Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  Education services market
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
XX
W artykule poruszono zagadnienie warunków szkolnictwa wyższego w Polsce. Przeanalizowano kondycję sektora, określono czynniki determinujące jego funkcjonowanie i wskazano ewentualne kierunki jego zmian. Tekst zawiera kompleksową diagnozę sektora szkolnictwa wyższego, porównania międzynarodowe oraz odniesienia do prognoz demograficznych w Polsce. Analiza wskazuje, że najbliższe lata będą bardzo trudne dla szkolnictwo wyższe z powodu nałożenia się szeregu niekorzystnych zjawisk. Podkreślono, iż promocja różnych form kształcenia ustawicznego i rozwoju kwalifikacji zawodowych, jak również oferta w celu zwiększenia liczby studentów zagranicznych, powinny być integralną część działalności polskich szkół, nie zapominając o innych działaniach tj. zwiększanie jakości kształcenia, dywersyfikacja i elastyczność form działalności badawczej instytucji.
EN
The aim of the article is to analyze the higher education conditions in Poland as well as to determine factors affecting its functioning and to indicate directions of its changes. The text includes comprehensive characteristics of the higher education, international comparisons as well as references to demographic forecasts. The analysis indicates that the next years will be very difficult for higher education due to an overlap of unfavourable phenomena. Promotion of different continuing education forms and professional qualification developing as well as activity to increase number of foreign students should be an integral part of the activity of Polish high schools. Such activities as increasing education quality, diversification and flexibility of activity forms of research institutions as well as promotion of education should be considered. (original abstract)
PL
Istnieje kilka czynników, które mogą być receptą na sukces projektu IT. Przede wszystkim jest to pomysł - pomysł na dobry produkt. Należy zatem zawsze rozpocząć pracę od znalezienia niszy na rynku. Dobry pomysł jest sposobem na odróżnienie produktu od innych już istniejących na rynku. Jeśli grupą docelową jest młodzież, konieczne jest przedstawienie innowacyjnych i atrakcyjnych rozwiązań, aby zachęcić ich do korzystania z produktu. My - dając Ministerstwu Edukacji Narodowej propozycję realizacji projektu "e-Doświadczenia w fizyce" - postanowiliśmy "pójść jeszcze dalej", aby się upewnić, że nasz innowacyjny produkt będzie miał rzeczywiste zastosowanie i niósł dużą wartość edukacyjną. Jednak sam pomysł, nawet najlepszy, nie wystarczy. Należy oczywiście na jego podstawie stworzyć odpowiednie oprogramowanie, aby zaspokoić rynek (w tym przypadku rynek edukacyjny) i sprawić, że będzie ono atrakcyjne dla tych, którzy będą go używać. Ważne jest również, aby wybrać odpowiednią technologię. Należy podkreślić, że w dzisiejszym świecie jednymi z najbardziej istotnych cech oprogramowania są mobilność i elastyczność. Nasz produkt należało zatem zaplanować tak, aby był wieloplatformowy, dostępny dla wielu różnych systemów operacyjnych i rodzajów sprzętu komputerowego (komputery stacjonarne, laptopy, tablety itp.) i tablic multimedialnych. Ważne jest również, aby zapewnić możliwość uruchomienia programu bezpośrednio za pomocą przeglądarki internetowej (bez konieczności wcześniejszego instalowania na komputerze). Z kolei gdy komputer nie jest podłączony do Internetu lub dostęp do Internetu jest ograniczony, powinna być udostępniona wersja off-line. Musimy też w pełni zrozumieć wymagania zarówno użytkowników końcowych, jak i odbiorcy naszego produktu. W naszym przypadku odbiorca e-doświadczeń jest nauczycielem, a użytkownik jest uczniem. Aby dostosować program specjalnie do ich potrzeb, zaprosiliśmy ich do współpracy z nami. Ich wsparcie w projekcie jest wyjątkowo pomocne w rozwiązywaniu wszelkich problemów, takich jak np. dostosowanie e-doświadczeń do warunków i realiów panujących w szkole. Produkt (czyli e-doświadczenia) jest przedstawiany nauczycielom z wybranych szkół biorących udział w projekcie i wreszcie podczas testowania produktów otrzymujemy informacje zwrotne od uczniów - użytkowników e-doświadczeń. Wszystkie te opinie będą brane pod uwagę w celu umożliwienia zmiany produktu, aby uczynić go bardziej atrakcyjnym dla użytkownika (dodanie nowych funkcji, uwzględnienie sugestii dotyczące innych ćwiczeń itp.).
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.