Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 31

first rewind previous Page / 2 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  Kuba
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
EN
This article is an attemptto presentthe Cuban government policy towards art­ists and intellectual circles after 1959. The cultural policy of the Cuban regime focused on adjusting all intellectual and artistic activity to the only valid ideology. In the years 1959-1965, the artists and intellectuals were compelled to join institutions controlled by the government. The freedom of thought and creation was subordinated to the dictate of the State: defense of revolution and construction of socialism. Individuals unwillingto cooperate, distantfrom the ideał of the "revolutionary subject” or demonstrating critical attitude automatically became interior enemies that were persecuted and obliged to obey. In the end of the 1980’s, with the fali of the social- ist błock, the hope for changes arose in Cuba. In response to awakening of intellec­tuals and dissidents, the government tightened the system of repression: in the Law 88, enacted in 1999, further sanctions against freedom of communication were introduced. The government increased persecution of independent journalists, human rights activists and authors of independent cultural initiatives. In 2003, 75 dissidents - most of them promoters of the Varela Project and members of the Movimiento Cristiano Liberación - were arrested and sentenced to many years of imprisonment under the Law 88. The assuming of power by Raul Castro in July 2006 did notbring any change; on the contrary, persecutions were intensified. There is a growing number of Cubans sentenced on the charge of a "precriminal social danger”. In view of this, the government’s tolerance of marginal opposition in the "besieged fortress” - paradoxcally - may be simultaneously used as another method of spreading terror among Cuban citizens.
PL
Artykuł przedstawia wyzwania dla gospodarki Kuby w dobie przemian i otwierania się państwa na świat
PL
Aby uniknąć politycznej fikcji, próba jakiegokolwiek przybliżenia wizyty Benedykta XVI na Kubę, wymaga zastosowania analizy porównawczej, w której obecna będzie również historia z metaopowiadaniem. Punktem odniesienia w takiej analizie jest oczywiście wizyta Jana Pawła II na tej karaibskiej wyspie (21-25 stycznia 1998 r.) i jej wpływ na klimat polityczny i religijny tego kraju – ostatniego chyba, w którym przez prawie dwie dekady (lata 1976-1992), mieliśmy do czynienia z tzw. wojującym ateizmem, zalegalizowanym i traktowanym jako racja stanu w ramach obowiązującej konstytucji.
4
100%
PL
W 1950 roku odbyła się premiera filmu Aki-ro Kurosawy Rashomon, którego mroczna fabuła rozgrywa się w XII w., a jego czterej bohaterowie uczestniczą w przerażającej zbrodni i każdy z nich przedstawia własną, sprzeczną z opowieścią in-nych, wersję wydarzeń. Dla przedstawienia obec-nej sytuacji na Kubie oraz możliwych kierunków jej rozwoju, wskazane byłoby być może przyjęcie sposobu narracji japońskiego reżysera i wczucie się w rolę głównych bohaterów tego niekończące-go się dramatu.
PL
Kuba jest jednym z najważniejszych regionów turystyki wypoczynkowej na świecie, charakteryzujesię bardzo dużą atrakcyjnością przyrodniczą i pozaprzyrodniczą. Ma bardzo dobre zagospodarowanieturystyczne, które tworzą w większości hotele all inclusive, kontrolowane ekonomicznie przezkubańskie spółki z kapitałem mieszanym. Po rozpadzie ZSRR Kuba stanęła w obliczu ostrego kryzysuekonomicznego, co spowodowało zmiany w jej systemie gospodarczym. Najważniejszą z nichbyło wyrażenie zgody na prowadzenie działalności gospodarczej (samozatrudnienie) w branży turystycznej.Głównym celem niniejszego opracowania jest próba określenia uwarunkowań wpływającychna kształtowanie się postaw przedsiębiorczych ludności miejscowej w regionach o różnym poziomiewykształcenia funkcji turystycznej. Analizę poszerzono o klasyfikację różnych form gospodarczejdziałalności.
PL
Rok 1967 był dziewiątym rokiem rewolucji na Kubie, która właśnie wówczas weszła w apo-geum swego radykalizmu. Na wyspie ogłoszono budowę "socjalizmu i komunizmu jednocześnie" oraz zadekretowano przewagę "bodźców moral-nych" nad "materialnymi bodźcami zainteresowa-nia" robotników. Hawana pretendowała do miana światowej stolicy walki antyimperialistycznej i na-rodowowyzwoleńczej, a udzielając wsparcia ru-chom partyzanckim na kontynencie, dążyła do wzniecenia rewolucji mającej ogarnąć całą Ame-rykę Łacińską
PL
Kuba od dziesięcioleci stanowi jeden z punktów odniesienia w studiach latynoamerykańskich i kwestiach związanych z relacjami Unia Europejska – Ameryka Łacińska. Jest wiele czynników, które się do tego przyczyniają. Jednym z elementów jest geopolityczne położenie wyspy. Już w czasach kolonialnych była traktowana przez Hiszpanię jako symboliczny klucz do Nowego Świata. Jej obecna trudna sytuacja polityczna i gospodarcza oraz przejawy łamania praw człowieka stanowią kolejną przesłankę do intensywnego zainteresowania UE promocją wartości demokratycznych w tym kraju. Jednocześnie drzemiący potencjał ekonomiczny i oczekiwanie rychłych zmian politycznych przyciągają uwagę inwestorów zagranicznych. Z tego powodu można mówić o niegasnącym zainteresowaniu tym państwem głównych aktorów stosunków międzynarodowych (USA, krajów Unii Europejskiej, Rosji Chin i ostatnio – Brazylii). Tekst przedstawia nowy projekt badawczy.
