Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 11

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  uczeń z niepełnosprawnością
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Mimo że edukację włączającą realizuje się w Wietnamie od ponad 20 lat, nie uwzględniono w tym temacie ani perspektyw teoretycznych, ani praktycznych w celu zapewnienia jakości tego typu kształcenia uczniów niepełnosprawnych w szkołach ogólnodostępnych. Niewielka liczba przeprowadzonych badań koncentrowała się tylko na jednej bądź kilku stronach tego zagadnienia. Dlatego najwyższa pora zrealizować badania w celu opracowania i zastosowania zestawu standardów gwarantujących odpowiedni poziom jakości edukacji włączającej dla uczniów niepełnosprawnych uczęszczających do szkół ogólnodostępnych w Wietnamie. Niniejsze opracowanie przedstawia wybrane wyniki projektu współpracy międzynarodowej między uczelniami: Hanoi National University of Education, San Marcos University oraz Missouri University (USA) zrealizowanego w latach 2012-2016, w którym autor tekstu pełnił funkcję kierownika, a także odwołuje się do kilku związanych z tym tematem badań przeprowadzonych przez innych autorów. Na podstawie praktycznych i teoretycznych wyników badań opracowano oraz zaproponowano zestaw składający się z ośmiu standardów, obejmujących w sumie 45 punktów do wykorzystania w wietnamskich szkołach ogólnodostępnych.
PL
Z perspektywy współczesnej pedagogiki dowartościowanie każdego człowieka, a w konsekwencji inkluzja z nim, winny stanowić pryncypium nie tyle teorii, ile praktyki kształcenia. Koncepcje zorientowane na podmiot kierują uwagę m.in. na kwestię realizacji idei włączającej edukacji. Teorie inkluzyjnego kształcenia domagają się bowiem odważnej pedagogicznej konkretyzacji. Inkluzja nie jest jedynie hasłową ideą kształcenia, lecz szeregiem działań, począwszy od postaw społecznych wobec osób z niepełnosprawnością, poprzez konstrukcję zindywidualizowanego procesu dydaktycznego do specjalistycznego wsparcia ucznia. Treść artykułu prezentuje idee inkluzji w edukacji, w konfrontacji z rzeczywistością współczesnej szkoły. Celem nadrzędnym stała się popularyzacja wiedzy dotyczącej modelu kształcenia ucznia z niepełnosprawnością w publicznej szkole, z wdrożeniem idei już na etapie planowania, a następnie odpowiedzialnego niesienia pomocy specjalistycznej oraz realizacji zindywidualizowanego procesu nauczania-uczenia się.
3
Publication available in full text mode
Content available

Edukacja inkluzyjna w Polsce

100%
PL
Zauważa się, że dla skuteczności działań włączających niezbędne jest budowanie postaw proinkluzyjnych oraz poszerzanie wiedzy nauczycieli na temat różnorodnych potrzeb uczniów. Celem podjętych badań było poznanie i rozpatrzenie opinii nauczycieli szkół ogólnodostępnych na temat kształcenia uczniów z niepełnosprawnościami w klasach ogólnodostępnych i szkołach specjalnych, poczucia kwalifikacji i kompetencji do nauczania inkluzyjnego oraz gotowości do nauczania uczniów z niepełnosprawnościami w swojej klasie i podejmowania kursów doszkalających, oraz ukazanie związku pomiędzy miejscem pracy (przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum oraz liceum), a także doświadczeniem w pracy z uczniami z niepełnosprawnością a opiniami nauczycieli. Zastosowaną metodą badawczą był sondaż diagnostyczny, techniką – ankieta, natomiast narzędziem badawczym – kwestionariusz ankiety. Uzyskane wyniki prowadzą do wniosku, że opinie nauczycieli są na ogół pozytywne. Wyższy poziom kształcenia i kontakty ze starszą młodzieżą nie sprzyjają akceptacji inkluzji edukacyjnej. Nauczyciele liceum wykazali najbardziej negatywny stosunek do badanych aspektów. Doświadczenie w pracy z uczniami z niepełnosprawnością sprzyja akceptacji inkluzji edukacyjnej.
PL
Idea integracji społecznej oraz edukacji integracyjnej stanowi wielkie wyzwanie nie tylko dla systemu polskiej oświaty, lecz także dla analiz teoretycznych oraz systemowych rozwiązań praktycznych ukierunkowanych na rzecz budowania społeczeństwa zintegrowanego. W stosunku do osób z niepełnosprawnościami jest nie tylko egzemplifikacją zapisów zawartych w Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych ONZ (2006). Dotyczy również zmiany społecznej wizji dostępności tych osób do struktur istniejących we współczesnym, otwierającym się na niepełnosprawność, cywilizowanym społeczeństwie. Jednakże, jak dowodzą wyniki badań relacjonowanych w treści artykułu, nadal pozostaje sporo do zrobienia na drodze wdrażania postulatów kreowanych przez idee integrowania ludzi bez względu na ich różność, inność, odmienność fizyczną, psychiczną, społeczną.
