Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Years help
Authors help

Results found: 95

first rewind previous Page / 5 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  handel zagraniczny
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 5 next fast forward last
PL
Celem niniejszego opracowania jest analiza zmian pozycji w eksporcie produktów wysokich technologii krajów członkowskich UE w latach 2007-2011. Jednym z podstawowych czynników osiągania przewagi konkurencyjnej w międzynarodowym handlu produktami wysokich technologii jest rozwój sektora badawczo-rozwojowego. Kraje członkowskie UE istotnie różniły się pod względem tendencji w nakładach na B+R w latach 2007-2011. Nie istnieje jednakbezpośredni związek pomiędzy poziomem rozwoju sektora B+R,a pozycją w międzynarodowym handlu towarami hightech krajów UE.
PL
Problematyka handlu zagranicznego w polskiej literaturze ekonomicznej jest stosunkowo często poruszana. Brakuje jednak publikacji o danej tematyce dotyczących Ekwadoru, dla którego handel zagraniczny produktami sektora rolno-spożywczego takimi jak owoce jadalne stanowi fundamentalne znaczenia gospodarcze. Ważnym i potrzebnym elementem badania handlu zagranicznego owocami jadalnymi Ekwadoru jest jego analiza w ujęciu towarowym i geograficznym, oraz ocena jego rozwoju na podstawie modelu handlu wewnątrzgałęziowego. Celem artykułu jest wykazanie zmian w handlu zagranicznym owocami jadalnymi Ekwadoru na podstawie analizy wyników handlowych w latach 2008-2018. Na potrzeby badania wykorzystano narzędzia w postaci Międzynarodowej Klasyfikacji Towarów (Standard International Trade Classification – SITC), indeks Grubela-Lloyda oraz wskaźniki: dynamiki zjawisk i udziału procentowego. Na podstawie przeprowadzonego badania można stwierdzić, że w latach 2008-2018 owoce i orzechy, świeże i suszone (z wyłączeniem olejów orzechowych) odnotowały wzrost udziału w podsegmencie ,,warzywa i owoce’’ odpowiednio o 4,58 p.p. (eksport) i 12,71 p.p. (import). Natomiast eksport głównego produktu handlowego – świeżych i suszonych bananów zdecydowanie się zdynamizował generując wzrost strumieni handlu na poziomie 96,22%. Analiza intensywności wymiany wewnątrzgałęziowej wykazała, iż w badanym okresie nie stanowiła głównej formy ekwadorskiego handlu zagranicznego owocami jadalnymi jak i sektora rolno-spożywczego ogółem. Świadczy o tym obliczony niski poziom indeksu Grubela-Lloyda na przestrzeni badanego okresu oraz zachodząca jego tendencja zniżkowa. W latach 2008-2018 odnotowano spadek indeksu na poziomie: 2,11 p.p. (owoce jadalne) i 20,60 p.p. (sektor rolno-spożywczy ogółem).
PL
Celem artykułu jest określenie zmian w strukturze geograficznej i towarowej handlu zagranicznego województwa wielkopolskiego na tle handlu zagranicznego Polski w latach 2003–2012. Zaprezentowane zostały kierunki handlu zagranicznego województwa, również w ujęciu powiatowym, z uwzględnieniem wymiany handlowej z poszczególnymi państwami. Zanalizowano strukturę towarową handlu zagranicznego województwa. Zwrócono także uwagę na poziom koncentracji geograficznej i towarowej eksportu i importu województwa wielkopolskiego na tle innych województw. Analizę tę poprzedza charakterystyka roli województwa wielkopolskiego w handlu zagranicznym Polski i roli poszczególnych powiatów w handlu zagranicznym województwa wielkopolskiego. Określono również stopień proeksportowego charakteru gospodarki poszczególnych powiatów w badanym okresie.
PL
Nowa jakość w handlu zagranicznym, jaką stanowią świadectwa celne Authorised Economic Operator, nie cieszy się dużą popularnością ani wśród polskich przedsiębiorców, ani z innych krajów UE. Liczba wydawanych świadectw jest znacznie mniejsza od wcześniejszych oczekiwań. Zdaniem autorki powodem jest brak wyraźnych korzyści dla przedsiębiorców, oraz restrykcyjne procedury ich przyznawania. Sprawdzają się przestrogi przeciwników, iż w praktyce będzie to raczej etap furtki z licznymi przeszkodami w dziedzinie przemieszczania się ładunku, bez żadnych wymiernych korzyści. Na przykład polskie podmioty gospodarcze, które posiadają AEO, nadal weryfikowane są według starych zasad.
