Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Years help
Authors help

Results found: 31

first rewind previous Page / 2 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  OZE
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
PL
Zrównoważony rozwój jest koncepcją, której celem jest integracja działań społecznych, gospodarczych i środowiskowych. Społeczeństwo województwa lubelskiego, jak i całego kraju, ma szansę na wprowadzanie tych zasad poprzez stosowanie innowacyjnych rozwiązań w gospodarstwach domowych oraz podmiotach gospodarczych. Rozwiązania te mają na celu zmniejszanie zużycia energii oraz ilości emitowanych zanieczyszczeń. Takie efekty można osiągnąć poprzez zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Największym zainteresowaniem cieszą się słoneczne systemy grzewcze czy systemy fotowoltaiczne, co potwierdzają aktualne wyniki badań. Odnawialne źródła energii dają szansę na poprawę jakości środowiska czy usprawnienie procesów gospodarowania zasobami środowiska naturalnego, a także przyczyniają się do rozwoju gospodarczego. Celem artykułu jest prezentacja opinii społeczeństwa w zakresie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych w kontekście realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Badania prowadzone były za pomocą ankiety badawczej skierowanej do mieszkańców województwa lubelskiego.
PL
Celem artykułu jest przedstawienie i porównanie polskich regulacji dotyczących klastra energii oraz austriackiej Bürgerenergiegemeinschaft. Zgodnie z polityką energetyczno-klimatyczną Unii Europejskiej proces transformacji energetycznej polega na dekarbonizacji oraz decentralizacji rynku energii. Obywatelska społeczność energetyczna w rozumieniu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej jest postrzegana jako klucz do osiągnięcia wyżej wymienionych celów. Klaster energii to polskie rozwiązanie mające wypełnić wskazania powyższej dyrektywy. Umożliwia on partycypację polskim obywatelom w procesie wytwarzania i sprzedaży energii, wyprodukowanej za pomocą instalacji OZE. W celu wykazania czy polski klaster energii odpowiada koncepcji obywatelskiej społeczności energetycznej oraz spełnia ideę energetyki obywatelskiej poddano analizie unijne, polskie i austriackie akty prawa określające działanie klastra energii i Burgernergiegemeinschaft.
PL
Niniejszy artykuł adresuje zjawisko znacznego wzrostu przypadków, w których przedsiębiorstwa energetyczne dokonują odmowy przyłączenia nowych źródeł energii odnawialnej, ze szczególnym uwzględnieniem rynku energii elektrycznej. Autor artykułu stoi na stanowisku, że przyczyna zaistniałego stanu rzeczy leży w regulacjach prawnych, które swoim aktualnym kształtem przyczyniają się do pogłębienia różnic pomiędzy podmiotami wnioskującymi o przyłączenie a podmiotami dokonującymi przyłączenia w zakresie przysługujących im praw i obowiązków w ramach procedury przyłączeniowej.
PL
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie konsekwencji, szczególnie o praktycznym charakterze, które wynikają z wprowadzenia do polskiego porządku prawnego nowych pojęć: „prosumenta”, „prosumenta zbiorowego” i „prosumenta wirtualnego” energii elektrycznej. Autor podejmuje próbę oceny implementacji rozwiązań unijnych pod kątem jej skutków w zakresie prawa energetycznego, a także systemu ochrony konsumenta i konkurencji. Autor stoi na stanowisku, że regulacja polskiego ustawodawcy w aktualnym brzmieniu może powodować ryzyko występowania nieprawidłowości w zakresie umów zawieranych pomiędzy prosumentami a przedsiębiorstwami energetycznymi, co może w znaczącym stopniu spowolnić wzrost prosumeryzmu na rynku polskim.
