Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
XX
Mroczna triada to grupa trzech cech osobowości: narcyzmu, machiawelizmu i psychopatii, z których wszystkie są interpersonalnie awersyjne. Mroczna triada odnosi się do trzech teoretycznie odrębne, ale empirycznie powiązanych konstrukcji osobowości. Termin odzwierciedla przekonanie, że te trzy kategorie diagnostyczne, mają mieć co najmniej kilka wspólnych podstawowych czynników: narcystyczną osobowość (w sensie klinicznym) charakteryzuje się brakiem empatii i egoizmem. Makiaweliczna osobowość charakteryzuje się manipulacją i wyzyskiem innych, z cynicznym lekceważeniem moralności i koncentracją na własnym interesie i oszustwie. Psychopatią, czy osobowością antyspołeczną, charakteryzującą się impulsywnym poszukiwaniem silnych wrażeń.
XX
Autorzy w artykule podjęli próbę zdiagnozowania zawodu nauczyciela w aspekcie natężenia cechy makiawelistycznych. Nauczyciel jako kategoria profesji publicznej należącej do grupy o szczególnej odpowiedzialności etycznej, wymaga też swoistych kompetencji społecznych i cech osobowych, wśród których cechy osobowości makiawelicznej w zasadzie dyskredytują osobę je przejawiającą jako nauczyciela. Stanowią bowiem rozpoznawalny, choć zwykle nieuświadomiony przez obserwatora, syndrom cech ujawniających się w zachowaniach, mogących modelować (i modelujących) cechy pokolenia wychowywanego (tu: uczniów). Uzyskany wynik poziomu natężenia makiawelizmu lokuje nauczycieli wśród zróżnicowanych i często wymagających tendencji manipulacyjnych w swej istocie profesji, na drugiej pozycji, co może budzić poważne obawy o bezpieczeństwo ucznia. Można zatem wnioskować, iż poziom makiawelizmu wśród nauczycieli jest relatywnie wysoki, co powoduje, że traktują oni jako uprawnione manipulowanie uczniem (teoretycznie dla jego dobra), cechuje ich niska empatia i chłód emocjonalny.
XX
Autor w artykule podjął próbę przestawienia teoretycznej koncepcji wykorzystania pojęcia relacji do kształtowania wysokiego poziomu kompetencji personalnych i społecznych, zgodnie z KRK i Systemami Zapewniania Jakości Kształcenia. Wysoka jakość komunikacji interpersonalnej to konieczność – poza wiedzą i umiejętnościami, komunikacja pozostaje kluczową do efektywnego nauczania. W artykule zarysowano standard wysokiej jakości komunikacji z uwzględnieniem technik negocjacyjnych przy jednoczesnym poszanowaniu najwyższych standardów etycznych.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.