Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 331

first rewind previous Page / 17 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  ryzyko
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 17 next fast forward last
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 1
|
issue 3
197-211
PL
W ciągu ostatnich lat znaczenie ryzyka operacyjnego w bankach znacznie wzrosło, głównie w wyniku postępującej globalizacji finansowej w gospodarce wolnorynkowej, ekspansji nowych produktów i usług bankowych, rozszerzenia aktywności banków w różnych obszarach działalności. Wzrost ten uwarunkowany jest także nieustającym postępem informatycznym i wykorzystywaniem coraz to nowocześniejszych technologii. W artykule przedstawiono powiązania pomiędzy zawieraniem przez banki umów outsourcingu bankowego a ryzykiem operacyjnym w banku. Umowy outsourcingowe stosowane przez banki, stwarzają pewne zagrożenia w działalności bankowej i jednocześnie utrudniają ocenę ryzyka. Z uwagi na rozszerzenie katalogu czynności, jakie mogą być przedmiotem umowy powierzenia, zwiększył się zakres działalności bankowej, która może być wykonywana poza bankiem, przez przedsiębiorców krajowych i zagranicznych. Mając na uwadze podstawowy cel działalności bankowej, czyli zapewnienie bezpieczeństwa gromadzonych przez nie środków pieniężnych, świadomość, jakie sytuacje stwarzają zagrożenie ma ogromne znaczenie. W tym zakresie istotną rolę odgrywa ocena ryzyka działalności bankowej. W artykule przedstawiono także znaczenie i zasady kontroli umów outsourcingowych. Zwrócono uwagę na treść Rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, dotyczącą zarządzania ryzykiem operacyjnym w banku, która objęła swym zakresem również outsourcing bankowy.
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 2
|
issue 1
61-72
PL
Odwrócone kredyty hipoteczne są produktami finansowymi umożliwiającymi konwersję kapitału zamrożonego w nieruchomościach na płynne środki pieniężne. Z powodu przewidywanych niekorzystnych zmian demograficznych oraz niskiej efektywności systemu emerytalnego w Polsce od kilku lat trwają prace nad uruchomieniem rozważanych kredytów na polskim rynku finansowym. W szczególności w latach 2010-2011 trwały prace nad dosto-sowaniem polskiego prawa, tak by wymienione kredyty mogły funkcjonować według ściśle określonych, precyzyjnych regulacji, a podmioty je sprzedające podlegały ścisłemu nadzorowi finansowemu. Poza zmianami legislacyjnymi wprowadzenie odwróconych kredytów hipotecznych wymaga szeregu dosto-sowań ze strony instytucji kredytujących, które będą musiały zarządzać nowymi rodzajami ryzyka, w tym ryzykiem długowieczności, ryzykiem zmiany cen nieruchomości, ryzykiem utrzymania nieruchomości, a także ryzkiem ich sprzedaży. W przypadku odwróconych kredytów hipotecznych istotny będzie również proces zarządzania ryzykiem zamian stóp procentowych, prowadzony inaczej niż w przypadku tradycyjnych kredytów mieszkaniowych
PL
Celem artykułu jest analiza konkurencyjności agroturystyki jako formy spędzania czasu wolnego. W prezentowanych wynikach badań często powielany jest stereotyp budowania pozycji konkurencyjnej przede wszystkim na niskiej cenie. W niniejszym artykule autorka wskazuje na inne wymiary konkurencyjności agroturystyki, mające uzasadnienie w ekonomii behawioralnej. Przywołuje wyniki badań ankietowych realizowanych przez różnych badaczy. O wyborze oferty agroturystycznej bardzo często decydują czynniki pozaekonomiczne, w tym walory przyrodnicze i kulturowe regionu, oferta aktywnego spędzania czasu. Ważną rolę odgrywają trendy konsumenckie, w które agroturystyka się wpisuje. Stanowią też one wskazówkę dla wiejskich kwaterodawców, pozwalającą na poprawę konkurencyjności ich oferty. Autorka wskazała też różne rodzaje ryzyka towarzyszące decyzjom o wyborze oferty agroturystycznej.