PL
Udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE) od kilku lat systematycznie wzrasta. W Polsce energia ze źródeł odnawialnych obejmuje energie: promieniowania słonecznego, wiatru, wody, zasobów geotermalnych oraz energię wytworzoną z biopaliw stałych, biogazu i biopaliw ciekłych, a także energię otoczenia pozyskiwaną przez pompy ciepła. W niniejszej pracy została przedstawiona aktualna sytuacja na rynku energii elektrycznej, z uwzględnieniem mocy zainstalowanej. Zasadniczym celem artykułu było określenie roli odnawialnych źródeł energii w funkcjonowaniu KSE wraz ze wskazaniem potencjałów technicznych i realnych potencjałów rynkowych OZE dotyczących możliwości wykorzystania energii elektrycznej. W Polsce w ostatnich latach dokonał się znaczący postęp w zakresie efektywnego wykorzystania energii. W unijnej perspektywie finansowej 2014–2020 zapisano w celach wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach. Promowanie efektywności energetycznej i użycia OZE w przedsiębiorstwach i budynkach mieszkaniowych dotyczy zmniejszenia strat energii, ciepła i wody oraz kompleksowej modernizacji energetycznej budynków i obiektów.
PL
W artykule poruszono istotne zagadnienia związane z finansowaniem inwestycji w OZE za pomocą umów PPA. Należy przewidywać dalszy rozwój zielonej energetyki, który będzie ściśle związany z rozwojem zielonych finansów. Atrakcyjność energii z OZE wynika z prognoz dotyczących wzrostu konkurencyjności OZE w stosunku do energii elektrycznej z elektrowni konwencjonalnych. Autorzy wskazali także w artykule na wzrastającą istotność ryzyka klimatycznego, które staje się impulsem dla rozwoju zielonych finansów, kreujących instrumenty reakcji na to ryzyko, kreując jednocześnie zapotrzebowanie na finansowanie inwestycji w OZE. W rezultacie obniżenia kosztów inwestycji OZE stają się najtańszymi sposobem rozwoju mocy wytwórczych w elektroenergetyce na świecie. Sprawia to, że na wielu rynkach zakup energii z OZE na potrzeby dużych zakładów przemysłowych jest konkurencyjny w stosunku do tradycyjnej elektroenergetyki. Zakup energii elektrycznej z OZE pozwala także zabezpieczyć się przed wahaniami cen wywołanymi nie tylko zmianami cen paliw kopalnych, lecz także praw do emisji gazów cieplarnianych czy wpływu na ceny energii polityki ochrony zmian klimatu. Ponieważ wytwarzanie energii elektrycznej nie jest działalnością podstawową zakładów przemysłowych, trudno jest uzyskać zgodę właścicieli na realizację inwestycji w OZE. Stąd coraz popularniejsze staje się wykorzystanie instrumentów PPA, które nie są związane z inwestycjami kapitałowymi i budową aktywów trwałych. Istotne jest, że umowy PPA zapewniają płynność rynku zabezpieczenia ryzyka rynkowego w długim okresie, znacznie dłuższym niż płynność rynku terminowego. Stąd w artykule omówiono także specyfikę różnych rodzajów kontraktów PPA oraz ryzyka, jakie są z nimi związane.
PL
Celem niniejszego artykułu jest omówienie genezy i statusu prawnego zielonych obligacji, a także wskazanie barier i perspektyw rozwoju tego rodzaju papierów wartościowych w Polsce. Analiza została przeprowadzona w oparciu o polskie i unijne regulacje prawne oraz plany legislacyjne UE w zakresie standardu europejskich zielonych obligacji, a także z uwzględnieniem obowiązujących polityk w zakresie mającej miejsce transformacji energetycznej.
EN
The paper gives an analysis of the financial dimension of Poland’s economic security during the economic crisis in Euro-Atlantic zone. Membership in the European Union and the high exchange rate volatility are crucial determinants of Poland’s economic security. It is considered that this factor plays and will play a significant impact on the situation in Poland due to the large amount of mortgages denominated in foreign currencies and granted by the banks. Conclusion of the analysis is that Poland has managed to maintain security after the financial crisis in 2008 and today.
