Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Years help
Authors help

Results found: 78

first rewind previous Page / 4 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  koszty
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 4 next fast forward last
PL
Artykuł poświęcony jest klasyfikacji kosztów działalności przedsiębiorstwa. W artykule przedstawiono definicje pojęcia kosztu zarówno z punktu widzenia prawnego, jak i teoretycznego. Na podstawie analizy literatury krajowej i zagranicznej można stwierdzić, że pojęcie kosztów w różnych definicjach jest do siebie zbliżone. Natomiast kryteria klasyfikacji kosztów są zróżnicowane i nie są stałe. Można domniemywać, że wraz ze zwiększonymi potrzebami kadry zarządzającej pojawią się nowe kryteria klasyfikacji kosztów. Podsumowaniem artykułu jest zestawienie kryteriów podziału kosztów działalności przedsiębiorstwa i ich charakterystyka. Jednakże należy podkreślić, że nie wszystkie przekroje klasyfikacji kosztów wymienione w artykule muszą mieć jednoczesne zastosowanie w praktyce działalności przedsiębiorstwa. Należy wybierać te kryteria w zależności od potrzeb informacyjnych kadry zarządzającej przedsiębiorstwami.
2
Content available remote

Ryzyko w procesach restrukturyzacji

80%
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 4
|
issue 3
353-364
PL
Przedmiotem artykułu jest ryzyko w procesie restrukturyzacji. Autor koncentruje się na konsekwencjach tych zjawisk. Badania oparto na analizie literatury, wywiadach oraz analizie przypadków (action research). W pierwszej części przedstawiono uwarunkowania restrukturyzacji. W następnych częściach autor analizuje ryzyko poszczególnych strategii restrukturyzacji.
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 1
|
issue 2
489-503
PL
Polski system podatkowy podlega licznym zmianom. Od 2013 do podatków dochodowych wprowadzone zostały normy dotyczące korekty kosztów w związku z nieterminowym regulowaniem zobowiązań wynikające z ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Celem artykułu jest ocena wpływu zmian dotyczących korekt kosztów na zmianę ryzyka podatkowego podmiotów gospodarczych. W artykule opisano zasady korekty zwykłych kosztów oraz amortyzacji. Wskazano na liczne wątpliwości interpretacyjne. Zidentyfikowano obszary ryzyka podatkowego jakie powstają w związku ze stosowaniem nowych przepisów. Omówiono możliwe sposoby zmniejszenia ryzyka związanego z korektą kosztów.
PL
Celem artykułu jest ocena najważniejszych czynników rozwoju energetyki odnawialnej jako podstawy kształtowania polityki regionalnej w Polsce. Polityka Unii Europejskiej zmierza do zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii. W Polsce rozwój instalacji odnawialnych źródeł energii został zahamowany. Wynika to z polityki państwa. Koszty niewykonania zobowiązań w zakresie udziału tych źródeł w końcowym zużyciu energii będą wyższe od kosztów dostosowania się do celów wyznaczonych dla Polski do roku 2030. Rozwój odnawialnych źródeł energii może być ważnym czynnikiem dla rozwoju energetyki rozproszonej, a w szczególności prosumenckiej. Może to przyczynić się do rozwoju regionów. Wymaga jednak odpowiedniego systemu wsparcia. W ogłoszonej w lutym 2017 rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju został przyjęty model dalszego rozwoju energetyki scentralizowanej, opartej na źródłach węglowych. Wsparcie dla źródeł odnawialnych będzie ograniczone do działalności klastrów energii, spółdzielni energetycznych oraz dla źródeł o stabilnej charakterystyce produkcji, które mają jednak wysokie koszty produkcji. Skoro polityka państwa nie przewiduje odpowiedniego wspierania rozwoju energetyki odnawialnej, to odpowiedzialność za ten rozwój powinny wziąć na siebie regiony.
