Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Years help
Authors help

Results found: 32

first rewind previous Page / 2 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  chmura obliczeniowa
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
PL
Dynamika zmian otoczenia współczesnych organizacji, wymaga często niekonwencjonalnego podejścia do zarządzania. Proste doskonalenie tradycyjnych metod zarządzania i wykorzystywanych technologii nie wystarcza, aby dotrzymać kroku konkurentom, a tym bardziej, aby uzyskać/utrzymać pozycję lidera na rynku. Organizacje coraz częściej sięgają po metody niekonwencjonalne, a w poszukiwaniu źródeł przewagi odwołują się do osiągnięć innych dziedzin nauki, przenosząc stosowane w nich rozwiązania na grunt nauk o zarządzaniu. W artykule, w analogii do znanego w informatyce pojęcia chmury obliczeniowej (cloud computing), wprowadzamy pojęcie „chmury zarządzania”, ew. „zarządzania w chmurze” (cloud managing). Odwołuje się ono do generowania wartości dodanej w rozproszonych, zinformatyzowanych systemach zarządzania, oraz wykorzystywania ich możliwości do doskonalenia organizacji, w szczególności w sferze funkcjonowania jej zasobów ludzkich
PL
Celem niniejszej publikacji jest pokazanie wybranych aspektów prawnych niezwykle aktualnego obecnie zagadnienia, jakim jest korzystanie przez banki krajowe z zewnętrznych usług tzw. chmury obliczeniowej społecznościowej, w obliczu ograniczeń związanych z tradycyjną pracą departamentów IT w bankach zarówno w czasach gospodarki COVID, jak i w okresie gospodarki postCOVID. Ograniczenia związane z powstrzymaniem rozprzestrzeniania się COVID sprawiły, że klienci zaczęli masowo korzystać z oferty bankowej za pośrednictwem dostępnych kanałów telekomunikacyjnych. Nadto z racji ryzyka związanego z zakazami dotyczącymi przebywania w pomieszczeniach biurowych przez pracowników departamentów IT banków, możliwości korzystania z „zewnętrznych serwerowni” (uplasowanych w chmurze) stają się węzłowo istotnym aspektem działalności banków krajowych zarówno w obecnej sytuacji gospodarczej, jak i w przyszłości. Co równie istotne, zagadnienie to jest przedmiotem wyraźnego zainteresowania ze strony Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), co siłą rzeczy stanowi podstawę do dokonanej poniżej analizy materii regulacyjnej.
PL
Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy porównawczej obecnego stanu wykorzystania chmur obliczeniowych w Polsce i w państwach Unii Europejskiej oraz określenie możliwych działań dla promowania korzyści i perspektyw ich zastosowania w działalności gospodarczej i życiu społecznym. W artykule przedstawiono najważniejsze korzyści wykorzystania przetwarzania informacji w chmurach obliczeniowych, możliwe kierunki zastosowania chmur obliczeniowych. Dokonano analizy stanu wykorzystania chmur obliczeniowych w Polsce w porównaniu z państwami Unii Europejskiej. Na podstawie przeprowadzonej wieloaspektowej analizy opracowano szczegółowe wnioski, które są uogólnieniem obecnego stanu wykorzystania serwisów wirtualnych. Dodatkowo we wnioskach określono możliwe aktywności zarówno na poziomie państwowym, jak i w środowiskach naukowym oraz naukowo-dydaktycznym w celu popularyzacji chmur obliczeniowych, zwiększenia poziomu ich wykorzystania przez przedsiębiorców i użytkowników indywidualnych
PL
W artykule przedstawiono problemy związane z wykorzystywaniem przez system edukacji chmury obliczeniowej. Zwrócono uwagę na podstawowe zalety i wady chmury obliczeniowej Przeanalizowano obecny stan wykorzystania chmury obliczeniowej w edukacji i możliwości dalszego jej wdrażania w polskiej oświacie. Uwzględniono tak aspekty merytoryczne związane z jej wykorzystaniem, jak również kwestie dotyczące finasowania sprzętu teleinformatycznego niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania chmury obliczeniowej. Przedstawiono problemy związane z utrzymaniem na odpowiednim poziomie stanu technicznego, infrastruktury chmury obliczeniowej w jednostkach oświatowych. Wskazano na konieczność szkolenia nauczycieli pod kątem efektywnego i bezpiecznego jej wykorzystywania. Omówiono komercyjne i bezpłatne programy, które mogą zostać wykorzystane przez uczniów i nauczycieli do korzystania z chmury obliczeniowej w procesie dydaktycznym.
