Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 5

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  turystyka kulturowa,
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Przedmiotem artykułu uczyniono możliwość zwiedzania Hrubieszowa pod dyktando literatury oraz – zasugerowanym przez nią w sposób szczególny – szlakiem związanym z hrubieszowskimi Żydami. Punktem wyjścia stała się słynna Elegia miasteczek żydowskich Antoniego Słonimskiego. Autorzy wskazują na miejsca skoligacone z tym Skamandrytą, a także odkrywają ślady przodków doktora Janusza Korczaka, tropy pobytu w mieście Bolesława Leśmiana oraz Bolesława Prusa. Na podstawie tego studium doświadczony przewodnik przygotuje kilkugodzinną wycieczkę – wprowadzając zainteresowanych w tematykę, wskazując miejsca warte kulturowej kontemplacji, korelując doświadczenie czytelnika i turysty.
PL
Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na zaniedbania w obszarze promocji europejskich muzeów instrumentów muzycznych w Internecie. Całkowite, bądź częściowe zaniechanie wirtualnej promocji zbiorów muzycznych artefaktów stoi w sprzeczności z procesami globalizacji oraz podstawowymi zadaniami muzeów. Do oceny wybrano muzea instrumentów muzycznych, a także muzea w których kolekcjach znajdują się takie przedmioty. Za pomocą analizy przypadków wyróżniono typowe błędy w sferze wirtualnej promocji wybranej grupy podmiotów oraz dokonano porównania europejskich instytucji z muzeami amerykańskimi, omawianymi w charakterze przykładów dobrych praktyk. Zwrócono uwagę na konsekwencje braku wirtualnej promocji dla muzeów instrumentów muzycznych i negatywne skutki szerzenia się tego zjawiska dla ich wizerunku.
3
Content available remote

Turystyka i film w PRL w latach 1950-ch

100%
PL
Artykuł rozważa związki filmu i turystyki w początkowym okresie PRL-u. Stawia pytanie o możliwości aplikowania pojęcia turystyki filmowej (film-induced toursim) dla badań nad relacjami przemysłu kinematograficznego i turystyki w Polsce lat pięćdziesiątych XX wieku. Przedstawiona teza zakłada, że rozważania w tym polu powinny bazować na analizach tekstualnych poszerzonych o recepcję materiałów dopełniających. Do badań nad fenomenem związków filmu i turystyki niezbędna jest wiedza o realiach funkcjonowania przemysłu turystycznego, stąd artykuł omawia także kluczowe problemy związane z rozwojem turystyki w Polsce i w Czechosłowacji w latach pięćdziesiątych XX wieku. Egzeplifikacją postulowanego podejścia badawczego jest omówienie relacji film-turystyka na przykładzie pierwszej powojennej koprodukcji polsko-czechosłowackiej pt. Zadzwońcie do mojej żony (Co řekne žena, 1958, r. Jaroslav Mach). Tekst rozważa jaką rolę wyznaczono filmowi w procesie budowania pozytywnych znaczeń związanych z Polską jako miejscem wyjazdów turystycznych i jak owe skojarzenia były budowane.
PL
Celem rozważań zawartych w artykule jest poznanie i opisanie roli festiwali oraz przeglądów filmowych w rozwoju turystyki kulturowej w sektorze turystyki kultury współczesnej i turystyki dziedzictwa kulturowego. Badania skupiają się na zagadnieniu festiwali i przeglądów filmowych jako jednej z form turystyki kulturowej oraz turystyki imprez i wydarzeń kulturalnych. Dociekania badawcze dotyczą również kulturowego i społecznego znaczenia festiwali filmowych. Wiele polskich festiwali filmowych jest usytuowanych w miastach posiadających bogatą historię, ciekawą architekturę zaliczaną do dziedzictwa kulturowego, dlatego są one atrakcyjnym celem turystyki kulturowej. W czasie trwania filmowego wydarzenia (festiwalu, przeglądu), uczestnicy mają możliwość uczestniczenia w seansach filmowych, spotkania z innymi wytworami kultury współczesnej, a także z obiektami stanowiącymi dziedzictwo kulturowe miasta, regionu i kraju. Prezentowane zagadnienia zostały zilustrowane przykładem odbywającego się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy”.
PL
Prowincja Alicante posiada jedne z najlepszych w Hiszpanii warunki dla rozwoju masowej turystyki wypoczynkowej. Od połowy XX wieku masowy wypoczynek zdominował turystyczny rozwój prowincji. W tamtym okresie weszła ona w fazę penetracji, po której nastąpił rozwój, a pod koniec zeszłego stulecia prowincja weszła w fazę stagnacji. Aby nie dopuścić do utraty napływu turystów, lokalne władze postanowiły zmienić swoje wcześniejsze podejście do rozwoju turystycznego i sięgnąć po niewykorzystane dotąd zasoby kulturowe oraz naturalne. W związku z tym zaczęto wprowadzać różne formy turystyki kulturowej. Najpopularniejsze okazały się: turystyka winiarska, turystyka na obszarach chronionych oraz wycieczki do miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Formy te rozwijane są z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, pomagają chronić środowisko naturalne, wychodzą naprzeciw wymaganiom turystów oraz stwarzają nowe możliwości zarobkowe dla społeczności lokalnych, które dążą w ten sposób do poprawy warunków życia.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.