Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 86

first rewind previous Page / 5 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  turystyka kulturowa
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 5 next fast forward last
1
Content available remote

Polskie Towarzystwo Turystyczno- Krajoznawcze

100%
PL
PTTK jest znacząca organizacją zaangażowaną w rozwój polskiej turystyki. jej osiągnięcia przyczyniły się do ukształtowania kulturowej przestrzeni dla turystyki oraz promowania różnorodnej działalności kulturowej. Autor ukazuje działania PTTK w zakresie promocji polskiej turystyki na arenie międzynarodowej.
PL
Taniec odgrywa ważną rolę we współczesnym przemyśle turystycznym. Obecna moda na taniec stwarza wielkie możliwości dla turystyki kulturowej. Należy jednak pamiętać, że istnieje ogromne niebezpieczeństwo zatracenia najważniejszego sensu tańca przez komercjalizację i spłycanie jego istoty. Omawiana w artykule turystyka taneczna to podróże związane z tematem tańca, polegające na poznawaniu tego fenomenu kulturowego w miejscach, w których narodziły się dane style taneczne lub w których pełnią one ważną rolę dla narodu, czy też cieszą się dużą sympatią społeczności lokalnej. Artykuł stanowi wprowadzenie do problematyki turystyki tanecznej w kontekście antropologicznym. Zaprezentowano w nim potencjalne atrakcje związane z tańcem w perspektywie turystyki kulturowej i sportowej. Praca ma charakter przeglądowy oraz opisowy. Zastosowano w niej metodę analizy literatury przedmiotu oraz doniesień popularnych.
PL
wiejska turystyka kulturowa przedsiębiorczość uwarunkowania kulturowe obszary wiejskie
PL
Buenos Aires jest jedną z najchętniej wybieranych destynacji turystycznych wśród miast Ameryki Łacińskiej. Oprócz powszechnie znanych walorów turystycznych miasto oferuje atrakcje dla sprofilowanego turysty. W ostatnich latach szczególnym zainteresowaniem cieszy się turystyka kulturowa, związana z tangiem, architekturą czy wybitnymi postaciami. Władze miasta propagują ten rodzaj aktywności turystów i są zainteresowane promocją miejsc związanych z Witoldem Gombrowiczem w kontekście jego relacji ze stolicą Argentyny. Wraz z ukazaniem się w Polsce w 2013 r. prywatnego dziennika (Kronos) obserwuje się wzmożone zainteresowanie życiem pisarza w Buenos Aires. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, postanowiono przedstawić miejsca związane z Gombrowiczem i na ich podstawie przygotować propozycję szlaku gombrowiczowskiego po Buenos Aires. Mając na uwadze to, że dla wielu turystów może to być oferta niszowa, postanowiono tak opracować szlak, by znalazły się w nim – oprócz miejsc szczególnych – obiekty ważne dla każdego turysty, a jednocześnie związane z Witoldem Gombrowiczem.
PL
Niniejszy artykuł przedstawia jak turystyka masowa oddziałuje na uwarunkowania społeczno-gospodarcze w Zakopanem oraz jaki ma to wpływ na postrzeganie dziedzictwa miasta. Zapoznam czytelnika w jaki sposób wąskie i selektywne traktowanie własnego dziedzictwa wpływa na krajobraz kulturowy i przestrzeń społeczną. Jak fałszywe pojęcia o potrzebach gości i bardzo płytkie rozumienie gospodarki determinuje postrzeganie zakopiańskich zabytków i jakie konsekwencje w obrazie tej przestrzeni odgrywa niewielka świadomość własnej historii. W efekcie prowadzi to do tworzenia fałszywych sygnałów. Z jednej strony mieszkańcy Zakopanego wstydząc się własnego dziedzictwa, własnych drewnianych domów okładają je tynkiem, wymieniają dachy i okna dla stworzenia wrażenia nowości, z drugiej strony wielu restauratorów tworzy imitacje drewnianych chałup na modernistycznych kamienicach. W imię zysków niszczy się tatrzański krajobraz zasłaniając go wolnostojącymi bilbordami, albo przeskaloną zabudową. Takie działania spłaszczają bogactwo kultury góralskiej.
6
100%
PL
Artykuł dotyczy profilu polskich turystów kulturowych wyjeżdżających do Rosji w grupach zorganizowanych. Charakterystyka turystów oparta jest na badaniach przeprowadzonych w 2010 roku, które były skoncentrowane na motywacji do wyjazdów polskich turystów.
