Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 98

first rewind previous Page / 5 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  uczniowie
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 5 next fast forward last
PL
Współcześnie młodzi ludzie, na skutek m.in. wzrostu ruchów migracyjnych w skali światowej, coraz częściej stykają się z osobami pochodzącymi z innych kultur. Istotne wydaje się zatem przygotowanie ich do życia w środowisku zróżnicowanym kulturowo, zwłaszcza, że zdolność funkcjonowania w wielokulturowym otoczeniu uważana jest za jedną z najważniejszych umiejętności społecznych XXI wieku. W związku z tym w szkołach powinny być realizowane działania z zakresu edukacji międzykulturowej, które uwrażliwią młodych ludzi na różnorodność kulturową oraz przyczynią się do rozwinięcia u nich postaw otwartości i szacunku do tego co odmienne.
PL
Procesy globalizacji oraz transformacji gospodarki narodowej stawiają przed polskim społeczeństwem szczególne wyzwania edukacyjne, których celem jest wykształcenie konkurencyjnego, kompetentnego i przedsiębiorczego człowieka. Przyjmuje się bowiem, że w fazie informacyjnej rozwoju cywilizacyjnego o konkurencyjności człowieka i w konsekwencji całej gospodarki w największym stopniu decydować będą zasoby kapitału ludzkiego. Wyzwaniom współczesnej, globalnej gospodarki są w stanie sprostać jedynie osoby i społeczeństwa kierujące coraz większe nakłady na inwestycje w umiejętności i wiedzę człowieka Dlatego konieczne były przekształcenia systemu edukacji w Polsce tak, aby funkcjonował on na miarę potrzeb współczesnego społeczeństwa informacyjnego, jak najlepiej przygotowując uczniów do życia w tym społeczeństwie...
PL
W każdym zespole klasowym tworzy się swoista nieformalna struktura. W zależności od tego, jaką pozycję społeczną zajmuje w niej uczeń, klasa stanowi dla niego atrakcyjne miejsce albo teren przykrych doświadczeń – strachu, niepokoju i lęku. W celu poznania funkcjonowania uczniów w klasie szkolnej przeprowadzono badania, w których zastosowano metodę sondażu diagnostycznego z autorskim kwestionariuszem ankiety. Z przeprowadzonych badań wynika, że część uczniów nawiązuje kontakty społeczne z innymi. Wykonuje zadania zalecane przez nauczyciela, rozwiązuje zadania, odrabia lekcje a także czyta lektury i pełni dyżury w klasie. Większość uczniów ocenia swoje postępowanie w klasie pozytywnie. Pojawiają się też zachowania negatywne, które powinny być korygowane przez nauczycieli.
PL
Raporty psychologów i socjologów (Herzberg, Vroom, Mc Clelland, Adams) nad sylwetką psychologiczną przedsiębiorców i odnoszących sukcesy menedżerów poprzez badanie ich potrzeb i mechanizmów zachowań tworzą długie listy cech. Listy te wykazują spore różnice, w zależności od dziedziny naukowej i orientacji metodologicznej badacza opisującego interesujące go zmienne, a podobieństwa dopiero wtedy, kiedy sylwetkę psychologiczną powiąże się z konkretnymi warunkami społecznymi (Mikołajczyk, 1993)...
PL
Głównym celem pracy była próba poznania nieformalnej struktury trzeciej klasy Gimnazjum nr 19 w Krakowie - oraz ich uwarunkowań i wpływu na bezpieczeństwo panujące w danej grupie szkolnej. Badaniami objęto 21 uczniów z klasy III b (w tym 10 dziewcząt i 11 chłopców), w wieku 15 lat. Zastosowano następujące techniki badawcze: socjometryczne, test sprawności fizycznej, analizę dokumentów szkolnych, wywiad. W świetle uzyskanych wyników można stwierdzić, że sprawność fizyczna w III klasie gimnazjum ma istotny wpływ na popularność ucznia, stosowanie testów socjometrycznych jest niezbędne dla nauczyciela – wychowawcy klasowego do poznania sytuacji społecznej w klasie. Zaleca się wprowadzenie działań wychowawczych wobec uczniów odrzuconych, mających na celu spowodowanie poprawy wizerunku osób niepopularnych w badanej klasie III gimnazjum, szczególnie wobec ucznia zajmującego ostatnią pozycję socjometryczną.