EN
The aim of the article is to assess the most important factors for the development of renewable energy as the basis for shaping regional policy in Poland. The EU policy aims to increase the share of renewable energy sources. In Poland, the development of renewable energy sources has been stopped. This is due to the state policy. The costs of default on the share of these sources in final energy consumption will be higher than the cost of adapting to the objectives set for Poland by 2030. The development of renewable energy sources can be an important factor for the development of distributed energy production, and in particular for Prosumers. It can contribute to the development of regions. However, it requires an appropriate support system. The government's Strategies for Responsible Development announced in February 2017 adopted a model for the further development of centralized power, based on carbon sources. Support for renewable sources will be limited to energy clusters, energy co-operatives, and sources with stable production characteristics, but with high production costs. Since state policy does not foresee adequate support for the development of renewable energy, the responsibility for this development should be taken by the regions.
PL
Sektor MŚP odgrywa ogromną rolę w gospodarce nie tylko polskiej, ale i każdego innego państwa na świecie. Niższe koszty to możliwość rozwoju działalności poprzez inwestycję. Optymalizacja, a nie tylko proste ograniczenie kosztów, pozwala na rozwój przedsiębiorstwa. Celem opracowania jest prezentacja istoty i znaczenia dwóch pojęć: MŚP i optymalizacji koszów, a w konsekwencji połączenie zagadnień. W opracowaniu wykorzystano metodę analizy literatury w zakresie optymalizacji kosztów, specyfiki sektora MŚP oraz analizę raportów, jak również obserwacje własne z praktyki gospodarczej327-334
PL
Celem artykułu jest przedstawienie oraz ocena rozwiązań księgowych i podatkowych w zakresie kosztów promocji. Część z tych kosztów, szczególnie koszty reklamy czy sponsoringu, w sensie ekonomicznym stanowią inwestycję. W krótkim okresie promocja prawdopodobnie przyczyni się do wzrostu przychodów ze sprzedaży, a w długim okresie kreuje wartość marki. Obecnie obowiązujące przepisy zabraniają aktywowania kosztów promocji, nakazując ich ujmowanie w wyniku finansowym. Artykuł porządkuje terminologię dotyczącą promocji, co ukierunkowuje dyskusję dotyczącą ujęcia kosztów promocji w księgach rachunkowych i w sprawozdaniu finansowym. W końcowej części artykułu przedstawiono podatkowe konsekwencje kosztów promocji, skupiając się na kosztach reprezentacji.
PL
Wszelkie działania prowadzone przez przedsiębiorstwo handlowe mają za zadanie pozyskiwanie nowych i utrzymywanie obecnych klientów. Utrzymywanie relacji z klientami ma sens tylko wtedy, gdy relacje te są rentowne. W związku z tym w przedsiębiorstwach tych należy prowadzić rachunek kosztów klienta, którego głównym celem jest optymalizacja rentowności relacji z klientami. Każde przedsiębiorstwo handlowe może wdrożyć i prowadzić taki rachunek kosztów. Jednak stopień złożoności rachunku kosztów klienta będzie determinował możliwość stosowania danego modelu rachunku kosztów klienta w konkretnym przedsiębiorstwie. W artykule przedstawiono model integracji budżetowania kosztów klienta z rachunkiem kosztów działań. Celem artykułu jest ocena możliwości integracji budżetowania kosztów klienta z rachunkiem kosztów działań w przedsiębiorstwach handlowych. W opracowaniu wykorzystano analizę literatury, dedukcję oraz modelowanie, które w naukach społecznych jest odpowiednikiem doświadczenia.
PL
Kaizen jest koncepcją zarządzania strategicznego, która pozwala osiągnąć cele przedsiębiorstwa poprzez systematyczne działania. W implementację tej metody zaangażowani są wszyscy pracownicy, od zarządu po pracowników niższego szczebla. W kaizen ważna jest współpraca pomiędzy pracownikami wszystkich szczebli. Z filozofii kaizen wywodzi się rachunek kosztów ciągłego doskonalenia. Ten rachunek kosztów skupia się na fazie produkcyjnej wyrobu, zapewnia stopniową obniżkę kosztów i udoskonalanie procesów produkcyjnych. Nieustanne doskonalenie w rachunku redukcji kosztów wyraża się również poprzez eliminowanie marnotrawstwa. Celem artykułu jest analiza zasad funkcjonowania rachunku kosztów ciągłego doskonalenia oraz tego, jak może on być wykorzystany w doskonaleniu procesów w organizacji. W artykule przedstawiono istotę i genezę koncepcji kaizen costing, jej etapy, mocne oraz słabe strony oraz możliwości jej zastosowania w celu ulepszenia procesów produkcyjnych.