PL
W artykule zostały omówione wyniki badania na temat źródeł przewag konkurencyjnych polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorstw (oraz ich produktów i marek), na podstawie wywiadów przeprowadzonych z akredytowanymi w Warszawie radcami handlowymi. Badanie wykonano w ramach badań statutowych prowadzonych w Katedrze Biznesu Międzynarodowego SGH pod kierunkiem prof. dr hab. Małgorzaty Poniatowskiej-Jaksch.
PL
Celem niniejszego opracowania jest zbadanie głównych uwarunkowań wykorzystania handlu zagranicznego i polityki gospodarczej oraz kierunków jej zmian do rozwoju gospodarki Demokratycznej Republiki Konga. Wymiana handlowa stanowi jedną z kluczowych form współpracy różnych państw, a handel zagraniczny może mieć różny wpływ na rozwój gospodarczy kraju w zależności od tego, czy jest to kraj rozwinięty, czy zacofany. Wpływ handlu zagranicznego Demokratycznej Republiki Konga na rozwój gospodarczy tego kraju jest ogólnie negatywny, a jest tak dlatego, że handel ten przeżywa kryzys, którego cechą charakterystyczną jest ujemny wskaźnik rozwoju. W artykule przedstawione będą polityka handlu zagranicznego, polityka restrukturyzacji gospodarki oraz polityka w zakresie pozyskiwania i wykorzystywania zagranicznych źródeł kapitału. Polityka gospodarcza tego kraju jest niewłaściwa, ponieważ preferuje tradycyjną strukturę eksportu i importu, polegającą na eksporcie surowców naturalnych i importu produktów żywnościowych oraz innych, mniej pokrywających się z rozwojowymi potrzebami kraju.
PL
Głównym celem artykułu jest przedstawienie polskiego rynku kaczego w latach 2012-2016 w kontekście zmian w handlu zagranicznym wybranymi produktami kaczymi. W badanym okresie Polska była eksporterem netto mięsa i podrobów kaczych, importerem netto kaczek żywych. W 2016 r. w porównaniu z 2012 r. pogłowie kaczek wzrosło o prawie 43%, przy wzroście ich ubojów oraz zwiększeniu eksportu produktów kaczych. Korzystnie na rozwój rynku oddziałuje zainteresowanie spożyciem tego gatunku mięsa w kraju, czemu sprzyja moda na spożywanie innych gatunków mięs niż kurze. Pomimo że produkcja żywca kaczego w Polsce była niewielka, w 2013 r. była ona ich szóstym producentem w Europie, a w 2016 nawet trzecim największym w UE. Znaczna część krajowej produkcji mięsa kaczego była eksportowana, przede wszystkim do Niemiec. Eksportowano głównie mięso i podroby kacze, a importowano przede wszystkim kaczki żywe.
PL
Celem artykułu jest wielowymiarowa ocena konkurencyjności eksportowej krajów UE. Jej podstawą będzie dekompozycja zmian w eksporcie krajów UE dokonana metodą stałego udziału w rynku opracowaną przez Leamera, Sterna (1970). Obliczone efekty: popytowy, struktury przestrzennej, struktury towarowej i konkurencji pozwolą na szczegółową analizę źródeł zmian zachodzących w eksporcie porównywanych krajów, a w szczególności pozwolą odpowiedzieć na pytanie w jakim stopniu zmiany w eksporcie można wytłumaczyć koniunkturą w światowym handlu, a w jakim wynikają one z właściwych proporcji udziału w rynkach, odpowiedniego dopasowania asortymentowego towarów czy ekspansywnej polityki eksporterów? W analizie porównawczej wykorzystano m.in. metodę Warda, co pozwoliło wskazać kraje o najbardziej podobnej pozycji konkurencyjnej w układzie przestrzenno-towarowym w zakresie towarów o różnym stopniu nasycenia czynnikami produkcji. Przedstawione wyniki badań pozwolą na wielokierunkowe porównanie konkurencyjności handlowej krajów UE, jak również mogą stanowić źródło ważnych informacji dotyczących kształtowania właściwych proporcji udziału i ekspansji firm na rynkach zagranicznych.
