Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Artykuł poświęcony jest związkowi pomiędzy przeszłością a teraźniejszością i jego wpływowi na losy bohaterów. Szczegółowej analizie podlegają trzy rodzaje wspomnień protagonistki. Przybierają one formę monologów bohaterki; są odegraniem scen z przeszłości i, ostatecznie, pojawiają się w postaci tzw. „rapsodii” będącej połączeniem rzeczywistości i fantazji. Artykuł bada wpływ Brechta na koncepcję teatralną Friela i porównuje Cass McGuire z Matką Courage i jej dziećmi Brechta.
PL
Autorka bada dwa zagadnienia obecne w Living Quarters Briana Friela. Jednym z nich jest Problem cykliczności czasu, którego ujęcie w Living Quarters zostaje porównane z dziełami innych dramaturgów współczesnych zajmujących się kwestią wpływu przeszłości na teraźniejsze losy bohaterów. Poza porównaniem Friela z takimi dramatopisarzami jak Yeats, Pirandello, Priestley, Wilder i Brecht, przedstawiono wpływ filozofii Nietzschego i Freuda na twórczość Friela. Drugim zagadnieniem, którym zajmuje się autorka, jest proces tworzenia teatru przedstawiony zarówno w sztuce Friela, jak i w wybranych sztukach teatralnych kilku z wymienionych autorów.
PL
Artykuł jest wynikiem badań warsztatu dramaturgicznego Stewarta Parkera, współczesnego dramatopisarza północnoirlandzkiego, na przykładzie jego tryptyku pt. Three Plays fo r Ireland, który został przedstawiony w świetle twórczości Briana Friela. Autorka, porównując zawartość tematyczną utworów oraz ich innowacyjną formę, ukazuje poglądy obu dramaturgów na rolę języka i eksperymentów lingwistycznych w teatrze, prezentuje wnikliwość analiz osobowości ich bohaterów, ujawnia nowatorskie techniki dramaturgiczne stosowane w celu odzwierciedlenia wielorakości ludzkich doznań i przeżyć, zestawia opinie pisarzy o istocie historii i jej cyklicznej naturze.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.