EN
One of the main factors in achieving the ecological development goals is the change of unsustainable consumption patterns. Households play here a crucial role. The high level of urbanization and industrialization in the Silesian Voivodeship has caused serious environmental degradation, which in its turn has led to deterioration of the living conditions. These conditions mean it is particularly important to use natural resources in a rational and efficient manner and in line with the principles of sustainable development. The purpose of this paper is to characterize the developmental paths and identify the main factors that hinder sustainable energy consumption in the Silesian Voivodeship. Furthermore, the author assessed the awareness level and decisions households make in relation to energy consumption in the region, in the context of sustainable development. Data included in this article comes from surveys concerning development of the ecological goods and services market, which were conveyed in 2013 and 2014.
PL
Zmiana niezrównoważonych wzorców konsumpcji jest jednym z podstawowych czynników osiągania celów ekorozwoju. Kluczową rolę mają tu do odegrania gospodarstwa domowe. Wysoki stopień zurbanizowania i uprzemysłowienia województwa śląskiego prowadzi do głębokiej degradacji środowiska, co skutkuje pogorszeniem warunków życia. W tych warunkach szczególnego znaczenia nabiera racjonalne i efektywne korzystanie z zasobów naturalnych z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. Celem artykułu jest charakterystyka kierunków rozwoju oraz identyfikacja głównych barier zrównoważonej konsumpcji energii w województwie śląskim. Ponadto w artykule dokonano oceny poziomu świadomości i podejmowanych decyzji gospodarstw domowych związanych z konsumpcją energii w regionie w kontekście zrównoważonego rozwoju. W artykule zaprezentowano wyniki badań ankietowych dotyczących rozwoju rynku dóbr i usług ekologicznych przeprowadzonych w 2013 i 2014 r.
EN
The EU is the most active advocate of setting global ambitions and goals for climate protection. As a consequence, it belongs to the group of world leaders in energy transformation, implementing ambitious goals of reducing GHG emissions and increasing the share of renewable energy sources in electricity generation. Energy transformation is identified not only in terms of environmental protection but also economic and industrial growth. Energy transformation is consequently one of the ways to maintain European leadership defined in environmental and economic terms (moving away from energy-intensive industries and taking leadership on efforts to counter global warming). This direction is both an element of social expectations expressed in the transition from fossil fuels towards renewable and low-emission energy sources and a response to the growing costs of energy production. Thus, energy transformation is supposed to combine social expectations (concerns for natural environment and climate protection), with the strategy of economic growth (GDP growth) and industrial development (reindustrialisation and employment growth) based on innovative technologies. Thus, energy transformation expresses the objectives of ensuring security of supply, maintaining competitiveness and global environmental balance.
PL
UE jest najbardziej aktywnym orędownikiem wyznaczania globalnych zadań i celów ochrony klimatu. Należy do grona światowych liderów transformacji energetycznej, realizując ambitnie redukcje emisji GHG oraz wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii w wytwarzaniu energii elektrycznej. Transformacja energetyczna identyfi kowana jest nie tylko w kategoriach ochrony środowiska naturalnego, ale także wzrostu gospodarczo-przemysłowego W konsekwencji staje się ona jednym ze sposobów utrzymania europejskiego przywództwa defi niowanego w kategoriach środowiskowych i gospodarczych (odejście od energochłonnych przemysłów i przewodzenie wysiłkom w przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu). Kierunek ten stanowi składnik oczekiwań społecznych wyrażanych w przejściu od paliw kopalnych w kierunku odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł energii i odpowiedź na rosnące koszty produkcji energii. Transformacja energetyczna ma łączyć oczekiwania społeczne (troska o środowiska naturalne i ochronę klimatu), ze strategią wzrostu gospodarczego (wzrost PKB) i rozwoju przemysłowego (reindustrializacją i zatrudnieniem) w oparciu o innowacyjne technologie. Transformacja energetyczna zapewnienia bezpieczeństwo dostaw, utrzymanie konkurencyjności i globalnej równowagi środowiska.