9
100%
PL
Warto zadać sobie pytanie, co zdaniem inte-lektualnych i politycznych elit kubańskich kryje się pod terminem socjalizm. Jeśli mamy na myśli system sprawowania władzy – socjalizm oznacza lojalność obywateli wobec przywódców i określo-nej spuścizny politycznej. Z ideologicznego pun-ktu widzenia bycie socjalistą oznacza wiarę w "wyższość" tego systemu, zwłaszcza w zakresie sprawiedliwości społecznej, nad konkurencyjnymi ideologiami - kapitalizmem i demokracją. Konstytucja kubańska z 1992 roku, z po-prawkami z 2002 r., stanowi, że "socjalizm jest nieodwołalny", ale nigdzie nie definiuje tego poję-cia. Biorąc pod uwagę strukturę konstytucyjną ustroju, można sądzić, że socjalizm oznacza sys-tem monopartyjny, gospodarkę centralnie stero-waną oraz ideologię marksistowsko-leninowsko-martiańską. Ale te cechy ustroju też nie wyczerpu-ją znaczenia terminu, jako że, z teoretycznego punktu widzenia, można by nazwać socjalistami również i tych, którzy akceptują, w niewielkim za-kresie, prywatyzację gospodarki czy też tych, któ-rzy wyznają inny rodzaj marksizmu niż ten nieja-sno zdefiniowany w konstytucji. Ze wszech miar konieczne staje się zatem staranne zdefiniowanie pojęcia socjalizmu.
10
100%
EN
General Jaruzelski in Cuba (1985)
Lud
|
2018
|
vol. 102
PL
Artykuł analizuje sposoby, w jakie, w warunkach dynamicznych przemian zachodzących na Kubie, niematerialne dziedzictwo kulturowe staję się podstawowym zasobem generującym dochód, zanurzonym w skomplikowanych sieciach wyobrażeń i reprezentacji kreowanych przez przemysł turystyczny. W związku ze wzrostem znaczenia turystyki opartej na doświadczeniu (‘experiential tourism’ Salazar 2011), praktyki cielesne (w tym taniec) zajmują kluczową pozycję nie tylko dla instytucji zajmujących się ochroną i promocją dziedzictwa kulturowego, ale również w przypadku małych przedsiębiorstw stanowiących dla Kubańczyków alternatywne źródła dochodu poza sektorem państwowym. Szkoły tańca oraz rosnąca popularność tańców kubańskich poza wyspą pokazują, w jaki sposób następuje przyswajanie i adaptacja niektórych turystycznych wyobrażeń w lokalnej narracji o kubańskości oraz jak ciała nabierają walorów transakcyjnych. Realia gospodarcze i nierówności społeczne wynikające z kontaktów z obcokrajowcami skutkują twórczym podejściem do zysków, utrwalając jednocześnie oczekiwania i fantazje dotyczące Kuby. Niejednokrotnie zjawisko to jest silnie naznaczone rasowo, jako że wielu ciemnoskórych Kubańczyków może wykorzystać pozory „rasowej autentyczności” w przestrzeniach związanych z tańcem. Artykuł opiera się na materiałach zgromadzonych w trakcie kilkumiesięcznych badań terenowych prowadzonych w Hawanie w latach 2015-2016 oraz  2018 wśród profesjonalnych tancerzy, instruktorów i właścicieli szkół tańca.
PL
Cuban Studies przeżywają aktualnie renesans, a to za sprawą otwierania się gospodarki Kuby oraz dokonującej się w tym wyspiarskim społeczeństwie transformacji. Wiodącymi ośrodkami naukowymi w zakresie studiów nad Kubą i Kubańczykami były i są północnoamerykańskie placówki, związane z uniwersytetami jak i organizacjami pozarządowymi. W ramach ich wydawnictw ukazuje się wiele pozycji ciągłych i zwartych dedykowanych Kubie i jej stosunkom międzynarodowym. Ogromny wkład w rozwój tej części area studies mają również badacze kubańscy i latynoamerykańscy, którzy aktywizują ośrodki poza Stanami Zjednoczonymi, aby te podejmowały studia dotyczące Kuby. Tak jest w przypadku omawianej pozycji zatytułowanej „Cuba: ¿ajuste o transición? Impacto de la reforma en el contexto del restablecimiento de las relaciones con Estados Unidos” [Kuba: dostosowanie czy transformacja? Skutki reform w kontekście przywrócenia stosunków ze Stanami Zjednoczonymi] opublikowanej pod koniec 2015 roku przez międzynarodową organizację FLACSO2, pod redakcją Velii Cecilii Bobes.