PL
Głównym celem niniejszej pracy jest próba poznania nieformalnej struktury klasy sportowej o profilu lekkoatletycznym, w trzeciej klasie Gimnazjum Sportowego nr 47 w Krakowie oraz ukazanie związku między popularnością uczniów, a ich sprawnością fizyczną i bezpieczeństwem jednostki w klasie. Badaniami objęto 23 uczennice z klasy sportowej - III de - o profilu lekkoatletycznym. Uczennice były w wieku 15 lat. Zastosowano następujące techniki badawcze: socjometryczne, test sprawności fizycznej, analizę dokumentów szkolnych, wywiad. W świetle uzyskanych wyników można stwierdzić, że sprawność fizyczna w badanej klasie III de, ma znaczący czynnik w pozyskiwaniu sympatii i akceptacji wśród rówieśników, istnieje wysoka korelacja, między sprawnością fizyczną, a popularnością badanych, co jest pozytywnym zjawiskiem. W celu wsparcia uczennic odrzuconych, należy wdrożyć odpowiednie działania wychowawcze, które zmienią ich wizerunek na lepszy wobec pozostałych uczniów, a tym samym podniosą ich rangę w hierarchii popularności.
PL
Szkoła pełni bardzo ważną rolę w życiu ucznia. Instytucja wyposaża uczniów w wiedzę oraz przygotowuje do życia w społeczeństwie. Młody człowiek w okresie adolescencji spędza w szkole niemal połowę swojego życia, dlatego ważne by miejsce to było dla ucznia przyjazne i stwarzało jak najlepsze warunki do rozwoju. Pod wpływem zmieniającego się dynamicznie rynku pracy zadaniem szkoły powinno być także kreowanie postawy przedsiębiorczej, które możemy nazwać „wychowaniem do przedsiębiorczości”. Zmienną psychologiczną, która daje podstawy takiemu założeniu jest poczucie własnej skuteczności, a jego kształtowanie wydaje się być koniecznością, a nie wyborem. Wprowadzony przez Alberta Bandurę termin: „poczucie własnej skuteczności” to pewnego rodzaju faktyczne przekonanie jednostki o „poradzeniu sobie” w różnych sytuacjach życiowych, to towarzysząca jednostce myśl „potrafię to zrobić”. Podstawą do budowania mocnego przekonania o własnej skuteczności jest doświadczanie sukcesu w działaniu. Nie sposób mówić o sukcesie w szkole, odłączając od siebie sukcesy edukacyjne oraz inne sukcesy wynikające z życia szkolnego. Jedną z propozycji metodycznych, będącą propozycją „wychowania do przedsiębiorczości” oraz kształtującą poczucie własnej skuteczności jest program lubelskiej Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Artykuł przedstawia znaczenie wychowania do przedsiębiorczości dla uczniów, a także zaprezentować program oddziaływań, z którego w 2017 r. skorzystało 1800 uczniów, uczęszczających do 72 klas z 14 szkół z terenu województwa lubelskiego.
9
Publication available in full text mode
Content available

Krzyż ucznia

100%
EN
Cross in the Jesus’ preaching in commonly interpreted neither as a symbol or as post-Eastern projection produced by Christian community. Similarly the figure of Jesus’ helper, Simon of Cyrene, is frequently interpreted as symbolic one, as the dramatic repetition of Jesus’ indications for his disciples. In this study we try to explain the possibility of real (not symbolic) meaning of the disciple’s cross in the Gospels. We present the texts about cross and disciples divided into three groups: Matt 16, 24 (par. Mark 8, 34; Luke 9, 23), Matt 10, 38 (par. Luke 14, 27), Matt 27, 32 (par. Mc 15, 21; Luke 23, 26). Our analysis of these texts offers the possibility of understanding the preaching of Jesus as eschatological self-revelation of the Lord of Life. In the pericope about Simon we see the historical narrative with relevant information about the members of primitive Christian community presented by Marc. In Luke’s version we recognize the literary rearrangement of this fact in the compatibility with the Jesus’ teaching about disciple’s cross.
PL
Prezentuję recenzje kilku filmów fabularnych, w których akcja rozgrywa się na terenie szkoły lub w związku ze szkołą. Bohaterami są uczniowie oraz nauczyciele, a ich życie koncentruje się wokół tej instytucji. Analiza filmów jest potrzebna ze względu na fakt, że są one elementem popkultury, wywierają tym samym wpływ na widzów. Moją intencją jest wskazanie kilku pozycji, które uważam za wartościowe.
