Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 47

first rewind previous Page / 3 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  regulacje
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
PL
Referat wykazuje na wysokie zagrożenia wynikające z wdrażania norm CRD IV/CRR (Bazylea III) polegające na wystąpieniu potencjalnej luki w stabilnych źródłach finansowania polskiego sektora bankowego. Groźba negatywnego wpływu na gospodarkę wynika z ewentualnej redukcji oferty kredytów długookresowych dla wszystkich klientów banków. Zagrożenia rozpatruje się zarówno poprzez pryzmat wewnętrznych (np. depozyty i środki gromadzone na cele emerytalne w ramach III filaru) i zewnętrznych źródeł pozyskiwania finansowania długoterminowego (zasilanie przez zagraniczne matki, sekurytyzację, emisje obligacji) przez banki. Przedstawia się przyczyny relatywnie niskiego poziomu długoterminowego finansowania w Polsce i pokazuje liczne bariery regulacyjne, a także możliwe kierunki działań, które mogą poprawić te niepokojące perspektywy.
2
Content available remote

Korzyści i koszty PSD 2 w świetle wyników badań

100%
Zarządzanie i Finanse
|
2016
|
vol. 3
|
issue 1
101-120
PL
PSD 2 jest kluczową dyrektywą, która może zmienić reguły i mechanizmy konkurowania na rynku płatności. Dominujące opinie wskazują, że może ona generować dla sektora bankowego zarówno zagrożenia, jak i szanse. W artykule przedstawiano przegląd wyników badań empirycznych dotyczących skwantyfikowanych i kompleksowych ocen skutków tej regulacji. Prezentowane rezultaty badań trudno uznać za w pełni przekonujące, zwłaszcza czy wdrażana rekomendacja będzie wystarczająco skuteczna i efektywna. Finalna konkluzja artykułu jest taka, że niezbędne jest podjęcie bardziej pogłębionych badań w tym obszarze, mających na celu ukształtowanie takich regulacji, aby zwiększyć prawdopodobieństwo uniknięcia systemowego ryzyka.
EN
This article is dedicated to the presentation of accounting regulations contained in the Napoleonic Code and the Commercial Code of 1807. The primary function of accounting regulation at that time was to ensure the safety of conducting business transactions (in particular the interests of creditors), their proper documentation and disclosure of financial information. Major provisions serving this objective included: { the requirement to keep accurate and reliable business accounts, { the requirement to preserve books of account for 10 years, { the possibility of using books that meet certain criteria as evidence in judicial proceedings,{ the requirement to prepare a report (balance sheet) for the purpose of bankruptcy proceedings, which, in case of the merchant's death, passes to his closest family, { in case of bankruptcy a severe penalty system for inaccurate bookkeeping.
PL
Niniejszy artykuł prezentuje regulacje Kodeksu Napoleona i Kodeksu handlowego z 1807 r. w zakresie ksiąg rachunkowych. Podstawową funkcją ówczesnych regulacji rachunkowości było zapewnienie bezpieczeństwa prowadzenia obrotu gospodarcze-go (w szczególności zabezpieczenie interesów wierzycieli), jego udokumentowania oraz jawności informacji finansowych. Służyły temu:. obowiązek rzetelnego i wiarygodnego prowadzenia ksiąg handlowych,. obowiązek archiwizowania ksiąg handlowych przez 10 lat,. możliwość wykorzystania ksiąg handlowych spełniających określone warunki jako dowodów w postępowaniu sądowym,. obowiązek sporządzania sprawozdania (bilansu) na potrzeby procedury upadłościowej, przechodzący – w przypadku śmierci kupca – na jego najbliższą rodzinę,. rozbudowany system dotkliwych kar za nierzetelne prowadzenie ksiąg handlowych w przypadku stwierdzenia upadłości.