EN
The enrichment of biogas in methane involves the removal of carbon dioxide, water vapor, and hydrogen sulphide, which contribute to the reduction of thermal parameters of raw biogas. Biogas purification is generally carried out using the following processes: absorption (in water, polyethylene glycol, amines), adsorption (molecular sieves, activated carbon), and low temperature distillation or membrane separation. Compared with these methods, membrane techniques produce the same performance at lower operating costs and significantly lower energy requirements and surface. This technique is also characterized by modular construction, which allows for easy scale-up. In addition, it does not contribute to the production of additional waste streams and the process does not require the use of additional reagents. Enrichment of biogas to methane concentration higher than 70% by volume. CH4 gives ability to use this gas as an alternative, clean fuel
PL
Celem artykułu było zebranie informacji dotyczących mechanizmów, które pozwolą odbiorcy na ograniczenie ekonomicznego kosztu energii elektrycznej. Przedstawiono dwie kategorie ulg wprowadzonych przez polski rząd z których będą mogły skorzystać przedsiębiorstwa stosujące energochłonne technologie, zakłady energochłonne oraz odbiorcy przemysłowi w 2016 roku.
EN
The aim of the article was to gather information on the mechanisms that will reduce the economic cost of electricity recipient. The author presents two categories of incentives introduced by the Polish government, which will benefit companies implementing energy-intensive, energy-intensive companies and industrial customers in 2016.
EN
Using biomass for electric energy production can be one of realistic alternatives – as a renewable source of energy – in the current energy transformation process taking place in Poland. The objective of NIK’s audit was to verify the compliance of the data on the volume of electric energy produced from biomass and its role in achieving the desired share of renewable energy sources, and to compare it with the reality. The audit also examined the impact of the Polish system for supporting biomass energy producers, the reliability of data on the energy produced in this manner, the reliability of measurements, recording and documentation, as well as the impact of state bodies – especially of the President of the Energy Regulatory Office (Polish: Urząd Regulacji Energetyki, URE) and the minister responsible for the matters related to the development and use of renewable sources of energy – on the functioning of the market of the biomass electric energy. The audit was conducted at six entities: the Ministry of Climate and Environment, the Energy Regulatory Office, and four energy companies. The article describes the results of NIK’s audit.
PL
W latach 2018–2020 liczba przedsiębiorstw w Polsce wytwarzających energię elektryczną z biomasy nieznacznie wzrosła: z 55 podmiotów w 2018 r. przez 57 w 2019 r. do 62 w 2020 r. Produkcja energii odnawialnej, w tym z biomasy, jest objęta systemem wsparcia bazującym w znacznej mierze na świadectwach pochodzenia (ŚP), tzw. zielonych certyfikatach. Celem kontroli, podjętej przez NIK w 2021 r., była weryfikacja zgodności danych o wielkości produkcji energii elektrycznej z biomasy i jej roli w procesie wypełnienia wymaganego udziału energii ze źródeł odnawialnych. Oceniono również wpływ funkcjonującego systemu wsparcia na rynek energii elektrycznej z biomasy, zgodność danych o ilości energii z niej wytworzonej i objętej ŚP, prawidłowość pomiarów, rzetelność ewidencji i dokumentacji, a także wpływ organów państwa – w szczególności Prezesa URE oraz ministra odpowiedzialnego za spawy związane z rozwojem i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii – na funkcjonowanie rynku energii elektrycznej z biomasy. Badania kontrolne przeprowadzono w sześciu podmiotach: w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Urzędzie Regulacji Energetyki oraz czterech przedsiębiorstwach energetycznych. W artykule przedstawiono ich najważniejsze wyniki.