EN
Records of the core curriculum of general education with regard to the form of Nicolaus Copernicus outline in general terms only realized are on lessons topics of history and society in elementary school and the secondary school history. On this basis it is difficult to predict what kind of knowledge about the scientist have/will have graduates of various types of schools. It also depends chosen by the teachers’ curricula, textbooks and the activities undertaken by teachers and students. The aim recounted in the article survey was to investigate the students’ knowledge of Olsztyn primary and secondary schools. An overwhelming number of respondents showed at least a basic knowledge about the life and scientific achievements of Nicolaus Copernicus. The percentage of correct answers to questions closed the survey varies from over 60% to over 89% for primary school students and from approx. 77% to nearly 90% for middle school students. Greater difficulty caused some students to open-ended questions survey. Respondents were also some problems with the dating of certain events connected with the person Copernicus.
PL
Przedmiotem rozważań są postawy młodzieży kształcącej się w zawodach medycznych oraz studentów humanistycznych i niehumanistycznych kierunków polskich i zagranicznych uczelni wobec osób starszych. Opracowanie składa się z dwóch części: teoretycznej, omawiającej problematykę postaw wobec osób starszych oraz empirycznej, zmierzającej do identyfikacji postaw wobec tej grupy osób, zróżnicowanych ze względu na kierunek kształcenia i studiów grup uczniów i studentów. W badaniu przeprowadzonym z wykorzystaniem Kwestionariusza do Badania Postaw wobec Osób 70 plus oraz wywiadu pogłębionego uczestniczyło 256 uczniów w czterech równolicznych grupach badanych: uczniów Medycznego Zawodowego Studium, studentów kierunków humanistycznych i niehumanistycznych (polskich i zagranicznych). Badania wykazały, że postawy wobec osób starszych są na ogół pozytywne, poszczególne grupy, ze względu na ten czynnik, różnią się od siebie w sposób statystycznie istotny tylko w przypadku uczniów szkół medycznych i technicznych (co może wynikać z odmiennych preferencji i motywacji w zakresie kształtowania swojej ścieżki kariery). Ponadto okazało się, że pozytywne postawy wobec osób starszych współwystępują (silna zależność statystyczna) z doświadczaniem bliskich relacji z osobami starszymi w rodzinie i z pozytywnymi wzorami relacji wobec osób starszych ze strony rodziców.
EN
The subject of this article is the attitudes of young people educating themselves in medical professions and humanistic students of non-humanistic Polish and foreign majors towards the elderly. The study consists of two parts: a theoretical one discussing the issues of attitudes towards older people and an empirical one aimed at identifying attitudes towards this group of people diversified due to the direction of education and study of groups of pupils and students. In a study conducted using a questionnaire and in-depth interview, there were 256 students from four parallel study groups: students of the Post-Medical Study, students of humanities and non-humanities (Polish and foreign). Studies have shown that attitudes towards older people are generally positive, individual groups only in cases of students of medical schools and polytechnics differ in a statistically significant way (which may result from different preferences and motivation in shaping their career path). Positive attitudes towards older people co-exist (strong statistics dependence) with experiencing close relationships with the elderly in the family and positive patterns on the part of parents.
PL
Choroby przewlekłe są coraz częstszym zjawiskiem wśród dzieci i młodzieży i są poważnym problemem w kontekście możliwości rozwojowych uczniów na wszystkich szczeblach edukacji. Artykuł niniejszy ma na celu przeanalizowanie najważniejszych zagadnień związanych z funkcjonowaniem uczniów cierpiących na schorzenia przewlekłe w kontekście rozwiązań wypracowanych przez polski system edukacji. Jak wynika z przeprowadzonej analizy istnieje szereg zagrożeń wpływających negatywnie zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną uczniów przewlekle chorych. Polski system edukacyjny stara się odpowiadać na te zagrożenia, jednak nadal należy wprowadzać zmiany, które pozwolą na ich dalsze, efektywne redukowanie..Celem niniejszego artykułu jest przeanalizowanie funkcjonowania dzieci cierpiących na choroby przewlekłe w kontekście rozwiązań proponowanych przez polski system edukacji. Aby zrealizować ten cel, artykuł zostanie podzielony na trzy zasadnicze części. Pierwsza z nich koncentrować się będzie na wyjaśnieniu, czym są choroby przewlekłe oraz jakie są ich podstawowe cechy. W części drugiej omówione zostaną podstawowe zagrożenia w kontekście możliwości rozwojowych dzieci przewlekle chorych. Najważniejsza i ostatnia część dotyczyć będzie sprawy zasadniczej, czyli przeanalizowania funkcjonowania dzieci przewlekle chorych w obrębie polskiego systemu edukacji.