9
80%
XX
Identyfikacja kosztów logistyki w systemie rachunku kosztów stanowi ciekawy problem badawczy, a ocena tych kosztów stanowi jeden z aspektów uwzględnianych w procesie decyzyjnym mającym miejsce w praktyce gospodarczej. Koszty logistyki są uznawane przez wielu autorów za kategorię złożoną oraz niejednoznaczną, co utrudnia prowadzenie badań i analiz. Charakter kosztów logistyki sprawia, że rachunek kosztów stosowny w wielu jednostkach gospodarczych nie jest dostatecznie przystosowany do gromadzenia informacji w tym obszarze. Zatem celami niniejszego artykułu są: identyfikacja oraz wskazanie znaczenia podstawowych elementów kosztów logistyki oraz ujednolicenie ich definicji. Przyjęte w artykule wnioski mogą zostać zastosowane w dalszych badaniach nad kosztami transportu pasażerskiego. W trakcie badań posłużono się metodami: analizy treści oraz analizą logiczną.
PL
W artykule poruszono problematykę związaną z wpływem badania sprawozdań finansowych w kreowaniu wiarygodnego obrazu jednostki gospodarczej po przeprowadzonych czynnościach rewizji finansowej. Celem artykułu jest zaprezentowanie analizy dokumentacji rewizyjnej z obszaru rachunku zysków i strat przeprowadzonej za lata obrotowe 2012-2014, podczas której dokonano porównania informacji zawartych w pierwotnym sprawozdaniu finansowym z informacjami z wersji ostatecznej sprawozdania finansowego, na podstawie którego biegły rewident wydawał opinię wraz z raportem. W wyniku badań wysnuto m.in. wniosek, że rewizja finansowa wpływa na poprawę wiarygodności sprawozdań finansowych i stanowi nieodłączny element zabezpieczenia funkcjonowania podmiotów gospodarczych na rynku. Zastosowane w artykule metody badawcze to: analiza porównawcza dokumentacji rewizyjnej z obszaru przychodów i kosztów, analiza desk research, a także krytyczny przegląd literatury polskojęzycznej.
PL
Prowadzenie działalności gospodarczej jest związane z ponoszeniem kosztów, których treść ekonomiczna jest zróżnicowana. Kategoria kosztów według prawa bilansowego jest pojęciem szerszym niż według prawa podatkowego, gdzie do kosztów uzyskania przychodów jednostka zalicza tylko wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Wymienione w artykule przykładowe rozbieżności pomiędzy prawem podatkowym a bilansowym w zakresie kategorii kosztów uwidaczniają wciąż aktualny aspekt prawidłowego ustalania dochodu podatkowego. Pojęcie kosztów uzyskania przychodów na gruncie ustaw podatkowych powoduje wiele dyskusji i kontrowersji wśród praktyków życia gospodarczego. Celem artykułu jest identyfikacja struktury kosztów uzyskania przychodów u podatników stosujących księgi rachunkowe. Zastosowane metody badawcze to studia literaturowe, analiza aktów prawnych, analiza orzecznictwa sądów administracyjnych i stanowiska organów podatkowych w tym zakresie.
PL
Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy kosztów specjalistycznych robót budowlanych świadczonych przez przedsiębiorstwo branży budowlanej. Do napisania artykułu niezbędne były następujące metody badawcze: studia literaturowe, analiza i wnioskowanie. Zastosowano również studium przypadku. Badaniu poddane zostało małe przedsiębiorstwo działające na terenie Polski i wykonujące specjalistyczne usługi budowlane. Przedstawiono analizę specyfiki przedsiębiorstw świadczących specjalistyczne usługi budowlane oraz określono istotę tych usług. Przeanalizowano strukturę kosztów występujących w przedsiębiorstwach budowlanych wykonujących specjalistyczne prace budowlane. Wartością artykułu jest wyodrębnienie struktury kosztów występujących w przedsiębiorstwach budowlanych wykonujących specjalistyczne prace budowlane oraz określenie problemów, z jakimi zmagają się tego typu jednostki.