EN
This article presents problems related to the use of the cloud computing by the educational system. A special attention is drawn to basic advantages and disadvantages of a computing cloud. The present state of the use of the computing cloud in education is analyzed, as well as possibilities of its further introduction to the educational system. Substantive aspects related to its use, but also financial issues are considered. The latter strongly influence the teleinformatics hardware crucial for a proper functioning of a computing cloud. The maintained problems are presented, that include the level of use and the technical performance of the computing cloud infrastructure in the education units. The need of teacher trainings is emphasized, that will increase the effectiveness and safety of the use of the computing cloud. Both commercial and free software is discussed that may be used by the students and the teachers for the use of the computing cloud in the didactics processes.
Cybersecurity and Law
|
2020
|
vol. 4
|
issue 2
183-197
PL
Komisja Nadzoru Finansowego wydała 23 stycznia 2020 roku nowy „komunikat chmurowy” adresowany do podmiotów nadzorowanych. Został on wydany bez stosownej podstawy prawnej, ale Komisja Nadzoru Finansowego, opierając się na tezie, że stanowi on uszczegółowienie obowiązków wynikających z obowiązujących przepisów sektorowych, w praktyce dysponuje narzędziami nadzorczymi, żeby wymusić jego stosowanie. Przedmiotem analizy jest zakres przedmiotowy i podmiotowy komunikatu, jego powiązanie z regulacją dotyczącą outsourcingu oraz zakres uwzględnienia w komunikacie kwestii cyberbezpieczeństwa.
Cybersecurity and Law
|
2022
|
vol. 8
|
issue 2
146-159
PL
Tematem niniejszego opracowania jest czynność operacyjna polegająca na przeszukiwaniu systemów informatycznych (zarówno połączonych z innymi systemami informatycznymi, jak i stanowiącymi samodzielne jednostki), „urządzeń zawierających dane” oraz (informatycznych) nośników danych. Problematyka ta została uregulowana poprzez odesłanie zawarte w art. 236a kodeksu postępowania karnego z 1997 roku do przepisów rozdziału 25 „Zatrzymanie rzeczy. Przeszukanie” przewidującego odpowiednie ich stosowanie do dysponenta i użytkownika urządzenia zawierającego dane informatyczne lub systemu informatycznego w zakresie danych przechowywanych w tym urządzeniu lub systemie albo na nośniku znajdującym się w jego dyspozycji lub użytkowaniu, w tym korespondencji przesyłanej pocztą elektroniczną.
PL
Jednym z istotnych trendów, które mają potencjał, by w najbliższych latach wpłynąć na życie każdego człowieka i funkcjonowanie biznesu, jest Internet rzeczy. Aby obsłużyć bardzo dużą liczbę urządzeń Internetu rzeczy i danych przez nie generowanych, potrzebna jest bardzo wydajna infrastruktura informatyczna. Dlatego też Internet rzeczy wymaga wsparcia chmury obliczeniowej wraz z jej wydajnością i skalowalnością. Jednakże chmura ma wiele wad, z których najważniejsze to ograniczona przepustowość, brak mobilności, strumieniowego przesyłania danych oraz bezprzewodowego dostępu, które są istotne z punktu widzenia Internetu rzeczy. Odpowiedzią na te wyzwania jest koncepcja mgły obliczeniowej, pozwalająca na przetwarzanie danych i zarządzanie nimi lokalnie, bez konieczności komunikacji z odległym centrum przetwarzania. Koncepcja ta stanowi nowy paradygmat wsparcia transmisji, gromadzenia i analizy danych z rozproszonych urządzeń Internetu rzeczy
8
75%
PL
Artykuł dotyczy celowości i możliwości wykorzystania chmury obliczeniowej w przedsiębiorstwach. Autorka przybliżyła pojęcie chmury, jej podstawowe cechy oraz omówiła modele świadczenia usług w chmurze. W dalszej części skupiła się na zaletach i korzyściach, jakie wdrożenie tego rozwiązania może przynieść przedsiębiorstwom. Dokonała także analizy słabych stron oraz barier powstrzymujących organizacje przed wyborem tej technologii. Rozważania teoretyczne wzbogaciła przytaczając wyniki badań empirycznych. Następnie scharakteryzowała światowy, europejski oraz krajowy rynek cloud computing, zestawiając aktualne dane statystyczne, dotyczące jego wielkości, usługodawców, usługobiorców oraz szacunków na przyszłość.