9
100%
|
2017
|
vol. 8
|
issue 22
5-6
PL
Można kolokwialnie stwierdzić, że handel międzynarodowy towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, sięga starożytności, a jako zjawisko ekonomiczne był odnotowany w Europie już w Średniowieczu, dla przykładu Liga Hanzeatycka. Wymiana handlowa w skali międzynarodowej wiąże się nie tylko z transgranicznym przemieszczaniem dóbr. Podmioty w niej uczestniczące muszą liczyć się z funkcjonowaniem w odrębnych systemach ekonomicznych, prawnych, nie bez znaczenia pozostają również kulturowe uwarunkowania tego rodzaju współpracy. Związany z tym wyższy poziom ryzyka należy wkalkulować w rachunek opłacalności wejścia na rynki zagraniczne. Mimo to, korzyści płynące z handlu międzynarodowego doceniano zarówno w czasach historycznie odległych jak i współcześnie.
PL
Rok 2015 był dobry dla Polski, jeśli weźmiemy pod uwagę kryteria ekonomiczne. Nasz kraj po raz pierwszy w XXI w. osiągnął dodatnie saldo w handlu zagranicznym. Wpływ na to miało wiele czynników, takich jak: taniejąca ropa naftowa, osłabienie kursu polskiego złotego czy sytuacja zagranicznych gospodarek. Pewien wpływ na ten fakt miał również eksport świeżej pieczarki białej. Branża pieczarkarska rozwija się w Polsce coraz prężniej i jest to dobry omen dla krajowej gospodarki. Oprócz polskich pieczarek białych na znaczeniu zyskały również dobra komplementarne, takie jak podłoże i okrywa do uprawy pieczarek oraz wyposażenie pieczarkarni. Pozwala to sądzić, że możemy być nie tylko największym światowym eksporterem świeżej pieczarki białej, ale również rozwiązań technicznych stosowanych w pieczarkarniach, co daje dobre prognozy dla polskiej gospodarki na przyszłe lata.
EN
Year 2015 was a good year for Poland, when it comes to economical criteria. In 2015 for the first time in 21st century Poland achieved positive balance in foreign trade. It was caused by a lot of factors, for example: lower prices of oil, depreciation of the Polish zloty and situation foreign economies. Export of fresh white mushroom from Poland was also an influence in this positive balance. The mushroom industry in Poland is developing faster with each day and it is a good sign for Polish economy. Next to polish mushrooms complementary goods, such as compost, pead and equipment of mushroom farms. In the future Poland may not only be a leader in mushroom export, but also in delivering equipment to mushroom farms.
EN
Wraz ze wzrostem globalizacji znaczenie państwa zmienia się i zmniejsza. Jednakże państwo nadal odgrywa ważną rolę, jako inspirator i koordynator działań, w ramach współpracy z instytucjami międzynarodowymi. W artykule na podstawie literatury przedstawiono propozycje różnych autorów dotyczące roli państwa w procesach globalizacji. Ocenie poddano także postawę państwa polskiego wobec procesów integracji i globalizacji zachodzących w przemyśle spożywczym w latach 1990–2008 oraz zakres propozycji (możliwości) oddziaływania państwa obecnie i w przyszłości w tym przemyśle.
PL
Głównym celem artykułu jest przedstawienie polskiego rynku indyczego w latach 2010-2016 w kontekście zmian w handlu zagranicznym produktami indyczymi. W badanym okresie obserwuje się tendencję do powiększania się dodatniego salda obrotów handlowych żywcem, mięsem, podrobami i przetworami indyczymi. W latach 2010-2016 przy nieznacznym wzroście pogłowia indyków wystąpił ponad 65% wzrost ich ubojów oraz ponaddwukrotne zwiększenie eksportu produktów indyczych. Korzystnie na rozwój rynku oddziałuje zainteresowanie spożyciem tego gatunku mięsa w kraju, czemu sprzyja moda na zdrowy styl życia, a mięso indycze zaliczane jest do mięs zdrowych. Największy udział w spożyciu mięs drobiowych ma mięso kurze, drugą pozycję zajmuje mięso indycze. W eksporcie również dominują produkty kurze, a na drugim miejscu są produkty indycze. Produkcja żywca indyczego w Polsce jest bardzo skoncentrowana.
XX
W artykule przedstawiono analizę zmian nominalnego i realnego kursu walutowego w Polsce. Oszacowano ich oddziaływanie na cykl koniunkturalny PKB i produkcję przemysłową oraz handel zagraniczny. Od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku Polskę (oraz Węgry) wyróżnia mocna deprecjacja nominalnego efektywnego kursu walutowego (zwłaszcza w okresie po światowym kryzysie walutowym z lat 2008-2009), podczas gdy Czechy i Słowacja utrzymały względną stabilność narodowych walut. Przeprowadzone oszacowania z wykorzystaniem filtracji Kalmana dla zbioru danych MFW International Financial Statistics w ujęciu kwartalnym z lat 2000-2015 wskazują, że nominalna i realna deprecjacja złotego (mierzona jako odchylenie od ścieżki równowagi kursu walutowego) jest korzystna dla wzrostu gospodarczego. Od 2004 r. pobudza eksport przy jednoczesnym zwiększeniu importu.
