Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 24

first rewind previous Page / 2 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  dom pomocy społecznej
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
PL
Celem przeprowadzonych badań było rozpoznanie i interpretacja przyczyn zamieszkania seniorów w domu pomocy społecznej, najbardziej docenianych standardów pomocowych w kontekście poprawy jakości życia i oczekiwań pensjonariuszy wobec instytucji. Przedmiot badań stanowiły wypowiedzi seniorów zamieszkujących tę placówkę powyżej pięciu lat, jak i umiejących odnieść się do swojego położenia i doświadczeń życiowych w sposób retrospektywny. Użytą strategią były badania jakościowe. Zbieraniu danych posłużyły wywiady narracyjne. Opracowanie wyników badań stworzono w perspektywie postawionych problemów badawczych.
PL
Przedmiotem prezentowanego artykułu jest analiza zmian wprowadzonych na grunt ustawy o pomocy społecznej nowelizacją z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz o ustawy o ochronie zdrowia psychicznego z punktu widzenia działania samorządu powiatowego. Na wstępie zarysowano powody oraz zakres dokonywanych zmian. W dalszej kolejności – w szerszym zakresie – badaniu poddano przepisy wprowadzające możliwość ograniczania samodzielnego opuszczania domów pomocy społecznej przez ich mieszkańców oraz nowe sankcje w postaci możliwości ograniczenia wysokości lub rozmiaru świadczenia w przypadku braku współdziałania osoby lub rodziny w rozwiązaniu ich trudnej sytuacji życiowej. Ze względu na to, że przedmiotem artykułu są aktualne rozwiązania prawne, podstawową metodą prowadzenia badań była metoda dogmatyczno-prawna, polegająca na analizie jurydycznej relewantnych przepisów prawnych. Badanie tekstów prawnych zostało wzbogacone w odpowiednim zakresie o zaprezentowanie poglądów doktryny i judykatury.
PL
Głównym celem artykułu jest ukazanie zagadnienia pracy z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w środowisku domu pomocy społecznej. Autorki starają się odpowiedzieć na pytania, jakie metody i formy pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie są praktykowane i które z nich są uważane za najbardziej skuteczne. Zwrócono uwagę na relacje z rodziną oraz na sytuację społeczno-ekonomiczną rodziców jako ważne czynniki determinujące oddanie dziecka do ośrodka pomocy. Rozważania mają charakter teoretyczno-empiryczny.
PL
Wstęp. Obecnie w Polsce funkcjonuje tylko jeden dom pomocy społecznej (DPS) dla osób uzależnionych od alkoholu, a w dwóch tego typu ośrodkach utworzono wyspecjalizowane w tej kwestii pododdziały, zatem szansę skorzystania z pobytu w DPS dla osób uzależnionych mają nieliczni. Uzależnieni od alkoholu mieszkańcy DPS często mają już za sobą wiele nieudanych prób podjęcia terapii uzależnień, więc prawdopodobieństwo na to, że kolejny pobyt w specjalistycznym ośrodku przyniesie trwałą zmianę w odniesieniu do zaprzestania konsumpcji alkoholu jest niewielkie. Celem artykułu jest spopularyzowanie wiedzy wśród pracowników domów pomocy społecznej na temat programów ograniczenia spożywania alkoholu i redukcji szkód tym spowodowanych. Metoda. W celu przekazania wiedzy na temat tych programów dokonano porównania tradycyjnego celu terapii i profilaktyki uzależnień, jakim jest osiągnięcie długotrwałej abstynencji, z programami redukcji szkód i ograniczenia ilości wypijanego alkoholu. Wyniki. Chociaż pracownicy domów pomocy społecznej realizują już elementy programu redukcji szkód, przykładowo pomijając podawanie leków pijanym mieszkańcom czy doglądając stanu zdrowia odurzonych alkoholem pensjonariuszy, to wciąż jednak brakuje usystematyzowanych działań, mających na celu pełną realizację programów ograniczenia picia oraz szkód zdrowotnych i społecznych spowodowanych problemami alkoholowymi w DPS. Wnioski. Alternatywą dla ograniczonej liczby miejsc dla uzależnionych mieszkańców domów pomocy społecznej w wyspecjalizowanych typach ośrodków może być wdrożenie programów ograniczenia spożywania alkoholu i redukcji szkód wywołanych alkoholem w różnych typach domów pomocy społecznej na obszarze całego kraju. Ich realizacja może również zwiększyć skuteczność podejmowanych interwencji terapeutycznych wobec uzależnionych od alkoholu mieszkańców DPS.
