Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 18

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  kapitał własny
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Koszt nowego kapitału własnego charakteryzuje się tym, że co do zasady winien być neutralny podatkowo, gdyż pozyskane w ten sposób fundusze nie stanowią dochodu podatkowego. Podatki nie są jednak neutralne wobec kosztu tego kapitału, a wręcz przeciwnie oddziałują na jego wysokość w sposób istotny. W opracowaniu na tle idei neutralności podatków przedstawiono elementy kosztu kapitału własnego i oddziaływanie na jego wysokość podatków. Nie była zamierzeniem autorki analiza formuł szacowania kosztu kapitału własnego, a norm prawa podatkowego, które na koszt ten oddziałują.
PL
Kapitały własne stanowią źródło informacji niezbędnych do podejmowania działań, planowania rozwoju i generowania zysku, pozwalają określić poziom zapotrzebowania na środki pieniężne niezbędne do osiągnięcia wyznaczonych celów, momentu postawienia środków do dyspozycji i sposobu dysponowania środkami, kosztów związanych z własnym finansowaniem, kierunków i opłacalności inwestowania zgromadzonego kapitału. Zakres ujawniania informacji na temat kapitałów własnych ciągle się zmieniał w wyniku sytuacji gospodarczej i politycznej oraz procesów globalizacji i cyfryzacji. Celem artykułu jest prezentacja zasad i zakresu ujawniania informacji na temat kapitału własnego w bilansie w okresie od 1918 r. do chwili obecnej oraz wskazanie różnic w treści i formie stosowanych rozwiązań. Określenie sposobu prezentowanych informacji i ujawnień w poszczególnych latach przedstawiono w oparciu o analizę aktów prawnych obowiązujących w badanych latach.
PL
Wynik z lat ubiegłych jest pozycją, która może zostać wykorzystana do ukrywania strat lub do maskowania innych nadużyć księgowych. Zamiarem autorów było rozpoczęcie dyskusji na temat sposobu prezentacji i ujawniania informacji o wyniku z lat ubiegłych. W związku z tym celem artykułu jest ocena ujawnień w zakresie wyniku z lat ubiegłych w wybranych spółkach giełdowych. Wynik z lat ubiegłych według MSR/MSSF wchodzi w skład pozycji „zyski zatrzymane”, których definicja i składowe nie są ściśle określone przez regulatora. Badaniem objęto 20 skonsolidowanych sprawozdań finansowych podmiotów, które wykazały znaczący poziom zysków zatrzymanych w relacji do aktywów lub do wyniku finansowego. Badanie potwierdziło zróżnicowany sposób prezentacji zysków zatrzymanych, co utrudnia uzyskanie informacji o polityce dywidendowej. Kolejny wniosek dotyczy wyniku z lat ubiegłych, na który wpływ miały zmiany zasad (polityki) rachunkowości lub błędy poprzednich okresów.
PL
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja i ocena znaczenia hybrydowych instrumentów, tj. pośrednich pomiędzy kredytem bankowym a kapitałem własnym, w zmniejszeniu luki w finansowaniu małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Do tych instrumentów należą: dług podporządkowany, ciche uczestnictwo, pożyczki partycypacyjne, prawa do udziału w zyskach, obligacje zamienne, obligacje z warrantami i mezzanine. Autor stawia hipotezę, że instrumenty hybrydowe stanowią alternatywny sposób finansowania dla MŚP, szczególnie segmentu średnich przedsiębiorstw, z dobrymi perspektywami rozwoju, a jednocześnie z korzyścią dla inwestorów. Artykuł oparty został na studiach literatury w języku angielskim, niemieckim i polskim oraz na źródłach internetowych przy wykorzystaniu ogólnologicznych i empirycznych metod badań naukowych. Początkowe fragmenty artykułu dotyczą istoty, zastosowania i rodzajów instrumentów hybrydowych. Następnie scharakteryzowane zostały podstawowe ich rodzaje. W kolejnej części dokonano analizy ich zalet i wad, a w zakończeniu oceniono perspektywy ich rozwoju.