PL
Zmiany zachodzące w gospodarce światowej na przełomie XX i XXI w. w połączeniu z przystąpieniem Polski do UE wpłynęły na udział i pozycję Polski w globalnych łańcuchach wartości (GVC). Celem opracowania jest syntetyczny opis zachodzących zmian w latach 1995-2011 na tle wybranych krajów. Do analizy wykorzystane zostały dane mierzące handel międzynarodowy z wykorzystaniem wartości dodanej (baza danych TiVA). Analiza dowiodła, że udział Polski w GVC uległ znaczącemu zwiększeniu. Wykorzystane miary (m.in. indeks udziału krajowej wartości dodanej w eksporcie brutto, indeks udziału w globalnym łańcuchu wartości i indeks pozycji w globalnych łańcuchach wartości) wskazują na relatywnie duże podobieństwo zmian zachodzących w Polsce do tych zachodzących w dużych, wysoko rozwiniętych krajach.
PL
W artykule przedstawiono zmiany w produkcji, konsumpcji i handlu zagranicznym wieprzowiną w Polsce w latach 1990-2011. Polska od 2008 r. jest importerem netto wieprzowiny i ujemne saldo obrotów handlowych się powiększa.
EN
An analysis, based on empirical data for the period of 1990-2011, presents changes in production, consumption and foreign trade in pig meat and its products. Since 2008 Poland has been a net importer of pig meat and its products.
PL
Artykuł podejmuje nadal dość rzadki wątek badawczy europeizacji firm, zwłaszcza MŚP, przy czym zastosowano w nim klasyczną definicję europeizacji jako szczególnego przypadku internacjonalizacji w obrębie Europy, a właściwie w obrębie Unii Europejskiej. Artykuł zawiera analizę dostępnych danych statycznych ze wszystkich krajów UE, dotyczących skali europeizacji małych i średnich przedsiębiorstw. Ze względu na dostępność danych analizę przygotowano dla lat 2003–2009, co jest poważnym ograniczeniem, jednak takie rozwiązanie pozwoliło na wyciągnięcie rzetelnych wniosków. Celem artykułu jest identyfikacja stanu i tendencji europeizacji oraz internacjonalizacji europejskich małych i średnich przedsiębiorstw, zwłaszcza z perspektywy przestrzennej (terytorialnej). Hipoteza badawcza przyjęta w artykule ma postać stwierdzenia, że intensyfikacja poziomu umiędzynarodowienia europejskich MŚP jest zauważalna w pierwszej dekadzie XXI w. W artykule wykorzystano różne metody analityczne: przegląd literatury, badania typu desk research, statystyki opisowe i algorytm Spring-ED (przy zastosowaniu oprogramowania NetMiner v2.6). Na podstawie uzyskanego wyniku można z całą pewnością potwierdzić tezę, że w ostatnich latach proces europeizacyjny małych i średnich przedsiębiorstw przybierają na intensywności.
PL
Przemysł spożywczy jest jednym z największych i najważniejszych sektorów przemysłowych w Europie. Jest drugi co do wielkości (za przemysłem metalowym) w przemyśle wytwórczym, z 14,5% całkowitego obrotu przemysłowego (917 bln euro dla UE-27). Zatrudnienie w przemyśle spożywczym stanowi 14% całego sektora przemysłowego. Jest niewiele europejskich wielonarodowych spółek konkurujących na całym świecie z wielkim wyborem produktów. Przedsiębiorstwa w sektorze spożywczym to w 99% mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (SMEs). Przemysł spożywczy jest gałęzią gospodarki przetwarzającą półprodukty dostarczone przez rolnictwo i rybołówstwo w artykuły żywnościowe (żywność i napoje). Należą do niego nie tylko wszelkiego rodzaju zakłady przetwórcze produkujące wyroby mięsne i mleczne, przetwarzające owoce i warzywa, prowadzące wypiek pieczywa oraz produkujące napoje alkoholowe i bezalkoholowe, lecz również przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem produktów rolnych do postaci surowców dla przemysłu spożywczego, jak np. młyny lub cukrownie. Celem opracowania było przedstawienie handlu zagranicznego w przemyśle spożywczym Unii Europejskiej w latach 2005-2009.