PL
Artykuł podejmuje kwestie związane ze zmianą roli nauczyciela, którą wymusza charakter współczesnych przemian społecznych. Obecna forma edukacji oparta na schematycznym działaniu i „bezpiecznych” metodach nauczania nie odpowiada potrzebom pokolenia wychowanego w świecie nowych technologii. Wymagania stawiane współczesnym nauczycielom związane są z kreowaniem przestrzeni edukacyjnej ucznia, tak by wyzwolić w nim potrzebę samodzielnego formułowania pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi, pobudzić motywację, kształtować odważne podejmowanie decyzji oraz innowacyjność działania i myślenia.
XX
Article focuses on the changing role of the teacher, which affects the nature of contemporary social change. The current form of education based on the schematic action and “safe” methods of teaching, does not meet the needs of the generation brought up in the world of new technologies. Requirements for modern teachers are associated with the creation of the student's education, so as to trigger the need for questioning and seeking answers, stimulate motivation, develop bold decisions and innovative actions and thinking.
Edukacja-Technika-Informatyka
|
2013
|
vol. 4
|
issue 2
208-2013
PL
W artykule zaprezentowane zostały wyniki badań, które dotyczyły samooceny uczniów w zakresie korzystania z narzędzi technologii informacyjnej. Uzyskane wyniki badań dowiodły, że badani uczniowie są świadomi dobrodziejstw współczesnej techniki i umiejętnie z nich korzystają. Widoczny jest wzrost umiejętności w deklaracjach badanych w zależności od wieku uczniów.
EN
The paper presents the results of the research concerning students' selfesteem as far as the use of information technology tools is concerned. The results proved that the students are aware of the benefits of modern technology and that they use them skillfully An increase in. skills is visible in the declarations of respondents, depending on the age of the students.
PL
Problem korepetycji mimo upływu lat nie stracił nic ze swojej aktualności. Mimo, że zjawisko korepetycji jest powszechne, często ignoruje się jego skalę i problematyczność. Występuje ogromny rozdźwięk pomiędzy ich istnieniem w szarej strefie edukacji a pomijaniem ich w publicznej debacie. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie motywów korzystania z korepetycji, ich zakresu oraz skali, negatywnych i pozytywnych skutków.
EN
The problem of private tutoring has lost none of its relevance despite the passage of years. Despite the fact that taking private lessons is still prevalent, its existence and scale seem to be quite often ignored. Further, there is an inconsistent approach to this existing educational grey zone; general consent and its ignoring in public discussion. The objection of the following paper is pointing to the motives of benefiting from taking private lessons, their advantages and disadvantages as well as the scale and extent of the phenomenon.
PL
Badania dotyczą procesu kształtowania aspiracji zawodowych rodziców w stosunku do swoich dzieci. Przyjęto założenie, że aspiracje zawodowe związane są z preferowanymi przez rodziców kryteriami oceny zawodów. Dane zebrano od 4931 rodziców uczniów klas IV szkół podstawowych z terenu całego kraju. Ustalono, że rodzice oceniają zawody pod kątem ich uciążliwości, zadowolenia i rozwoju oraz statusu i prestiżu. Uciążliwość, zadowolenie i rozwój są częściej związane z aspiracjami do zawodów wymagających wyższego wykształcenia, a prestiż i status wiąże się z preferowaniem zawodów, do wykonywania których taki poziom nie jest niezbędny. Głównym czynnikiem determinującym te zależności jest poziom wykształcenia rodziców.
EN
The research focuses on the process of shaping the career aspirations of parents towards their children. It was assumed that career aspirations are associated with preferred by the parents of the evaluation criteria of the competition. Data were collected from 4931 parents of students in grades IV primary schools from all over the country. It was found that parents evaluate the competition in terms of their burden, satisfaction and development, and the status and prestige. Nuisance, satisfaction and development are often associated with aspirations to occupations requiring higher education and the prestige and status associated with a preference for the competition to perform with such a level is not necessary. The main factor determining these relationships is the parents’ educational level.
