Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 5

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  Badanie zjawisk ekonomicznych
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
XX
W artykule podjęto próbę empirycznej weryfikacji hipotezy mówiącej o tym, że dominującym typem rozkładu zmiennych o charakterze ekonomicznym nie jest rozkład normalny, lecz rozkład charakteryzujący się silną asymetrią, w przeważających przypadkach asymetrią prawostronną. Przedmiotem analizy są zmienne i wskaźniki ekonomiczno-finansowe dotyczące przedsiębiorstw objętych sprawozdawczością GUS i występujących w 375 klasach EKD w latach 1996-1998. Poszczególne obserwacje zostały wyznaczone jako iloraz wartości zmiennej dla całej klasy EKD i liczby podmiotów sklasyfikowanych w danym rodzaju działalności.
XX
W artykule starano się przedstawić powiązania zachodzące pomiędzy wielkością PKB oraz wielkością składników globalnego popytu w Polsce, w Republice Czeskiej oraz na Węgrzech w latach 1995-2009. (...)Przedstawione w artykule wyniki wskazują na podobieństwa, ale i różnice w kształtowaniu się trendów oraz wahań PKB wielkości oraz składników popytu globalnego w Polsce, Republice Czeskiej i na Węgrzech. Analizy przeprowadzone dla długiego i krótkiego okresu dały zbliżone oceny powiązań pomiędzy tymi krajami. Można zatem stwierdzić, że generalnie większe podobieństwa zachodzą pomiędzy gospodarką polską i czeską. Podobieństwa w kształtowaniu się trendów i wahań krótkookresowych były mniejsze pomiędzy gospodarką polską i węgierską oraz czeską i węgierską. (fragment tekstu)
EN
The long-term trend development and the short-term GDP fluctuations as well as its components in Poland, Czech Republic and Hungary in years 1996-2009 are compared in the article. General conclusions are similar for short-term and long-term analyzes. Greater similarity in behaviour of particular measures occur between Polish and Czech than between Polish and Hungarian economies. The deciding impact on the phenomenon had accumulation. The hypothesis on similar net export fluctuations cannot be confirm. Following accession to the European Union, the correlation between cyclical fluctuations of GDP and demand, particularly accumulation, increased explicitly. (original abstract)
XX
W artykule dokonano analizy niektórych statystyczno- -ekonometrycznych problemów kwartalnej dekompozycji rocznej wartości polskiego PKB, podawanej przez GUS. Oparto ją na zmienności wskaźnika koniunktury gospodarczej. Otrzymano kwartalne szeregi czasowe nominalne i realne charakteryzujące się dużą zmiennością i sezonowością.
XX
Celem artykułu jest próba wykorzystania metod taksonomicznych do badania rozwoju społeczno-gospodarczego woj. podkarpackiego w przekroju powiatowym. Analizę przeprowadzono dla danych za 1998 r. za pomocą dwóch procedur: metody Czekanowskiego i Warda.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.