5
Content available remote

Piramidy finansowe a regulacje i nadzór

100%
PL
W artykule przedstawiono aspekty teoretyczne piramid finansowych, w tym model punktu krytycznego ich bankructwa oraz rozwój piramid w Polsce. Dokonano przeglłdu najważniejszych polskich regulacji i luk w tym zakresie. Przedstawione zostały wyniki badania Delphi dotyczącego uwarunkowań dezaktywacji piramid. W końcowej części zaprezentowano propozycje działań zapewniających eliminację tego typu biznesu na rynku finansowym.
PL
Mając na uwadze negatywne skutki, jakie ostatni kryzys finansowy wywołał w realnej sferzegospodarki należy stwierdzić, że stabilność systemu finansowego i w szczególności sektora bankowego,powinna być traktowana przez rządy i instytucje nadzorcze jako dobro publiczne. W tymcelu konieczne jest wypracowanie rozwiązań wspierających stabilność sektora finansowegow dłuższym horyzoncie czasu, umożliwiających identyfikację i szybkie reagowanie na pojawiającesię zagrożenia oraz wzmocnienie nadzoru finansowego w skali krajowej, europejskiej i międzynarodowej.Osiągnięcie satysfakcjonujących efektów w tej sferze utrudnia obecnie niestabilna koniunkturagospodarcza w krajach UE oraz trudności z zarządzaniem finansami publicznymi. Celemartykułu jest weryfikacja hipotezy, iż mnogość nowych regulacji oraz instytucji nadzorczycho różnej skali oddziaływania ograniczać może tempo i skuteczność stabilizowania europejskiegosektora bankowego. Wykorzystując metodę analizy opisowej a artykule dokonano charakterystykidziałań w obszarze funkcjonowania sektora bankowego podjętych w reakcji na kryzys z 2007 r.oraz uwarunkowań stabilności sektora bankowego. W dalszej części artykułu dokonano przeglądunajważniejszych inicjatyw służących budowaniu długookresowej stabilności na europejskim rynkufinansowym. Zdaniem autorki do podstawowych czynników ograniczających budowę stabilnegosystemu finansowego zaliczyć należy znaczny zakres złożoności inicjatyw podjętych na forumUE, mnogość regulacji w obszarze budowy nowej architektury systemu finansowego, co niesprzyja efektywności i może skutkować brakiem przejrzystości oraz powielaniem kompetencji,konflikt interesu pomiędzy nadzorcami unijnymi i krajowymi oraz brak wspólnego stanowiskawszystkich państw członkowskich wobec wprowadzanych zmian. Dotychczasowa neoliberalnadoktryna dotycząca minimalizowania roli instytucji nadzoru i regulacji w systemie finansowympowinna zostać zastąpiona koncepcją bazującą na wzmocnieniu nadzoru, przejrzystych regulacjachprawnych ograniczających zjawisko arbitrażu i wyznaczających zakres oraz skalę odpowiedzialnościza podejmowane decyzje wraz z możliwymi konsekwencjami. Zasadniczym celempowinno stać się stworzenie systemu umożliwiającego identyfikację i szybkie reagowanie napojawiające się zagrożenia, zapewniającego ochronę przed nadużyciami oraz eliminującego możliwienajwięcej ryzyk a także zabezpieczającego interesy osób prywatnych i instytucji sfery publicznej.W warunkach globalnego rynku finansowego pożądanym jest utworzenie organizacjio zasięgu światowym mającej międzynarodowy mandat do działań w sferze wspierania stabilnościświatowego sektora finansowego.
