Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  Nowoczesność
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
W artykule omówiono poglądy estetyczne Krzysztofa Pendereckiego wyrażone na łamach licznych czasopism, w książce kompozytora "Labirynt czasu. Pięć wykładów na koniec wieku" oraz książce P. Ćwiklińskiego i J. Ziarno "Pasja o Krzysztofie Pendereckim". Mimo widocznej, w niektórych aspektach, ewolucji - stosunek do muzyki romantycznej, awangerdy muzycznej, częściowo też koncepcja dzieła muzycznego - w ogólnym zarysie poglądy te wydają się spójne. Poświadczają też wyjątkową samoświedomość twórczą kompozytora i jego wyczulenie na procesy zachodzące w sztuce.
EN
Aesthetic views of Krzysztof Penderecki are reconstructed in the present article. The basis of the reconstruction come from his books (for instance, "Five lectures on the end of century") and papers. In spite of the various views on music Penderecki`s concept of the musical work of art seems to be coherent and unified.
PL
Artykuł zawiera krótki przegląd rozbieżności między założonym przekazem a interpretacyjnymi możliwościami, jakie stwarzała architektura późnego modernizmu i postmodernizmu, operująca formalną „złożonością”. Przedstawiono też przykłady pojemności interpretacyjnej, jaką niesie ze sobą stylistyka nowoczesna stosowana w ponowoczesnej sytuacji, adresowana do odbiorcy doświadczającego, z jednej strony, wszechobecności techniki, a z drugiej, trudności zakomunikowania jej pojęć i osiągnięć w statycznych formach architektury. Szczególnie pojemne okazują się tu klasyczne już dzieła: Muzeum Abteiberg w Mönchengladbach i Muzeum Rzemiosła Artystycznego we Frankfurcie nad Menem. W Krakowie tak pojemny interpretacyjnie jest świat możliwości (wynikających tym razem nie z wirtualnych złudzeń, lecz z braku zapotrzebowania na takie wartości) tkwiących w Planetarium – monumencie Kopernika – projekcie, którego realizacji zaniechano.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.