Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 11

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
W artykule podjęto próbę przedstawienia zależności jakie zachodzą między poszczególnymi środkami promocji a funkcjonowaniem kanałów dystrybucji. Te zależności przedstawiono jako konsekwencję przywiązywania coraz większej uwagi do zaspokajania potrzeb potencjalnych nabywców na rynku. W tym kontekście przedstawiono związki komplementarne i substytucyjne promocji z kanałami dystrybucji, jako ważnego składnika przyjętej strategii postępowania na określonym rynku. W rozważaniach wskazano na zależność stosowanych środków promocji od fazy cyklu życia produktu i sezonów handlowych, rolę ogniw kanałów dystrybucji jako ważnego komponenta promocji oraz współzależność polityki cen z środkami popierania sprzedaży.
PL
Artykuł dotyczy bardzo aktualnego problemu całej gospodarki światowej i ekonomik poszczególnych krajów — tzn. systemów protekcji. Współczesny protekcjonizm nie ma wiele wspólnego z jego wydaniem klasycznym. Zmieniły się bowiem stosowane instrumenty i zasady postępowania. Nie jest to już jeden z wariantów polityki handlowej, ale integralny element systemu kierowania gospodarką. W artykule przedstawiono zagadnienia, które mogą mieć istotne znaczenie dla gospodarki polskiej w sytuacji realizacji strategii intensywnego, proeksportowego rozwoju.
PL
W referacie omówiono możliwości wykorzystania koncepcji segmentacji rynku w warunkach gospodarki centralnie planowanej. W szczególności oceniono przydatność tej koncepcji dla organizacji kanałów dystrybucji. Wskazano na czynniki sprzyjające i utrudniające praktyczną realizację koncepcji segmentacji rynku, a wśród nich — szczególnie dużo miejsca poświęcono aktualnym przemianom rynku polskiego.
PL
Opracowanie dotyczy możliwości aplikacji franchisingu w systemie gospodarki planowej. Autorzy scharakteryzowali podstawowe zasady tworzenia powiązań typu franchisingowego, wskazali na dotychczasowe formy stosowania franchisingu w gospodarce centralnie planowanej — szczególnie w Polsce — oraz określili w arunki dalszego upowszechnienia tej formy związków. Omówione zostały również kierunki i formy aplikacji franchisingu zarówno z punktu widzenia rynku wewnętrznego, jak i działalności w handlu zagranicznym. W pracy podkreślono także opłacalność ekonomiczną stosowania franchisingowej formy powiązań przedsiębiorstw z punktu widzenia mikro- i makroekonomicznego w porównaniu z innymi typami umów formalnych, jak np. licencja, koncesja, agencja czy jointventures. Do pracy dołączona została lista branżowa obejmująca podstawowe kierunki zastosowań franchisingu w krajach zachodnich.
PL
Celem artykułu jest próba oceny funkcjonowania kanałów dystrybucji produktów konsumpcyjnych oraz strumieni przepływów tych kanałów a w szczególności strumienia informacji, negocjacji i fizycznego ruchu produktów. Jego tezą stanowi stwierdzenie, iż zunifikowany charakter kanałów dystrybucji utrudnia zdolności dostosowawcze tych kanałów do potrzeb wynikających z cech produktu i segmentu obsługiwanego rynku. Pod uwagę wzięto rynek odzieżowy. Rozważanie oparto o badania przeprowadzone w 8 przedsiębiorstwach produkcyjnych o zróżnicowanej strukturze asortymentowej, sformułowano zasady, którym powinna odpowiadać struktura kanałów rynkowych na omawianym rynku oraz wnioski odnoszące się do zwiększenia możliwości wykorzystania kanałów dystrybucji w strategii przedsiębiorstw.
PL
W artykule omówiono główne zasady kierowania gospodarką i handlem zagranicznym wprowadzone w 1977 r. w zmodyfikowanym systemie WOG. Dokonano oceny tych zmian z punktu widzenia decentralizacji decyzji. Główny nacisk położono przy tym na analizę zgodności obowiązujących rozwiązań z zadaniami strategii w dziedzinie rozwijania opłacalnego eksportu i racjonalizacji importu. Przyczyny braku postępu w przywracaniu równowagi bilansu płatniczego tkwią m. in. w sferze systemu bieżącego kierowania i wymagają powrotu do koncepcji decentralizacji tylko w tych dziedzinach, w których tak jak w eksporcie, zobiektywizowane ceny i wymierne wyniki dają podstawę do stosowania silnych bodźców materialnych.
