Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 4

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  choreoterapia
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Muzykoterapia, choreoterapia, terapia tańcem i ruchem są dziedzinami terapii bazującej na sztuce muzycznej. Zawierają elementy niezbędne do prawidłowego rozwoju psychicznego i społecznego, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Celem spotkań terapeutycznych opierających się na muzyce, ruchu i tańcu jest, w zależności od przypadku, niwelowanie schorzeń lub ich profilaktyka. Wzbudzanie pożądanych emocji oraz sterowanie nimi, wpływanie na gotowość do kontaktu oraz inspirowanie i odpowiednio kierunkowane rozwijanie prawidłowej międzyludzkiej komunikacji, wzbogacanie osobowości dziecka, wyrabianie w nim postawy twórczej to tylko niektóre z pożądanych efektów działań muzykoterapeutycznych. Muzyka, a przede wszystkim ruch przy muzyce, jako jedna z najbliższych dziecku form aktywności, staje się nośnikiem wyzwalającym emocje i uczucia. Taniec, oparty na zasadach choreoterapeutycznych, powoduje rozluźnienie naprężenia wynikającego z napięcia psychicznego, emocjonalnego i fizycznego. Choreoterapia w przypadku dzieci z tzw. normy intelektualnej daje możliwość zapobiegania lub niwelowania napięć psychofizycznych. Dziecko zachowuje swoją naturalną energię i witalizm przelewając je na taniec i ruch. Wyzbywa się możliwych zachowań agresywnych, uspołecznia się, rozwija swoją empatię, odkrywa w sobie nowe możliwości i potencjał twórczy.
PL
W każdym dziecku istnieje pierwiastek twórczy, który skłania do podejmowania działań w celu uzewnętrznienia się. Między innymi na tym założeniu opiera się terapia poprzez sztukę. Kilkuletnie obserwacje zajęć z elementami arteterapii w przedszkolu dla dzieci z dysfunkcją wzroku przekonały mnie, że przynoszą one korzystne efekty. Celem artykułu jest ukazanie, jakie korzyści dla rozwoju dzieci słabowidzących w wieku przedszkolnym przynosi stosowanie metody arteterapii w nauczaniu, wychowaniu i terapii. Omówiono w nim najczęściej stosowane w terapii dzieci z problemami wzrokowymi rodzaje arteterapii, które angażują wszystkie zmysły a tym samym stymulują rozwój we wszystkich jego aspektach.
PL
Autorki w artykule poruszają problem umiejętnie prowadzonego relaksu oraz tańca i muzyki jako świadomego działania na pograniczu ćwiczeń fizycznych i umysłowych, pozwalających na pełne poznanie własnego ciała i jego możliwości oraz uświadomienie sobie znaczenia swojej woli, możliwości i potencjału.
EN
Authors write about the relaxation, dance and music in working with children.
PL
W artykule omówiono definicję i cechy choreoterapii. Przedstawiono jej cele i funkcje. Opisano formy i rodzaje terapii tańcem. Zarysowano sposoby pracy z osobą z niepełnosprawnością. Zwrócono uwagę na kompetencje terapeuty oraz wybrane metody w terapii tańcem. Na koniec omówiono korzyści stosowania tej formy pracy.
EN
This paper defines the notion of dance therapy, as well as its characteristics, goals and functions. It also describes forms and kinds of dance therapy, including the methods of work with people affected by disability. The author turns the reader’s attention to the therapist’s skills and selected methods applied in dance therapy. Finally, the advantages of this form of work are described.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.