Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 4

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Publikacja naukowa Elizabeth Freund Larus jest ważną pozycją dla osób zainteresowanych tematyką Chińskiej Republiki Ludowej. Druga edycja książki jest rozszerzeniem treści wydania poprzedniego, jednocześnie będąc w mojej opinii bardziej przystępna dla studentów jako źródło naukowe. Tytuł porusza ciekawą i jakże aktualną problematykę pozycji Chińskiej Republiki Ludowej w świecie. Autorka nie opiera się jedynie na aspekcie historycznego rozwoju Chin, ale nawiązuje do wydarzeń współczesnych, które miały miejsce w XXI w. Przykładami mogą tu być aktualne problemy mniejszości etnicznych (głównie ujgurskiej oraz tybetańskiej), ale też wpływ wirusa Covid-19 na sytuację gospodarczą Państwa Środka. Jest tu rozdział na temat znaczenia demografii w Chinach, obronności tego kraju, uwzględniona została tematyka programu kosmicznego. Autorka zwróciła także uwagę na coraz bardziej rosnący podział tego azjatyckiego państwa na wieś i miasto. Według Elizabeth Freund Larus Chiny to nadal państwo z mnóstwem wyzwań politycznych, społecznych oraz gospodarczych. Populacja kraju rośnie, ale podaż siły roboczej w nim maleje. Zdaniem autorki m.in. wskutek tego zjawiska, dysproporcja zarobkowa w Chinach będzie się stale pogłębiać. Jednocześnie poprzez zestawienie państwa znanego z okresu rządów Mao Zedonga lub też Deng Xiaopinga z Państwem Środka Xi Jinpinga można dostrzec, z jakim niesamowitym postępem mamy w nim do czynienia. Znamienny wydaje się przykład Szanghaju, który przytoczono w książce. Obecnie miasto to jest technologicznie rozwinięte i nikt na pierwszy rzut oka nie zorientowałby się, że ten rozwój nastąpił stosunkowo niedawno. Bardzo istotną rolę w całej publikacji pełni operowanie kontrastem świata dawnego, zacofanego z obecną, nowoczesną rzeczywistością. Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się zmiana gospodarcza i autorka wyciąga słuszny wniosek, że to ona determinuje postrzeganie Chińskiej Republiki Ludowej w stosunkach międzynarodowych. To dzięki przede wszystkim tej zmianie Państwo Środka jest i będzie postrzegane jako bardzo ważny kraj mający wpływ zarówno na politykę w regionie Azji i Pacyfiku, jak i na sytuację na całym świecie. Autorka dobitnie zaznacza, że pewnym nieporozumieniem jest upatrywanie w Chinach tylko mocarstwa regionalnego. Książka jest podzielona na wstęp oraz trzy części. W pierwszej części autorka skupia się na kontekście historycznym, część druga to polityka i społeczeństwo Chin pod rządami Xi Jinpinga, a część trzecia zawiera istotne wnioski E.F. Larus na temat przyszłości Chin i tego, jak może kształtować się pozycja Państwa Środka. Poszczególne części są podzielone na podrozdziały. Najważniejsze jednak jest to, że autorka skupia się na funkcjonowaniu aparatu władzy centralnej, czyli Komunistycznej Partii Chin, oraz na ośmiu latach rządów administracji Xi Jinpinga. Poprzez analizę działań Komunistycznej Partii Chin oraz poszczególnych przywódców Chińskiej
EN
The Arctic is an area rich in natural resources such as natural gas and oil. Strategically, the melting glaciers are opening up new shipping lanes, which is important, especially for freight transport. This road can become an alternative to traditional routes and significantly improve the pace of raw materials delivery. The aim of the article is to present China’s political aspirations toward the Arctic. The analysis particularly emphasizes China’s relations with the Russian Federation, which have an impact on their strategies towards the Arctic areas. Russia sees an opportunity in relations with China in the economic domain and also military one, which could reduce the role of the United States. On the other hand, Moscow is sceptical with respect to the Chinese Polar Silk Road concept that would violate Russia’s strong position in the Arctic.
PL
Arktyka to obszar bogaty w surowce naturalne, takie jak gaz ziemny oraz ropa naftowa. Pod względem strategicznym topniejące lodowce odkrywają możliwości otwarcia nowych szlaków żeglugowych, co jest istotne zwłaszcza w transporcie towarów. Droga ta może stać się alternatywą dla tradycyjnych szlaków i istotnie skrócić czas dostarczenia surowców. Celem artykułu jest przedstawienie chińskich aspiracji politycznych wobec Arktyki. W analizie szczególnie podkreślono relacje Chin z Federacją Rosyjską, które wpływają na ich strategie wobec terenów arktycznych. Rosja dostrzega szanse wynikające z kontaktów z Chinami, zwłaszcza w sferze ekonomicznej i częściowo militarnej – mają one niwelować wpływy Stanów Zjednoczonych. Z drugiej jednak strony sceptycznie spogląda na wizję chińskiego Polarnego Jedwabnego Szlaku, który naruszałby silną pozycję Rosji w Arktyce.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.