PL
W artykule podjęto problematykę prezentacji kapitału podstawowego w sprawozdaniu finansowym przygotowanym na podstawie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF). Obowiązek wyróżniania kapitału własnego w bilansie wynika zarówno z regulacji krajowych (ustawy o rachunkowości), jak i MSSF. Celem artykułu jest analiza wytycznych dotyczących prezentacji kapitału podstawowego, jego nazewnictwa stosowanego przez niefinansowe podmioty notowane na GPW w Warszawie, analiza jego istotności w stosunku do innych pozycji bilansowych, a także ustalenie, czy prezentowany kapitał reprezentuje kwoty wykazane jako kapitał zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Badania wskazują, że przyjęte przez jednostki gospodarcze sposoby prezentacji kapitału podstawowego mogą wprowadzać w błąd osoby analizujące sprawozdania finansowe. Na potrzeby artykułu dokonano krytycznej analizy literatury i regulacji rachunkowości oraz przeanalizowano dane podawane przez podmioty notowane na GPW.
EN
The results of analysis to show that the main source of financing current activity and development of small and medium company is the capital stock which comes from incomes of partners received from share of profit the company. The next ways to increase the capital stock are own savings of partners, credits bank and part or whole income of partners received from other sources e.g. share of profit private person or share of profit another company or loan from friends, family or familiars. On the style and structure financing human economic activity this companies has also influence system of personal income tax.
7
Publication available in full text mode
Content available

Wartość ryzyka

88%
PL
Ryzyko jest kluczowym czynnikiem determinującym wartość firmy, zatem alokacja kapitału na koszty ryzyka pełni rolę zabezpieczenia przed niewypłacalnością lub bankructwem firmy. W artykule zostały omówione badania, które potwierdzają efektywność wykorzystywania ryzyka do rozwoju przedsiębiorstwa. Zdaniem autora to wymaga tworzenia systemów zarządzania ryzykiem, których celem jest kontrola optymalizacji kosztów ryzyka i maksymalizacji stopy zwrotu na kapitale własnym.
PL
Kapitał własny jest podstawową kategorią ekonomiczną zarówno na etapie powstawania, jak i bieżącego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Ze względu na swoją rolę, kapitały własne powinny być przedmiotem szczególnych analiz. Jednak z tworzeniem informacji o kapitale własnym wiąże się wiele problemów, zwłaszcza w firmach osób fizycznych. Kapitał właściciela nie jest stały i podlega ciągłym wahaniom. Wysokości tego kapitału nie określa żadna umowa. Celem pracy jest pokazanie, jak przebiega kreowanie, pomiar i prezentacja kapitału własnego w specyficznym podmiocie gospodarczym, jakim jest gospodarstwo wiejskie składające się z zakładu produkcyjnego (gospodarstwa rolnego) i rodziny rolniczej (gospodarstwa domowego). Okazuje się, że kapitał własny jest kategorią pozwalającą nie tylko na ocenę przez rolników własnych dokonań, lecz także jest podstawą wyznaczania kierunków doskonalenia rachunkowości zarządczej odpowiedzialnej za realizację przyjętych strategii rozwoju.
PL
Obecnie na Białorusi ma miejsce stopniowe reformowanie rachunkowości, które polega na zbliżeniu stosowanych rozwiązań do MSSF. Podejmowanych jest też wiele działań przyciągających zagraniczne inwestycje do branży IT. Jest to nowy kierunek rozwoju, wynikający ze zrozumienia priorytetów postindustrialnego społeczeństwa. Branża IT, zarówno na Białorusi, jak i na świecie, stworzyła nowy model biznesowy. W przeciwieństwie do innych sektorów gospodarki ta branża nie jest związana z ziemią czy kapitałem. Podstawowym wykorzystywanym przez nią zasobem jest praca ludzi. W artykule zidentyfikowano aktualne problemy rachunkowości i odzwierciedlenia w sprawozdawczości finansowej branży IT kapitału własnego, przeanalizowano możliwość wykorzystania modeli wyceny opartych na WACC lub współczynniku beta w branży IT, co stanowiło cel artykułu. Dzięki przeprowadzonym badaniom zaproponowano warianty rozwoju sprawozdawczości w zakresie kapitału własnego. Jako metody badawcze wykorzystano analizę i dedukcję.