EN
The article concerns the aim and possibility of using cloud computing in enterprises. The author determined the concept of cloud computing, its basic features and discussed models of services provided in the cloud. The next part focused on the advantages and benefits which implementation of this solution can bring to the companies. The analysis of weaknesses and barriers preventing organizations from choosing this technology has been made. Theoretical considerations were enriched by presenting the results of empirical researches. Then the author characterized the global, European and national cloud computing market, comparing current statistics relative to its size, service providers, recipients and forecasts for the future.
EN
Using cloud computing with web technology affects the scalability, reliability and availability of information and data systems, often reducing the cost of organization. The use and transfer to the cloud of IT systems, including the ERP, can be a source of many problems and difficulties. The aim of the article is, apart from theoretical considerations, an indication of how Polish companies perceive the advantages and barriers of implementation cloud based ERP. The article presents two case studies from Polish companies.
PL
Wykorzystanie chmury obliczeniowej z zastosowaniem technologii internetowej wpływa na skalowalność, niezawodność i dostępność systemów informatycznych oraz danych, często zmniejszając koszty funkcjonowania organizacji. Przenoszenie do chmury systemów informatycznych (w tym klasy ERP) jest złożonym procesem i może być źródłem wielu problemów i trudności. Celem artykułu, oprócz rozważań teoretycznych, jest wskazanie, jakie zalety i bariery napotykają polskie firmy podczas wdrażania rozwiązań chmury obliczeniowej w swojej działalności. Zdefiniowanie wniosków umożliwiła analiza dwóch studiów przypadku.
EN
This paper is devoted to the issues connected with the possibilities of common utilization of two technologies i.e. cloud computing and Big Data. These aspects have been analyzed from two perspectives. The first one is related to the possibilities of creation and implementation of the cloud-based Big Data analytical systems. The second one is connected with the utilization of new cloud-based business models and their improvement and development basing on Big Data analytical systems based on cloud solutions. The most significant challenges have been identified in the context of each technology as well as in the context of their common utilization.
PL
Niniejszy artykuł poświęcony jest kwestii możliwości związanych ze wspólnych wykorzystaniem technologii cloud computing oraz Big Data. Kwestie te przeanalizowano z dwóch perspektyw. Pierwsza z nich dotyczyła możliwości tworzenia i implementacji „chmurowych” systemów analitycznych opartych na narzędziach Big Data. Druga natomiast jest związana z kwestią wykorzystania nowych modeli biznesowych, w przypadku których chmura obliczeniowa jest ich istotnym elementem, oraz ich doskonalenia i rozwijania w oparciu o „chmurową” analitykę biznesową Big Data. W odniesieniu do obydwu technologii wskazano najważniejsze wyzwania związane tak z każdą z nich, jak i w kontekście ich wspólnego wykorzystania.
EN
The article presents practical issues regarding the implementation of cloud computing in processing medical data in electronic form. It discusses particular types of cloud services, the prerequisites for the choice of particular solutions from the point of view of healthcare entities and the concept of the contract for data processing with the application of cloud resources within the framework of the cross-border transfer of medical data.
PL
W artykule zaprezentowano praktyczne aspekty zastosowania technologii chmury obliczeniowej w obszarze przetwarzania dokumentacji medycznej w formacie elektronicznym. Omówione zostały poszczególne rodzaje usług chmurowych, przesłanki wyboru konkretnych rozwiązań z perspektywy placówki medycznej oraz instytucję umowy o powierzenie danych z wykorzystaniem zasobów chmurowych w ramach transgranicznego transferu danych medycznych.
EN
The disruptions in cloud computing are an important aspect in the global security environment. An instrumental case study method has been used to analyse this problem. Two relevant examples are discussed which are typical of literature in the field. Firstly, the problem of the growing complexity of the cloud is described. One of the service outages of a global cloud provider is used as an example. It indicates that even relatively small failures might trigger a cascade effect and far-reaching breakdowns. Secondly, the suspension and – as the result of this suspension – the standstill of the social media company Parler is analysed. It is used as the example of the so-called vendor lock-in problem in cloud computing, which renders undisrupted migration to other vendors particularly hard – and at times even impossible. Aforementioned issues have been so far studied mostly from the perspective of the continuity of enterprises, cybersecurity, or privacy. The key phenomenon crucial for the global security environment is usually omitted, namely that the cloud computing has become “the Internet’s invisible infrastructure”.