PL
Artykuł o systemie emerytalnym Kuby prezentowany jest w układzie: 1) Rozwój historyczny systemu emerytalnego na Kubie, 2) Stan obecny systemu emerytalnego na Kubie, 3) Wyzwania i przewidywane zmiany. Celem badawczym autora jest odnalezienie w kubańskim systemie emerytalnym zróżnicowań, powodujących istnienie nierówności w dochodach osób zaawansowanych wiekowo. Zastosowaną metodą badawczą jest przede wszystkim metoda opisowa. Jednocześnie autor stawia hipotezę, że przyjęte w kraju realnego socjalizmu rozwiązania emerytalne nie zapewniają wystarczających zasobów osobom w wieku senioralnym. Nierówności dochodowe wśród kubańskich emerytów dotyczą przede wszystkim preferencyjnego i bardziej hojnego od standardowego rozwiązania emerytalnego dla funkcjonariuszy sił zbrojnych i członków wewnętrznego aparatu bezpieczeństwa państwa. Dodatkowym elementem, świadczącym o tworzeniu stanu nierówności wśród kubańskich emerytów, jest obecność w katalogu świadczeń przysługującym emerytom uznaniowo przyznawanego świadczenia, w postaci dodatku za wyjątkowe zasługi. W konkluzji można stwierdzić, że system emerytalny na Kubie nie zapewnia minimalnego poziomu dochodów dla emerytów do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Co prawda opieka medyczna, będąca jedną z największych kategorii wydatków dla osób w podeszłym wieku, jest świadczona w tym kraju zasadniczo bezpłatnie, a mieszkania są oferowane z bardzo niskimi czynszami, ale nie zmienia to trudnej sytuacji dochodowej emerytów. Postawiona na wstępie hipoteza uzyskała potwierdzenie.
EN
The paper about the pension system of Cuba is presented in the following format: 1) Historical development of the pension system in Cuba, 2) Current status of the pension system in Cuba, 3) Challenges and anticipated changes. The author’s research goal is to find differences in the Cuban pension system, causing inequalities in the income of people at advanced age. The applied research method is primarily a descriptive method. At the same time, the author puts forward the hypothesis that the pension solutions adopted in the country of real socialism do not provide sufficient resources to people at senior age. Income inequalities among Cuban pensioners relate primarily to preferential, and more generous than the standard pension, scheme for officers of the armed forces and members of the internal security apparatus of the state. An additional element confirming the creation of a state of inequality among Cuban pensioners is the presence, in the catalogue of benefits for retirees, of discretionary benefits in the form of an allowance for exceptional merits. In conclusion, it can be stated that the pension system in Cuba does not ensure a minimum level of income for pensioners to meet basic life needs. It is true that medical care, which is one of the largest categories of expenditure for the elderly, is provided in this country in principle for free, and apartments are offered with very low rents, but it does not change the difficult income situation of pensioners. The hypothesis put forward at the beginning was confirmed.
17
75%
PL
Democracy in Cuba and its future are the important topics to all those who are interested in Latin America and its relations with Europe. On the same island, one can say, that this subject is a taboo. Starting from the concept of democracy promoted by international organizations as well as that contained in the Constitution of Cuba, the author tries to identify areas where changes could be reach, also responds to the question of how he sees the future of democracy in Cuba.
PL
W niniejszym artykule przedstawiony został aktualny stan demograficzny Kuby, a także koszty procesu starzenia społeczeństwa kubańskiego. Podjęta została próba oceny działań rządowych w tej sferze.
EN
In this article we present the current state of Cuba's demography and the costs of an aging society. We will attempt to evaluate government action in this area.
PL
The research goal of the article is to describe and compare the development of education in two countries with two different historical, national, and political conditions: Cuba and Spain. First, the author explains several concepts related to education and its social and political significance. Subsequently, a short historical outline of the development of the educational system in Cuba and Spain is presented. Then, both countries are compared and their comparative analysis is made. The last part of the article describes mutual relations between Cuba and Spain on the political, economic and educational level. Some initiatives aimed at establishing and strengthening educational cooperation of these countries are presented. Finally, the author attempts to define the benefits that Cuba and Spain
EN
'Wszystkie zajęcia Yoirysa Manuela' [All occupations of Yoirys Manuel] by Adam Kwaśny (2017) is a collection of stories about the inhabitants of the city of Trinidad in Cuba, which can be read as an attempt to look for a new approach in the travel literature and reportage writing. By the use of the techniques typical for magical realism and non-fiction literature at the same time, the work shows the reality of the city from the perspective of its inhabitants, or more precisely: from the perspective of a narrator coming from the outside world, but sharing the beliefs and worldview of the described people.
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.