PL
Liczba spółek komandytowych w ostatnich latach gwałtownie wzrosła, w związku z czym rośnie zapotrzebowanie informacyjne względem tych podmiotów. Zagadnienia specyficzne dla spółek osobowych, w tym spółek komandytowych, nie są tematem regulacji prawnych ani literatury w zakresie rachunkowości. Ponieważ spółki komandytowe mają pewne cechy wyróżniające je na tle innych podmiotów, mogące przekładać się na ich rachunkowość, wypełnienie istniejącej luki pozwoli ujednolicić zasady, według których sporządzane są sprawozdania finansowe spółek komandytowych. W niniejszym artykule dokonano analizy istoty i regulacji związanych z kapitałem własnym i odniesiono te zagadnienia na obszar spółek komandytowych, po czym wskazano najważniejsze problemy związane z ujęciem operacji na kapitale własnym w księgach rachunkowych spółki komandytowej i ich prezentacją w sprawozdaniu finansowych, po czym zaproponowano rozwiązania tych kwestii.
PL
Uwarunkowania decyzji w zakresie pozyskiwania źródeł finansowania przedsiębiorstw są przedmiotem wielu analiz. Wyniki tych badań są z kolei przedmiotem formułowania teorii w zakresie struktury kapitału. Wiele zachowań przedsiębiorstw w zakresie kształtowania prawidłowej struktury kapitału nie jest jeszcze dostatecznie wyjaśnionych. Stąd też istnieje potrzeba prowadzenia dalszych badań w tym obszarze. Głównym celem artykułu jest dokonanie analizy i oceny w zakresie struktury finansowania wybranych sektorów przedsiębiorstw notowanych na GPW w Warszawie. Analizę przeprowadzono na przykładzie przedsiębiorstw z następujących sektorów: produkcja, budownictwo, handel detaliczny, handel hurtowy, transport oraz usługi. Okres analizy obejmuje lata 2012-2016. Ponadto w artykule została przeprowadzona analiza i ocena w zakresie adekwatności kapitałowo-majątkowej z wykorzystaniem reguł finansowania. Badania przeprowadzono na podstawie danych pochodzących z bazy EMIS.
EN
The paper analyzes the financial situation of enterprises, which had negative equity in the period 2012–2015 in the context of their continued activity. Profitability and debt ratios and repayment periods indicated a very unfavorable financial situation. According to the legal provisions, these companies should be bankrupt (liquidated) but they still function, unfortunately, increasing the shortage of equity by systematic debt, which puts creditors in a very difficult situation.
PL
W artykule przeprowadzono analizę sytuacji finansowej przedsiębiorstw, które charakteryzowały się ujemnym kapitałem własnym w okresie 2012–2015 w kontekście kontynuowania przez nie działalności. Wskaźniki rentowności i zadłużenia oraz okres spłaty długów wskazywały na bardzo niekorzystną sytuację finansową. Zgodnie z zapisami prawnymi przedsiębiorstwa te powinny być postawione w stan upadłości (likwidacji), ale nadal funkcjonują, niestety powiększając niedobory kapitału własnego przez systematyczne zadłużanie się, co stawia wierzycieli w bardzo trudnej sytuacji.
PL
W niniejszym artykule dokonano analizy czynników wzrostu akcji kredytowej banków działających w Polsce w latach 1995–2014, ze szczególnym uwzględnieniem typu własności (banki państwowe, banki będące własnością kapitału zagranicznego, banki będące własnością kapitału krajowego prywatnego), jak również okresu przed i po wystąpieniu globalnego kryzysu finansowego. Z przeprowadzonej analizy wynika, że wiodącymi determinantami wzrostu akcji kredytowej były koniunktura gospodarcza (mierzona zmianą PKB) oraz wzrost kapitałów własnych banków. Zidentyfikowano różnice w zestawie czynników wpływających na wzrost akcji kredytowej banków o różnym typie własności, a także dla obu wyodrębnionych podokresów.
EN
This paper analyses the factors determining banks credit growth in Poland from 1995 to 2014, with special attention paid to the ownership structure of banks (state-owned, foreign-owned, domestic-private owned) and the impact of the global financial crisis. It has been found that the leading determinants of the credit growth are overall economic situation (measured by GDP growth) and banks equity capital growth. Certain differences in factors determining banks credit growth for different types of ownership and for two sub-periods were indicated.