PL
Celem pracy jest przedstawienie spojrzenia Austriackiej Szkoły Ekonomii na problematykę rozwoju zrównoważonego. Autor posłużył się w tym celu metodą analizy i krytyki piśmiennictwa. Szczegółowo zdefiniował pojęcie zrównoważonego rozwoju – zarówno składowe tego terminu, jak i całe jego znaczenie, posiłkując się definicją UNESCO. Następnie przedstawił podstawy metodologii Austriackiej Szkoły Ekonomii, subiektywistycznego i indywidualistycznego nurtu w ekonomii, którego zwolennicy, posługując się metodologiczną zasadą homo agens (człowiek działający), wykazują nieskuteczność rządowych interwencji. W trzeciej części pracy autor stara się wykazać możliwość implementacji zasad oraz idei rozwoju zrównoważonego do rzeczywistej gospodarki, aby nie było konieczności uciekania się do przymusowych regulacji bądź nakazów instytucjonalnych, narzuconych przez organy państwowe bądź organizacje międzynarodowe. Jednym z tych sposobów może być Społeczna Odpowiedzialność Biznesu. W podsumowaniu zaprezentowano wnioski.
PL
Chociaż regulacje rynku są przedmiotem licznych studiów naukowych zarówno na poziomie ogólnym, jak i w obszarze rynków branżowych, to większość autorów koncentruje się na badaniach jakościowych. Emanacją ilościowych badań w zakresie regulacji rynku jest najczęściej budowa statycznych lub dynamicznych indeksów obrazujących poziom regulacji. Duża część tego typu indeksów dotyczy regulacji ogólnych dla całej gospodarki, a jedynie niewielki odsetek tego typu badań odnosi się do rynku turystycznego. Celem pracy jest budowa indeksu regulacji rynku touroperatorskiego. Wskaźnik został opracowany na podstawie danych zebranych w wyniku analizy literatury przedmiotu, aktów prawnych oraz wywiadów z przedstawicielami organizacji turystycznych w 11 państwach europejskich. Badania wykazały, że regulacje w poszczególnych państwach mogą być porównane jedynie w bardzo ograniczonym zakresie. Ponadto indeks regulacji rynku touroperatorskiego nie jest skorelowany z indeksem regulacji ogólnych. Zdaniem autorów jedynie znacząca liberalizacja jest w stanie zapewnić utworzenie wspólnego rynku touroperatorskiego w Unii Europejskiej.
PL
W niniejszym artykule zostały omówione zagadnienia związane z „harmonizacją” podatku od towarów i usług, która to ostatnimi czasy przysparza wiele problemów. Problemy te bezpośrednio związane są z patologizacją prawa krajowego oraz zaistnieniem biznesu optymalizacyjnego.
10
100%
PL
W artykule scharakteryzowano genezę i znaczenie pojęcia neutralności sieciowej w odniesieniu do infrastruktury teleinformatycznej, w tym szczególnie sieci Internet. Na przykładzie praktyk rynkowych operatorów sieci oraz regulacji prawnych stosowanych w różnych krajach przedstawiono ewolucję zasady otwartej i neutralnej sieci oraz jej przyczyny i potencjalne skutki dla dalszego rozwoju sieci i świadczonych za jej pośrednictwem usług. W końcowej część artykułu przed-stawione zostały propozycje dotyczące prawnego usankcjonowania zasad dotyczących neutralności sieciowej na poziomie międzynarodowym i krajowym.
XX
The article describes the origins and meaning of the concept of net neutrality in relation to ICT infrastructure, especially the Internet. The evolution of open and neutral network and its foundations and consequences for the development of the network and the services provided are presented on the example of market practices of network operators and regulations applicable in the various countries. The final part of the article presents proposals relating to the determination of the rules on net neutrality at the international and national levels.
EN
For several years, the expansion of the shadow banking sector in the world can be observed. Shadow banking institutions offer products which partly replace banking transactions and partly complete a banks’ offer. In practice, it is difficult to draw the line separating banks and shadow banking institutions. Shadow banks perform a lot of essential economic and social functions. Both positive and negative aspects of their functioning can be distinguished. Although shadow banking institutions operate like banks, they are not the subject of registration and prudential regulation as banks. The activity of shadow banks is associated with high risk and through linkages with banks they can destabilize the entire financial system of the country in the event of bankruptcy. It has become a prerequisite for the attempts to regulate the activity of shadow banks at the national and international level. In the article, the authors analyze the shadow banking sector in the world and the efforts which have already been taken to regulate the activities of these institutions.
