Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
EN
In the process of developing innovative technical products it is difficult to constantly assess those products considering the factors influencing the possibility of their implementation into economy. The aim of the article is to propose the methodology to assess risk management during implementation of innovative technical products designed by both, research institutions and enterprises. The problems linked with the implementation of the products were identified. The author also identified key risk groups and undesirable situations. Moreover, the way to determine the probability of undesirable situations occurrence was indicated. The proposed methodology was verified based on more than 100 innovative technical products from Innovative Systems of Technical Support for Sustainable Development of Economy Strategic Research Programme. Strong and weak points of the methodology were identified. Among advantages, the possibility of assessing in different timeframes and applying homogeneous criteria of the assessment were pointed. The lack of possibility to obtain aggregated result and inability of full result objectivity due to the use of semi-quantitative method were recognized.
PL
W obecnych czasach homogeniczny rynek obejmujący 500 milionów konsumentów, 220 milionów pracowników i 20 milionów pracodawców jest głównym instrumentem umożliwiającym rozwój konkurencyjnej i innowacyjnej Europy. Jednym ze sposobów uzyskania przez firmy innowacyjnych produktów jest uczestnictwo w realizacji różnego rodzaju projektów. Poszczególne kraje oferują wiele inicjatyw, głównie finansowanych przez Unię Europejską (obecnie jest to perspektywa 2014–2020). Dzięki uczestnictwu w programach unijnych pracodawcy mają możliwość wzmocnienia pozycji swojego przedsiębiorstwa i opracowania produktów, na które jest zapotrzebowanie. W celu uzyskania produktów o wysokiej jakości, projekt musi być odpowiednio zarządzany. Istnieje wiele metod mogących mieć zastosowanie w procesie zarządzania projektem, jednak wybrane metody muszą być jasne i odpowiednie do oceny danego rezultatu. Jednym z kluczowych aspektów procesu ewaluacji jest zarządzanie ryzykiem, jako że umożliwia ono wskazanie wszelkich odchyleń w realizacji projektu. Pracodawcy zazwyczaj nie stosują narzędzi specjalistycznych w ewaluacji ryzyka w trakcie realizacji projektu. Z tego też względu wiele firm wytwarza produkty, które później trudno sprzedać na rynku, bądź które obarczone są wieloma wadami. Ryzyko może być oceniane z wykorzystaniem wielu metod, zarówno jakościowych, jak i ilościowych. Głównym celem artykułu jest przedstawienie semi-ilościowej metody TOPSIS (Hwang i Yoon, 1981) do pomiaru ryzyka w projektach realizowanych w ramach perspektywy 2014–2020. Z tego względu autor wskazuje zalety metody TOPSIS i przedstawia, w jaki sposób może być ona wykorzystana w praktyce.
PL
Szacuje się, że odsetek osób, które są zainteresowane samozatrudnieniem, jest wciąż w europie niższy niż w Stanach Zjednoczonych i Chinach (European Commission, 2013) i tylko 50% europejskich firm o charakterze start-up jest w stanie się utrzymać przez pierwsze pięć lat. Powszechnym powodem tego stanu, oprócz niewystarczających funduszy, jest brak dobrze opracowanego modelu biznesowego bądź stosowanie tego samego modelu zbyt długo, co powoduje brak możliwości dostosowania się do zmian wynikających z globalizacji rynku. Niestety niewielu przedsiębiorców potrafi opracować model biznesowy i nie przywiązuje zbyt dużej wagi do tego etapu tworzenia firmy. Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań w wybranych krajach europejskich na temat niezbędnych umiejętności i wiedzy, które są kluczowe przy opracowaniu innowacyjnego modelu biznesowego w firmie.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.