Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Results found: 4

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Artykuł porusza niezwykle istotną problematykę stosowania w procedurze karnej desygnatów prawdy materialnej w celu ustalenia prawdziwych faktów będących podstawą gromadzenia i weryfikacji materiału dowodowego zarówno na etapie wstępnego postępowania przygotowawczego jak i jurysdykcyjnego przed sądem w podstawie orzekania o winie i karze względnie niewinności oskarżonego. Filozofia procesu karnego nie może być oparta na dogmatach prawdy formalnej (sądowej), które doprowadzają do zawężenia pola dowodowego i eskalacji pomyłek sądowych oraz braku zaufania do prawa.
PL
Istotą publikacji jest wykazanie roli i znaczenia dowodów procesowych zbieranych i weryfikowanych przez organy ochrony prawnej (ścigania i sądu) dla udowodnienia sprawstwa zarzucanego czynu oskarżonemu (skazanemu) oraz determinantów kształtujących ustawowe regulacje prawne tej istotnej i skomplikowanej materii. Prawo dowodowe pełni niezwykle istotną funkcję gwarancyjną i ochronną praw i wolności obywatelskich w demokratycznym państwie prawnym. Określa prawne formy działania organów i instytucji w stosowaniu prawa i wzmacnia kontrolną oraz odszkodowawczą funkcję w toku instancji odwoławczej za naruszenie zasad tego prawa i jego standardów
PL
Artykuł odzwierciedla aktualną problematykę miejsca, roli i znaczenia funkcji wykrywczej w postępowaniu karnym w zakresie skutecznego typowania źródeł dowodowych do procesowego wykorzystania w ramach prerogatyw funkcji dowodowej udowadniania w indywidualizacji zarzucanego sprawcy popełnienia inkryminowanego zdarzenia. Synchronizacja instrumentów prawnych obu funkcji dla podniesienia wykrywalności uciążliwej społecznie i gospodarczo przestępczości w neutralizacji skali oraz dynamiki niebezpiecznych i zorganizowanych grup przestępczych jest nieodzowna i stanowi wyzwanie dla całej globalizacji przestępczości. Zawężanie wyodrębnienia funkcji wykrywczej tylko do osiągnięć nauki kryminalistyki bez umiejscowienia bardziej operatywnej i skutecznej funkcji wykrywczej w postępowaniu karnym (krajowej przestrzeni prawnej) pomimo uzbrojenia jej w ustawowe prerogatywy jest nieporozumieniem oraz marginalizowaniem całego oczekiwanego społecznie i akceptowanego procesu skutecznego oraz efektywnego zwalczania przestępczości i kwestionowania sprawności działania organów ścigania oraz wymiaru sprawiedliwości.
PL
Artykuł porusza aktualną problematykę ochrony tajemnicy dziennikarskiej w warunkach prowadzonych przez organy ochrony prawnej czynności procesowych, gromadzenia i weryfi kacji dowodów na wstępnym etapie postępowania przygotowawczego oraz skuteczności gwarancji konstytucyjnych i norm prawa międzynarodowego. Dziennikarstwo śledcze jako mechanizm kontroli władzy demokratycznego państwa prawnego wymaga w ramach konstytucyjnego umocowania bezwzględnej wolności prasy oraz prerogatyw prawa międzynarodowego szczególnej ochrony przed dekonspiracją i ewentualnym kneblowaniem przez aparat państwa wykrytych afer, korupcji i mafi jnych powiązań.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.