PL
W artykule przedstawiono specyfikę ostatniej edycji ogólnoeuropejskich testów warunków skrajnych (TWS 2014), w których aktywnie uczestniczyły największe banki z krajów Unii Europejskiej. Niekonwencjonalny charakter edycji TWS 2014 wynikał z konieczności ich wkomponowania w szerszy proces wszechstronnej oceny tych europejskich instytucji finansowych, które przechodziły pod wspólny nadzór europejski. Mimo że Polska nie jest de facto państwem członkowskim strefy euro, polski organ nadzoru finansowego zdecydował się nie tylko aktywnie włączyć w przeznaczone dla wszystkich krajów UE testy warunków skrajnych, lecz również wykorzystać opracowaną przez EBC metodykę badania jakości aktywów do oceny portfeli kredytowych największych polskich banków. Wyniki badań potwierdziły odporność polskich banków na potencjalne sytuacje szokowe oraz ich stosunkowo dobre skapitalizowanie.
EN
In his paper, the author outlines the basic features of the 2014 EU-wide stress tests in which major banks from the European Union participated. The unconventional character of the 2014 edition of stress tests was determined by the need of their incorporation into a wider process of comprehensive assessment of European financial institutions leading under the single supervisory supervision (SSM). Although Poland is not a euro area member state, the Polish Financial Supervision Authority decided not only to actively participate in the EU-wide stress tests devoted to all EU countries but also to apply the ECB methodology on asset quality review to assess the credit portfolios of the biggest Polish banks. The results have proved the resilience of Polish banks to potential shocks and their relatively good capital base.
EN
Being observed in the recent years environment’s instability and acceleration of the economic processes cause that companies are enforced to be flexible, if they want to develop. In this context especially important role is played by ability of the correct sources of financing selection and setting level of equity in a company, which on the one hand will allow the entity to ensure financial stability, and on the other hand will offer attractive rate of return for the owners. In consequence, based on financial data of entities listed on the Warsaw Stock Exchange within WIG20, mWIG40 and sWIG80 indexes for the years 20102015, authors investigated level and conditions of equity usage in assets financing by companies in Poland.
PL
Obserwowana w ostatnich latach niestabilność otoczenia oraz przyspieszenie procesów gospodarczych powodują, że przedsiębiorstwa - chcąc się rozwijać – zmuszone są do elastyczności w swojej działalności. W kontekście tym szczególnie istotną rolę odgrywa umiejętność właściwego doboru źródeł finansowania oraz zdefiniowania poziomu kapitału własnego w przedsiębiorstwie, który z jednej strony będzie w stanie zapewnić jednostce gospodarczej stabilność finansową, zaś z drugiej zaoferuje atrakcyjną stopę zwrotu jej właścicielom. W związku z powyższym, w oparciu o dane finansowe spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80 za lata 2010–2015, autorzy dokonali analizy skali oraz uwarunkowań wykorzystania kapitału własnego w finansowaniu działalności (aktywów) przez przedsiębiorstwa w Polsce.
Management
|
2013
|
vol. 17
|
issue 2
127-138
EN
Equity as a synthetic measure of enterprise performance in light of accounting standards Equity is one of the fundamental economic categories which describe the financial position of an enterprise. Equity is a synthetic and complex value which is formed under the influence of multiple factors. The volume and structure of equity depends not only on the actions taken in various areas of activities pursued by a given enterprise but also on external factors. The information about equity is used by various stakeholders in a given enterprise when making economic decisions. Therefore, the method of determining equity and presenting information about it is subject to Polish and international accounting and financial reporting regulations. The present paper presents the essence of equity as a synthetic measure of enterprise performance in light of accounting standards and laws.
EN
The main subject of theoretical-empirical study presented in this paper is the estimate of the relationship between changes in the value and structure of equity and profitability of the enterprises listed on the Polish and German capital market. For the purposes of achieving the work formulates the main research hypothesis, stating that to increase the profitability of public companies is associated with significant changes in the value and structure of the equity. The discussed research problem was investigated in the form of a comparative analysis and realized in two parts. The discussion presented in the first part depicts mainly theoretical deliberations upon the role and meaning of the structures of equity in the joint-stock companies. The second part presents the results of comparative empirical research on profitability of the companies listed on the Warsaw Stock Exchange and included in the WIG30 index as well as the companies listed on the Frankfurt Stock Exchange, which belong to the DAX index. The research period comprises years between 2005–2014. Based on the analysis of the joint-stock companies included in both indices it should be concluded that the main strategy of forming of equity is funds accumulating in the resource capital area. Moreover, the most significant and statistically significant dependence in the analysed companies was observed between the profitability and the share of resource capital in equity and total capital. The identification and assessment of the size and structure of the equity enables fuller identification and using of capacities growth of efficiency of the company thereby increasing its market value.