PL
Celem artykułu jest ukazanie odznaczającego się swoistą ambiwalencją systemu instytucjonalnej opieki nad osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Cały wywód opiera się na dwóch zasadniczych kategoriach, które zasadzają się na sui generis systemie dychotomii istniejących w instytucjonalnych warunkach placówki opiekuńczej. Są to kontrola i podporządkowanie versus autonomia i niezależność. Każda z nich jest powiązana z jedną z dwóch głównych perspektyw postrzegania domu pomocy społecznej. Pierwsza wywodzi się z goffmanowskiej wizji instytucji totalnej, w której jednostkę przedstawia się jako uprzedmiotowiony obiekt działań innych osób, demaskując sytuację izolowania i zależności osobistej. Drugą reprezentuje model relacji personelu i podopiecznych, charakteryzujący się indywidualistycznym podejściem do potrzeb osoby niepełnosprawnej, z poszanowaniem jej prawa do autonomii i samostanowienia. Konfrontacja tych dwóch perspektyw i obszarów zagadnień, a z drugiej strony negatywnych konsekwencji, jakie stwarza przyjęcie roli podopiecznego takiej placówki (dodajmy, że w przypadku niepełnosprawnego intelektualnie ma to szczególny, totalizujący charakter), jest przedmiotem rozważań w niniejszym artykule.
EN
The purpose of this article is to present characterized by a peculiar ambivalence, a system of institutional care for people with intellectual disabilities. The whole reasoning is based on two main categories: control and subordination versus autonomy and independence. Each of them is associated with one of the two main perspectives perceive nursing home. The first, derived from the Erving Goffman’s total institution in which a man is treated as an object of others’ actions, exposing the situation of isolation and dependence. The second perspective, represents a model of the relationship of staff and pupils, characterized by an individualistic approach to the needs of a disabled person, respecting their right to autonomy and self-determination. The confrontation of these two perspectives and areas of problems and the negative consequences that makes assume the role of resident of a social welfare home, is contemplated in this article.
PL
Prezentowany artykuł podejmuje tematykę konfliktu i przemocy z udziałem seniorów w domach pomocy społecznej dla osób przewlekle somatycznie chorych. W pierwszej kolejności omówione zostały uregulowania prawne dotyczące konfliktu i przemocy w domach pomocy społecznej, aby w dalszej części, na podstawie zrealizowanych badań jakościowych w trzech podlaskich domach pomocy społecznej oraz odwołania się do konkretnych przykładów i wniosków z badań, ocenić obowiązujące regulacje prawne i zaproponować rekomendacje działań naprawczych. W sposób szczególny uwaga zwrócona została na: zmianę przepisów dotyczących kierowania podopiecznych do DPS, ustawowe zwiększenie uprawnień personelu w przeciwdziałaniu agresji mieszkańców, uzupełnienie braków kadrowych w DPS, inwestowanie w podnoszenie kwalifikacji personelu, usprawnienie komunikacji oraz sposobów informowania mieszkańców o warunkach odpłatności za DPS, budowanie wizerunku instytucji i wzajemnego szacunku oraz przemyślane rozmieszczenie podopiecznych w pokojach.