PL
Artykuł został poświęcony ujmowaniu kosztów działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w literaturze polskiej. Analizowana dostępna literatura w zakresie ujmowania kosztów działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych jest bardzo uboga. Przeprowadzone badania wskazują w zasadzie jej brak. Mimo że usługi realizowane przez te przedsiębiorstwa należą do powszechnych na terenie kraju. Dostępne nieliczne publikacje nacechowane są wzorcami rachunkowości finansowej opartej na wzorcowych zakładowych planach kont oraz klasycznej rachunkowości, tj. nakierowanej na potrzeby sprawozdawczości bilansowej i podatkowej. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie modeli ewidencji kosztów działalności polskich przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych prezentowanych w polskiej literaturze. W tym celu dokonano analizy dostępnej literatury krajowej w tym zakresie.
14
80%
PL
Podatki są nieodzownym elementem funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Podatki są z jednej strony głównym źródłem dochodów państwa, z drugiej zaś jednym z najważniejszych czynników determinujących decyzje przedsiębiorców (podatników). Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza pojęcia kosztu (używanego w literaturze, w naukach ekonomicznych, zasadach rachunkowości, a przede wszystkim w prawie podatkowym). Autorzy artykułu wskazują na problem definicji, odmienności i sprzeczności jej rozumienia, istniejący zarówno w nauce, jak i praktyce. Brak precyzyjnych zasad, w szczególności odnoszących się do kosztów uzyskania przychodów, jest zdaniem autorów jedną z istotnych przyczyn uznawania polskiego systemu podatkowego za skomplikowany, a tym samym powodujący problemy i spory na linii aparat skarbowy–podatnik. Metodami badawczymi wykorzystanymi w niniejszym opracowaniu były analiza zapisów ustawowych, metoda opisu, dedukcji i syntezy.
XX
Celem artykułu było przeanalizowanie kosztów, jakie poniosły 63 przedsiębiorstwa z woj. podkarpackiego, które zdecydowały się na implementację i certyfikację ekoinnowacji organizacyjnych. Badaniom poddano 80 przedstawicieli najwyższego kierownictwa tzw. pełnomocników ds. systemu. Badane podmioty cechowały się zróżnicowaniem zarówno pod względem profilu działalności, formy organizacyjno-prawnej, jak i wielkości. Analizowany typ ekoinnowacji został zaimplementowany na bazie wymagań międzynarodowego standardu ISO 14001. Spośród pełnomocników 68,25% stwierdziło, że w podmiotach przez nich reprezentowanych nie wypracowano metodyki liczenia kosztów i korzyści wewnętrznych związanych z wdrożeniem i funkcjonowaniem ekoinnowacji organizacyjnej w postacie systemu zarządzania środowiskowego. Do najbardziej kapitałochłonnych faz implementacji ekoinnowacji organizacyjnej zaliczono: certyfikację oraz fazę wdrożeniową. Ustalono, iż rzeczywiste koszty certyfikacji ekoinnowacji organizacyjnej zależały od wielu czynników.
PL
Rachunek kosztów klienta jest narzędziem, które ma za zadanie optymalizować rentowność relacji z klientami. Każde przedsiębiorstwo handlowe może wdrożyć i prowadzić taki rachunek kosztów. Jednak stopień złożoności rachunku kosztów klienta będzie determinował możliwość stosowania danego modelu rachunku kosztów klienta w konkretnym przedsiębiorstwie. Jedną z możliwości jest integracja obecnie stosowanych rozwiązań z rachunkiem kosztów klienta. W artykule przedstawiono model zintegrowanego rachunku kosztów klienta z rachunkiem kosztów docelowych. Celem artykułu jest poddanie analizie i wskazanie możliwości integracji rachunku kosztów klienta z rachunkiem kosztów docelowych w przedsiębiorstwach handlowych. W opracowaniu wykorzystano krytyczną analizę literatury, dedukcję oraz modelowanie, które w naukach społecznych jest substytutem doświadczenia.
