Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  Mołdowa
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Partnerstwo Wschodnie (PW) UE stoi przed dwoma wyzwaniami: po pierwsze, zaprojektowane raczej do rywalizacji w sferze miękkiej, a nie twardej siły, jest źle przygotowane do geopolitycznego konfliktu z Rosją, który eskaluje w przestrzeni postsowieckiej. Po drugie, ukształtowane podług logiki zmiany transformacyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej w kontekście poszerzenia UE, PW oferowało wprawdzie wsparcie dla reform, ale było zależne od chęci i zdolności miejscowych elit do ich wdrożenia. Transformacja w krajach PW w dużym stopniu nie powiodła się z powodu wewnętrznego oporu stawianego przez siły dysponujące prawem weta w żywotnych interesach, nierzadko w łonie tak zwanych partii proeuropejskich. W konsekwencji w UE powstał dylemat. W krótkim czasie rywalizacja geopolityczna sugerowałaby, że UE powinna wspierać rządy w krajach PW, mając na uwadze ich wybór geopolityczny, a nie postępy reform, przeto osłabiając agendę transformacyjną PW. Jednakże w długim czasie PW nie może odnieść sukcesu bez wypełnienia agendy transformacyjnej. W żadnym innym europejskim kraju ten dylemat nie stał się tak bardzo oczywisty jak w Mołdowie. Wymaga on fundamentalnego przeglądu interesów i zaangażowanych instrumentów. Udany postęp PW wymaga ze strony UE zastosowania i nasilenia presji na rzecz konkretnych reform: przyznania priorytetu wymaganiom transformacyjnym, a nie geopolitycznym preferencjom, akceptacji współodpowiedzialności za reformy – zamiast poprzestawania jedynie na roli wspierającej, a także rozwinięcia instrumentów ukierunkowanych na bardziej bezpośrednie zaangażowanie we właściwą implementację reform.
PL
Niniejszy artykuł porusza problematykę działalności Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa na obszarze postradzieckim, a konkretnie dwóch, działających tam obecnie misji WPBiO – EUMM Gruzja i EUBAM Mołdowa/Ukraina. Autor, po krótkim scharakteryzowaniu obydwu operacji, przeprowadza analizę ich dotychczasowych rezultatów, sukcesów i porażek, w kontekście celów przed nimi postawionych. Dzieli on zarazem efekty misji, z jego zdaniem, istotnego punktu widzenia, tj. „poziomu polityczności”, na rezultaty techniczne i polityczne, gdyż jak wynika z dokonanych przez niego ustaleń, istnieje jakościowa różnica między obydwoma poziomami w efektach unijnych operacji.
EN
This article brings up the issue of the European Union activity in the field of security in the post-soviet area, namely: two currently running the CSDP missions – EUMM Georgia and EUBAM Moldova/Ukraine. The author, after a brief description of both operations, analyzes hitherto outcomes, successes and failures in the context of their objectives. He also separates mission’s results, from the so called “politicity level” perspective, into technical and political outcomes, which in his view are significant. As author suggest in his findings, such a division can be considered legitimate, because there is a qualitative difference between both levels of the EU’s operations results.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.