EN
The food processing sector is one of the greatest and most important industry sectors in Europe. It is the second largest (after the metallurgical industry) in the manufacturing industry, with 14.5% of the industrial overall turnover (917 EUR billion) in the EU-27. Employment in the food processing industry constitutes 14% of employment in the entire industry sector. There are few European transnational companies competing worldwide with a great choice of products. Enterprises in the food sector are in 99% micro-, small and medium-sized enterprises (SMEs). The food industry is a branch of economy converting semi-finished products received from agriculture and fishery into foodstuffs (food and drinks). Belong to it not only all kinds of processing establishments producing meat and dairy products, processing fruit and vegetables, baking bread and producing alcoholic and non-alcoholic beverages, but also enterprises processing agricultural raw materials for the food industry such as dairy and sugar factories. Presentation of foreign trade in the food industry of the EU in 2005-2009 was the purpose of this article.
PL
Mimo dużych zmian w geografii gospodarczej świata, jakie dokonały się zwłaszcza w ostatnich dwóch dekadach, polegających na wzroście znaczenia pozaeuropejskich gospoda-rek rozwijających się, eksport krajów Unii Europejskiej koncentruje się dalszym ciągu na rynkach europejskich. Wciąż na relatywnie niskim poziomie utrzymuje się natomiast ich eksport do krajów pozaeuropejskich. Silna koncentracja eksportu Unii na rynkach europejskich odzwier-ciedla wysoką intensywność wzajemnego handlu między krajami Europy - skutek długoletniego procesu integracji gospodarczej, którego podstawą była liberalizacja obrotów handlowych. W ostatnich latach nastąpił jednak zauważalny wzrost udziału krajów pozaeuropejskich w strukturze eksportu UE, spowodowany przede wszystkim dużymi różnicami w tempie wzrostu gospodarczego w Europie i w jej otoczeniu. Od czasu światowego kryzysu (2008-2009) zna-czenie rynków pozaeuropejskich stopniowo rosło, głównie w wyniku szybko rosnącej sprzedaży do dużych gospodarek rozwijających się. Największe znaczenie kraje pozaeuropejskie mają w eksporcie produktów klasyfikowanych w kategoriach ekonomicznych najsilniej związanych z działalnością międzynarodowych korporacji. Rosnący udział korporacji międzynarodowych w eksporcie krajów Europy Środkowej nie tylko nie przyczynił się więc do zmian w strukturze geograficznej eksportu w kierunku zwiększenia udziału rynków odległych geograficznie (tak, jak ma to miejsce w krajach Europy Zachodniej), ale wręcz przeciwnie - utrwalił strukturę skoncentrowaną na rynkach sąsiednich.
EN
Despite considerable changes in the economic geography of the world that have taken place especially in the last two decades, with the increase of the importance of non-European econo-mies of developing countries, exports of the European Union focus primarily in European markets. At the same time, their exports to non-European countries still maintain on a relatively low level. A strong concentration of EU exports on European markets reflects the high intensity of mutual trade among European countries enhanced during the long process of economic integration, which was based on the liberalisation of trade. In recent years, however, there has been a noticeable increase in the share of non-European countries in the pattern of EU exports, driven primarily by large differences in the pace of economic growth in Europe and its neighbourhood. Since the global crisis (2008-2009) the importance of non-European markets has gradually in-creased, predominantly as a result of rapidly growing sales to large developing economies. The position of non-European countries is the highest in exports of products classified under these economic categories that are strongly associated with the activities of multinational corporations. However, the increasing share of multinational corporations in Central European countries' exports not only has not hastened changes in the geographical structure of exports in favour of geographically distant markets (as it has been the case of Western Europe), but on the contrary - has strengthened the structure focused on neighboring markets.
EN
The paper analyses the mechanism of the fast economic growth, which took place in the least developed countries (LDC) in the years 2002–2007. This fast growth was exportled- growth. As the result of this growth the dependence of LDC’ economies on external resources increased significantly. This is dangerous because the prospects for the global economy in the near future are not good. Therefore, there are necessary changes in the actual economic order concerning trade, finance and aid. These changes should stabilize the growth in the LDC in the future.
EN
The objective of the article was to define and assess the tendencies in the foreign trade of the West Pomeranian Voivodship in 2004–2013. The first part presents the size and the dynamics of the turnover, the second and third ones – the geographical and goods structure of the turnover, and the fourth – the fluctuations of the balance of the turnover. The general conclusion of the research is that the West-Pomeranian Voivodship did not play a significant role in the foreign trade of Poland, but in the whole decade that was analysed it had a positive balance in its foreign exchange contributing thus to a decrease of Poland’s overall deficit.
first rewind previous Page / 5 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.