PL
Celem artykułu jest analiza scenariuszy rozwoju energetyki w Polsce do 2050 roku. Autor dokonał przeglądu możliwych wariantów rozwoju polskiej elektroenergetyki w oparciu o przygotowywany przez administrację rządową projekt polityki energetycznej Polski do 2050 roku. Dokument przewiduje możliwość realizacji jednego z trzech scenariuszy mających istotne znaczenie dla przyszłego kształtu energetyki w Polsce. Tekst stanowi próbę krytycznej oceny szans i zagrożeń związanych z ewentualną realizacją poszczególnych scenariuszy oraz skali niezbędnych inwestycji.
EN
The purpose of the article is to analyze the possible scenarios of power industry development in Poland to the year 2050. The author reviewed the possible variants of development of the Polish electric power industry based on Government energy policy project. The Government project (still in preparation) provides three scenarios of the future power industry shape. The text is an attempt of evaluation the opportunities and risks associated with the possible implementation of the individual scenarios and the scale of the necessary investments.
PL
Artykuł jest próbą przedstawienia postaw społeczeństwa polskiego wobec wyzwań transformacji energetycznej – przejścia do energetyki niskoemisyjnej. Uwzględnia obecne i planowane działania w zakresie polskiej polityki energetycznej. Tekst jest analizą stanowiska Polaków w kwestii ich bezpośredniego udziału w produkcji i wykorzystaniu energii elektrycznej. Wskazuje najistotniejsze problemy legislacyjne, ekonomiczne i ich wymiar społeczny. Stanowi próbę przedstawienia uwarunkować polityczno-społecznych związanych z rozwojem odnawialnych źródeł energii.
EN
The text examines the attitude of the Polish society to direct participation in the production and use of electricity, as well as the attitude towards the challenges of energy transition to low-carbon energy sources. It takes into account the current and planned actions in the field of Polish energy policy and presents the social and political condition related to the development of renewable energy sources. It indicates the most important legislative and economic issues and it’s social dimension.
EN
The article contains an attempt to analyze changes in the level of renewable energy use in the Polish economy compared to other EU Member States and in comparison to the objectives set by the RED Directive. It refers to the principles and instruments that may help in achieving the minimum RES share in the energy balance of Poland and other EU MS. The objectives regarding the implementation of RED and RED II directives as well as instruments that Member States can use to achieve the assumed levels of renewable energy use are indicated. The analysis also applies to the current (2017 data) level of achievement of the objectives set in the examined area and points to the structure of production of individual renewable energy sources in the EU-28 countries. On the basis of Eurostat statistics, the current trends in the studied area in Poland and other EU countries were shown. Particular attention has been paid to Poland and its neighboring countries, where two trends clearly stand out: one of the rapid increase in the share of renewable energy and the second significant slowdown. The tendency to stabilize or reduce the share of renewable energy in the energy balance also applies to Poland. Among the factors affecting the possibility of achieving the 2020 target, i.e. for Poland, a 15% share of RES in the country's energy balance authors indicate those factors that limit the growth rate of RES use in Poland. The issue of the article was taken due to the fact that the lack of implementation of the legally binding target for the level of energy from RES through Poland may mean the necessity of statistical transfer of energy from RES from EU Member States, which have a surplus. According to the report of the Supreme Audit Office, the cost of this transfer can amount to PLN 8 billion annually. The work contains conclusions regarding the possibility of improvement in the scope of increasing the share of RES in energy production and consumption in Poland.