PL
Celem pracy jest analiza czynników kształtujących jakość informacji kosztowej. Przedstawiono wyniki badań empirycznych obejmujących 266 ankiet przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw. Zgromadzony materiał poddano wnioskowaniu statystycznemu. Odnotowano liczne przykłady zależności pomiędzy informacją wejściową a uzyskiwaną informacją o kosztach. Przy czym wykazano, że zależność ta nie jest liniowa i istnieje pewne optimum w zakresie szczegółowości ewidencji, które pozwala osiągać zaawansowaną informację o kosztach. Podobnie wykazano, że stosowanie systemów informatycznych pozwala uzyskać szerszą informację kosztową. Jednak wyniki nie pozwalają odrzucić stwierdzenia, że z punktu widzenia jakości uzyskiwanej informacji kosztowej nie jest istotne, czy przedsiębiorstwo będzie sięgało po autorskie rozwiązania bazujące na arkuszu kalkulacyjnym, czy profesjonalne rozwiązania zaszyte w systemach ERP czy systemach dedykowanych do zarządzania kosztami.
PL
Celem niniejszego artykułu jest zidentyfikowanie problemów badawczych związanych z podejmowaniem przez szpitale działań outsourcingowych. Wartością dodaną tej publikacji jest wyeksponowanie badań, które wykazują związek tych działań z obniżką kosztów, i wskazanie na nowe trendy badawcze w tym zakresie. Okazuje się, że badania takie nie są incydentalne i stanowią istotny obszar problematyki. Zagadnienia outsourcingu stosowanego w szpitalach są ważnym i aktualnym problemem stale podejmowanym przez badaczy. Problemy badawcze w tym zakresie analizowane w Polsce i na świecie są podobne. Dotyczą m.in. identyfikacji działań outsourcingowych, określenia wad i zalet stosowania outsourcingu, ale przede wszystkim akcentowana jest potrzeba analizy jego opłacalności, czego w literaturze są liczne dowody.
PL
Przedsiębiorstwa, aby poprawiać swoją sytuację finansową, starają się współpracować, tworząc różnego typu organizacje wielopodmiotowe. Jednym z przykładów takiej organizacji jest grupa zakupowa. Najczęściej jej działania kojarzone są ze wspólnymi zakupami. Współpraca w ramach grup zakupowych pozwala przedsiębiorstwom redukować koszty. Logistyka w przedsiębiorstwach handlowych to obszar, w którym bardzo często pojawia się marnotrawstwo kosztów. Wystarczy jednak zastosować proste metody logistyczne i przedsiębiorstwo może całkowicie zlikwidować zbędne koszty lub znacznie obniżyć koszty ogólne logistyki. Celem artykułu jest analiza zarządzania kosztami logistyki w przedsiębiorstwach działających w branżowych grupach zakupowych. Zarządzanie kosztami logistyki w branżowej grupie zakupowej jest bardzo skomplikowane, ponieważ w łańcuchu dostaw pojawia się nowe ogniwo – jednostka centralna grupy zakupowej. W artykule zaprezentowano, jakie możliwości w organizacji dostaw mają przedsiębiorstwa działające w grupie zakupowej i jaki system dostaw jest najkorzystniejszy. Zaprezentowano najważniejsze obszary, w których ponoszone są koszty logistyki. Przedstawiono podstawowe grupy kosztów logistyki w przedsiębiorstwie handlowym. Okres badań to rok 2015. Analiza została wykonana na podstawie danych finansowych pochodzących od przedsiębiorstw tworzących branżowe grupy zakupowe.
PL
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie znaczenia kosztów oraz ich planowania i kontroli w przedsiębiorstwach w Polsce w latach 1945-1950. Zmiany ustrojowe i gospodarcze, które zachodziły w Polsce w tym okresie, miały bezpośredni wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Realizacja planów na poziomie przedsiębiorstwa powiązana była z planem ogólnonarodowym, a nadrzędnym zadaniem wszystkich przedsiębiorstw w gospodarce planowanej była systematyczna obniżka kosztów własnych. Rachunkowości przypisywano szczególną rolę w realizacji tego zadania. Stanowiła ona źródło danych liczbowych umożliwiających planowanie i kontrolę prowadzonej działalności. Jej celem było także prowadzenie rachunku kosztów na potrzeby kalkulacji, sprawozdawczości i statystyki. Informacje generowane w systemie rachunkowości stanowiły również źródło danych wykorzystywanych dla celów poprawy funkcjonowania organizacji, koszty uważano za „zwierciadło” organizacji i działalności zakładu przemysłowego.
first rewind previous Page / 4 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.