PL
Od kilkunastu lat na świecie postępuje ekspansja sektora parabankowego. Instytucje parabankowe oferują po części produkty zastępujące transakcje bankowe, a po części uzupełniają ofertę banków. W praktyce bardzo trudno jest rozgraniczyć banki od parabanków. Te drugie pełnią wiele istotnych funkcji o charakterze ekonomicznym i społecznym. Wyróżnić można przy tym zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty ich funkcjonowania. Choć parabanki prowadzą działalność podobną do banków, nie podlegają rejestracji i regulacjom ostrożnościowym tak jak banki. Ich działalność obciążona jest wysokim ryzykiem i w przypadku bankructwa poprzez powiązania z bankami mogą one zdestabilizować cały system finansowy kraju. Stało się to przesłanką podjęcia na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej próby uregulowania działalności parabankowej. Przedmiotem artykułu jest analiza rynku parabanków na świecie i podjętych już wysiłków na rzecz uregulowania ich działalności.
PL
Niniejszy artykuł adresuje zjawisko znacznego wzrostu przypadków, w których przedsiębiorstwa energetyczne dokonują odmowy przyłączenia nowych źródeł energii odnawialnej, ze szczególnym uwzględnieniem rynku energii elektrycznej. Autor artykułu stoi na stanowisku, że przyczyna zaistniałego stanu rzeczy leży w regulacjach prawnych, które swoim aktualnym kształtem przyczyniają się do pogłębienia różnic pomiędzy podmiotami wnioskującymi o przyłączenie a podmiotami dokonującymi przyłączenia w zakresie przysługujących im praw i obowiązków w ramach procedury przyłączeniowej.
PL
Niniejszy artykuł adresuje kwestię dopuszczalności i zakresu ingerencji organów antymonopolowych w działania przedsiębiorców podejmowane na rynkach regulowanych, ze szczególnym uwzględnieniem sektora energetycznego. Autorzy artykułu stoją na stanowisku, wbrew pojawiającym się ostatnio tezom niektórych przedstawicieli doktryny, że organ antymonopolowy ma kompetencje do interwencji w każdym wypadku, gdy mamy do czynienia ze swobodnym działaniem przedsiębiorcy. Uprawnienia organów antymonopolowych są w tym zakresie komplementarne względem narzędzi, którymi dysponują rynkowi regulatorzy.
14
75%
EN
Polish Peoples Army (Ludowe Wojsko Polskie) was formed in complex external and internal situation of post-war Poland. After the war operations, it took the unpopular role of strengthening the authorities, at the same time being its support. The “strong arm” of the nation and, at the same time, “shield” of PZPR (Polish United Workers’ Party) as Polish Army was named in propaganda, was a part of a country with restricted sovereignty and bound by alliances resulting from geopolitical circumstances of the day. Officer corps of the army was to be characterised by certain moral and ethical values and customs, compatible with the official national world views doctrine. In the years 1965–1989 three separate normative documents were prepared by the army, constituting the ethical code of practice of the staff in professional relations as well as personal life. This article is an attempt to draw an outline of the staff through these regulations.
PL
Ludowe Wojsko Polskie formowało się w złożonej sytuacji zewnętrznej i wewnętrznej powojennej Polski. Po zakończeniu działań wojennych odgrywało mało popularną wśród kadry oficerskiej rolę umacniania władzy, stanowiąc dla niej oparcie. „Zbrojne ramię” narodu i jednocześnie „tarcza” PZPR jak propagandowo pisano i mówiono o ludowym Wojsku Polskim, było elementem państwa, o ograniczonej suwerenności i związanego sojuszami wynikającymi z ówczesnych uwarunkowań geopolitycznych. Korpus oficerski tej armii miały cechować odpowiednie walory moralno-etyczne i zwyczaje, zgodne z oficjalną państwową doktryną światopoglądową. W latach 1965–1989 powstały w wojsku trzy odrębne dokumenty normatywne będące kodeksami postępowania etycznego kadry zawodowej w relacjach służbowych jak i jej życiu osobistym. Niniejszy artykuł stanowi próbę nakreślenia obrazu kadry przez pryzmat tych właśnie uregulowań.