PL
Gotycki kościół w Stargardzie od początku swojego istnienia w opinii badaczy i odwiedzających należy do grupy najbardziej imponujących obiektów na terenie Pomorza Zachodniego. Określany mianem „klejnotu Pomorza” obiekt, figurujący na szlaku Europejskiego Gotyku Ceglanego, pozostaje jednak wciąż mało znany poza granicami regionu. W niniejszym artykule, odwołując się do analizy źródłowej i literatury specjalistycznej przedstawiono historię kościoła, etapy jego budowy oraz renowacji. Zawarta w tekście analiza walorów m.in.: architektonicznych, estetycznych, dostępności turystycznej obiektu, wskazuje na możliwości rozwoju promocji kolegiaty stargardzkiej, m.in. jako potencjalnego celu wizyt w ramach turystyki kulturowej.
PL
W niniejszym opracowaniu została podjęta tematyka wąskiego działu turystyki kulturowej, jakim jest turystyka festiwalowa. W pracy skupiono się na opisaniu zjawiska w odniesieniu do muzycznego OFF Festival w Katowicach. Do celów pracy należała ocena funkcjonowania i opisanie możliwości rozwoju festiwalu OFF, a także analiza zaangażowania miasta Katowice w rozwój oraz promocję miejscowych imprez festiwalowych. Przeprowadzone zostały badania ankietowe z mieszkańcami Katowic oraz uczestnikami wydarzenia, badające ich odczucia i poglądy na temat imprezy oraz ukazujące profil przeciętnego uczestnika OFF Festival. Dokonano kompleksowego przeglądu źródeł wtórnych na badany temat. Ponadto sporządzono analizę SWOT ujawniającą najbardziej optymalną strategię dalszego rozwoju wydarzenia. Uzyskane wyniki przedstawiają wzrost jakości, znaczenia oraz popularności OFF Festival na arenie ogólnopolskiej.
EN
The 3rd Baltic Sea Region Cultural Heritage Forum on dynamically developing cultural tourism was held in Vilnius during the last week in September 2007. The three-day long forum discussed the socioeconomic potential of tourism, presented examples of its suitable exploitation, and organised four workshops on the folllowing topics: cultural tourism in historical cities, the impact of cultural tourism on the countryside and local traditions, the administration of cultural heritage sites for the needs of the development of tourism, and the role of local, regional and international partnership in cultural tourism. The outcome of the forum are post-conference recommendations intent on rendering the societies and politicians of Baltic Sea Region states aware of the crucial role of a well-preserved and differentiated cultural heritage for cultural tourism and the all-sided growth of the whole region. More information about the Forum programme and participants on: http://www.heritage.lt
PL
Przedmiotem opracowania jest turystyczny potencjał materialnych i niematerialnych świadectw dziedzictwa luterańskiego na terytorium Polski. Kontekst dla genezy, zmiennych losów i dzisiejszego znaczenia poszczególnych zasobów i walorów tworzy obszerny zarys historyczny, obejmujący niemal pięćsetletnią historię tego odłamu protestantyzmu i jego wyznawców w różnych organizmach państwowych. Poszczególne miejsca, obiekty i artefakty zostają zestawione, usystematyzowane oraz poddane analizie pod kątek dostępności, elementów interpretacji i niezbędnych usług turystycznych w otoczeniu. Na tej podstawie zostaje zaproponowany program wyprawy tematyzowanej na dzieje i dziedzictwo luteran, obejmujący wybrane epizody, środowiska, obiekty i kolekcje. W ramach przygotowywania tego programu podjęto szereg ustaleń z gospodarzami, umożliwiających konstrukcję jego lokalnych modułów. Dalej idącym postulatem Autorów jest wyznaczenie i powołanie do życia szlaku kulturowego tematyzowanego na dziedzictwo luterańskie jako trwałej propozycji turystyki religijnej oraz niezależnych od niego samodzielnych regionalnych „stacji” umożliwiających konfrontację turystów z jego wybranymi miejscami i aspektami, dla których zidentyfikowano potencjalne atrakcje i określono poziom ich dostępności.
Turyzm
|
2016
|
vol. 26
|
issue 2
59-67
PL
W związku z przywróceniem świetności synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu i jej udostępnieniem dla odwiedzających, a z drugiej strony promowaniem tzw. Dzielnicy Czterech Świątyń przez władze miejskie Wrocławia można założyć, że są to atrakcje turystyczne miasta wzmacniające jego wizerunek jako ośrodka wielokulturowości. Celem autorki była charakterystyka demograficzno-społeczna turystów odwiedzających synagogę, co miało pozwolić na wskazanie cech turystyki kulturowej związanej z dziedzictwem żydowskim w miastach. W wyniku przeprowadzonych badań sondażowych, uzupełnionych metodami wywiadu i obserwacji, zdefiniowano silnie zabarwiony emocjonalnie motyw poznawczy jako dominujący w tak określonym segmencie turystyki, jego międzynarodowy charakter oraz specyficzną strukturę wieku i wykształcenia. Uznano, że cechy szczególne pozwalają wyróżnić odwiedzających miejsca dziedzictwa żydowskiego jako potencjalną grupę zainteresowaną rozszerzaniem tego typu oferty, głównie w dużych miastach.