PL
Zapewnienie opieki oraz odpowiedniego poziomu życia osobom w podeszłym wieku to niezwykle istotne aspekty polityki społecznej zarówno państwa, jak i lokalnej. Jednak praktyka wyraźnie pokazuje, że kwestia starości nigdy nie była i nadal nie jest mocną stroną polityki społecznej w naszym kraju. Odnosi się również wrażenie, że nadal funkcjonuje stereotypowe przeświadczenie, iż na starość nie trzeba zwiększać komfortu życia, a nawet może on ulec zmniejszeniu. Takie podejście do kwestii starości musi budzić zdecydowany sprzeciw. Starość to ostatni etap życia, żeby żyć godnie i jednocześnie z zachowaniem poczucia bezpieczeństwa. Szczególna troska i uwaga powinna być zwrócona na osoby samotne, przewlekle chore, mające złą sytuację materialną. Miejscem, które mogłoby uchronić seniora przed wykluczeniem społecznym, a jednocześnie, gdzie miałby zapewnioną profesjonalną opiekę i dobrą jakość życia, jest odpowiednio zarządzany dom pomocy społecznej. Problem jest o tyle ważny, że w Polsce publiczne usługi opiekuńcze są jeszcze słabo rozwinięte, a ich jakość często budzi wiele zastrzeżeń, także natury moralnej. W opracowaniu podjęto dyskurs dotyczący potrzeby instytucjonalnego wsparcia seniorów oraz zwrócono uwagę na jakość życia mieszkańców domu pomocy społecznej.
PL
Artykuł prezentuje wyniki badań empirycznych dotyczących zależności pomiędzy wskaźnikiem poczucia samotności a poziomem satysfakcji z życia wśród osób przebywających w domach pomocy społecznej w Krakowie. Badań zostały zrealizowane w pięciu domach pomocy społecznej na terenie Krakowa. Wzięło w nich udział 70 osób (50 kobiet oraz 20 mężczyzn). Badania przeprowadzono za pomocą „Skali Satysfakcji z Życia” oraz „Skali do pomiaru poczucia samotności” De Jong Gierveld”. Na podstawie analizowanego materiału badawczego wykazano zależność pomiędzy wskaźnikiem poczucia samotności a poziomem satysfakcji o charakterze ujemnym.
PL
W świetle Konstytucji RP obywatel ma prawo do ochrony zdrowia. Dotyczy to także mieszkańców w podeszłym wieku w domu pomocy społecznej (DPS). Pogłębiające się zniedołężnienie, współistnienie wielu schorzeń, ich przewlekłość i poziom powikłań wyzwalają wzrost zapotrzebowania w DPS na systematyczną, całodobową geriatryczną opiekę medyczną (opieka lekarska, usługi pielęgnacyjne i rehabilitacyjne). Realizacja potrzeb zdrowotnych mieszkańców w podeszłym wieku w DPS przez podmioty podlegające pod służbę zdrowia budzą wiele kontrowersji, stąd konieczność zmian przepisów prawnych w kierunku przeniesienia ciężaru finansowania świadczeń zdrowotnych w DPS na NFZ.
EN
Contrary to German doctrine and judicatory, the consequences of accepting a person having the right of habitation to a nursing home have not been identified and developed comprehensively in Polish science. The fundamental issue is the fate of the right of habitation in the event of the entitled person moving to a nursing home. The lack of expiry of the right of habitation provokes the question of using the value of the easement, e.g. the rent for premises. Polish practice currently corresponds to the model of “old contracts” according to German law. They do not include provisions regarding the vacancy of the property encumbered with the easement by the entitled. Despite the lack of “pressure” from social institutions, it is expedient to supplement the content of agreements on the establishment of an easement of a dwelling with “emergency” regulations of the consequences of accepting the purchaser of this right to the nursing home.
EN
The aim of the project is to develop guidelines for the diagnosis and therapy of residents of Nursing Homes who, due to the material (living), cognitive and social situation, are exposed to withdrawal from any activity. The implementation of a diagnostic and therapeutic model will contribute to determining the problems of residents in the cognitive, communication and language areas. As part of the project, efforts will be made to reduce diagnosed dysfunctions in the form of individual therapy and group activities, which will result in greater activity of residents in the communication and social spheres. The discussed project will be implemented on a pilot basis in three Krakow nursing homes which report the need to undertake such activities and include the care of following persons: 1) bedridden patients, 2) staying in neurological and psychiatric treatment, 3) with intellectual disability. The first stage of the pilot study assumes carrying out a diagnosis of all residents of the nursing home (minimum 100 people) and selecting people with communication problems who will be given individual classes. For other people, group integration classes are to be offered, including music and drama classes.
