad nadzorczych oraz wynagradzania osób już powołanych.Artykuł zwraca uwagę również na kontrowersje powstałe w związku z nowelizacją ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, m. in. dotyczące zasady „jedna osoba na jedną radę”.
EN
The article presents an analysis of basic legal acts in the field of companies with the participation of local authorities, focusing mainly on the subject of supervisory boards established in them. In addition to the basic elements, such as the number of members, the duration of their term, obligatory of appointment, the human factor in them is particularly emphasized. It presents, among others, basic regulations concerning the requirements that candidates for members of supervisory boards have to complete and the remuneration of persons already appointed.The article also presents the controversies arising in connection with the amendment to the Act on the management of state property, including the principle of "one person per one supervisory board".
EN
The global financial crisis of 2008–2010 undermined confidence in companies operating in the banking sector. Corporate governance systems in banks have been blamed as ineffective and pinpointed as a driving force behind the crisis. In response, international and national regulatory authorities have issued a number of guidelines to improve the effectiveness of supervisory mechanisms. In this article, the author verifies the influence of selected corporate governance standards and characteristics on the effectiveness of banks listed on the Warsaw Stock Exchange (WSE). The research results confirm a statistically significant effect of mechanisms defined as corporate governance “best practices” and factors related to the size of a bank and its management. In particular, this study shows that there is a negative association between fraction of independent members of supervisory board and the cost effectiveness of WSE-listed banks.
PL
Wydarzenia globalnego kryzysu finansowego 2008–2010 podważyły zaufanie do podmiotów funkcjonujących w ramach sektora bankowego. Systemy nadzoru korporacyjnego w bankach uznane zostały za nieskuteczne, a niekiedy nawet za sprzyjające generowaniu zjawisk kryzysowych. W reakcji na tak sformułowane zarzuty międzynarodowe i krajowe organy regulacyjne wydały szereg wytycznych mających na celu poprawę skuteczności mechanizmów nadzorczych. W artykule autorka weryfikuje wpływ wybranych standardów i charakterystyk corporate governance na efektywność funkcjonowania banków notowanych na GPW. Zaprezentowane wyniki badań potwierdzają istotność oddziaływania niektórych mechanizmów uznawanych za „dobre praktyki” nadzoru oraz wpływ innych elementów odnoszących się do wielkości banku i osoby prezesa. Oszacowane znaki parametrów strukturalnych modelu dowodzą m.in. ujemnej relacji pomiędzy wielkością frakcji członków niezależnych rady a efektywnością kosztową banków notowanych na GPW.
EN
This paper aims to describe the characteristics of members of management and supervisory boards in 6,489 joint-stock companies registered in the Polish National Court Register from 2001 to 2017 and to highlight differences between companies depending on their ownership structure: private vs. state-owned. We analysed features such as the term of office, gender, age, and nationality. The average term of a management board is two years and three months. In state-owned enterprises (SOE), this period is several days shorter. Meanwhile, supervisory boards have terms of two years and six months on average. In private companies, the term of office is two months longer than in SOEs. The average board member was 43.5 years old when appointed in private companies and about 45 years old in SOEs. Men predominate in the boardrooms. Comparing management boards, the underrepresentation of women is greater in SOEs. Meanwhile, in the case of private companies, women are more underrepresented on the supervisory boards. We show that the features of board members are statistically significant depending on the ownership structure, but these differences are not large.
