Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 4

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Obok bohaterek określanych imionami własnymi jak: Gargamela, Badebek, Sybilla, Entelechia, Bdkbuk, istotniej w dziele Rabelais'ego wizerunek kobiety abstrakcyjnej, będącej przedmiotem licznych narad i dyskusji podróżnych udających się w raz z Panurgiem do wyroczni Boskiej Flaszy. Mieszkanki Telemy stanowią na tle tych postaci widoczną antytezę, są bowiem marionetkami określonymi przez regułę klasztoru, podporządkowanego rytmowi natury.
2
100%
PL
Autor artykułu charakteryzuje na wstępie sylwetkę Ludwika Veuillot (1813-1883), polityka, dziennikarza i zażartego katolika. Odbył on w latach 1838-1878 jedenaście podróży do Włoch. Wrażenia z nich znalazły odbicie w jego utworach. Veuillot zwiedza Włochy nie jako wyrafinowany turysta, lecz ogląda ten kraj oczami polityka i ultrakatolika. N ic dziwnego zatem, że jego impresje dotyczące tego państwa są diametralnie różne zależnie od czasu, w którym je zwiedzał. I tak Włochy z 1838 r. budzą w nim serdeczny podziw. Rzym, Florencja, Wenecja z tego okresu są godne najwyższych pochwał. Natomiast te same miasta widziane w 1878 г., a więc po walkach rewolucyjnych i po zjednoczeniu Włoch stają się ofiarą opinii zdecydowanie pejoratywnych. Podobny stosunek ma Veuillot do włoskich artystów. Największym mistrzem jest dlań Rafael, natomiast Tycjan nie doczekał się w jego oczach uznania. Nawet Dante i Petrarka zasłużyli sobie na niepochlebne opinie. Veuillot kocha jedynie Włochy katolickie - ani epoka starożytna, ani współczesna nic odpowiadają mu i są źródłem jego przygnębienia.
PL
Celem artykułu jest ocena charakteru podróży w pierwszej powieści J. Supervielle’a Człowiek z pampy wydanej w 1923 r. Napisana między dwoma ważnymi zbiorami poetyckimi - Débarcadères (1922) i Gravitations (1925) - powieść ta odgrywa znaczącą rolę w twórczości Supervielle’a: 1) wyprzedza poniekąd dokonania nadrealistów, co pozwala autorowi zachować względną niezależność; 2) uzupełnia to, co nie zostało siłą rzeczy dopowiedziane w poezji. Autor stworzył typ bogatego Amerykanina - Guanamiru. Istota nerwowa i ekstrawagancka, odbywa Guanamiru dwie podróże: pierwsza jest wspomnieniową przejażdżką po „estancjach” i kończy się totalnym znużeniem oraz powrotem do stolicy bliżej nie określonego kraju Ameryki Południowej; druga jest dłuższa i ważniejsza, ponieważ zaczyna się konstrukcją wulkanu nazwanego Futurem i kończy przejazdem, czy raczej powrotem, do Paryża. Podróż la obfituje w liczne przygody. Podróż Guanamiru jest nie tylko przyjazdem modernisty z Ameryki Południowej do Europy, lecz także podjętą przez Supervielle’a próbą opisania etapów twórczości poetyckiej. Powieść stworzyła charakterystyczną dla Supervielle’a postać poetycką, która pojawi się, nadal pod tym samym imieniem, w zbiorach poezji Gravitations i Naissances (1951). Supervielle napotyka liczne trudności w zachowaniu różnicy między powieścią a opowieścią poetycką. Natura poety kieruje go raczej w stronę poezji, wyobraźni, a więc w stronę świata zewnętrznego. Guanamiru przeżywa wszystkie obsesje typowe dla poety J. Supervielle’a. Podróż bohatera oscylująca między rzeczywistością a wyobraźnią jest poszukiwaniem osobowości ludzkiej i jako taka dotyczy raczej próby odpowiedzenia na pytanie, jak się odnaleźć w świecie, a nie jak zdobyć ów świat.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.