PL
Celem projektu jest opracowanie wytycznych diagnozy i terapii mieszkańców domów opieki społecznej, którzy z uwagi na sytuację materialną (bytową), poznawczą i społeczną narażeni są na wycofanie z wszelkich aktywności. Wdrożenie modelu postępowania diagnostyczno‑terapeutycznego ma przyczynić się do ustalenia problemów mieszkańców w zakresie poznawczym, komunikacyjnym i językowym. W ramach projektu podjęte zostaną starania o zniwelowanie zdiagnozowanych dysfunkcji w formie terapii indywidualnej i zajęć grupowych, co ma przełożyć się na większą aktywność mieszkańców w sferze komunikacyjnej i społecznej. Omawiany projekt będzie wdrażany pilotażowo w trzech krakowskich domach opieki, które zgłaszają zapotrzebowanie na podjęcie takich działań i obejmują opieką osoby: 1) leżące, ze schorzeniami somatycznymi, 2) pozostające w leczeniu neurologicznym i psychiatrycznym oraz 3) z niepełnosprawnością intelektualną. Pierwszy etap pilotażu zakłada przeprowadzenie diagnozy wszystkich mieszkańców domu opieki (minimum stu osób) i wyłonienie osób z problemami komunikacyjnymi, którym zaproponowane zostaną zajęcia indywidualne. Dla pozostałych przewiduje się zajęcia grupowe, integracyjne, m.in. o profilu muzyczno‑teatralnym.
EN
In this article, I present the process of ‘becoming’ an employee of a social welfare home for individuals with mental disabilities. To this purpose, I focus on the acquisition of particular skills that are necessary when working with persons with disabilities, as well as on transformations that take place with regard to perceiving and defining the self in a manner adequate for ‘professionals’ who help. The research results prove that work in conditions provided within a welfare facility entails certain consequences and lays down particular requirements related to the necessity of reconciling the totalizing regime of a welfare institution with the attentiveness to the residents’ well-being and the fulfillment of their needs. The data that the paper is based on comes from research that was carried out in three social welfare homes for individuals with intellectual disabilities (one for men, one for women, and one that is co-educational). The studies employed qualitative techniques, including the unstructured interview and participant observation. The data analysis was performed in accordance with the procedures of grounded theory.
PL
W niniejszym artykule prezentuję proces „stawania się” pracownikiem domu pomocy społecznej przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Z tego względu koncentruję się na nabywaniu określonych umiejętności niezbędnych w pracy z osobami niepełnosprawnymi, a także na przemianach dokonujących w zakresie postrzegania i definiowania siebie w sposób właściwy dla „profesjonalistów” od pomagania. Wyniki badań dowodzą, że praca w warunkach placówki opiekuńczej niesie ze sobą pewne konsekwencje i stawia określone wymagania, związane z koniecznością pogodzenia z jednej strony totalizującego reżimu instytucji pomocowej, z drugiej zaś dbałości o dobro mieszkańców i realizację ich potrzeb. Dane, na których oparto tekst pochodzą z badań przeprowadzonych w trzech domach pomocy społecznej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie (przeznaczonych dla kobiet, mężczyzn oraz koedukacyjnym). W badaniach wykorzystano techniki jakościowe, a wśród nich wywiad swobodny oraz obserwację uczestniczącą. Analiza danych została przeprowadzona zgodnie procedurami metodologii teorii ugruntowanej.
