Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  straight edge
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Celem artykułu jest omówienie dwóch współczesnych subkultur: freegan i straight edge poprzez porównanie ich z subkulturą hipisów. Autorka definiuje termin „subkultura”, wyjaśnia zainteresowanie subkulturami wśród młodzieży oraz przedstawia podobieństwa i różnice między tymi ruchami społecznymi w takich aspektach jak: ideologia, preferowana muzyka, stosunek do używek oraz właściwy im wizerunek. Tekst pokazuje, że choć niniejsze ruchy społeczne są od siebie odległe czasowo, to jednak wiele je łączy. Ponadto artykuł podejmuje refleksję nad kondycją dzisiejszej młodzieży
EN
The aim of this article is to describes two modern subcultures: freegans and the straight edge by comparison to hippie subculture. The author defines the term „subculture”, explains the youth’s interest in subcultures and presents the similarities and differences between the social movements in many aspects, such as ideology, preferred music, attitude to drugs, their image. The text shows that although these subcultures are distant in time, they have a lot in common. Furthermore, the article describes the condition of today’s youth.
PL
Neopogaństwo nie jest „religią wolności”. W obrębie ruchu istnieją ścieżki, które ufundowane są na zasadach porządku, dyscypliny i ograniczeń, a szczególnie dotyczy to skrajnie prawicowego neopogaństwa. Z uwagi na to, że w dużej mierze idee te znajdują swój wyraz na gruncie jedzenia i picia, pewne analogie z lewicową subkulturą straight edge nasuwają się same. Podobieństwo to, wobec historycznych związków między subkulturami skinhead i punk, nie jest szczególnie zaskakujące, niemniej skłania do zgłębienia znaczenia stylu życia straight edge dla skrajnie prawicowych neopogan. Koncentrując się na Zakonie Zadrugi „Północny Wilk” działającym na terenie Polski, ukażę, że straight edge służy nie tyle budowaniu (czystego) ciała co raczej ducha. Silne, zdrowe ciało jest nieodzowne w odgrywaniu roli aryjskiego wojownika, ale to nie wyjaśnia istnienia ograniczeń dotyczących spożywania alkoholu czy zakazów zażywania narkotyków i krzyżowania się z przedstawicielami innych ras. Czystość pojmowana jest w kategoriach duchowych, a straight edge służy utrzymywaniu granic symbolicznych wobec innych skrajnie prawicowych neopogan.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.