Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  retencja pracowników
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
EN
Huge competition in global markets and an insufficient supply of manual workers have together forced transnational corporations in Thailand to look for appropriate strategies to reduce labour costs and improve worker productivity. This study, therefore, examines factors influencing the work performance and organisational engagement of manual workers. For the research I randomly drew a sample of manual workers in a branch factory of a transnational food company to analyse their work performance, organisational engagement, and retention. The article finally suggests ways management can recruit manual labourers, improve their performance, and prolong their tenure with the organisation.
PL
Silna konkurencja na rynkach globalnych oraz niewystarczająca podaż pracowników operacyjnych skłaniają korporacje transnarodowe w Tajlandii do poszukiwania odpowiednich strategii zmniejszania kosztów pracy i podnoszenia produktywności pracy. W opracowaniu skoncentrowano się na zbadaniu czynników wpływających na efekty pracy i zaangażowanie pracowników operacyjnych. Badania empiryczne przeprowadzone zostały na próbie pracowników w fabryce należącej do korporacji transnarodowej działającej w branży spożywczej. Ich zakres obejmował analizę efektywności pracy, zaangażowania organizacyjnego oraz retencji pracowników. Na tej podstawie sformułowano wnioski dotyczące rekrutacji, podnoszenia efektywności pracy i retencji pracowników.
EN
Sposób zarządzania pracownikami ma fundamentalne znaczenie dla współczesnych organizacji. Pracownicy są najbardziej wartościowym i produktywnym zasobem każdej organizacji. Kiedy odchodzą z organizacji, zabierają ze sobą wiedzę, doświadczenie, kulturę i system wartości, co znacząco ogranicza jej efektywność i konkurencyjność. Zjawisko słabego przywiązania pracowników dotyka obecnie większość organizacji. Retencja pracowników, zwłaszcza tych o wysokim potencjale, to jedno z największych wyzwań dla współczesnych menedżerów. Problem podjęty w artykule dotyczy wpływu sytuacyjnego podejścia do zarządzania pracownikami na ich przywiązanie do organizacji. Celem autora było określenie znaczenia i roli przywództwa sytuacyjnego dla budowania strategii retencyjnych. Założono, że elastyczny dobór stylu zarządzania uwzględniający kompetencje i doświadczenia zawodowe może przyczyniać się do silniejszego identyfikowania się z organizacją i pozostawania w niej na dłużej. Artykuł opracowano na podstawie krytycznej analizy najnowszej literatury dotyczącej analizowanego zagadnienia. Zaprezentowano ideę modelu przywództwa sytuacyjnego. Zwrócono uwagę na jego słabe upowszechnienie i zarazem przydatność w dobie narastającej dynamiczności, nielinearności i niepewności warunków funkcjonowania organizacji. Przedstawiono zagadnienie retencji pracowników oraz czynniki podejmowane przez organizacje w celu zatrzymania pracowników, w szczególności tych najbardziej utalentowanych. Wykazano, że model przywództwa sytuacyjnego stwarza możliwość budowania bardziej kompleksowych strategii retencyjnych opartych na podmiotowych mechanizmach elastycznego oddziaływania na pracowników. Metodologia przywództwa sytuacyjnego umożliwia radzenie sobie ze zmiennością warunków działania poprzez przygotowanie różnych stylów zarządzania i różnych scenariuszy działania. Odpowiedzią na wyzwanie, jakim jest retencja kluczowych pracowników, może być podejmowanie przez menedżerów strategii uwzględniających odpowiednie czynniki retencji przy zastosowaniu metodologii przywództwa sytuacyjnego i wkomponowanie ich w podstawową strategię biznesową.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.