Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
Diametros
|
2020
|
vol. 17
|
issue 63
16
EN
The paper analyses the application of the best interest standard in the medical care of extremely preterm babies. It proposes that as long as the parents base their decision on a well-founded medical opinion regarding the neonate’s diagnosis and prognosis and are not victims of superstition or prejudice, medical professionals are obligated to respect the parents’ informed consent, even if the professionals disagree with the parents’ opinion. In their assessments of the neonate’s interest, medical professionals can be primarily guided by their judgment regarding its diagnosis and prognosis. By contrast, the personal involvement of the parents in the decision-making process, their values and the family-specific context of the infant’s possible future makes their opinion regarding the infant’s interests significantly more convincing than the opinions of other persons involved.
PL
Artykuł analizuje stosowanie standardu najlepiej pojętego interesu w opiece medycznej nad wcześniakiem na granicy zdolności do przeżycia. Stawia tezę, że jeżeli decyzje rodziców opie-rają się na rzetelnej lekarskiej ocenie stanu klinicznego i rokowania ich dziecka oraz nie wynikają z przesądów lub uprzedzeń, to profesjonaliści medyczni są zobowiązani respektować świadomą zgodę rodziców, nawet jeśli nie podzielają ich opinii. Profesjonaliści mogą kierować się przede wszystkim oceną kliniczną stanu i rokowania noworodka w ocenie jego interesów. Szczególne osobiste zaangażowanie rodziców w decyzję, wyznawane przez nich wartości oraz znany im rodzinny kontekst możliwej przyszłości ich dziecka czyni ich ocenę jego interesu istotnie bardziej wiarygodną od opinii innych podmiotów zaangażowanych w sprawę.
2
Publication available in full text mode
Content available

The Limits of Consent

100%
PL
Doktryna świadomej zgody jest moralnym fundamentem współczesnej medycyny i jednym z kluczowych zagadnień bioetycznych. Podstawą tej doktryny jest teza głosząca, że świadoma zgoda pacjenta upoważnia lekarza do podjęcia postępowania medycznego. Teza ta nie podlega w zasadzie dyskusji. Poważne wątpliwości pojawiają się, gdy pytamy o potrzebę takiego upoważnienia. Najczęstsza odpowiedź brzmi, iż zabiegając o świadomą zgodę pacjenta, respektujemy jego prawo do decydowania o sobie, czyli jego autonomię. Autonomia uznana jest za centralną wartość moralną. Jakiekolwiek inne wartości mogą być istotne, ale to autonomia jest kluczem do określenia właściwej relacji pacjent - lekarz. Autor niniejszego artykułu poddaje w wątpliwość taki pogląd. Analizuje dwie główne koncepcje pojęcia autonomii: autonomii działania i autonomii osoby, oraz stawia tezę, że żadna z nich nie wyjaśnia, na czym polega wartość autonomii i w związku z tym nie wskazuje, dlaczego lekarze winni zabiegać o zgodę pacjenta. Ideał autonomii, na podstawie którego zbudowana jest doktryna świadomej zgody, został zapożyczony z obszarów w istotny sposób różnych od tego obszaru, w którym znajdujemy relację pacjent - lekarz. Aby uporać się z problemami wynikającymi z powyższego, autor dystansuje się od idei zgody, a skupia się na pojęciu porozumienia. Próba poszukiwania porozumienia między pacjentem a lekarzem nie jest uzasadniona potrzebą ochrony uprzywilejowanych wartości moralnych (czy to autonomii, czy innej wartości), lecz podyktowana jest potrzebą ustalenia, co jest dobre dla pacjenta, będącego w relacji z lekarzem. Dobro pacjenta ma być wyznaczone za pomocą zasad, które określają granice tego, na co można w sposób uprawniony przystać. Obraz porozumienia przedstawiony jest przez autora w duchu myśli kantowskiej.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.