PL
Praca dotyczy badań związanych z marketingowym przygotowaniem procesów inwestycyjnych. Jest to stosunkowo nowy obszar badawczy marketingu nabierający szczególnego znaczenia w działalności inwestycyjno-produkcyjnej organizacji gospodarczych, w gospodarce planowanej centralnie. W opracowaniu zwrócono szczególną uwagę na wpływ niektórych zmiennych marketingowych (postulowany poziom cen, spodziewany poziom popytu) na decyzje dotyczące projektowanej wielkości zamierzonej inwestycji i zainstalowanych w niej mocy produkcyjnych. Wykorzystując klasyczne metody z zakresu teorii podejmowania decyzji pokazano możliwość wyznaczenia optymalnej wielkości nowo budowanego zakładu w oparciu o pewne znane statystyczno-matematyczne kryteria decyzyjne. Omówiono również krótko wpływ decyzji i ustaleń marketingowych na system dystrybucji.
PL
W opracowaniu podjęto próbę oceny organizacji dystrybucji środków produkcji i usług dla rolnictwa. Na tej podstawie wskazano na możliwości i kierunki jej usprawnienia. Duży nacisk położono na problemy metodologiczne badań nad systemem dystrybucji omawianych produktów. Każde rozwiązanie organizacyjne w sferze obrotu winno być dostosowane do istniejących obiektywnie warunków rynku. Stąd też zwrócono uwagę na odrębności rynku środków i usług produkcyjnych dla rolnictwa, stanowiące determinanty systemu dystrybucji. Na tym tle podkreślono dysproporcje między istniejącą organizacją rynku i systemem dystrybucji a cechami rynku od strony popytu i potrzeb. Szczegółowe studia przeprowadzono na przykładzie branży części zamiennych do maszyn rolniczych.
PL
Odmienność przestrzennych warunków działalności handlu wiejskiego zmusza do szukania możliwości wykazania zróżnicowania obszarów wiejskich w zakresie potrzeb ich mieszkańców w odniesieniu do obsługi handlowej. W celu ukazania dywersyfikacji wsi w tym zakresie wykorzystano typologię obszarów wiejskich opartą o główne funkcje gospodarcze. Założono, że w zależności od kombinacji podstawowych funkcji gospodarczych w danym regionie tj. produkcji rolniczej, oddziaływania przemysłu oraz walorów turystycznych, różne są potrzeby mieszkańców kształtujące się pod wpływem powiązań i sprzężeń zwrotnych zachodzących pomiędzy różnymi funkcjami. Określenie segmentacji zapotrzebowania z punktu widzenia istniejących współzależności między ekonomiką regionu a rozwojem handlu posłuży ustaleniu kierunków dalszego rozwoju organizacji zaopatrzenia terenów wiejskich, wypracowaniu strategii działania opartej na stopniu rozwoju i zróżnicowania zapotrzebowania mieszkańców wsi.
PL
Artykuł stanowi raport z badań prowadzonych w Instytucie Obrotu Towarowego UŁ, które dotyczą przemysłów włókienniczego i odzieżowego Polski, Czechosłowacji, NRD i Węgier oraz wymiany międzynarodowej tych krajów w grupie wyrobów włókienniczo-odzieżowych. Prace badawcze prowadzone są z punktu widzenia wzajemnej współpracy pomiędzy krajami. Artykuł przedstawia w skrócie warunki wyjściowe współpracy i omawia niektóre czynniki — wewnętrzne i zewnętrzne w stosunku do badanego układu krajów — determinujące jej rozwój w przyszłości.
PL
Bardziej marketingowe podejście do rynków zagranicznych ze strony polskich producentów i eksporterów doprowadziło w ciągu ostatnich 8—10 lat do rozwoju j-v z udziałem polskiego kapitału. W przeprowadzonej analizie autor zwraca uwagę na szereg pozytywnych aspektów korzystania z j-v zarówno w operatywnej pracy polskich przedsiębiorstw eksportujących jak i w programowaniu długookresowej strategii eksportowej. W związku z tym należy zakładać znaczniejszy niż dotychczas rozwój tej formy działania na rynkach obcych. Poza liczną już formą spółek agencyjnych i dystrybucyjnych winien nastąpić rozwój afiliacji dla eksploatacji surowców mineralnych oraz dla przerobu płodów rolnictwa i hodowli.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.