Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 6

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
XX
Od czasów wybuchu „Wielkiej Wojny” minął już wiek. O ile upływ czasu zdołał w przeważającej mierze zatrzeć społeczne i ekonomiczne jej skutki, o tyle następstwa polityczne konfliktu nadal czynnie kształtują sytuację w poszczególnych częściach współczesnego świata. Epizodyczny wymiar walk, jakie toczyły się na Kaukazie, nie osłabia bynajmniej siły, z jaką oddziałuje pamięć o wydarzeniach tego okresu na toczące się tam życie polityczne. Szczególnie wyraźne jest ono w południowej części regionu. Znajduje swoje wyjaśnienie w ukształtowanej tradycją historyczną przynależności zamieszkujących go narodów do szeroko pojętego Bliskiego Wschodu – obszaru, na którym w wyniku klęski, jaką poniosło podczas I wojny światowej Imperium Osmańskie, doszło do rozkładu istniejącego dotąd ładu politycznego. Jego kres poprzedziły akty ludobójstwa i zbrodnie, które podobnie, jak i popełniane zbrodnie urosły do rangi symbolu. Stały się częścią polityki historycznej, która niezmiennie od lat pozostaje tu czynnikiem determinującym stosunki wewnętrzne oraz relacje międzynarodowe.
XX
Zmiany cen nośników energii wprowadzone wiosną 2014 roku na Ukrainie stanowią poważne obciążenie finansowe dla zdecydowanej większości mieszkańców tego państwa. Zbliżenie poziomu stawek, jakie zobowiązani są odtąd płacić za energię elektryczną, gaz ziemny, produkty naftowe i węgiel, do obowiązującego w Unii Europejskiej przyczyni się do dalszej pauperyzacji tamtejszego społeczeństwa. Na zmiany takie nie był też przygotowany lokalny przemysł. W wyniku podwyżek straci on pokaźną część swych rynków zbytu, co przyczyni się do likwidacji wielu hut i fabryk, a w pozostałych wymusi restrukturyzację zatrudnienia. Stoi to w opozycji do politycznych obietnic składanych w trakcie protestów przeciw W. Janukowiczowi i w okresie formowania nowych władz przez jej przedstawicieli. Niesie też za sobą poważne zagrożenie dalszej destabilizacji tego państwa.
XX
Z czego produkować energię? To dylemat, który determinowany był głownie możliwościami technologicznymi. To one miały decydujący wpływ na rentowność wykorzystania poszczególnych nośników energii. Rozwój nauki i postęp wiedzy inżynieryjnej ostatnich dekad zmienił ten stan rzeczy. Tradycyjny podział na surowce wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej i paliwa w środkach komunikacji stracił na znaczeniu. Kierunek dokonujących się przeobrażeń w dziedzinie techniki czytelnie wskazuje, iż w transporcie oraz w energetyce grzewczej przyszłość należy wiązać z energię elektryczną. Przypuszczalnie w kolejnych dekadach zastąpi ona benzyny silnikowe wytwarzane na bazie węglowodorów. Kluczowe znaczenie ma kwestia, z czego będzie ona produkowana. Czynnik ekonomiczny zapewne nie będzie miał większego znaczenia, gdyż już na obecnym etapie rozwoju technologicznego o rentowności danego rozwiązania decyduje jego masowy charakter. Stąd też wybór dokonany zostanie w oparciu o kryteria polityczne i przypuszczalnie będzie rezultatem uzyskania dominacji przez jedno z energetycznych lobby.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.