Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  ubezpieczający
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
W umowie ubezpieczenia na cudzy rachunek, obok ubezpieczającego i ubezpieczyciela pojawia się ubezpieczony, który nie jest stroną umowy ubezpieczenia, jednak to jego interes ubezpieczeniowy podlega ochronie z niej wynikającej. Jednocześnie ubezpieczony, którym często jest osoba fizyczna, jest niewątpliwie słabszym podmiotem tak ukształtowanego stosunku ubezpieczenia i powinna obejmować go ochrona konsumencka analogiczna do przysługującej w typowej umowie ubezpieczenia ubezpieczającemu będącemu konsumentem. Z uwagi jednak na to, że ubezpieczony nie jest stroną umowy ubezpieczenia, pojawiają się wątpliwości czy w świetle regulacji przyjętej w polskim kodeksie cywilnym przysługuje mu status konsumenta. Niniejszy artykuł stara się odpowiedzieć na tak postawione pytanie, w głównej mierze opierając się na przyjętych w judykaturze propozycjach i rozwiązaniach.
PL
Artykuł zawiera analizę instytucjiabandonu przedmiotu ubezpieczenia oraz różnych sposobów wypłaty odszkodowania ubezpieczeniowego w morskim prawie polskim oraz w morskim prawie angielskim. W toku analizy opieram się na jedynych źródłach prawa ubezpieczeń morskichnormujących te dwa aspekty tj.w prawie polskim – na Kodeksie morskim, w prawie angielskim zaś – na Marine Insurance Act. W artykule, oprócz opisania mechanizmów funkcjonujących wokół instytucji abandonu orazwypłaty odszkodowania ubezpieczeniowego w obu opisanych porządkach prawnych, przedstawiam problematykę dobrowolności akceptacji przez ubezpieczyciela wniosku ubezpieczającego o abandon przedmiotu ubezpieczenia, która w konsekwencji sprowadza się do przyjęcia wraku / pozostałości po przedmiocie ubezpieczenia na własność ubezpieczyciela. W prawie angielskim taka bezwarunkowa dobrowolność istnieje, natomiast w prawie polskim nie, co według mnie powinno zostać zmienionena wzór prawa angielskiego. W niniejszym artykule przedstawiam również argumentację popierającą postulat wprowadzenia bezwarunkowej możliwości odrzucenia wniosku ubezpieczającego o przyjęcie przedmiotu ubezpieczenia na własność ubezpieczyciela.
XX
This paper analyses the institution of insurance abandonment and various ways of indemnity payment respectively in Polish Marine Code and …nglish Marine Act. The analysis is limited to barely legal sources regulating both problems, e g. to Marine Code in case of Polish law and to Insurance Marine Act in case of English law. The paper describes the mechanisms functioning in insurance abandonment and in indemnity payment in each of the legal systems. Moreover the author presents the problem of insurers’ arbitrariness by acceptance of the notice of abandonment form assured, which effects insurers entitlement to takeover the remaining subject-matter insured. Whereas there is such arbitrariness in English law but not in Polish law. The author postulates changes to Polish law to accommodate this pattern of English law and argues for possibility for the insurer of unconditioned refusal of the notice form assured to takeover the remaining subject-matter insured.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.