Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  child molesters
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Cel: Celem badania było ustalenie, czy i w jaki sposób styl przywiązania i postawy rodzicielskie mają znaczenie w powstawaniu przestępczości seksualnej. Zakładano występowanie: 1) związków między dominującym stylem przywiązania i typem popełnionego przestępstwa, 2) różnic między gwałcicielami i sprawcami wykorzystania seksualnego dziecka w nasileniu postaw rodzicielskich (ojców i matek sprawców), 3) różnic w nasileniu postaw rodzicielskich (matek i ojców) sprawców wykorzystania seksualnego dziecka w zależności od posiadanego przez nich stylu przywiązania, 4) różnic w nasileniu postaw rodzicielskich (matek i ojców) gwałcicieli w zależności od ich stylu przywiązania. Metody: Przebadano dwie grupy sprawców płci męskiej: gwałcicieli i osoby dopuszczające się czynności seksualnej z małoletnim poniżej 15 r.ż. osadzonych w zakładach karnych w Polsce. Grupy liczyły odpowiednio 48 i 69 osób. Pomiaru zmiennej styl przywiązania dokonano za pomocą narzędzia Experiences in Close Relationship Inventory opracowanego przez Brennan, Clark i Shavera. Zmienną postawy rodzicielskie zmierzono wykorzystując Kwestionariusz retrospektywnej oceny postaw rodziców autorstwa Plopy. Wyniki: Obie grupy różniły się w zakresie postawy akceptacji-odrzucenia i niekonsekwencji matki. Sprawcy wykorzystania seksualnego dziecka różnili się między sobą istotnie w zakresie postaw rodzicielskich w zależności od ich dominującego stylu przywiązania. Ogólna tendencja pokazywała różnice między sprawcami o bezpiecznym i pozabezpieczanymi stylami przywiązania w zakresie postaw: niekonsekwentnej ojca i matki oraz wymagającej matki. Wnioski: Przyjęte założenia o tym, że rodzice odgrywają pewną rolę w etiologii przestępczości seksualnej zostały potwierdzone częściowo. Styl przywiązania do opiekuna oraz postawy rodzicielskie matek i ojców sprawców mają znaczenie w etiologii przestępczości seksualnej. Charakter tego zjawiska jest złożony i nie da się go wyjaśniać włączając w plan badawczy pojedyncze czynniki.
PL
Celem prezentowanego badania było sprawdzenie, czy u sprawców przestępstw seksualnych występują deficyty rozpoznawania emocji. Nie stwierdzono obniżonej zdolności w tym zakresie u sprawców skazanych za pedofilię ani za gwałty na osobach dorosłych. Rozpoznawali oni emocje podstawowe na wyższym poziomie niż sprawcy skazani za inne przestępstwa agresywne. W zależności od tego, czy emocje prezentowane były na twarzach osób dorosłych czy dzieci, kobiet czy mężczyzn, trafność ich rozpoznawania była zróżnicowana, co wskazywałoby na bardziej specyficzne mechanizmy. Skazani za przestępstwa seksualne, zwłaszcza za pedofilię, wykazywali jednak dłuższy czas reakcji na prezentowane zdjęcia z ekspresjami mimicznymi. Może to wskazywać, że ich trudności z funkcjonowaniem społecznym wynikać będą z wydłużonego czasu potrzebnego na podjęcie decyzji o czyimś stanie emocjonalnym.
EN
The aim of the study was to verify whether sex offenders exhibit emotion recognition deficits. No reduced level of emotion recognition skills was observed in men convicted of child molesting and rape of adults; they recognized basic emotions even better than violent non-sexual offenders. The accuracy of identifying emotions varied depending on whether the emotions were presented on faces of adults or children as well as males or females, which would indicate that emotion recognition is governed by more complex mechanisms. Sex offenders, especially those convicted of child molesting, exhibited a longer reaction time to facial expressions of emotion. These results suggest that difficulties they encounter in functioning in society may be due to extended time needed to establish one's emotional state.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.