Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  rynek byka i niedźwiedzia
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Ryzyko inwestycyjne odgrywa bardzo istotną rolę w podejmowaniu decyzji na rynku finansowym, w szczególności przy inwestycjach w akcje. Często stosowaną miarą tego ryzyka jest współczynnik beta (jeden z parametrów jednoindeksowego modelu Sharpe’a). Dotychczas na całym świecie dokonano wielu badań empirycznych mających na celu oszacowanie parametru beta w różnych relacjach. Uwagę zwracają w szczególności jego szacunki oraz badane właściwości w kontekście wyróżnienia faz rynku giełdowego, częstotliwości pomiaru stopy zwrotu, długości okresu próby itd. Powyższych badań jest zdecydowanie mniej w krajach, które dokonały transformacji ustrojowej w ostatniej dekadzie XX w. Celem głównym artykułu jest oszacowanie parametru beta oraz zbadanie jego stabilności w latach 2005–2012 dla największych spółek z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w podziale na okresy wzrostu (rynek byka) i spadku (rynek niedźwiedzia). Do weryfikacji postawionej hipotezy o stabilności parametru beta badanych spółek w okresie rynku byka i niedźwiedzia zostały wykorzystane miesięczne stopy zwrotu, jednoindeksowy model Sharpe’e oraz standardowe testy statystyczne. W pierwszej części artykułu został przedstawiony krótki przegląd literatury tematu i badań empirycznych oraz metodologia zrealizowanego badania, natomiast w drugiej części omówiono otrzymane wyniki i zaprezentowano wnioski.
EN
In the literature on the financial market, numerous studies have investigated the beta parameter. A lot of research has been carried out testing beta stability over bull and bear markets depending on frequency of measurement of the rate of return. It is hard to find that kind of study made for Central-Eastern European countries in comparison to other well developed Western countries. The main purpose of this article is to examine the stability of beta parameter for the largest companies listed on the Warsaw, Frankfurt, and Paris Stock Exchange, divided into bull and bear market conditions. The analysis is based on the modified model of Sharpe on the monthly data from the period 2005–2015. The article verifies the hypothesis that beta parameters are stable. Verification is done using the Chow, Student’s t, and Kolmogorov-Smirnov tests.
PL
Parametr beta należy do najbardziej znanych w literaturze rynku finansowego. W odniesieniu do niego przeprowadzono w świecie wiele badań i analiz, których tematem m.in. była jego stabilność w kontekście podziału rynku giełdowego na rynek byka i niedźwiedzia czy w zależności od częstotliwości pomiaru stopy zwrotu. Badań takich jest znacznie mniej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza w aspekcie porównawczym z krajami wysoko rozwiniętymi. Podstawowym celem artykułu jest zbadanie stabilności parametru beta dla największych spółek notowanych na rynku giełdowym w Warszawie, Frankfurcie i Paryżu w podziale na rynek byka i niedźwiedzia. Analiza jest przeprowadzona w oparciu o zmodyfikowany model Sharpe’a na danych miesięcznych z lat 2005–2015 i ma charakter porównawczy, głównie w stosunku do rynku polskiego. W opracowaniu weryfikowana jest hipoteza, czy parametry beta na wyżej wymienionych rynkach są stabilne. Weryfikacja odbywa się w oparciu o testy Chowa, t-Studenta i Kołmogorowa-Smirnowa.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.