EN
The article describes the potential direction of how to improve regulation as a tool to support economic policy in the area of financial markets. This kind of efforts should lead to strengthening the competitive position of national economies of the European Union, including Poland. Given that, the essence of the principle of proportionality is identified and its basic dimensions (components) are presented together with a discussion of the pros and cons. The authors present the model based on the principle of proportionality as a legislative tool for better regulation scenarios for the next few years, challenging the economic and regulatory policy, are also outlined. The main observation says that EU actions (regulations) should be focused on removing structural imbalances and barriers to entrepreneurship at the micro level. The legislative weaknesses and the declining share of private investment require more active use of regulation to support the economic policy of the European Union and, consequently, also Poland.
PL
Artykuł ukazuje możliwe kierunki doskonalenia regulacji, które prowadziłyby do wspomagania polityki gospodarczej w obszarze rynków finansowych. W szczególności dotyczy to wzmocnienia pozycji konkurencyjnej narodowych gospodarek krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski. W tym celu zidentyfikowano znaczenie i istotę zasady proporcjonalności, przedstawiono podstawowe jej wymiary (elementy składowe) wraz z omówieniem wad i zalet. Zaproponowano autorski model oparty na wykorzystaniu zasady proporcjonalności jako narzędzia do wykorzystania w procesie legislacyjnym oraz prawdopodobne scenariusze, które mogą poważnie rzutować na kształt i wyzwania stojące przed polityką gospodarczą i regulacyjną w najbliższych kilku latach. Głównym wskazaniem artykułu jest konstatacja, że regulacje unijne należy adresować do tych obszarów, które niwelują dysproporcje strukturalne i bariery przedsiębiorczości na poziomie mikro. Ograniczenia legislacyjne, jak i malejący udział inwestycji prywatnych, wymagają bardziej aktywnego wykorzystania regulacji do wspomagania polityki gospodarczej Unii Europejskiej, a w konsekwencji także w Polsce.
PL
Problematyka artykułu osadzona została w obszarze rozważań dotyczących etycznych standardów badań międzynarodowych, realizowanych w ramach tzw. nauk o życiu. Jedną z cech tych badań stała się internacjonalizacja takich państw, jak Chiny lub Korea Południowa postrzeganych jako „centrum” nowo powstającej biotechnologii (emerging biotech). W wyniku intensyfikacji współpracy o charakterze międzynarodowym i międzykontynentalnym ujawniły się tendencje, których efektem jest stworzenie ujednoliconych wskazówek dla standardów etyki zunifikowanej, określanej mianem „etyki globalnej” (global bioethics). Analiza rekomendowanych dyrektyw i deklaracji oraz praktyka wykazały, że „globalna”, „zachodnia” lub „uniwersalna” bioetyka, narzucając „zachodnie” reguły etyczne państwom funkcjonującym w odmiennych realiach gospodarczych, kulturowych, historycznych, politycznych i religijnych, nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań. W artykule scharakteryzowana została propozycja taktyki, której zastosowanie wydaje się współcześnie niezbędne, przy zmierzaniu się z etycznymi wy- zwaniami, pojawiającymi się w obszarze biotechnologicznej współpracy międzykontynentalnej. W szczególności istotna jest odpowiedź na pytanie, jak narodowe systemy etycznego zarządzenia badaniami (w ramach nauk o życiu) mogą poradzić sobie z coraz intensywniejszą globalną współpracą ze szczególnym uwzględnieniem kooperacji europejsko-chińskiej.