Zarządzanie i Finanse
|
2016
|
vol. 3
|
issue 2
217-235
PL
Zmienność, nieprzewidywalność, brak pewności w działaniach sprawiają, że podmioty, aby móc realizować swoje cele, opierają swój biznes na zaufaniu. Czy jest to więc naiwność ze strony firm, a może jest to wiara w określone, oczekiwane zachowanie? Kogo można obdarzyć zaufaniem? Co sprawia, że ufamy określonym podmiotom a innym nie? Jak przeciwdziałać utracie zaufania? Jakie ryzyko niesie ze sobą utrata zaufania? To pytania, które autor niniejszego opracowania wymienił jako kluczowe dla wskazania roli zaufania w budowaniu wartości przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest przybliżenie relacji, jakie zachodzą pomiędzy zaufaniem a ryzykiem w działalności gospodarczej, a także wskazanie sposobu przeciwdziałania ryzyku utraty zaufania.
5
Content available remote

Ryzyko a strategia działania przedsiębiorstwa

100%
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 1
|
issue 2
453-461
PL
Każde przedsiębiorstwo, będąc systemem teleologicznym, jest zorientowane na osiągnięcia zakładanego celu w ramach przyjętej strategii działania. Jest ona podstawą programowania działań przedsiębiorstwa umożliwiających osiągnięcia zakładanego celu. Jednak jego osiągnięcie jest obarczone ryzykiem. Stąd też celem niniejszego opracowania jest identyfikacja zależności między przyjętą strategią działania przedsiębiorstwa, a ryzykiem jej realizacji wyrażają-cym się poziomem osiągnięcia zakładanego celu działania przedsiębiorstwa.
PL
Myśl przewodnia artykułu obejmuje trzy elementy, charakteryzujące współczesne otoczenie organizacji: niepewność, ryzyko i zaufanie, które przenikając się wzajemnie tworzą chmurę, w której organizacje funkcjonują. Celem artykułu było ukazanie relacji pomiędzy tymi elementami i próba odpowiedzi na pytanie: jak powinna kształtować się w takich warunkach kultura organizacyjna, dostosowana do realiów współczesności.
7
100%
PL
Celem prezentowanych badań było: (1) sprawdzenie, czy ocena i akceptacja ryzyka to dwa niezależne procesy psychologiczne oraz (2) jaki wpływ na oba procesy ma poziom aspiracji. Sprawdzano, czy oceny ryzyka są niezależne, a wybory zależne od aspiracji. W Eksperymencie 1, 72 pracownikom fi rmy high-tech prezentowano pakiety akcyjne. Poziom aspiracji, zdefi niowany jako procentowy zysk z inwestycji, był narzucony przez instrukcję. W Eksperymencie 2, 93 uczestnikom turniejów brydżowych prezentowano rozkłady kart oraz pary możliwych kontraktów, z których pierwszy dawał pewną niższą, a drugi niepewną wyższą wygraną. Poziom aspiracji, narzucany przez instrukcję, odnosił się do liczby punktów IMP w rozgrywce knock-out. W obu eksperymentach zastosowano schemat porównań międzygrupowych dla dwóch poziomów aspiracji. Respondenci oceniali ryzyko prezentowanych opcji i wybierali jedną z nich. Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, że oceny ryzyka były takie same, niezależnie od poziomu aspiracji, natomiast wybory respondentów były różne, przy różnym poziomie aspiracji. Jest to zgodne z tezą, że ocena i akceptacja ryzyka to dwa niezależne procesy psychologiczne.
PL
Nieodłączną cechą działalności gospodarczej jest stała konieczność dokonywani wyborów. W zależności od warunków, podejmowanie decyzji oznacza się różnym stopniem trudności.Podłoże decyzji podejmowanych w warunkach deterministycznych stanowią różnice pomiędzy niepewnością, a ryzykiem.Przedstawiona charakterystyka ryzyka i niepewności skupia się na uwypukleniu różnic pomiędzy poszczególnymi definicjami i ewolucji tych pojęć. Według teoretyków, zrozumienie istoty warunków deterministycznych umożliwia dopasowanie odpowiednich technik wspierających proces decyzyjny. Przytoczone spektakularne przykłady błędnych decyzji biznesowych i ich wpływu na działalności gospodarczą, wskazują konieczność wypracowywania norm i wytycznych dotyczących zarządzania ryzykiem. Krótkie charakterystyki poszczególnych standardów wskazują cel powstania danej normy oraz jej głównych odbiorców. Standardy zawierające ogólne ramy systemów zarządzania ryzykiem oraz wybrane techniki i narzędzia zarządzania ryzykiem dedykowane są korporacjom.