PL
Celem artykułu jest analiza porównawcza zarządów i rad nadzorczych w spółkach akcyjnych w Polsce w latach 2001–2017 w zależności od struktury własności (państwowe vs prywatne). Użyto kryteriów: długość kadencji, płeć, wiek, narodowość członków zarządów i rad. Przedmiotem analizy są spółki akcyjne zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym w latach 2001–2017 (ogółem 6489 spółek). Kadencje w zarządach spółek trwają średnio ok. dwa lata i trzy miesiące. W spółkach państwowych kadencje są krótsze o kilkanaście dni. Kadencje w radach nadzorczych trwają średnio dwa lata i sześć miesięcy i w spółkach prywatnych są dłuższe o ponad dwa miesiące w porównaniu ze spółkami państwowymi. Średni wiek kandydata w momencie powołania do zarządu i rad nadzorczych wynosi około 43,5 roku w przedsiębiorstwach prywatnych i około 45 lat w przedsiębiorstwach państwowych. Kadencje w zarządach i radach nadzorczych są zdominowane przez mężczyzn. W zarządach większą skalą niedoreprezentowania kobiet charakteryzują się spółki państwowe. Z kolei w radach nadzorczych niedoreprezentowanie kobiet jest większe w spółkach prywatnych. Z przeprowadzonych badań wynika, że cechy członków rad nadzorczych i zarządów są statystycznie istotnie różne w zależności od struktury właścicielskiej przedsiębiorstwa, jednak różnice te nie są duże.
EN
The goal of this article is to answer the question if dualistic system with the introduction of full independency and overbalance of such independent members in a board of trustees leads to the achievement of postulated results, i.e. to the growth of the shareholders value. The understanding of the independency and by which way it is achieved – in Europe as well as in the USA, is to be claryfied at the begining. Empirical and legal comparative methods have been used in that area. Empirical research done in USA and Poland will be introduced and the monistic and dualistic systems shall be compared as following. All this should demonstrate that despite unquestionable advantages of appointing independent members of the boards of trustees, the relation of outlays and effects with the existing absolute duty of appointing independent members of the board of trustees shows negative. Close effects are simply achieved also in countries with systems, where the demand of independency is not that essential. An attempt has been undertaken to find the reasons for the negative results of the empirical research on the independency of the members of the boards of trustees and to characterize possible reasons of the lack of correlation between the company’s performance and the number of independent members in their boards of trustees. The authors hope that the scope of analysis drawn this way will contribute to the discussion, whether the independency of the controlling element in the boards of trustees of joint-stock companies guarantied by ius cogens should belong to the indisputable dogmas of the Polish company law.
EN
The Act on the principles of shaping wages, despite the fact that it is not a particularly extensive act, does not fall into the category of those whose provisions are easily implemented in the legal turnover. The basic problem is that the board member joins the company with a civil-legal relationship, which results in the creation of a comprehensive contract containing all issues related to the provision of the service and remuneration. The second basic element causing the provisions of the Act on the principles of wage formation to be controversial is that they omit the issue of social benefits. Observing the practice, there is no doubt that the current shape of the regulations must change. Already today one can see the efforts to amend the Act, which is reflected in the guidelines of the Chancellery of the Prime Minister addressed to the organs of State Treasury companies
PL
Ustawa o zasadach kształtowania wynagrodzeń, mimo że nie jest aktem szczególnie obszernym, nie należy do kategorii tych, których postanowienia są łatwo implementowane w obrocie prawnym. Podstawowym problemem jest to, że członka zarządu łączy ze spółką stosunek cywilnoprawny, czego konsekwencją jest stworzenie obszernej umowy zawierającej wszystkie kwestie związane ze świadczeniem usługi oraz wynagrodzenia. Drugim zasadniczym elementem powodującym, że przepisy Ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń są kontrowersyjne, jest to, że pomijają one problematykę świadczeń socjalnych. Obserwując praktykę, nie ma wątpliwości, że obecny kształt przepisów musi ulec zmianie. Już dzisiaj można zauważyć dążenie do nowelizacji ustawy, które przejawia się choćby w wytycznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów kierowanych do organów spółek Skarbu Państwa.