EN
The article presents the cultural conditions of regulation and compliance with prudential regulations in the banking sector and the consequences for bank development. The focus is on the references to the Polish market. It is crucial to analyze the national culture (e.g. uncertainty avoidance index of G. Hofstede) in front of the Polish legal culture and the banking industry. The author underlines the role of cultural differences with respect to the regulation. It is done for banks controlled by foreign and national capital, based on the analysis of publicly available information and the survey among members of management boards of banks in Poland.
PL
Celem artykułu jest przedstawienie kulturowych uwarunkowań stanowienia i przestrzegania regulacji ostrożnościowych dotyczących sektora bankowego oraz wynikających stąd konsekwencji dla jego rozwoju. Uwaga skoncentruje się na odniesieniach do rynku polskiego, ale również szerszego kontekstu europejskiego. Kluczowe znaczenie ma charakterystyka kultury narodowej pod kątem indeksu unikania niepewności, opracowanego przez G. Hofstede, i jego powiązaniu z polską kulturą prawną oraz sferą bankowości. Na to spojrzenie nakłada się kwestia struktury właścicielskiej sektora bankowego w Polsce i dominacji banków z udziałem kapitału zagranicznego. Autor wskazuje na różnice w tej dziedzinie oraz elementy hazardu moralnego stosowanego przez kierownictwa banków, obserwowanego w różnym stopniu w podziale na podmioty kontrolowane przez kapitał obcy i krajowy (państwowy, prywatny i spółdzielczy).
XX
W wyniku ewolucji pieniądza mamy obecnie do czynienia z walutami wirtualnymi, dzieckiem postępu technologicznego oraz zmieniających się przyzwyczajeń społeczeństwa. Jedną z najpopularniejszych jest bitcoin, który mimo że powstał już w 2009 r., nie jest uregulowany prawnie i jednoznacznie zdefiniowany niemal w żadnym kraju. Regulatorzy wydają w tym zakresie głównie opinie i stanowiska, przy czym różnią się one znacząco na świecie. Brak wytycznych w tej kwestii, w szczególności zunifikowanych na szczeblu międzynarodowym, stwarza problemy dla rachunkowości, która nie wie, jak sklasyfikować ten twór inżynierii finansowej. Celem artykułu jest przedstawienie propozycji definicji kryptowalut w ujęciu rachunkowości, a także zasygnalizowanie rozbieżności w tej materii w różnych krajach. Ponadto autor chciałby włączyć się w nurt dyskusji na ten temat. Na osiągnięcie celu pozwoli wykorzystanie metody historycznej oraz metody dedukcji.
EN
Motivation: The European Capital Market Union (CMU) is a comprehensive initiative with an aim to support the competitiveness of the European Union (EU) economy. Its main tasks are to improve the access for European enterprises to long-term financing, especially in case of small and medium enterprises (SMEs) and start-up companies as well as broadening the variety of financing sources thanks to the development of equity and corporate bonds markets. Aim: The main aim of the article is to present the CMU in the light of the literature re-lated to structural changes in financial systems and in the context of current shape of the European financial sector. As a result, the assessment of CMU and main potential obstacles, the EU lawmakers may encounter are presented. Results: The scope of the reform is a major challenge in terms of regulatory (different degree of harmonization of different law branches in the EU) and political issues (relat-ed to deepening of the integration among EU countries) and due to financial systems’ diversity in the EU countries. However, according to economic researches on institu-tional complementarity, among others B. Amable (2003), the scope of effective regula-tion must be broad and embrace both demand and supply side of the market. Deriving conclusions from Anglo-Saxon countries’ experiences with market-based economy seems to be reasonable in this case, especially taking into consideration still non-saturated market for this type of financing in the EU.