PL
The author investigates the interpretation of cultures in the context of tourist choices and its understanding of the most precious tourist attractions. She suggests that ‘miracles of the world’ are the subjective choices of given centers of research and academic opinions. The perception and valuation of the remains from the early historical periods consists of stereotypes of nations and races. The south is interpreted as the less interesting reservoir of anthropogenic tourism values. The author presents some examples of transcultural interpretations analyzing Polish books on cultural tourism.
PL
W artykule podjęto próbę wywiedzenia źródeł turystyki kulturowej z dziewiętnastowiecznych praktyk etnograficznych, wskazując na wspólne obu dziedzinom zainteresowanie kulturą i tradycją, przejawiające się w eksploracji przestrzenno-kulturowej. Potwierdzając stanowisko A. Stasiaka o niemożności rozdziału turystyki od kultury ze względu na ich dialogiczny charakter, opisano pogranicze polsko-ukraińskie na podstawie zbioru etnograficznego Oskara Kolberga pt. Wołyń. Obrzędy, melodye, pieśni. W odniesieniu do badań prowadzonych przez zbieracza pamiątek ludu zaproponowano zastosowanie pojęcia wiejskiej turystyki kulturowej w definicji T. Jędrysiaka. W toku przeprowadzonej argumentacji wskazano na znaczenie praktyki etnograficznej Kolberga dla współtworzenia kultury narodowej oraz zainicjowania badań antropologicznych, co stanowi istotny przyczynek dla badaczy, a współcześnie także turystów zwiedzających Wołyń. Na zakończenie wysunięto wnioski dotyczące przemian społecznych, politycznych, gospodarczych i świadomościowych na wsi w XIX w. oraz polityki ZSRR w XX w., które wskazują, iż związek etnografii z turystyką kulturową ma dziś szczególne znaczenie w procesie odzyskiwania pamięci dla przestrzeni dotychczas marginalizowanych w polu turystycznym.
PL
Niniejsze opracowanie dotyczy turystyki literackiej opartej na fabule książek. Głównym celem było zaproponowanie trasy po Poznaniu śladami bohaterów powieści kryminalnych Ryszarda Ćwirleja. Przedstawiono projekt trasy po Poznaniu wraz z załączoną do niej mapą i dokumentacją fotograficzną opisywanych miejsc. Praca zawiera również opis istniejących szlaków literackich w innych miastach, ukazujący sposób działania tego typu tras w Polsce. Poprzez kontakt z instytucjami turystycznymi miast, w których znajdują się trasy literackie, pozyskano informacje na temat ich funkcjonowania. W końcowej części pracy zaprezentowano analizę SWOT, aby określić szansę rozwoju przedstawionego szlaku.
15
100%
PL
Artykuł dotyczy aktualnego stanu i potencjału turystyki kulturowej w Uniejowie. Po uzasadnieniu znaczenia eventu dla rozwoju tego typu turystyki, autorki dokonują diagnozy stanu turystyki eventowej w Uniejowie i perspektyw z nią związanych. W dalszej części pracy przedstawiają wyniki przeprowadzonych badań, analizę przykładowych wydarzeń cyklicznych oraz sylwetki odbiorców i motywy ich uczestnictwa w poszczególnych zdarzeniach. Na podstawie kwestionariuszy ankiet oraz analizy SWOT dokonują oceny podstawowych kwestii związanych z aktualnym stanem atrakcyjności turystycznej badanego obszaru w kontekście turystyki eventowej.
PL
Tematem przedłożonego artykułu uczyniono ławkowe pomniki pisarzy. Autorzy - którzy podczas przygotowania tekstu przeprowadzili trzy spersonalizowane wywiady eksperckie z osobami, zaangażowanymi w powstanie ławek pisarzy lub w ich promocję - proponują przegląd upamiętnień tego typu, ale szczególne zainteresowanie poświęcają Lubelszczyźnie. Dociekają także, kogo przyciągają opisywane obiekty: zaangażowanych czytelników-hermeneutów czy może raczej przypadkowych turystów, nie znających twórczości bohatera pomnika. W drugim wskazanym przypadku mielibyśmy do czynienia z modelem turystyki płytkiej, zaś ławka stałaby elementem kultury gadżetu oraz sposobem karnawalizacji literatury.