PL
Celem artykułu jest analiza zagrożenia wypaleniem zawodowym pracowników domów pomocy społecznej. W części teoretycznej podjęto się opisu wybranych teorii wypalenia, specyfiki tego syndromu, a także charakterystyki funkcjonowania domów pomocy społecznej i zagrożenia wypaleniem jej pracowników. Badaniami objęto 83 osoby zatrudnione w DPS na terenie Dolnego Śląska i Wielkopolski. Wyniki badań wskazują na istotne różnice w sposobie wypalania się zawodowego kobiet i mężczyzn. Kobiety przejawiają wyższy poziom wyczerpania emocjonalnego, a mężczyźni depersonalizacji. Uczestnicy badania czerpią przeciętną satysfakcję z życia, w większości negatywnie oceniają atmosferę panującą w pracy, otrzymują niewystarczające wsparcie społeczne; wykorzystują przede wszystkim style radzenia sobie skoncentrowane zadaniem, ale także na unikaniu oraz w mniejszym stopniu skoncentrowane na emocjach. Poza tym stosują strategie radzenia sobie oparte na emocjach oraz zachowaniach unikowych, często sięgając po alkohol i środki psychoaktywne.
EN
The purpose of this article is to analyze the risk of professional burnout in the staff of social welfare houses (DPS). In the introductory part some theories of burnout, the specificity of the syndrome, as well as the characteristics of the operation of social welfare houses in the context of their employees’ burnout risk are given. The experimental study included 83 people employed in the DPS in Lower Silesia and Greater Poland. The results indicate significant differences in the burnout of women and men. Women exhibit higher levels of emotional exhaustion, and men – depersonalization. Respondents derive average satisfaction from life, in most cases report negative atmosphere at work, and receive inadequate social support. The respondents primarily use coping styles focused on avoidance, and – to a lesser extent – focused on emotions. In addition, they also use coping strategies based on emotions and avoidance behaviors, often reaching for alcohol and drugs.
EN
Purpose of the research is to reconstruct the process of production and maintenance of interaction order in conditions of a social welfare home for the intellectually disabled. A starting point is analysis of interpersonal relationships between personnel and wards, which determine the scope and specificity of social actors’ actions. A results of the performed research is reconstruction of the production and maintenance process of the institutional order in a social welfare home for mentally handicapped individuals, realized on the interaction level. Data analysis was performed in accordance with procedures of the grounded theory. The studies apply qualitative techniques, including the unstructured interview and participant observation. A theoretical inspiration for the deliberations presented in the article is the symbolic interactionism, included in the scope of the interpretative paradigm. Data come from studies carried out in the social welfare homes for intellectually handicapped individuals.
PL
Celem badań jest rekonstrukcja procesu wytwarzania oraz podtrzymywania ładu interakcyjnego w domu pomocy społecznej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Punktem wyjścia jest analiza relacji interpersonalnych personelu z podopiecznymi, które wyznaczają zakres i specyfikę działań aktorów społecznych. Rezultatem przeprowadzonych badań jest rekonstrukcja realizowanego na poziomie interakcji procesu budowania i podtrzymywania ładu instytucjonalnego w domu pomocy społecznej dla osób upośledzonych umysłowo. Analiza danych przeprowadzona została zgodnie procedurami metodologii teorii ugruntowanej. W badaniach wykorzystano techniki jakościowe, a wśród nich wywiad swobodny oraz obserwację uczestniczącą. Inspiracją teoretyczną dla prezentowanych w artykule rozważań jest mieszczący się w ramach paradygmatu interpretatywnego symboliczny interakcjonizm. Dane pochodzą z badań przeprowadzonych w domach pomocy społecznej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.
EN
Organizational culture is one of the basic factors that characterize and differentiate institutions. A specific group of values, standards or goals is developed within a given organization, providing it with a particular shape and rendering it recognizable when compared to other organizations. There are no companies without any distinguishing organizational culture. Multitude of elements and different ways of their entanglement compose unique structures that have no identical equivalents. The thing is similar in case of social welfare homes. These institutions are similar in many terms, proving a lot of common features. Therefore, they are frequently treated in an almost monolithic manner, and each facility is seen as a copy of the previous one. It is true that there are numerous similarities between different social welfare homes, and some structural elements repeat regardless the type of the social welfare home we talk about. At the same time, differentiation of conditions and multitude of variables influence richness of their difference. Thus, on one hand we can point to those features that make those facilities similar, and on the other we can present a series of profound differences between them.