PL
Motywacja: Europejska Unia Rynków Kapitałowych (European Capital Markets Union — CMU) jest ważnym i szeroko zakrojonym projektem mającym na celu poprawę konkuren-cyjności gospodarki Unii Europejskiej (UE). Najważniejszymi celami planowanych reform są: poprawa dostępu europejskich przedsiębiorstw do długoterminowego finansowania, głównie w przypadku start-upów oraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), a także zwiększenie różnorodności dostępnych dla firm metod finansowania poprzez rozwój rynków instrumentów właścicielskich (akcji), a także korporacyjnych instrumentów dłuż-nych. Cel: Głównym celem artykułu jest przedstawienie CMU na tle literatury odwołującej się do mechanizmów zmian strukturalnych w systemach finansowych oraz w kontekście obecne-go kształtu europejskiego sektora finansowego. W rezultacie zostanie dokonana ocena CMU oraz zostaną wyszczególnione najważniejsze ograniczenia, z jakimi może spotkać się unijne prawodawstwo, podczas prac nad CMU. Wyniki: Zasięg planowanych reform stanowi zasadnicze wyzwanie ze względów prawnych (różny stopień harmonizacji różnych gałęzi prawa w UE), politycznych (konieczność głęb-szej integracji UE), a także z powodu zróżnicowania systemów finansowych w państwach UE. Jednocześnie jednak, w świetle badań, m.in. B. Amable (2003) nad komplementarnością instytucjonalną, zakres skutecznych reform systemu finansowego musi być rozległy i obej-mować zarówno stronę popytową, jak i podażową. Selektywne sięganie do doświadczeń państw anglosaskich w tym zakresie wydaje się uzasadnione, tym bardziej, że analizy ilo-ściowe wskazują na dużą przestrzeń dla rozwoju rynków finansowych w UE.
PL
Innowacje ekologiczne powinny stanowić jeden z głównych filarów gospodarek krajów europejskich, w tym również tych z Europy Środkowo-Wschodniej. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie analizy porównawczej determinantów ekoinnowacji wybranych krajach EŚW. Część empiryczna opracowania oparta jest na danych jednostkowych z kwestionariusza CIS 2006–2008 dla przedsiębiorstw z Bułgarii, Czech, Rumunii i Niemiec. Wyniki regresji liniowej dla polityki wspierającej działalność innowacyjną wskazują, że wsparcie finansowe dla działań innowacyjnych ma raczej ograniczoną rolę w promowaniu innowacji ekologicznych, zaś za najważniejsze stymulatory ekoinnowacji przedsiębiorstw z regionu uznawane są istniejące regulacje dotyczące ochrony środowiska. W Niemczech, kraju o wyższym rankingu Eco-Innovation Scoreboard, spektrum stymulatorów ekoinnowacji jest dużo szarsze i bardziej zrównoważone. Prowadzi to do wniosku, że wysiłki rządu winny być kierowane nie tylko na doskonalenie polityki dotyczącej środowiska, ale tworzyć podstawy dla prawnego i instytucjonalnego otoczenia, promującego model zielonej gospodarki.
EN
In recent years, EU countries, including these from the Central Eastern European (CEE) region has recognised, that eco-innovation should be treated as strategic priority of their economies. The aim of this paper is to present a cross-country analysis of the connection between eco-innovation and its main drivers within firms from selected CEE countries (Bulgaria, Czech Republic, Romania) and Germany. The empirical part is based on micro-data for Community Innovation Survey (CIS) 2006–2008. Based on the results of stepwise regression between main policy actions sustaining innovation activity and eco-innovation performance we can conclude, that financial support for innovation activities has a rather limited role in promoting eco-innovation. At the same time enterprises from the CEE region regard environmental regulations as the most important drivers of eco-innovation. In Germany, a country ranked in the highest category in the Eco-Innovation Scoreboard, the variety of forces that influence eco-innovation is much more wide-ranging. This indicates that government actions should take a broader look and lay the more general bases fostering the model of a green growth.
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.