Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 4

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
XX
W artykule w ujęciu ewolucyjnym zaprezentowano budowę tożsamości europejskiego systemu bezpieczeństwa. Wskazano jaką rolę w tym procesie odegrała Liga Narodów, Unia Zachodnia i Unia Zachodnioeuropejska oraz NATO i UW. Scharakteryzowano proces tworzenia i rolę jaką w tym systemie odgrywały Wspólnoty Europejskie oraz ich transformację w jednolitą strukturę funkcjonalną jaką jest Unia Europejska. Przedstawiono rolę jaką w systemie europejskiego i globalnego bezpieczeństwa ogrywała Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa, a obecnie odgrywa Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony. Zaprezentowano relacje i kompetencje jakie w zakresie europejskiego bezpieczeństwa ma UE i NATO. Wskazano na rozbieżności i dylematy jakie występują pomiędzy tymi dwoma podmiotami bezpieczeństwa. Wskazano również jakie dylematy i problemy zostały rozstrzygnięte na gruncie Traktatu Lizbońskiego reformującego działanie UE w procesie podejmowania decyzji i aktywnego włączania się kształtowania bezpieczeństwa zarówno w europejskim, jak i światowym wymiarze.
XX
W artykule scharakteryzowano środowisko bezpieczeństwa ChRL. W ujęciu retrospektywnym i perspektywicznym przedstawiono politykę zewnętrznego i wewnętrznego bezpieczeństwa państwa realizowaną przez kolejne generacje przywódców. Zdefiniowano najważniejsze zagrożenia, a także przeprowadzono analizę przyczyn oraz skutków zagrożeń militarnych i niemilitarnych. Przedstawiono rolę i zadania Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w kształtowaniu narodowego bezpieczeństwa. Wskazano na rolę jaką odgrywa Szanghajska Organizacja Współpracy w kształtowaniu regionalnego bezpieczeństwa oraz na relacje polityczne, gospodarcze i militarne pomiędzy najważniejszymi państwami tego regionu. Zaprezentowano główne kierunki polityki zagranicznej Chin w kształtowaniu bezpieczeństwa w wymiarze międzynarodowym.
XX
W artykule zaprezentowano długą drogę, jaką przeszły chińskie siły zbrojne od armii ludowo-wyzwoleńczej do armii nowoczesnej aktywnej na lądzie, morzu, w przestrzeni powietrznej oraz w kosmosie i w cyberprzestrzeni. Scharakteryzowano proces rozwoju i modernizacji technicznej wszystkich komponentów bojowych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej i II Korpusu Artylerii. Na bazie doświadczeń i wniosków z analizy współczesnych konfliktów zbrojnych sformułowano wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa, które stanowiły kanwę do opracowania strategii bezpieczeństwa narodowego ChRL. Zaprezentowano najważniejsze elementy tej strategii, w której wśród wielu priorytetów wskazano, na konieczność uwzględnienia w procesie unowocześniania ChAL-W digitalizację przyszłego pola walki oraz na potrzebę wprowadzania na uzbrojenie wysoko zaawansowanego technicznie i technologicznie uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Te wskazania stały się platformą wyjściową do budowy armii silnej swoim potencjałem bojowym, gotowej do prowadzenia działań w warunkach asymetryczności nie tylko na lądzie, w powietrzu i na morzu, ale również aktywnej w kosmosie oraz zdolnej do prowadzenia wojny informatycznej – ofensywnych oraz defensywnych działań w cyberprzestrzeni.
XX
W artykule wykorzystując procedury analizy systemowe oraz podmiotowe, przedmiotowe oraz funkcjonalne podejście badawcze scharakteryzowano system bezpieczeństwa europejskiego. Dokonano identyfikacji podmiotów tego systemu – państw i organizacji międzynarodowych. Wskazano na najważniejsze wyzwania i zagrożenia oraz relacje systemowe. Zaprezentowano ewolucję tego systemu od Unii Zachodniej i wspólnot europejskich do Unii Europejskiej. Wykorzystując epistemologiczne i ontologiczne podejście metodologiczne, zarysowano potencjalne problemy badawcze w obszarze systemu europejskiego bezpieczeństwa.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.