EN
The issues of integrated education have been subjected to a lot of scientific exploration, which has given rise to many descriptions grounded on it as well as separated from it. Yet, what is missing are the disputes focused on the attempts at interpreting and explaining the identified difficulties occurring in this form of education and conducted with the application of concepts borrowed from other disciplines than pedagogy and special pedagogy. The presented study aims at viewing the environment of integrated education in the perspective of borderlands. This allows for a broader, social perspective in which the discussed form is seen. The concepts of borderlands may not only help to explain the processes taking place within them but also encourage to use the models of enhancing integration processes described by borderland sociology and intercultural education.
PL
Problematyka edukacji integracyjnej doczekała się wielu eksploracji badawczych i ukonstytuowanych na nich (także w oderwaniu od nich) wielu deskrypcji. Brakuje jednak rozpraw skoncentrowanych na próbach interpretowania i wyjaśniania zidentyfikowanych sytuacji trudnych występujących w tej formie kształcenia z wykorzystaniem koncepcji zaczerpniętych spoza pedagogiki i pedagogiki specjalnej. Celem opracowania jest rozpatrzenie okoliczności kształcenia integracyjnego w perspektywie kategorii pograniczy. Pozwalają one spojrzeć na omawianą formę kształcenia w szerszej – społecznej perspektywie. Koncepcje pograniczy mogą służyć nie tylko wyjaśnianiu zachodzących procesów w jej obszarze, ale zachęcają także do korzystania z wzorców wzmacniania procesów integracyjnych opisanych na gruncie socjologii pogranicza oraz edukacji międzykulturowej.
PL
W artykule zatytułowanym: „Edukacja włączająca szansą dla rozwoju uczniów sprawnych i z niepełnosprawnością” przybliżono ideę inkluzji i kształcenia włączającego, celem ukazania wartości płynących ze wspólnej edukacji. Wskazano na zmianę postrzegania, ale też ewolucję wrażliwości i postaw wobec osób z niepełnosprawnością, która dokonała się w ostatnich latach. Wynikiem powyższego możliwy jest rozwój idei kształcenia inkluzyjnego w Polsce i na świecie. Podkreślono, że tym co nadaje odpowiedni kierunek w interakcjach społecznych osób sprawnych i niepełnosprawnością jest nie tyle akt tolerancji, lecz pełna akceptacja i dążenie do bycia razem pomimo różnic. Wnioskuje się, że stworzenie przestrzeni edukacyjnej dla każdego ucznia w klasie przynieść może wiele pozytywnych zmian, które na trwale wpiszą się w system wartości i postaw zarówno uczniów, jak i nauczycieli.
EN
The article Inclusive education as an opportunity to develop both able-bodied students and those with retardation describes ideas of inclusion and inclusive education in order to show values of joint education. It points to resent change in perception and sensitivity towards persons with retardation. In result of the change the idea of inclusive education is being developed in Poland and all over the world. It emphasizes that the foundation of the right direction of social interactions of able-bodied persons and those with retardation is not an act of tolerance but full acceptance and readiness to being together in spite of differences. It argues that creating of education space for every student in class can bring many positive changes which will influence permanently the value systems and attitudes of both students and teachers.
Cywilizacja i Polityka
|
2020
|
vol. 18
|
issue 18
271-283
EN
The article presents basic rules of providing psychological and pedagogical assistance at schools. The author recalls reports concerning special needs students, analises changes in providing support and possible obstacles which have appeared after the Covid-19 pandemic outbreak. The author presents the consequences for education and psychical health after starting on-line teaching. She is searching the recommendations of specific educational and profilactic activities. The author refers to the latest programme recommended by MEiN concerning psychological and educational eeds for students and teachers.
PL
Artykuł przedstawia podstawowe zasady udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole. Autor przywołuje raporty z badań nad uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Analizuje zmiany w udzielaniu wsparcia uczniom oraz przeszkody, które pojawiły się po wybuchu pandemii COVID-19. Prezentuje konsekwencje dla edukacji i zdrowia psychicznego dzieci po przejściu placówek oświatowych w tryb nauki zdalnej. Szuka rozwiązań z rekomendacji konkretnych działań edukacyjnych, wychowawczych i profilaktycznych. Odwołuje się do najnowszego programu Ministerstwa Edukacji i Nauki o wsparciu psychologiczno-pedagogicznym dla uczniów i nauczycieli.
EN
Being a teacher is a responsibility for a young person, for one`s education and preparation for handling in adult life. In order to meet the tasks of the teacher, a person must have appropriate qualifications and professional competences. The situation of being a teacher of a student with a disability is of particular importance, when, next to the expectations of teachers in general, the specific ones resulting from being a special education teacher, a teacher supporting the student, come into play. The article gives a theoretical reflection on the teacher's competence and discusses the results from research on the opinions and experiences of students with disabilities about possibilities and limitations of continuous improvement of professional role of teachers, which appears to be a necessity in a modern school.
