Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  extensive attention
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Sformułowano hipotezę, że uwagę postmedytacyjną osób, które osiągnęły wprawę w medytowaniu, cechuje stosunkowo szeroki zakres i "czujność", objawiająca się relatywnie głębokim, semantycznym przetwarzaniem informacji. Dla zweryfikowania tej hipotezy opracowano metodę mierzącą jednocześnie 1. Zakres uwagi (centrum vs. peryferia) 2. Poziom przetwarzania informacji (płytki - zmysłowy vs. głęboki - semantyczny). Konstrukcję metody oparto na zadaniu Stroopa (1935) oraz na zadaniu DIVA (Nęcka, 1994). Badano stany uwagi intensywnej (po czytaniu tekstu), ekstensywnej (po relaksacji) i post medytacyjnej (po medytacji Zen). Grupy kontrolne (relaksowana i skoncentrowana zadaniowo) różniły się istotnie na badanych wymiarach. Szerszy zakres uwagi cechował osoby zrelaksowane (z uwagą ekstensywną) i u nich także zaobserwowano zniesienie efektu Stroopa na skutek płytszego, zmysłowego przetwarzania informacji. Uwagę postmedytacyjną charakteryzował szerszy zakres w porównaniu z uwagą osób skoncentrowanych, ale mniejszy niż osób zrelaksowanych. Natomiast tak samo silne interferencje Stroopa z centrum i peryferii osób medytujących wskazują na stabilne, odzmysłowe i wolne od hamowania reakcje na bodźce niespójne. Wyniki poddajemy dyskusji z odniesieniem do badań neuropsychologicznych.
PL
Zamiejscowy w Sopocie Szkoła Wyższa Psychologii Społeczne Zjawisko niedostrzegania zmian zachodzących bezpośrednio w polu percepcyjnym podmiotu jest zaskakująco powszechne. Zdaniem większości badaczy jest ono wynikiem ograniczeń pamięci roboczej, która może być rozumiana jako ognisko uwagi i jej orientacji w kierunku konkretnych obiektów w polu percepcyjnym. Zgodnie z założeniem teorii uwagi ekstensywnej (Kolańczyk, w tym tomie) ognisko uwagi zmienia swą postać od wąskiej orientacji na czynniki szczególnie istotne z punktu widzenia realizowanego celu w trybie intensywnym po szeroką orientację na obiekty mogące stanowić użytek w realizacji szeroko zakreślonych standardów jednostki przy ekstensywności. Uwaga ekstensywna charakteryzuje się względną dominacją procesów oddolnych, co pozwala sądzić, że zmiany zachodzące w środowisku jednostki stają się łatwiej wykrywalne. Przeprowadzone badanie, dotyczyło zdolności wykrywania zmian zachodzących w polu wzrokowym. Uwagą manipulowano przy użyciu wizualizacji z elementami treningu autogennego w przypadku ekstensyfikacji lub rozwiązywania prostego, ale długiego zadania matematycznego w warunku intensyfikacji uwagi. Zgodnie z oczekiwaniami, więcej zmian wykrywano w stanie uwagi ekstensywnej, w porównaniu do stanu uwagi intensywnej, co potwierdza tezę, iż ekstensywność uwagi redukuje zjawisko niedostrzegania zmian.
PL
Uwaga jest jednym z podstawowych procesów umożliwiających przetwarzanie informacji w pamięci roboczej (WM). Jednak funkcją pamięci roboczej jest także krótkotrwałe przechowywanie. Przedstawione badania1 miały na celu zweryfikowanie hipotezy o udziale uwagi w pasywnym przechowywaniu (retencji) elementów w WM. W eksperymentach wykorzystano procedurę zadania podwójnego. Badani mieli jednocześnie wykonywać zadanie przeszukiwania pamięci (MST) oraz losowo generować interwały losowe (zadanie GIL). W pierwszym z eksperymentów wykorzystany został materiał werbalny, w drugim, wzrokowo-przestrzenny. Wyniki uwiarygodniają postawioną hipotezę. Pasywne przechowywanie informacji w pamięci roboczej wymaga niewielkich zasobów uwagi, przydzielanych przez centralny system wykonawczy. Dyskutowane jest podobieństwo charakterystyk uwagi ekstensywnej do stanów pasywnych WM.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.