Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
XX
Cel pracy: Celem pracy jest przedstawienie trendów w kontekście zachodzących zmian na rynku pracy a w konsekwencji w systemie edukacji. Materiał i metody: Zakres przedmiotowy badania - indywidualnych wywiadów pogłębionych opracowany został stosownie do przyjętego celu badania, metryka zawierała 40 pytań otwartych, pogrupowanych w siedem obszarów tematycznych: identyfikacja stanowisk najmocniej dotkniętych wprowadzonymi zmianami; identyfikacja potrzeb związanych z realizowaną w nowych warunkach pracą po stronie pracodawców; identyfikacja nowych kompetencji potrzebnych na stanowiskach pracy, w odniesieniu do których konieczne było wprowadzenie zmian sposobu pracy w wyniku pandemii Covid-19; identyfikacja nowych kwalifikacji potrzebnych na stanowiskach pracy, w odniesieniu do których konieczne było wprowadzenie zmian; analiza polityk zatrudnienia pod kątem zmian wynikających z pandemii Covid-19; analiza potrzeb pracodawców w obszarze przejścia bądź częściowego przejścia na tryb pracy zdalnej; analiza potrzeb pracodawców w obszarze pojawiających się nowych funkcji i zadań związanych z kontrolą efektywności pracy. Wyniki: Wyniki badania są podstawą do sformułowania trendów jako konstruktów w kontekście zachodzących zmian na rynku pracy a w konsekwencji w systemie edukacji. Wnioski: Jako kluczowe trendy zdefiniowano: rehumanizację, czyli swoisty renesans warstwy aksjologicznej i społecznej, uwspólnotownie jako panaceum na indywidualizm i konsumpcjonizm, totalizm prawny, będącym odpowiedzią na poczucie zagrażania w zakresie funkcjonowania w nieznanym świecie VUCA oraz międzypokoleniowość mającą swoje podłożenie nie tyle w zmianach struktury demograficznej, co w ich znaczeniu.
PL
Artykuł przedstawia genezę powstania koncepcji VCC (Vocational Competence Certificate), jej rozwój w kontekście wyzwań dostosowania sektora edukacji do potrzeb rynku pracy w ramach polityki edukacyjnej Unii Europejskiej oraz zasady konstytuujące system VCC w aspekcie walidacji efektów uczenia się. W związku z trwającymi pracami nad wdrożeniem systemu walidacji kwalifikacji w oparciu o Ustawę o Zintegrowanym Systemie Kwalifi kacji z dnia 22 grudnia 2015 r. dokonuje się także analizy możliwości implementacji systemu VCC w zakresie walidowania tzw. kwalifikacji rynkowych.
EN
This article presents the genesis of the concept of the VCC (Vocational Competence Certificate), its development in the context of the challenges of the adaptation of the educational sector to the needs of the labour market within the European Union’s education policy and the principles that constitute the VCC system for validation of learning outcomes. In light of the ongoing work on the implementation of the system for validation of competences based on the Act on the Integrated Framework of Qualifi cations of 22 December 2015, the authors analyse the possibility of implementing the VCC system as an example of the validation so-called market qualifi cations.
PL
Cel pracy: Celem artykułu jest przedstawienie rekomendacji dotyczących zwiększenia stopnia dopasowania oferty kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy w kontekście sytuacji szkolnictwa zawodowego w Opolu. Materiał i metody: Tekst oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego przy użyciu papierowych formularzy (PAPS).W badaniu wzięło udział 10 z 13 placówek prowadzonych przez gminę Opole, w których prowadzona jest edukacja zawodowa młodzieży, w tym wszystkie technikum oraz 3 zasadnicze szkoły zawodowe pierwszego stopnia. Badanie dotyczyło oferty badanych instytucji oraz ich wkładu w zaspokajanie potrzeb rynku pracy (liczba i struktura absolwentów). Respondenci zostali poproszeni o ocenę swoich zasobów edukacyjnych. W badaniu uwzględniono aspekt współpracy szkół z otoczeniem społeczno-gospodarczym, zwłaszcza w zakresie kształtowania ich oferty edukacyjnej. Wyniki: Wyniki badania są podstawą do sformułowania rekomendacji dotyczących wzmocnienia funkcji adaptacyjnej szkolnictwa zawodowego w Opolu w kontekście dostosowania oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy. Wnioski: Do kluczowych rekomendacji zaliczono: wsparcie procesów dydaktycznych w zakresie infrastrukturalnym, wsparcie szkół zawodowych w wypracowywaniu relacji z przedsiębiorstwami oraz wsparcie szkół zawodowych w przygotowywaniu oferty kształcenia zawodowego.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.