PL
Kultura organizacyjna stanowi jeden z podstawowych czynników, jakie charakteryzują i odróżniają instytucje od siebie. W ramach danej organizacji wykształca się określony zasób wartości, norm, czy dążeń, które nadają jej specyficzny kształt i sprawiają, że jest ona rozpoznawalna na tle innych organizacji. Nie ma firmy, która nie posiadałaby wyróżniającej ją kultury organizacyjnej. Mnogość elementów i zróżnicowany ich splot tworzą struktury niepo­tarzalne, które nie mają swoich identycznych odpowiedników. Podobnie ma się rzecz w przypadku domów pomocy społecznej. Są to bowiem instytucje pod wieloma względami podobne do siebie i wykazujące wiele cech wspólnych. To sprawia, iż bardzo często traktuje się je w sposób niemalże monolityczny, a każdą placówkę postrzega się jako kopię poprzedniej. Faktycznie wiele jest podobieństw miedzy poszczególnymi domami, a niektóre elementy konstrukcyjne powtarzają się niezależnie od tego, o jakim domu pomocy mówimy. Jednocześnie zróżnicowanie warunków i wielość zmiennych wpływają na bogactwo ich odmienności. Możemy więc z jednej strony wskazać te cechy, które upodobniają do siebie owe placówki, a z drugiej wykazać szereg zasadniczych różnic istniejących między nimi.
EN
Issues of old age and help for the elderly constitute question in the broad sense analysed and discussed by various scientific disciplines in the interest of society activity. Traditionally, care was provided in family. In modern societies, it is also implemented by institutions. Taking into account the ever-growing number of older people, the purpose of this article was to analyse and interpret selected legal aspects related to the sphere of assistance. The study addresses the issue of providing care in a social welfare home, legal incapacity and maintenance obligation. A stay in a social welfare home may result from an act of will or from a court judgement. The problem is that older people are often unable to cope with enforcing their rights, even in terms of obtaining maintenance from adult children. They often struggle with financial problems. They can take advantage of benefits and special supplements to old-age or disability pensions, if they meet certain conditions. After analysing the detailed conditions of access and the amount of benefits allocated, financial support provided to the elderly seems inadequate (low level of benefits). The ad hoc solution is a cash benefit intended for retirees and pensioners, as well as support in solving legal problems as part of free legal advice.
PL
Problematyka starości i pomocy osobom w podeszłym wieku stanowi zagadnienie szeroko analizowane i omawiane przez różne dyscypliny naukowe ze względu na swą społeczną doniosłość. Tradycyjnie opieka była sprawowana w rodzinie. W nowoczesnych społeczeństwach jest realizowana także przez instytucje. W perspektywie wciąż rosnącej liczby osób starszych za cel niniejszego artykułu przyjęto analizę i interpretację wybranych aspektów prawnych związanych ze sferą pomocową. W opracowaniu podjęto problematykę zapewnienia opieki w domu pomocy społecznej, utraty zdolności do czynności prawnych oraz obowiązku alimentacyjnego. Pobyt w domu pomocy społecznej może wynikać z aktu woli albo z mocy orzeczenia sądowego. Problemem jest to, że osoby starsze często nie są w stanie poradzić sobie z wyegzekwowaniem swoich praw, choćby w zakresie uzyskania alimentów od dorosłych dzieci. Nierzadko borykają się z problemami finansowymi. Mogą skorzystać ze świadczeń i specjalnych dodatków do emerytury bądź renty, jeśli spełniają określone warunki. Po dokonaniu analizy szczegółowych warunków dostępu oraz wysokości przydzielanych świadczeń wsparcie finansowe udzielane osobom starszym wydaje się niedostateczne (niski poziom świadczeń). Doraźne rozwiązanie stanowi świadczenie pieniężne przeznaczone dla emerytów i rencistów, a także wsparcie ich w zakresie rozwiązywania problemów prawnych w ramach nieodpłatnego poradnictwa prawnego.