PL
Przedmiotem artykułu jest analiza konstytucyjnie zagwarantowanego prawa do nauki z perspektywy jego realizacji w systemie szkolnictwa ogólnodostępnego wobec uczniów z niepełnosprawnością. Celem materiału jest syntetyczne wskazanie na zaobserwowane w tym zakresie uchybienia, które w szerszej perspektywie, mogą stanowić zagrożenie dla analizowanego prawa. Materiał został opracowany przez pedagoga „praktyka”, dla którego przepisy prawa, choć nieustannie modyfikowane, liczne i miejscami mało przejrzyste, stanowią podstawę reorganizacji polskiego systemu edukacji ogólnodostępnej w kierunku niedyskryminacji, równouprawnienia grup dotychczas defaworyzowanych. Powyższe liczne nowelizacje nie sprzyjają ostatecznie zmianie na lepsze, wręcz przeciwnie – budzą opór ze strony najważniejszych adresatów i realizatorów wprowadzanych „na raty” reform – nauczycieli.
EN
The subject of this article is to examine the constitutionally guaranteed right to education from the perspective of its implementation in the mainstream education system for pupils with disabilities. The aim of the material is to provide a synthetic indication of the shortcomings observed in this respect, which may, in a broader perspective, pose a risk to the law under consideration. The material has been developed by a “practitioner” educator, for whom the legal regulations, although constantly undergoing numerous modifications, sometimes not in a transparent way, constitute the basis for the reorganization of the Polish mainstream education system toward non-discrimination and equality for previously disadvantaged groups. The above numerous amendments are ultimately not conducive to change for the better, on the contrary – they arouse resistance on the part of the most important addressees and implementers of the reforms being introduced “in instalments” – teachers.
PL
Wraz z upowszechnieniem idei edukacji inkluzyjnej rośnie liczba uczniów z niepełnosprawnością w szkołach ogólnodostępnych. Stawiane są pytania dotyczące odpowiedniego przygotowania szkół, w tym nauczycieli, do realizacji nowego modelu edukacji. W artykule podjęto problem opinii nauczycieli szkół podstawowych na temat własnych kompetencji do pracy z uczniami z niepełnosprawnością. Celem opracowania jest analiza wyników badań przeprowadzonych w ogólnodostępnych szkołach podstawowych w trzech regionach Polski: dolnośląskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim pod kątem przygotowania nauczycieli do pracy z uczniami z iepełnosprawnością. Analiza wyników dotyczy: oceny przez nauczycieli zasobu posiadanej wiedzy na temat niepełnosprawności człowieka, sposobu rozumienia pojęcia „osoba z niepełnosprawnością”, przygotowania badanych do pracy wychowawczo-dydaktycznej z uczniami z niepełnosprawnością oraz ich postaw wobec edukacji inkluzyjnej.
EN
With the dissemination of the idea of inclusive education, the number of students with disabilities in mainstream schools is growing. It poses questions about the adequate preparation of schools, including teachers, for the implementation of this new model of education. The emphasis of this article is placed on opinions of primary schools teachers on their own competencies for work with students with disabilities. The goal of this article is analyse the results of the surveys from mainstream primary schools from three Polish regions: Lower Silesia, Lubusz and Kuyavia-Pomerania in the context of preparing teachers to work with students with disabilities. The analysis of the results concerns the teachers’ assessment of the amount of knowledge held about human disability, the understanding of the term “person with disability”, preparing the respondents for educational and didactic work with students with disabilities and their attitudes towards inclusive education.
PL
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie układu przestrzennego wybranego przez nauczycieli klas integracyjnych w Polsce oraz określenie ich motywacji do dokonania konkretnego wyboru pod kątem zaspokojenia specjalnych potrzeb uczniów. Na etapie edukacji wczesnoszkolnej opisana w artykule przestrzeń pełni rolę miejsca sprzyjającego pierwszym procesom, takim jak: komunikacja między uczniami, edukacja i wychowanie, kształtowanie ich wzajemnych relacji, przekazywanie komunikatów, kształtowanie umiejętności, kreowanie postaw i tożsamości. Zaspokojenie specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów z niepełnosprawnościami polega na dostosowaniu warunków przestrzeni pod względem architektonicznym, informacyjnym, komunikacyjnym i społecznym. Celem takich procesów jest przeciwdziałanie izolacji i stygmatyzacji. Artykuł składa się z trzech części. Pierwsza część zawiera wprowadzenie i teoretyczne podstawy wybranego tematu. W drugiej części przedstawiono wyniki badań własnych autora. Ostatnia część przedstawia wnioski.
EN
The aim of this article is to present the spatial arrangement chosen by teachers of integrated classes in Poland and to define their motivation to make a specific choice with a view to meeting the special needs of their pupils. At the stage of early school education, the space described in the article plays the role of a place that favors the first processes, such as: communication between students, education and upbringing, shaping their mutual relations, transferring messages, shaping skills, creating attitudes and identities. To satisfy the special educational needs of students with disabilities means to adapt the conditions of the – space in terms of architecture, information, communication, and society. About the goal of such processes is to counteract isolation and stigma. The article consists of three parts. The first part contains an introduction and theoretical foundations of the selected topic. The second part shows the results of the author`s own research. The final part presents conclusions.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.