EN
The purpose of this analysis is to determine the extent to which the objects of historical architecture in the Sudety Mountains and their foreland can be used by the tourist sector, and presenting against that background the image of tourism as a factor possibly contributive to protecting those monuments. The main method of research consisted in analysing documents: records of historical buildings, tourist publications (guides, maps) and the offers of local travel agencies. Also, research of archives relative to the assessed historical objects of architecture proved relevant, in addition to surveys conducted among local inhabitants of the Sudety Mountains and their foreland, tourists and managers of “tourist” historical objects. Research demonstrated that about 6% of all objects of historical architecture of this region are attributed to the tourist sector. Only 2% have been fully developed for economic purposes within the tourist industry. The historical monuments taken over by tourism have been adapted mainly for accommodation/ gastronomic functions, as well as culture and sports/leisure. Tourism has assimilated mainly those properties that did not require advanced repairs and renovations (ca 70% of assessed units); less objects were taken over that required extensive renovations (25% of assessed units). Research has highlighted the role of tourism as a protective factor in regard of historical objects, in general terms. Protection in this case applies to units that are carefully selected and deemed touristically attractive, it consists in preserving them in good condition thanks to their continuous use; its important element is also education associated with dissemination, providing access to, and reliable promotion of cultural heritage awareness.
PL
Celem autorów pracy jest identyfikacja charakteru turystyki kulturowej na Spitsbergenie, poprzez przedstawienie jej stanu obecnego, charakterystykę walorów na których ona bazuje jak i określenie możliwości rozwoju. Wobec dzisiejszych możliwości komunikacyjnych rozwój turystyki obserwowany jest również w obszarach arktycznych. Spitsbergen należący do europejskiej części Arktyki stanowi skansen obecności człowieka w obszarach polarnych. Niniejszy artykuł przybliża historię eksploracji oraz działalności człowieka na Spitsbergenie, największej wyspie Archipelagu Svalbard. Opisuje ekspansję gospodarczą, a w szczególności ukazuje rozwój turystyki na tym obszarze. W artykule przedstawiono rodzaje zachowanych na Spitsbergenie zabytków kultury, omówiono formę i zakres prawny ochrony dziedzictwa kulturowego oraz przedstawiono główne kierunki turystyczne.
PL
Artykuł stanowi próbę nakreślenia roli organizacji trzeciego sektora w Polsce w zakresie opieki nad materialnym i niematerialnym dziedzictwem kulturowym i w zarządzaniu nim dla potrzeb rozwoju turystyki w różnych regionach kraju. Szczegółowe badanie kondycji organizacji pozarządowych w Polsce, przeprowadzone w 2015 r., oraz kwerenda źródłowa wskazują, że zaangażowanie trzeciego sektora w omawianym zakresie jest zjawiskiem pożądanym, choć stosunkowo nowym i silnie zróżnicowanym przestrzennie. Istnieją jednocześnie wyraźne przesłanki, że w obecnych ramach instytucjonalnych i prawnych, a zwłaszcza wobec wspierającej roli instytucji europejskich, znaczenie trzeciego sektora w omawianym zakresie, oraz różnorodność form jego zaangażowania będzie rosnąć. W celu usprawnienia tego procesu w Polsce, autorzy postulują wprowadzenie szeregu ułatwień formalno-prawnych, które umożliwiłyby głębszą współpracę publiczno-prywatno-społeczną.
PL
W obliczu wielu już szczegółowo omówionych zagadnień dotyczących turystyki kulturowej za przedmiot niniejszego opracowania przyjęto aspekt kształtowania oferty na rynku turystyki kulturowej, z punktu widzenia organizatora turystyki. Celem tekstu jest zatem ukazanie złożoności tego procesu, jak również podkreślenie znaczenia identyfikacji cech potencjalnych odbiorców. W części teoretycznej wskazano m.in. specyfikę funkcjonowania biur podróży – organizatorów turystyki (w aspekcie formalnym i funkcjonalnym). Pokazano również istotę tytułowego kształtowania oferty, podkreślając wagę jej postrzegania m.in. przez pryzmat poszczególnych faz imprezy turystycznej. Ponadto rozważania teoretyczne zilustrowano przykładem, odnosząc kształtowanie oferty do potrzeb, możliwości i oczekiwań konkretnej grupy jej odbiorców i użytkowników – turystów seniorów. Przedstawiono wyniki badań empirycznych – sondażowych, przeprowadzonych z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety wśród osób starszych w Warszawie, Łodzi i Poznaniu (n=610).
first rewind previous Page / 5 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.