PL
Zasadniczym celem badań teoretyczno-empirycznych podjętych w opracowaniu jest ocena relacji między zmianami wartości i struktury kapitału własnego a rentownością przedsiębiorstw notowanych na polskim i niemieckim rynku kapitałowym. Dla realizacji celu artykułu sformułowana została następująca hipoteza badawcza: wzrostowi rentowności giełdowych spółek akcyjnych towarzyszą znaczące zmiany wartości i struktury kapitału własnego tych jednostek. Zasygnalizowany problem badawczy, przyjmując formę analizy komparatywnej, zrealizowany został w dwóch częściach. Rozważania zawarte w części pierwszej mają charakter teoretycznych refleksji nad miejscem i rolą kształtowania struktury kapitału własnego w kreowaniu wartości przedsiębiorstwa. Wiodącym nurtem badań znajdujących się w części drugiej jest analiza empiryczna powiązań między poziomem i strukturą kapitału własnego a rentownością spółek kapitałowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, wchodzących w skład indeksu WIG30 oraz na Giełdzie Papierów Wartościowych we Frankfurcie nad Menem z indeksu DAX. W opracowaniu przyjęto dziesięcioletni okres badawczy, obejmujący lata 2005–2014. W oparciu o analizę spółek wchodzących w skład obydwu indeksów stwierdzić należy, iż główną strategią kształtowania kapitału własnego jest gromadzenie środków w obszarze kapitału zasobowego. Natomiast najbardziej znaczące i istotne statystycznie zależności odnotowano między rentownością badanych spółek a udziałem kapitału zasobowego w kapitale własnym i kapitale całkowitym. Identyfikacja oraz ocena wielkości i struktury kapitału własnego pozwala na pełniejsze rozpoznanie oraz wykorzystanie możliwości wzrostu efektywności przedsiębiorstwa i wzrostu jego wartości rynkowej.
EN
This study examined the effect of IFRS adoption on manufacturing companies’ tax payable from 2012 to 2018. Data gathered from the annual reports of fifty selected Nigerian listed companies were scrutinised employing PPMC and panel data methodology to quantify the effect of IFRS adoption on tax payable. It revealed that Profit before tax (PBT) caused a positive and significant effect on TAXATION, whereas Depreciation (DEPR), Shareholders’ Funds (SHDFUD), Long-term debt (LGTDEBT), and Noncurrent Asset (NONCURASET) impacted on TAXATION negatively. This showed that an surge in DEPR, SHDFUD, LGTDEBT and NONCURASET diminished TAXATION in manufacturing companies. Conclusively, IFRS adoption significantly downplayed manufacturing companies’ tax payable because organisations circumspectly and lawfully circumvent or reduce the tax payable through depreciation claimed on existing assets, the procurement of new noncurrent assets, and long term debt (leverage). It is advocated that there should be monitoring mechanism devices put in motion by the government to monitor procurement by companies, impairment of assets and debts acquired transparently, in order to deter the unnecessary and artificial reduction in tax payable.
PL
W artykule przedstawiono wyniki badań nad wpływem zastosowania przez nigeryjskie przedsiębiorstwa produkcyjne MSSF na ich wysokość opodatkowania w latach 2012-2018. Podstawą analizy były dane z raportów rocznych 50 wybranych nigeryjskich spółek giełdowych. Dane przeanalizowano z zastosowaniem metodologii PPMC i analizy danych panelowych. Badania pokazały, że zysk przed opodatkowaniem miał pozytywny i znaczny wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego, a amortyzacja, kapitał własny, zobowiązania długoterminowe i aktywa trwałe – negatywny. Zatem wzrost amortyzacji, kapitałów własnych, zobowiązań długoterminowych i aktywów trwałych zmniejszył wysokość podatku w analizowanych firmach produkcyjnych. Przyjęcie MSSF znacznie obniżyło zobowiązania podatkowe przedsiębiorstw produkcyjnych, gdyż podmioty te ostrożnie i zgodnie z prawem obchodziły lub zmniejszały podatek, wykorzystując odpisy amortyzacyjne oraz zobowiązania długoterminowe (stosując dźwignię finansową). Autorzy zalecają wprowadzenie przez rząd mechanizmów monitorujących, aby kontrolować zamówienia firm, utratę wartości aktywów i nabytych długów w sposób przejrzysty w celu powstrzymania sztucznego obniżania zobowiązań podatkowych.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.