PL
Artykuł zawiera próbę analizy zmian poziomu wykorzystania OZE w gospodarce polskiej na tle innych krajów członkowskich UE oraz w porównaniu do celów wyznaczonych przez dyrektywę RED. Odniesiono się w nim do zasad i instrumentów, które mogą pomóc w osiągnięciu wyznaczonych minimów udziału OZE w bilansie energetycznym Polski i innych krajów członkowskich UE. Wskazano cele w zakresie realizacji dyrektyw RED i RED II oraz instrumenty, które państwa członkowskie mogą stosować dla osiągnięcia zakładanych poziomów wykorzystania energii odnawialnej. Analiza dotyczy także aktualnego (dane za rok 2017) poziomu realizacji wyznaczonych celów w badanym zakresie oraz wskazuje na strukturę produkcji poszczególnych źródeł energii odnawialnej w krajach EU-28. Na podstawie danych statystycznych Eurostat ukazano dotychczasowe tendencje w badanym zakresie w Polsce i innych krajach UE. Zwrócono szczególną uwagę na Polskę i kraje z nią sąsiadujące, w których wyraźnie zaznaczają się dwie tendencje: jedna szybkiego wzrostu udziału OZE i druga znaczącego spowolnienia. Tendencja stabilizacji lub spadku udziału OZE w bilansie energetycznym dotyczy także Polski. Analizując czynniki wpływające na możliwość osiągnięcia wyznaczonego celu na 2020, czyli dla Polski 15% udziału OZE w bilansie energetycznym kraju wskazano te czynniki, które ograniczają tempo wzrostu wykorzystywania OZE w Polsce. Problematykę artykułu podjęto ze względu na fakt, iż brak realizacji prawnie obowiązującego celu w zakresie poziomu energii z OZE przez Polskę oznaczać może konieczność dokonania statystycznego transferu energii z OZE z państw członkowskich UE, które mają jej nadwyżkę. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli koszt tego transferu może wynosić rocznie nawet 8 mld zł. Praca zawiera wnioski dotyczące możliwości poprawy w zakresie zwiększenia udziału OZE w produkcji i konsumpcji energii w Polsce.
EN
The article defines the term ecological energy. It reviews the current situation in the Pomeranian Voivodeship and attempts to estimate the potential of obtaining ecological energy in the future. The prepared forecasts relate to the five and ten-year perspective. The article attempts to determine whether, and if so, to what extent these investment plans fit into the idea of sustainable development. The research results for individual types of ecological energy sources were compared tothe energy demand in the selected territorial area and the obtained results wereassessed. For this purpose, a hypothetical- deductive research method was used. The formulated hypotheses were verified correctly. They show that the Pomeranian Voivodeship in the coming years, it may change its character and become an importer of electricity on a national scale, and it will become an exporter, all thanks to ecological energy sources, the role of which will become more and more important.
PL
Artykuł definiuje określenie energii ekologicznej. Dokonano w nim przeglądu obecnej sytuacji w województwie pomorskim i podjęto próbę oszacowania potencjału pozyskiwania energii ekologicznej w przyszłości. W artykule podjęto starania określenia czy, a jeśli tak, to na ile, plany te wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju. W pracy postawiono hipotezę, iż plany inwestycyjne wpisują się w zrównoważony rozwój w województwie pomorskim. Wyniki badań dla poszczególnych rodzajów źródeł energii ekologicznej odniesiono do zapotrzebowania na energię na wybranym obszarze terytorialnym i dokonano oceny uzyskanych wyników. W tym celu skorzystano z hipotetyczno-dedukcyjnej metody badawczej. Wynika z niej, że województwo pomorskie w perspektywie najbliższych lat może zmienić swój charakter i z importera energii elektrycznej w skali kraju, stanie się jej eksporterem, a wszystko to za sprawą ekologicznych źródeł energii, których rola będzie przybierać na znaczeniu.
EN
Currently, the Polish power industry is facing a number of very difficult tasks. Meeting them will be a huge challenge not only for the sector, but for the whole society. The most important of them include meeting the requirements contained in the so-called Climate Package. It provides for a 20% reduction in greenhouse gas emissions by 2020, an increase in the share of renewable energy sources in the energy balance to 20%, and a 20% increase in energy efficiency.