PL
Artykuł zawiera ogólny zarys koncepcji edukacji szkolnej w Salezjańskiej Średniej Szkole Organistowskiej w Przemyślu, charakterystykę jej kadry pedagogicznej ze szczególnym uwzględnieniem nauczycieli przedmiotów muzycznych.
EN
An article deals with general outline of educational concept of the Salezians Organ Secondary School in Przemyśl, describes its staff - teachers for music classes in particular.
19
Publication available in full text mode
Content available

ASPIRACJE EDUKACYJNE RODZICÓW

75%
PL
Tekst zawiera opracowanie części wyników badań pilotażowych dotyczący aspiracji rodziców w stosunku do swoich dzieci uczniów klasy III szkoły podstawowej. Celem badań było uzyskanie danych na temat aspiracji (maksymalnych, minimalnych i realnych) oraz ich uwarunkowań związanych z miejscem zamieszkania, wykształceniem rodziców oraz płcią dziecka. W badaniu ankietowym wzięło udział 566 rodziców (w większości matki) z 16 województw. Wyniki badań potwierdzają tezę o rosnących aspiracjach rodziców do wyższego wykształcenia dzieci. Większość rodziców wyraża przekonanie, że ich dzieci są w stanie osiągnąć upragniony przez nich poziom wykształcenia. Najsilniejszym czynnikiem różnicującym aspiracje jest poziom wykształcenia rodzica, w mniejszym stopniu miejsce zamieszkania i płeć dziecka.
EN
The text contain a part of the results of pilot studies concerning the aspiration of parents for their children, students of class III primary schools. The aim of the study was to obtain data on aspiration ( maximum, minimum and real) in relation to parents place of living ( a village vs. city), parents education and gender of the child. In the survey research participated 566 parents ( mostly mothers) from 16 provinces. The results confirm the thesis about rising aspirations of parents for children’s high education. Most of parents is convinced that their children are able to achieve their desired level of education. The strongest factor differentiating aspirations is the level of parent education, to a lesser extent, place of living and sex of the child.
Acta Politica Polonica
|
2017
|
vol. 40
|
issue 2
53-72
EN
The rise in the number of immigrants from Ukraine in Poland is clearly visible in years 2003–2014. The main part of it is economic immigration, caused by a worsening economic situation of Ukraine and political instability, including military conflict connected with Russian aggression. More and more numerous group, beyond adult citiziens, are children and pupils, who are obliged to continue their education in our country. For example, students from Ukraine (their number, universities where they study, majors of education) it seems that the analysis of the stay in Poland of pupils – citizens of Ukraine in Polish schools has not been carried yet. The aim of the article is to analize this issue. Legal, financial and territorial (divided into types of schools and educational institutions) issues as well as the numbers of students have been discussed. Also the issue of learning mother tongue by pupils has been discussed.
PL
W latach 2013–2014 wzrost liczby imigrantów z Ukrainy w Polsce był wyraźnie widoczny. Głównie jest to imigracja ekonomiczna, spowodowana pogarszającą się sytuacją gospodarczą Ukrainy i niestabilnością polityczną (konflikt wojskowy związany z rosyjską agresją). Obok dorosłych obywateli Ukrainy, coraz liczniejsza grupa to dzieci i młodzież, którzy, mieszkając w Polsce, zobowiązani są do uczestniczenia w systemie edukacji. Chociaż sytuacja, na przykład, studentów z Ukrainy (ich liczby, ośrodków, w których studiują, kierunków kształcenia) wydaje się znana, to rozpoznanie skali samego zjawiska – pobytu uczniów z Ukrainy w Polsce oraz ich obecność w polskich szkołach – jeszcze nie zostało gruntownie przeprowadzone. Zagadnienie to zostało opisane w niniejszym artykule. Omówiono w nim kwestie prawne, finansowe i terytorialne (podział na rodzaje szkół i placówek oświatowych) oraz liczbę studentów (traktowane jedynie jako uzupełnienie informacji). Podjęto także kwestie dotyczące zagadnień związanych z nauczaniem języka ojczystego dla tych uczniów.
first rewind previous Page / 5 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.