Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  sektor farmaceutyczny
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
„Rynek właściwy” stanowi jedno z kluczowych pojęć prawa konkurencji, a jego wyznaczanie jest podstawowym elementem każdego postępowania antymonopolowego zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym oraz narzędziem pozwalającym przedsiębiorcom na ocenę pozycji rynkowej na potrzeby identyfikacji potencjalnych rodzajów ryzyka związanych z wdrażanymi działaniami operacyjnymi. Jednym z instrumentów służącym zapewnieniu spójności w zakresie definiowania rynku właściwego w praktyce organów antymonopolowych jest obwieszczenie Komisji Europejskiej w sprawie definicji rynku właściwego do celu wspólnotowego prawa konkurencji. Celem niniejszego artykułu jest ocena jego adekwatności w kontekście stosowania prawa antymonopolowego odnośnie do przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze farmaceutycznym. Praca obejmuje omówienie charakteru prawnego i znaczenia ww. obwieszczenia, zwięzłe omówienie jego treści pod kątem wytycznych w sprawie wyznaczania rynku właściwego w aspekcie produktowym i geograficznym. Na podstawie charakterystyki sektora farmaceutycznego – jego struktury podmiotowej i przedmiotowej oraz głównych czynników kształtujących konkurencję na rynkach farmaceutycznych – przeanalizowano czy wskazówki ujęte przez Komisję Europejską w przywołanym obwieszczeniu pozostają w tym zakresie adekwatne i aktualne, na jakich kryteriach na potrzeby własnych, wewnętrznych analiz powinni opierać się przedsiębiorcy prowadzący działalność w sektorze farmaceutycznym oraz jakie są ewentualne pożądane zmiany omawianego soft law w celu jego dostosowania do specyficznych realiów rynkowych.
EN
Multinational enterprises increasingly exploit their institutional advantages by consciously influencing institutions in the expansion market in such a way as to protect corporate interests. To a large extent, this can apply to multinational pharmaceutical companies operating in highly regulated markets, both on the demand and the supply side. The aim of the study was to analyze the actions taken by global pharmaceutical corporations present on the Polish market to influence the institutions of national regulators in order to prevent unfair and unethical competition. The study was of a qualitative nature and covered three very large pharmaceutical entities in Poland. The surveyed companies actively tried to co-create the institutional environment of the target country, in this case the Polish market. At the same time, to a much lesser extent, they took actions to limit unfair competition by means of their institutional advantages, relying primarily on the use of traditional competitive advantages concept.
PL
Przedsiębiorstwa międzynarodowe w coraz większym stopniu wykorzystują swoje przewagi instytucjonalne, poprzez świadome oddziaływanie na instytucje na rynku docelowym w taki sposób, aby chroniły interesy korporacji. W dużym stopniu może to dotyczyć międzynarodowych przedsiębiorstw sektora farmaceutycznego, działających na rynkach silnie regulowanych, zarówno po stronie popytowej jak i podażowej. Celem badania była analiza działań podejmowanych przez globalne koncerny farmaceutyczne obecne na polskim rynku, w zakresie wpływania na instytucje regulatorów narodowych w celu zapobiegania nieuczciwej i nieetycznej konkurencji. Badanie miało charakter jakościowy i objęło trzy bardzo duże podmioty farmaceutyczne w Polsce. Badane firmy aktywnie próbowały współkształtować otoczenie instytucjonalne kraju docelowego, w tym przypadku rynku polskiego. Jednocześnie, w dużo mniejszym stopniu podejmowały działania na rzecz ograniczania nieuczciwej konkurencji za pomocą swoich przewag instytucjonalnych, opierając się przede wszystkim na wykorzystaniu tradycyjnych przewag konkurencyjnych.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.