PL
Obecnie przed polską elektroenergetyką stoi szereg bardzo trudnych zadań. Sprostanie im będzie olbrzymim wyzwaniem nie tylko dla sektora, ale dla całego społeczeństwa. Do najważniejszych spośród nich należy zaliczyć spełnienie wymogów zawartych w tzw. Pakiecie Klimatycznym. Przewiduje on do 2020 redukcję emisji gazów cieplarnianych o 20%, zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym do 20 % oraz podniesienie o 20 % efektywności energetycznej.
EN
Among the various types of energy biomass, hay deserves particular attention because of the possibility of obtaining it from riverside areas that perform a number of different functions. In order to properly manage flood plains, it is necessary to conduct a rational spatial policy there and a support system for RES production ensuring water safety. The research was carried out in the valleys of San and Wisłok rivers. Farmers farming on floodplains did not include hay production for energy purposes. System solutions supporting the acquisition of floodplain hay for energy purposes, would benefit in terms of improved energy mix, water security, better use of the process and avoid the alluvial flood losses.
PL
Wśród różnych rodzajów biomasy energetycznej na szczególną uwagę zasługuje siano, ze względu na możliwość jego pozyskiwania z terenów nadrzecznych. W celu właściwego zagospodarowania terenów łęgowych konieczne jest prowadzenie tam racjonalnej polityki przestrzennej oraz wdrożenia systemu wsparcia produkcji OZE, zapewniającej bezpieczeństwo wodne. Badania przeprowadzono na terenie dolin Sanu oraz Wisłoka. Rolnicy gospodarujący na terenach zalewowych nie uwzględniali produkcji siana na cele energetyczne. Systemowe rozwiązanie, wspierające pozyskiwanie z terenów zalewowych siana na cele energetyczne, przyniosłoby korzyści w postaci poprawy miksu energetycznego, bezpieczeństwa wodnego, lepszego wykorzystania procesu aluwialnego oraz uniknięcia strat powodziowych.
PL
Według większości naukowców przyspieszenie globalnego ocieplenia wynika głównie z emisji gazów cieplarnianych i jest uważane za jedno z największych zagrożeń dla naszej planety. Po szybkim wzroście emisji głównego gazu cieplarnianego, jakim jest CO2, w latach 2003-2011, tempo jej wzrostu uległo w ostatnich latach spowolnieniu. Jednak niezbędne jest nie tylko zahamowanie tego wzrostu, ale też głęboka redukcja emisji. Potrzebne jest więc wzmożenie wysiłków na rzecz ograniczania emisji. Nawet realizacja powszechnego porozumienia wypracowanego na szczycie w Paryżu nie będzie wystarczająca, aby przezwyciężyć kryzys klimatyczny. Potrzebne są zarówno zmiany społeczne i samoograniczanie się, jak i dalszy postęp techniczny. Pewien optymizm może wynikać z tego, że nastąpiło spowolnienie, a w 2015 r. nawet zahamowanie wzrostu emisji CO2. Poza tym szybko tanieją OZE , a niektóre z nich (lądowa energetyka wiatrowa i fotowoltaiczna) są już tańsze od konwencjonalnych źródeł energii. Należy więc oczekiwać ich dalszego dynamicznego rozwoju.
EN
According to most scientists, the acceleration of global warming is mainly due to green-house gas emissions and it is considered one of the greatest threats to our planet. After the rapid growth in emissions of the main greenhouse gas (CO2) in 2003-2011, its growth rate has been slowing down in recent years. However, there is necessary not only inhibition of this growth, but also a deep reduction in emissions. What is needed is therefore stepping up efforts to reduce emissions. Even the implementation of the general agreement reached at the summit in Paris will not be sufficient to overcome the climate crisis. Both are needed social changes and self-limitation, but also a continued technological progress. A certain optimism may stem from the fact that there has been a slowdown, and in 2015 even inhibition of growth of CO2 emissions. In addition, the RES rapidly getting cheaper, and some of them (land wind and photovoltaic energy) are already cheaper than conventional energy sources. We should therefore expect their further dynamic development.
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.