PL
Zakłócenia w działaniu chmury obliczeniowej są bardzo ważnym zjawiskiem z perspektywy globalnego środowiska bezpieczeństwa. W artykule przedstawiono analizę tego problemu, wykorzystując w tym celu metodę studium przypadków. Opisano dwa incydenty o daleko idących konsekwencjach, które jednocześnie są dość typowe dla prezentowanych w literaturze przedmiotu. Po pierwsze, na przykładzie jednej z awarii globalnego dostawcy usług chmurowych omówiono problem rosnącej złożoności usług tego typu. Sprawia ona, że nawet drobna awaria jednego z elementów chmury może wywołać efekty kaskadowe i zakłócenia pracy wielu podmiotów. Po drugie, na przykładzie zablokowania działania sieci społecznościowej Parler przeanalizowano problem uzależnienia się klientów od usług danego dostawcy chmury. To powiązanie powoduje, że niezakłócona migracja do innego dostawcy jest utrudniona, jeśli w ogóle możliwa. Oba wskazane problemy były dotychczas analizowane głównie z perspektywy zagrożeń przedsiębiorstw, np. pod kątem kontynuacji działalności, cyberbezpieczeństwa lub naruszeń prywatności. Pomijany był natomiast fakt, że usługi chmurowe stają się stopniowo niewidzialną infrastrukturą Internetu, co ma niebagatelne znaczenie dla środowiska bezpieczeństwa.
PL
Obecnie kryzys gospodarczy skłania przedsiębiorstwa do poszukiwania innowacyjnych roz-wiązań mających na celu pozyskiwanie nowych źródeł oszczędności oraz podnoszenie efektywności prowadzonej działalności. Technologią, która potrafi sprostać stawianym przez firmy wymaganiom jest chmura obliczeniowa. Cloud computing jest interesującym rozwiązaniem nie tylko z perspektywy technologii, ale także poprzez intensywne oddziaływanie na polską gospodarkę, przede wszystkim w sektorach edukacji, służby zdrowia i administracji. Przyczynia się do wzrostu jakości usług, efektywności i konkurencyjności firm działających w różnych sektorach, bez względu na to czy jest to sektor prywatny czy państwowy. Ułatwia pracę działów IT, minimalizuje koszty oraz kreuje nowe, atrakcyjniejsze miejsca pracy. Ponadto umiejętne korzystanie z technicznych i gospodarczych możliwości, jakie bez wątpienia dostarcza chmura obliczeniowa oraz pokonywanie mentalnościowych barier wywiera dobroczynny wpływ na przemianę społeczeństwa informacyjnego, w którym dział odpowiadający za pozyskiwanie i przetwarzanie informacji odnosi największe sukcesy. Przetwarzanie w chmurze staje się więc dla większości przedsiębiorców rozwiązaniem najlepiej dostosowanym do stale rosnących potrzeb wymagającego i szybko zmie-niającego się rynku, dzięki czemu zyskuje coraz większe uznanie na całym świecie.
EN
At present due to the economic crisis enterprises are forced to search for innovative solutions with the aim of gaining new sources of savings and increasing their business efficiency. Cloud computing is a technology that is able to meet requirements of organizations in this field. It is an interesting solution not only as a technology but also in terms of its intensive influence on the Polish economy mainly in the sectors of education, health care and administration. Cloud computing contributes to an increase in the quality of services and to the efficiency and competitiveness of companies in different areas both in the private and state sectors. Furthermore, it facilitates work in IT departments, minimizes costs and creates new attractive workplaces. In addition, skillful using of technical and economic possibilities of cloud computing along with overcoming mental barriers have a beneficial influence on the transformation of the information society in which the segment responsible for gaining and processing information is the most successful. Thus cloud computing processing is becoming more and more popular with entrepreneurs worldwide as a solution that can successfully adapt to the ever-growing needs of the demanding and fast changing market.
14
Publication available in full text mode
Content available

Edukacja coraz bardziej mobilna

75%
PL
Artykuł podejmuje zagadnienia związane z wykorzystaniem urządzeń mobilnych w edukacji. Dostępność nowoczesnych urządzeń mobilnych oraz nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych stwarza nowe środowisko dla procesów uczenia się
EN
The article presents the issues associated with the use of mobile devices in education. The availability of advanced mobile devices and new information and communication technologies creates a new environment for learning processes.