PL
Celem artykułu jest identyfikacja głównych źródeł ryzyka w zarządzaniu finansami miasta Łodzi w warunkach konkretnych uwarunkowań czasu i miejsca. Podstawową metodą badawczą zastosowaną w opracowaniu jest analiza opisowa oparta na analizie aktualnych planów finansowych, dokumentów i dostępnych publicznie informacji związanych z gospodarką budżetową, działalnością inwestycyjną i zarządzaniem finansami miasta. Opracowanie rozpoczęto rozważaniami poświęconymi rodzajom ryzyka w ujęciu ogólnym i w ujęciu węższym, w odniesieniu do samorządu terytorialnego. Zwrócono uwagę na czynniki zarówno endogeniczne, jak i te o charakterze egzogenicznym, związanym na przykład z działalnością legislacyjną państwa. Następnie opisano aktualną i prognozowaną sytuację finansową miasta z uwzględnieniem opinii składu orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie projektu budżetu na 2013 roku i elementów wieloletniej prognozy finansowej na lata 2013–2031. W opiniach RIO zaakcentowano ryzyko związane z takimi elementami, jak duża dynamika długu, odłożenie spłaty zobowiązań w czasie, założony poziom nadwyżki operacyjnej, dochodów bieżących i wydatków majątkowych. W konkluzjach sformułowano ogólne uwagi dotyczące ryzyka w zarządzaniu finansami Łodzi w najbliższych latach i w perspektywie wieloletniej.
PL
Kontrola zarządcza jest istotnym elementem efektywnego funkcjonowania podmiotu leczniczego. Wiąże się z wyznaczeniem celów, ich realizacją według norm i przepisów oraz z uwzględnieniem istniejącego ryzyka zagrażającego ich realizacji. Artykuł prezentuje obszary objęte kontrolą zarządczą w wybranym podmiocie leczniczym, ich ocenę oraz propozycje zmian, których wprowadzenie mogłoby poprawić jakość funkcjonujących procesów w zakresie kontroli zarządczej. Na podstawie badań, do najważniejszych obszarów kontroli zarządczej w podmiocie leczniczym autor zalicza: zarządzanie ryzykiem, schematy przekazu informacji w jednostce, ochronę danych osobowych i zarządzanie środowiskiem wewnętrznym. Zapewnienie prawidłowej realizacji zadań w tych obszarach zwiększa szans na powodzenie realizacji wyznaczonych przez podmiot celów.
PL
Celem niniejszego artykułu jest ocena związku pomiędzy otrzymaniem informacji o zagrożeniach (naturalnych lub związanych z działalnością człowieka) występujących w pewnym regionie turystycznym a chęcią zwiększenia swojej ochrony ubezpieczeniowej. Sformułowano hipotezę, że skłonność do nabywania dodatkowego ubezpieczenia turystycznego jest inna w przypadku oczekiwania ataku terrorystycznego na terenie, do którego się podróżuje, niż w przypadku, gdy spodziewa się zagrożenia naturalnego. Otrzymane wyniki wskazują, że charakter zagrożeń nie ma kluczowego wpływu na chęć do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Ponadto zaobserwowano, że po podaniu informacji o zagrożeniach odsetek chętnych do dodatkowego ubezpieczenia zwiększył się statystycznie istotnie tylko w przypadku zagrożeń umiarkowanie wysokich zarówno naturalnych, jak i terrorystycznych.
