Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 8

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
W artykule przytoczono stan faktyczny opisany w wyroku Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie z dnia 24 maja 2022 r., sygn. akt: IV Ca 752/21. Glosowane orzeczenie ma duże znaczenie dla rynku hotelarstwa oraz organizatorów turystyki w Polsce, dotyczy bowiem definiowania usługi hotelarskiej w konfrontacji do pakietu-imprezy turystycznej. Wyrok wywołał liczne komentarze w branży turystycznej oraz prasie i mimo że dotyczy nieobowiązującego już w obszarze organizacji imprez turystycznych stanu prawnego, to ma praktyczne znaczenie dla funkcjonowania rynku. Należy pamiętać, iż połączenie usług turystycznych, które w poprzednim stanie prawnym nie stanowiło imprezy turystycznej, tym bardziej nie spowoduje jej powstania w aktualnym stanie prawnym. Aspekty te będą podlegały szeroko omówieniu i ocenie w ramach niniejszych rozważań.
PL
W niniejszym artykule przytoczono stan faktyczny opisany w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie z dnia 27 października 2022 r., sygn. akt: Vl SA/Wa 2058/22. Glosowane orzeczenie ma duże znaczenie dla rynku organizatorów turystyki i zakładów ubezpieczeń w Polsce, dotyczy bowiem postawienia granicy odpowiedzialności za działanie przedsiębiorcy w warunkach nadzwyczajnych i nieuniknionych okoliczności. W omawianym wyroku mamy do czynienia z dwiema wartościami – ochroną konsumenta i rozstrzyganiem wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy, te dwa kluczowe aksjomaty należy wyważyć i poddać odpowiedniej ocenie wobec kontrowersyjnego rozstrzygnięcia.
PL
W niniejszym artykule przytoczono stan faktyczny opisany w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie z dnia 27 listopada 2019 r., sygn. akt: VI SA/Wa 1521/19. Glosowane orzeczenie ma duże znaczenie dla rynku usług hotelarskich w Polsce, dotyczy bowiem decyzji administracyjnej wydanej pod warunkiem. Nie jest to jednak warunek w rozumieniu art. 162 § 1 pkt 2 k.p.a., co zostało wykazane i przystępnie omówione w ramach analizy prawnej.
PL
Artykuł przedstawia koncepcję przedmiotowego podejścia ustawodawcy do pojęcia „przedsiębiorcy” ujętego w ustawie z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Autor zaprezentował ewolucję przedmiotowego charakteru analizowanych przepisów w prawodawstwie unijnym oraz zwrócił uwagę na przełomowy w tym zakresie wyrok TSUE z dnia 1 lipca 2008 r. w sprawie Motosykletistiki Omospondia Ellados NPID przeciwko Elliniko Dimosio (państwu greckiemu). W ramach rozważań przedstawiono zmiany definicji przedsiębiorcy turystycznego na etapie prac legislacyjnych nad ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.
PL
W niniejszym artykule przytoczono stan faktyczny opisany w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) z dnia 17 lutego 2023 r., sygn. akt: II GSK 1458/19. Glosowane orzeczenie ma duże znaczenie dla rynku hotelarskiego w Polsce, dotyczy bowiem możliwości wydawania w obecnym stanie prawnym decyzji o uchyleniu zaszeregowania i kategoryzacji oraz wykreśleniu z ewidencji obiektu, który nie spełnia wymogów przeciwpożarowych, sanitarnych lub budowalnych. W omawianym wyroku mamy do czynienia z oceną konstytucyjności obecnych regulacji prawnych.
PL
W glosie przytoczono stan faktyczny opisany w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie z dnia 9 grudnia 2016 r., sygn. akt: VI SA/Wa 721/16. Glosowane orzeczenie ma duże znaczenie dla rynku usług hotelarskich w Polsce, dotyczy bowiem postawienia granicy pomiędzy decyzją o wykreśleniu z ewidencji w przypadku niespełniania wymagań ustawowych a decyzją o nakazie wstrzymania świadczenia usług do czasu usunięcia uchybień (Borek, 2021).
PL
W niniejszym artykule, dwa pierwsze punkty, oznaczone cyframi rzymskimi zostały przytoczone na podstawie orzecznictwa sądów administracyjnych (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie – WSA i Naczelnego Sądu Administracyjnego – NSA) poruszanego w niniejszej sprawie. Niejednokrotnie przytoczenie stanu faktycznego następuje wprost słowami sądów, ponieważ w ten sposób w nawiązaniu do właściwych dokumentów stan faktyczny i rozstrzygnięcie zostały w skróconej formie, przystępnie przedstawione czytelnikom. W celu poszerzenia ewentualnej wiedzy w tym zakresie odsyłam bezpośrednio do postanowień i wyroków, na podstawie których dokonano kompilacji skróconej i klarownej informacji.
EN
The Act of July 15, 2020 on Polish Tourist Voucher is the regulation with two goals. The basic one is the social aspect for polish families. The second is the initiator of aid from loan aid to the state during the COVID-19 pandemic. This aid is provided for the duration of the voucher payment, while the tourist activity is "unfrozen". In order to locate a solution to the agritourism problem that can manage the payments of the Polish Tourist Voucher.
PL
Ustawa z dnia 15 lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznym to regulacja o podwójnym celu. Podstawowy ma wymiar socjalny i służy zabezpieczeniu środków finansowych na wyjazdy wakacyjne dzieci. Drugim celem jest z kolei pomoc finansowa dla podmiotów dotkniętych pandemią COVID-19. Pomoc ta jest udzielana poprzez możliwość przyjmowania płatności za pomocą bonu w okresie kiedy działalność turystyczna jest „odmrożona”. W niniejszym artykule ukazana zostanie specyfika działalności agroturystycznej, w ramach której można przyjmować płatności Polskim Bonem Turystycznym.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.