PL
W pracy przeanalizowano możliwości wykorzystania różnych modeli chmury obliczeniowej do permanentnej edukacji. Omówiono czynniki, jakie winny być spełnione, aby można ją było wykorzystać w procesie dydaktycznym. Zwrócono uwagę na aspekty ekonomiczne wprowadzania chmury obliczeniowej do edukacji, a zwłaszcza edukacji permanentnej.
EN
In this work possible use of different models of the computing cloud in permanent education is analysed. Selected criteria are discussed that are needed for their effective use in the educational process. A special attention is drawn to economical aspects of the introduction of the computing cloud to education, especially to the permanent education.
PL
Wielkie zbiory danych stanowią jedno z najważniejszych wyzwań współczesnego świata cyfrowego. Kwestie związane z przetwarzaniem Big Data oraz sposobami ich przechowywania, omawiano w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego podczas seminarium „Big Data i cloud computing jako nowe narzędzia w informacji i w nauce”. Naukowcy, bibliotekarze i specjaliści z branży IT poruszali takie tematy jak: nowoczesne metody analizy danych w chmurze obliczeniowej, nowe narzędzia w analizie danych, zbiory Big data w bibliotekach i informacji oraz projekty: Dariah.pl, Polska bibliografia literacka i Clarin.pl.
EN
Big Data is one of the most important challenges of the modern digital world. In particular, Big Data requires the use of parallel processing and new method of data storage. On March 9, 2016 in the library of Warsaw University took place a seminar: “Big Data and cloud computing as a new tool of science and information”. Researchers, librarians and IT specialists have dealt with such topics as: modern methods of data analysis in the cloud computing, new tools in data analysis, Big Data collection in libraries and information, likewise about projects: DARIAH.pl, Polish Literary Bibliography and CLARIN.pl
PL
Artykuł dotyczy omówienia wybranych aspektów finansowych wpływających na kształtowanie się korzyści finansowych powstających dzięki wykorzystywaniu przetwarzania w chmurze obliczeniowej. W części wstępnej znajduje się wprowadzenie na temat sposobów oceny korzyści finansowych w IT w sektorze publicznym w ujęciu literaturowym. Następnie opisane są uwarunkowania prowadzenia inwestycji IT w jednostkach samorządu terytorialnego. Poruszane są zagadnienia związane ze specyfiką współfinansowania przedsięwzięć informatycznych ze środków pochodzących z funduszy europejskich oraz wskazane wymogi prawne i organizacyjne związane z procesem planowania i rozliczania tworzenia systemów IT. W dalszej części przedstawione jest, w jaki sposób postrzega się na poziomie lokalnej administracji możliwości powstawania korzyści finansowych dzięki wykorzystywaniu przetwarzania w chmurze. Rozważania te są poparte materiałem pochodzącym z wywiadów, przeprowadzonych w kilku jednostkach samorządowych. Podsumowanie zawiera wnioski dotyczące potrzeby opracowania metody analizy korzyści finansowych powstających dzięki prywatnej chmurze obliczeniowej administracji lokalnej.
EN
The main objective of this paper is to discuss financial benefits of a private cloud for the local government. A traditional approach in financial analysis of using IT in the public sector is analysed. At first, the article describes some methods used to assess the benefits of using IT in the context of the existing literature. Then considerations are presented concerning investment processes of IT in the units of local government. The issues related to nature of co-financing of IT projects from European Funds are discussed. In addition, legal and organisational requirements for this are indicated. In the following part we present the local administration’s perception of financial advantages of cloud computing. These considerations are supported by the material derived from interviews conducted in several local government units. The summary contains conclusions and talks about the need for developing a method that would allow to analyse the financial benefits for the local administration generated by a private cloud.
PL
Artykuł przedstawia ogólną charakterystykę technologii chmury obliczeniowej jako czynnika sprzyjającego powstawaniu nowych modeli biznesu. Wzrost popularności tego rozwiązania determinuje projektowanie nowych rozwiązań w sferze koncepcji modeli biznesu. Środowisko Internetu sprzyja powstawaniu nowych modeli biznesu zorientowanych na wykorzystanie potrncjału tkwiacego w sieci. Coraz częściej "klasyczne" modele biznesu zostają modefikowane poprzez zastosowanie technologii chmur obliczeniowych zarówno w całości zmieniając sposób dostawy wartosci dla klientów lub w części wykorzystując metodę outsourcingu wybranych [rocesów biznesowych. Zastosowanie technologii chmur obliczeniowych stwarza nowe możliwości w kwestii organizacji łańcucha wartości orientując przedsiębiorstwa w kierunku outsourcingu niektórych elementów owego łańcucha.