PL
W ostatnich latach dużo uwagi poświęcono wynagrodzeniu członków zarządu w spółkach, w szczególności z sektora bankowego. Wiele badań wskazało wpływ niewłaściwej polityki wynagradzania na podejmowanie przez menedżerów nadmiernego ryzyka i skupiania się na krótkookresowych wynikach spółki. Niewiele zaś uwagi poświęcono wynagrodzeniom osób pełniących funkcje w organie nadzorującym. A przecież to do ich kompetencji należy określanie zasad wynagradzania i wynagrodzeń menedżerów. Członkowie rady nadzorczej za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie. Jednakże ze względu na specyfikę ich pracy – spotykają się tylko kilka bądź kilkanaście razy w roku – procedury ustalania poziomu ich wynagrodzenia różnią się od tych dla członków zarządu, niższej kadry kierowniczej, czy też szeregowych pracowników. Celem artykułu jest ocena transparentności procedur ustalania oraz wysokości wynagrodzenia członków rad nadzorczych w bankach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zostanie zbadane jakie czynniki wpływają na wypłacanie przez banki wynagrodzenia członkom rad nadzorczym, a także czy występują różnice w wynagrodzeniach ze względu na pełnione w niej funkcje.
EN
In recent years, much attention was paid to the remuneration of management board members in companies, particularly in the banking sector. Many studies have pointed to the impact of inadequate remuneration policy on excessive risk taking by managers and focusing on short-term results of the company. Little attention, however, has been paid to remuneration of persons performing functions in the supervisory body. Yet, it is their competence to define the principles of managers’ remuneration. Members of the supervisory board receive remuneration for their work. However, due to the nature of their work - they meet only a few or several times a year - the procedures for determining the level of their remuneration are different from those for the members of the board, lower executives or rank and file employees. The aim of this paper is to assess the transparency of the procedures for determining the remuneration and its amount for members of supervisory boards in the banks listed on the Warsaw Stock Exchange. This paper examines what factors influence the remuneration paid by the banks to members of the supervisory council, and whether there are differences in remuneration due to the position held by these members.
PL
W niniejszym artykule przedstawiono propozycje zmian legislacyjnych w przepisach, których celem jest umożliwienie budowania profesjonalnej kadry członków rad nadzorczych w podmiotach kontrolowanych przez Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Przy jednoczesnym zachowaniu bezstronności i neutralności przed naciskami lub działaniami natury politycznej wywołującymi podejrzenia o stronniczość i wpływ na sferę działalności gospodarczej. Propozycje te powstały w następstwie przeglądu przepisów regulujących przywołane zagadnienie, w których wykazano luki oraz niekonsekwencje, mając przy tym na uwadze zmianę otoczenia prawnego na przełomie 2016/2017. Autorzy podjęli więc próbę opracowania własnych propozycji zmian legislacyjnych zmierzających do ich usunięcia.
EN
In this article the authors present proposals to legislative changes in the laws with the aim of building professional supervisory board members in the companies controlled by the State Treasury or local government authorities. This process must be impartial and neutral to political interference in the business sphere. The proposals derive from the review of the laws regarding the issue, which showed gaps and inconsistencies, also taking into account the changes in the laws at the turn of the year 2016/2017. That is why, the authors make an attempt to develop their own proposals of the legislative changes to eliminate or reduce the gaps and inconsistencies.
EN
The introduction of the upper echelons theory by Hambrick and Mason in 1984 raised the interest in Top Management Teams (TMT) as key decision makers and in their impact on organizations’ performance. As initial search for the relation between TMT structure and company effectiveness did not bring conclusive results, recently the emphasis has been put on TMT functioning and group processes. Affective conflicts defined as a disagreement between team members caused by personal dislikes are one of them. The main objective of this article is to enrich theoretical considerations with the empirical identification of the relationship between affective conflicts in supervisory boards and their effectiveness. Moreover, various determinants of affective conflicts were examined. Apart from theoretical analysis of the problem, the value of this article is the presentation of the results of own empirical study conducted among members of supervisory boards representing 46 public companies operating in Poland. The results showed that affective conflicts decrease board performance, but the relation is not statistically significant. It was also observed that the strongest determinats of affective conflicts are work organization, education level of board memebers, and team cohesiveness. Conclusions are useful for the organization and moderation of board meetings and the selection of candidates.