PL
Celem artykułu jest ukazanie komunikowania się personelu z niepełnosprawnymi intelektualnie mieszkańcami domu pomocy społecznej. Artykuł koncentruje się na symbolicznym akcie komunikacji, w którym główną rolę odgrywają różne formy ekspresji upośledzonych umysłowo podopiecznych. Kontekstem prowadzonych rozważań jest ogólna charakterystyka porozumiewania się osób niepełnosprawnych intelektualnie z otoczeniem, odwołująca się do takich mechanizmów interakcyjnych, jak intencjonalność i istotność, a także sytuacyjność oraz standaryzacja komunikatu. W badaniach wykorzystane zostały dane jakościowe, zdobyte przez pogłębiony wywiad swobodny oraz obserwację jawną, przeprowadzone z personelem i niepełnosprawnymi intelektualnie mieszkańcami domu pomocy społecznej. Analiza i interpretacja materiału badawczego prowadzona jest zgodnie z zasadami metodologii teorii ugruntowanej.
EN
The article aims at presenting the process of communication between personnel and intellectually disabled residents of a social welfare home. It focuses on a symbolic act of communication, where the key role is played by various forms of expression of the mentally disabled wards. The author’s reflections are placed in the context of general characteristics of intellectually disabled individuals communicating with their surroundings, referring to such interaction mechanisms as intentionality and significance, as well as situationality and standardization of a message. The studies make use of qualitative data collected using the techniques of unstructured interview and participant observation, conducted with personnel and mentally disabled residents of a social welfare home. Analysis and interpretation of research material is conducted in accordance with methodological principles of grounded theory.
PL
Cielesnością człowieka zajmują się dziś różni specjaliści. Lekarze leczą ludzkie organizmy zapadające na coraz to poważniejsze i problematyczne schorzenia. Naukowcy analizują społeczno-kulturowe, filozoficzne oraz inne wymiary ludzkiej cielesności. Z kolei specjaliści od wizerunku, stylizacji czy image’u proponują podejmowanie różnych praktyk udoskonalających ciało człowieka – jego wygląd, kondycję itp. I co istotne, w polu zainteresowania wymienionych ekspertów znajduje się nie tylko ciało człowieka młodego. Coraz częściej uwaga kierowana jest na starzejące się ciało seniora. Autorka pracy analizuje wyniki badań (sondaż diagnostyczny) przeprowadzonych wśród osób w wieku 60 lat i więcej, poszukując odpowiedzi na pytanie: czym dla osób starszych jest ciało człowieka? W jaki sposób postrzegają starzejące się ciało? Czym jest dla nich ich własne ciało? Prowadzone analizy wiodą do wniosku, że badani seniorzy odbierają ciało człowieka przede wszystkim jako rzeczywistość biologiczną. I nieważne, czy pytano ich o ciało człowieka w ogóle, o ciało starzejące się czy ich własne ciało. Niemniej jednak zastosowana w badaniach zmienna, którą była sytuacja życiowa badanych seniorów (zamieszkiwanie w Domu Pomocy Społecznej lub poza nim) różnicuje ich opinie w poszczególnych aspektach analizowanego zagadnienia.
EN
There are many specialists who deal with the human corporeality nowadays. Doctors try to care and treat a sick human organisms that are getting more and more serious and problematic diseases. Researchers analyze socio-cultural, philosophical or other dimensions of human corporeality. By contrast specialists of the image or stylization offer undertaking different practices to improve the human body – its appearance, condition, etc. Important is the fact that in the field of those experts interest is not only the body of a young man. Attention to the aging body of a senior is increasingly directed. The author of the paper analyzes the results of the survey carried out among people aged 60 and over, looking for the answer to the questions: what does the human body mean for the elderly people? How do they perceive the aging body? What does their own body mean for them? The conducted analyzes lead to the conclusion that the surveyed seniors perceive the human body primarily as a biological reality. It does not matter whether they were asked about the body of a man in general, about aging body or their own body. Nevertheless, the variable used in the research, which was the respondents life situation (living in or outside Nursing Home) differentiates their opinions in particular aspects of the analyzed issues.
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.