EN
The article presents the general characteristics of cloud computing techonogy as a factor conducive to the emergence of new business models. The increase in popularity of this solution determines the design of new solutions in the sphere of the concept of business models. Internet environment conducive to the emergence of new business models focused on the exploitation of the potential of the network. More and more 'traditional' business models are modified through the use of cloud computing technology in whole by changing the method of delivery value for customers ior in part, using the method of outsourcing of business processess.
PL
Misją administracji publicznej jest zaspokojenie potrzeb mieszkańców danego terytorium kraju. Ich działania są finansowane ze środków budżetowych. Odpowiednie gospodarowanie tymi środkami wpływa na zadowolenie interesariuszy. Obecnie ocena wydatkowania środków budżetowych na przetwarzanie danych za pomocą technologii informacyjnej nie jest wysoka. Wiąże się to przede wszystkim ze złej organizacji procesu przetwarzania danych jako całości w administracji publicznej. Generalnie zadania przetwarzania danych realizowane są na najniższym poziomie - czyli gminie. Generuje to niepotrzebnie koszty wynikające z wprowadzania zmian w administracji. Celem artykułu było zaprezentowanie modelu przetwarzania danych w oparciu o chmurę obliczeniową. Model ten dotyczył tylko jednostek samorządu terytorialnego na poziomie gminy. Autor zawarł w nim organizację procesu przetwarzania danych. Przedstawiony model i późniejsza jego implementacja pozwoli na szybszy i skuteczny obieg danych w administracji. A zaoszczędzone środki budżetowe będzie można przeznaczyć na inne cele, zaspokajając potrzeby mieszkańców w innej sferze.
EN
The mission of public institutions is to meet the needs of the inhabitants of a given country. Their activities are financed from the budget. Adequate management of these measures affects stakeholder satisfaction. At present, the evaluation of budget spending on data processing by means of information technology is not high. This is primarily due to the poor organization of data processing as a whole in public institutions. In general, data processing tasks are performed at the lowest level – the municipality. This generates unnecessary costs resulting from changes in the institution. The aim of this article was to present a data processing model based on a computational cloud. This model only concerned local government units at the municipality level. The author included in it the organization of the data processing process. The presented model and its subsequent implementation will enable a faster and more efficient data flow in this institution. And the budget saved can be used for other purposes to meet the needs of the population in another sphere.
EN
Cloud computing is a resource, as well as an instrument, which in a complex and diverse manner can have an impact on the structure of the factors shaping the competitiveness of supply chains by stimulating their integration and improving the quality of management. By analysing the results of the study in the context of factor and resulting competitiveness identifying the role of cloud computing in the supply chain management, it must be stated that the reasons for its choice interacted with strategic goals. In terms of the impact of cloud computing on the reduction of costs, the respondents mentioned activities associat-ed with the execution of orders, handling complaints and returns, as those where the greatest changes were observed. In the context of the impact on the time of execution of activities and processes, the respondents pointed to: handling complaints time, order ex-ecution time and liabilities payment time. In terms of shaping the quality, the improvement of the timeliness of deliveries, the increase of the level of complete orders delivered to the customers and the improvement of accuracy of demand planning were indicated.
PL
Cloud computing (chmura obliczeniowa) jest zasobem, a także instrumentem, który w sposób złożony i różnorodny jest w stanie wpływać na strukturę czynników kształtujących konkurencyjność łańcuchów dostaw, stymulując ich integrację i poprawiając jakość zarządzania. Analizując wyniki badania, w kontekście konkurencyjności czynnikowej i wynikowej identyfikującej rolę cloud computingu w zarządzaniu łańcuchem dostaw, należy stwierdzić, że przyczyny jego wyboru współgrały z celami strategicznymi. W ujęciu wpływu cloud computingu na ograniczenie kosztów, respondenci wymienili działania związane z realizacją zamówienia, obsługą reklamacji i obsługą zwrotów jako te, w których odnotowano największe zmiany. W kontekście wpływu na czas realizacji działań i procesów, badani wskazali na: czas obsługi reklamacji, czas realizacji zamówienia i czas spłaty zobowiązań. W aspekcie kształtowania jakości wskazano na poprawę terminowości dostaw, wzrost poziomu zamówień kompletnych dostarczanych konsumentom i poprawę dokładności planowania popytu.
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.