Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 4

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Niedopasowanie potrzeb w zakresie umiejętności do ich podaży występuje w UE również w wymiarze geograficznym. Prawnie zagwarantowana swoboda przepływu pracowników nie jest czynnikiem wystarczającym do osiągnięcia względnej równowagi na rynku pracy w wymiarze przestrzennym. W efekcie współistnieją obszary z wysokim wzrostem gospodarczym zgłaszające niedobory w zakresie umiejętności oraz regiony z permanentnie utrzymującymi się wysokimi wskaźnikami bezrobocia. Nowe miejsca pracy pojawiają się w branżach wschodzących, lecz w tym przypadku brakuje pracowników posiadających kwalifikacje dostosowane do wymagań stanowisk związanych najczęściej z nowoczesnymi technologiami. Przedstawiony stan nierównowagi może występować nie tylko w wymiarze zawodowym, ale również w warunkach niskiej mobilności geograficznej, co z kolei jest zauważalną cechą europejskiego społeczeństwa.
PL
Relacja pomiędzy liczbą wakatów a bezrobociem, przedstawiona na podstawie krzywej Beveridge’a, wykazała, iż na unijnym rynku pracy nastąpił wzrost nieefektywności funk‑ cjonowania mechanizmu dopasowań w porównaniu z okresem sprzed kryzysu. Krzywa Beveridge’a przesunęła się w prawo, co oznacza, że mógł się ukształtować nowy krótko‑ okresowy punkt równowagi rynkowej, charakterystyczny dla okresu spowolnienia gospo‑ darczego, determinowany w znacznej mierze przez czynniki realne o charakterze niecy‑ klicznym. Przyczynami występującego niedopasowania na rynku pracy UE są głównie niewłaściwe przygotowanie zawodowe pracowników, stosunkowo sztywne ramy prawne regulujące funkcjonowanie polityki rynku pracy, a także niska mobilność wewnątrzunijna mieszkańców.
PL
Analiza prowadzona w niniejszym artykule miała na celu wykazanie, w jakim stopniu projekty JESSICA przyczynią się do poprawy spójności terytorialnej obszarów miejskich. W badaniu wykorzystano nieco zmodyfikowaną metodę TARGET_TIA stosowaną do oceny oddziaływania terytorialnego projektów. Badaniu poddano projekty JESSICA zrealizowane w Poznaniu. Wyniki wskazują, że w przypadku wszystkich projektów można dostrzec pozytywne efekty terytorialne, jednak ich oddziaływanie jest znacznie zróżnicowane. Projekty, które były najlepiej dopasowane do specyficznych potrzeb poszczególnych obszarów miejskich, w największym stopniu wypływają na poprawę spójności terytorialnej miasta. Wniosek ten pozwala twierdzić, że owo dopasowanie projektów powinno stanowić wyższy priorytet w procesie przyznawania pożyczki JESSICA.
EN
This paper sets out to explore the contribution of JESSICA projects to enhancing the territorialcohesion of urban areas. We apply a slightly modified TARGET_TIA methodology to assess theterritorial impacts of those projects in the city of Poznań. It is found that the JESSICA projectsbrought about positive territorial effects in deprived urban areas, however, their impacts arequite varied. More exactly, the results demonstrate that projects which most closely addressedthe specific needs of the particular urban areas make the greatest contribution to improving theterritorial cohesion of a city. It is also suggested that the complexity of JESSICA projects shouldhave a higher priority in granting a JESSICA loan.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.