Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 6

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  turystyka kulinarna,
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Obserwowana ostatnio promocja kultury koreańskiej, a w konsekwencji i kulinariów dzięki m.in. filmom i dramom powoduje wzrost zainteresowania tą częścią świata, tym bardziej, że turystyka kulinarna, jest jednym z najmodniejszych obecnie trendów w turystyce. Kuchnia koreańska, podobnie jak w przypadku każdego innego regionu na świecie, jest związana z warunkami geograficznymi. Różnorodny klimat oraz długa i burzliwa historia sprawiły, że koreańskie potrawy różnią się od siebie, zależnie od regionu. Kuchnia koreańska uważana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. W celu pozyskania informacji dotyczących postrzegania koreańskiej kuchni przez turystów przeprowadzono badania ankietowe. Grono respondentów stanowiło 160 turystów zagranicznych przebywających w Porto (w Portugalii), w tym 82 kobiety (51%) i 78 mężczyzn (49%). Zakres kwestionariusza ankiety, poza pytaniami składającymi się na charakterystykę społeczno-demograficzną respondentów, obejmował kwestie znajomości kuchni koreańskiej: dań i składników, walorów smakowych, oceny stopnia opanowania wiedzy na temat kulinariów itp. Wyniki ankiety pokazały, że koreańska kuchnia nie została jeszcze dobrze rozpoznana przez turystów, zaledwie około 13% osób potrafiło wymienić choć jedną potrawę kuchni koreańskiej. Posiada ona potencjał rozwoju jako kuchnia etniczna i magnes dla turystów kulinarnych, zwłaszcza, że jest intensywnie promowana.
PL
W opracowaniu przedstawiono część teoretyczną dotyczącą podróży kulinarnych. Na początku ukazano turystykę kulinarną w świetle literatury naukowej. W tabeli zestawiono przegląd definicji turystyki kulinarnej. Zaprezentowano także definicję tego pojęcia własnego autorstwa. Następnie zestawiono w tabeli formy (produkty) turystyki kulinarnej i podano ich przykłady w Polsce. Opisano wybrane klasyfikacje turystów kulinarnych. W drugiej części pracy opracowano wyniki badań własnych. Następnie omówiono analizę wyników badań przeprowadzonych na podstawie kwestionariusza ankiety na grupie 600 respondentów. W podsumowaniu ukazano wnioski wynikające z badań.
PL
Tematyka artykułu dotyczy kuchni świata, które są bardzo popularne wśród Polaków i które za pośrednictwem rozmaitych form są lub stają się swoistą atrakcją turystyczną. Autorki poddały owe formy analizie i omówiły je ujmując w cztery grupy tematyczne: cyklicznych eventów kulinarnych, szlaków kulinarnych, warsztatów kulinarnych oraz restauracji serwujących kuchnie zagraniczne. Produkty z pierwszych trzech grup zostały opisane z założeniem, że wszystkie mogą wpisywać się w kontekst trzech czasów podróży, pozwalają bowiem turystom marzyć, działać i wspominać, podczas odbywania podróży wyobrażeniowych, realnych i/lub wspomnieniowych. W przypadku ostatniej grupy tematycznej autorki tekstu nie charakteryzują restauracji, lecz ukazują – na podstawie przeprowadzonych badań (wywiadów i analizy źródeł pisanych) – jak kontekst trzech czasów podróży dotyczy w rzeczywistości ich właścicieli oraz klientów.
PL
Celem artykułu jest szczegółowa charakterystyka istoty, składników, roli i znaczenia doświadczenia we współczesnej gastronomii i turystyce kulinarnej. W pracy zaprezentowano m.in.: piramidę potrzeb konsumenta (turysty kulinarnego), która wskazuje na ciągłe różnicowanie i wzrost znaczenia potrzeb wyższego rzędu (społecznych, szacunku i uznania, samorealizacji). Następnie scharakteryzowano uniwersalne i indywidualne wymiary produktu gastronomicznego. Ich analiza dowiodła, że w szerokim rozumieniu jest to produkt bardzo skomplikowany, wieloaspektowy, zawierający liczne elementy materialne, jak i niematerialne. Kluczowa okazuje się przy tym relacja pomiędzy produktem oczekiwanym a psychologicznym. O ostatecznej satysfakcji klienta decyduje przekroczenie jego oczekiwań, zaskoczenie, wzbudzenie żywych emocji, wywołanie zachwytu (tzw. efekt „wow!”). W odrębnym rozdziale zaprezentowano szerokie możliwości i sposoby kreowania wyjątkowego, ponadprzeciętnego doświadczenia w gastronomii i turystyce kulinarnej. Na atrakcyjność „podróży w poszukiwaniu nowych smaków” składają się trzy nierozłączne komponenty: żywność, poznanie i doświadczenie. Zaprezentowane w artykule rozważania prowadzą do zasadniczej konkluzji: turystyka kulinarna jest doskonałą emanacją współczesnej gospodarki doświadczeń.
PL
Oferta produktowa Poznania i Wrocławia na przestrzeni ostatnich lat staje się coraz wyraźniejsza na tle oferty turystycznej polskich miast. Celem autorów artykułu była analiza oraz ocena stopnia rozwoju i zróżnicowania oferty produktowej dla turystyki kulinarnej tych właśnie dwóch miast. W pierwszej kolejności opracowano procedurę inwentaryzacji produktów. Następnie, na podstawie zebranych według niej danych, poddano analizie zakres produktowy i zróżnicowanie oferty (różnorodność asortymentu), stosując metodę analizy porównawczej. W efekcie uzyskano pełen obraz oferty dla turysty kulinarnego, z której wynika, że oba miasta charakteryzują się średnim poziomem rozwoju oferty kulinarnej w Polsce z predyspozycjami do bycia liderem w wąskiej specjalności. Podobieństwa w zakresie oferty sprawiają, że miasta w dalszej perspektywie mogą się wzajemnie uzupełniać, co wizerunkowo może przysporzyć im znacznie więcej korzyści.
PL
Kwestie związane z żywnością są jedną z najważniejszych części składowych turystyki, a jedzenie i picie są ważnymi elementami zachowań i doświadczeń turystycznych. W ostatnich latach turystyka kulinarna (gastronomiczna, czy turystyka jedzenia) stała się przedmiotem badań wielu dyscyplin naukowych. Jedną z nich jest geografia, ponieważ turystyka kulinarna – jak i inne rodzaje turystyki – jest zjawiskiem przestrzennym, a więc mieszczącym się w sferze zainteresowań geografii. Ale turystyka kulinarna jest przedmiotem badań również innych dyscyplin wiedzy. Zwłaszcza antropologii kulturowej, socjologii, ekonomii, nauk o zarządzaniu, a także nauk o żywności i żywieniu itp. W związku z tym w odniesieniu do turystyki kulinarnej można spotkać się z dwoma podejściami badawczymi – ‘geograficznym’ i ‘niegeograficznym’. Prezentowany artykuł ukazuje występujące między tymi dwoma ujęciami podobieństwa i różnice.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.