PL
Dokonano analizy ryzyka w obszarze wymagań proceduralnych i prawnych dotyczących ochrony danych osobowych w odniesieniu do przepisów międzynarodowych i krajowych uwzględniających wejście w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO). Badania zostały przeprowadzone metodą identyfikacji ryzyka w zakresie ochrony danych osobowych – identyfikacji wymagań, diagnozowania ryzyka, zapewnienia odpowiedzi na ryzyko. Na podstawie analizy przeprowadzonej z wykorzystaniem analizy ryzyka uzyskano dane o potencjalnych rodzajach ryzyka i ich wpływie na organizację w zakresie ochrony danych osobowych. Dane badawcze i analityczne zaprezentowane w artykule pozwoliły na obiektywne i niezależne zapoznanie się z zagadnieniem ochrony danych osobowych po wejściu w życie RODO oraz wyciągnięcie merytorycznych wniosków dotyczących wdrożenia praktycznego zarządzania ryzykiem do wymagań rozporządzenia.
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 1
|
issue 3
245-260
PL
Wykorzystanie modeli wartości zagrożonej (VaR) w praktyce zarządzania finansowego stale rośnie, ze względu na użyteczność odnośnie pomiaru ryzyka finansowego oraz wykorzystania VaR do ustanawiania limitów kapitałowych, płynności, czy zabezpieczeń. Obecne warunki rynkowe cechuje znaczna zmienność parametrów, które determinują wartości wyliczanych modelami VaR wyników. Z definicji VaR wynika, że kluczowe znaczenie dla poprawności wyników modeli VaR ma dobór modeli zmienności. Artykuł opisuje i ocenia cztery modele zmienności: odchylenie standardowe, prostą kwadratową średnią ruchomą, model zmienności GARCH oraz model EWMA. Szczególna uwaga została poświęcona konstrukcji miar zmienności oraz zachowaniu modeli zmienności, tzn. odwzorowywaniu zmian empirycznych przez modele zmienności. Analizy obrazują, że znaczenie ma nie tylko dobór modelu zmienności ale również jego kalibracja, tzn. odpowiednie dobranie okresu, z którego wyprowadzana jest zmienność. W konkluzji stwierdzono, że modele VaR zapewniają dostateczny poziom precyzji szacunków ryzyka, pod warunkiem, że wykorzystywane są właściwie skalibrowane modele zmienności w określonym kontekście zarządzania.
14
100%
PL
Celem badania jest określenie w jak im stopniu wyniki otwartych funduszy inwestycyjnych odzwierciedlają zmiany cen aktywów na rynku kapitałowym i pieniężnym w Polsce. Analiza została przeprowadzona dla funduszy inwestycyjnych otwartych (F IO ) rynku akcji w okresie 2003/02/112012/06/07 z wyszczególnieniem okresu kryzysu finansowego 20082009 . Z badania wynika, że wpływ benchmarków rynkowych na kształtowanie stóp zwrotu funduszy akcyjnych jest istotny statystycznie i rośnie w okresach dekoniunktury giełdowej . Artykuł składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym i drugim rozdziale scharakteryzowano rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce oraz mierniki oceny inwestycji. W kolejnym zaprezentowano metodę badawczą wraz z opisem danych. Ostatni rozdział przedstawia wyniki badań, obejmujące analiz ę korelacji, szacunki wpływu zmiennych rynkowych na wyniki FIO oraz wnioski podsumowujące.
PL
Firmy programistyczne tworzą jedną z typowych branż, w których stosuje się zarządzanie projektami i koncepcję pracy w zespołach, a funkcjonowanie tych zespołów stanowi dominującą formę organizacji pracy. Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników badań dotyczących rozpoznania najczęstszych czynników ryzyka w zwinnie zarządzanych projektach IT. Badania przeprowadzono w formie ustrukturyzowanych wywiadów pogłębionych na próbie 111 kierowników projektów, liderów i członków zespołów projektowych. W omawianych badaniach zwrócono uwagę na proces wyłaniania czynników ryzyka oraz ich ocenę podczas planowania projektu, jak również na najczęściej pojawiające się czynniki ryzyka w projekcie zarządzanym zwinnie. Wyniki badań zestawiono z krytyczną analizą literatury przedmiotu oraz ze światowymi raportami dotyczącymi czynników sukcesu i niepowodzeń projektów IT. Przedstawiono również rekomendacje do przeprowadzenia dalszych badań dotyczących oceny czynników ryzyka, które wynikają bezpośrednio ze specyfiki projektów informatycznych, oraz stosowania zwinnego podejścia do zarządzania projektami zarówno w ujęciu organizacji pracy zespołu projektowego, jak i potencjalnych grup interesariuszy projektu.