PL
Wprowadzenie „teorii wyższych szczebli” (ang. the upper echelons theory) przez Hambricka i Masona w 1984 roku wzbudziło zainteresowanie zespołami naczelnego kierownictwa jako kluczowymi decydentami w przedsiębiorstwie i ich wpływem na wyniki organizacji. Początkowe poszukiwanie relacji między strukturą tych zespołów a efektywnością spółek nie przyniosło jednoznacznych rezultatów, dlatego coraz więcej uwagi poświęca się funkcjonowaniu rad dyrektorów, zarządów i rad nadzorczych oraz procesom grupowym w tych zespołach. Jednym z takich procesów są konflikty afektywne rozumiane jako brak zgodności między członkami zespołu spowodowane osobistymi antypatiami. Głównym celem tego artykułu jest wzbogacenie rozważań teoretycznych o empiryczną identyfikację związku między konfliktami afektywnymi w radach nadzorczych a skutecznością rad. Ponadto zbadano różne determinanty konfliktów afektywnych. Oprócz teoretycznej analizy problemu wartością tego artykułu jest prezentacja wyników własnych badań empirycznych przeprowadzonych wśród członków rad nadzorczych reprezentujących 46 spółek publicznych działających w Polsce. Wykazano, że konflikty afektywne obniżają efektywność rady nadzorczej, ale relacja ta nie jest istotna statystycznie. Zaobserwowano również, że najsilniejszymi determinantami konfliktów afektywnych są organizacja pracy, poziom wykształcenia członków rady oraz spójność zespołu. Wnioski wynikające z badań mogą być wykorzystane przy organizacji i moderacji posiedzeń rad nadzorczych oraz przy doborze kandydatów do rady.
PL
Przepisy kodeksu spółek handlowych (art. 385 K.s.h.) określają minimalną liczbę członków rady nadzorczej – co najmniej trzech, a w spółkach publicznych co najmniej pięciu członków. Problem powstaje, gdy przy minimalnej liczbie członków tego organu jeden z nich złoży oświadczenie o rezygnacji z członkostwa w radzie nadzorczej spółki. Tym samym rada nadzorcza spółki od momentu złożenia takiego oświadczenia składa się zaledwie z dwóch członków, tj. poniżej wymaganego minimum składu osobowego, co skutkuje niemożnością podejmowania przez nią działań. Przedmiotem artykułu są rozważania dotyczące rezygnacji członka rady nadzorczej z pełnienia w niej funkcji oraz określenia, czy spółka z o.o. posiada –na podstawie art. 189 K.p.c. – interes prawny w ustaleniu nieważności oświadczenia członka rady nadzorczej o rezygnacji z członkostwa w tej radzie. Dodatkowo analizowane są skutki prawne złożenia oświadczenia o rezygnacji z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez jednego z jej członków.
EN
According to the provisions of the Code of Commercial Companies (i.e. Art. 385), Supervisory Board must be composed of at least three members and, with regard to public law companies, five members. The problem occurs when the above-mentioned entity is composed of a minimum number of members and one of them makes a statement on his resignation from Supervisory Board’s membership. Hence, the company’s Supervisory Board is composed of merely two members from the moment such a statement has been made, i.e. it is unable to undertake actions. The article considers the issue of resignation from Supervisory Board’s membership. Additionally, the author attempts to determine herein whether under Art. 189 of the Code of Civil Procedure (CCP), a limited liability company (LLC) [spółka z o.o.] has a legal interest to determine invalidity of the statement made by Supervisory Board’s member on his membership resignation. I also analyse legal effects of the statement on resignation from Limited Liability Company Supervisory Board’s membership made by one of its members.
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.