16
Publication available in full text mode
Content available

Wartość i ryzyko

100%
PL
Świat współczesny charakteryzuje się coraz szybszymi i nieustającymi zmianami. Coraz większe techniczne możliwości gromadzenia coraz większej liczby informacji nie sprawiają, że przewidywanie przyszłości staje się w nim coraz pewniejsze. Wprost przeciwnie. Wraz z lawinowo rosnącą ilością gromadzonych informacji powiększa się również masa naszej niewiedzy.
PL
Własne źródło produkcji mediów energetycznych oparte o technologię CHP/QUAD i zintegrowane z przedsiębiorstwem, daje możliwości uzyskania znacznych oszczędności. Jednak kompleksowe badania naukowe z dziedziny zarządzania mediami, w fazie wdrożenia takiego rozwiązania wraz z ochroną środowiska, nie zostały do tej pory przeprowadzone. Autor omawia rodzaje ryzyka związane z wykorzystaniem tej innowacyjnej technologii.
PL
 W artykule przedstawione są dylematy związane z analizą współczynnika szkodowości (szkodowości), związanych z firmami, które poszukują ochrony ubezpieczeniowej dla swojej floty pojazdów. Celem artykułu jest przedstawienie istoty czynników wpływających na wskaźnik szkodowość w ubezpieczeniach komunikacyjnych floty pojazdów, jego znaczenia i zastosowania. Dokładna historia szkodowa jest trudna do uzyskania. Często niechętny do wyjawienia wszystkiego jest sam klient, co wszystkim jest „na rękę ”, zwłaszcza w sytuacji, gdy rzetelna historia szkodowa tylko zwiększa wycenę składki za ryzyko. Na braku rzetelności korzystać mogą wszyscy.  
PL
Pochodne instrumenty finansowe wprowadzono na globalnych rynkach finansowych w celu zmniejszenia ryzyka. Aktualnie wykorzystanie pochodnych instrumentów finansowych przez polskie banki korporacyjne dynamicznie wzrasta. Właściwe ich wykorzystanie umożliwia sprawne i skuteczne zarządzanie ryzykiem oraz przyczynia się do polepszenia kondycji finansowej banków. Banki wykorzystują instrumenty pochodne w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem oraz dla jego ograniczenia i optymalizacji. Zarządzanie ryzykiem w banku stanowi integralną część zarządzania strategicznego instytucją finansową. Działania banków za pomocą instrumentów pochodnych są nierozerwalnym elementem ich polityki wewnętrznej.
PL
Artykuł został poświęcony tematyce związanej z bezpieczeństwem i higieną pracy. Celem publikacji jest zbadanie przyczyn wypadkowości w wielu branżach i grupach zawodowych oraz weryfikacja wyników badań prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny. Tematyka wypadkowości jest jednym z kluczowych zagadnień bezpieczeństwa przestrzeni pracy, bowiem nie da się jej wyeliminować i dotyczy ona wielu aspektów odnoszących się również do życia codziennego. Codziennie każdy z nas jest narażony na działanie wielu czynników mogących powodować sytuacje potencjalnie wypadkowe. Dlatego podjęto temat wypadkowości w ujęciu zarówno statystycznym na bazie danych GUS, jak i badań prowadzonych w określonych grupach ankietowych w województwie śląskim. Badania realizowane były za pomocą formularza internetowego i zawierały szereg pytań z zakresu wypadkowości. Jak wykazali respondenci, jako główną przyczynę powstawania wypadków przy pracy wskazuje się czynnik ludzki. Natomiast jako czynnik, z jakiego udziałem wypadek miał miejsce, podaje się uderzenie w obiekt nieruchomy. Z przeprowadzonej analizy porównawczej wynika, że w obu badaniach kluczowe czynniki się pokrywają. Nie da się jednak jednoznacznie w sposób uniwersalny określić jednego prawidłowego czynnika powodującego wypadek przy pracy, który determinowałby jego powstawanie w miejscu pracy.
first rewind previous Page / 17 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.