Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 25

first rewind previous Page / 2 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  kredyt konsumencki
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
PL
Artykuł składa się z trzech części. W pierwszej, omówiono konstytucyjne podstawy ochrony konsumentów przez informację. W drugiej, dokonano analizy porównawczej dyrektywy 87/102 i dyrektywy 2008/48. Natomiast w części trzeciej, poddano analizie przepisy ustawy o kredycie konsumenckim z 2001 i 2011 r.
EN
Article consists of three parts. The first deals with a constitutional basis of consumer protection through the means of information. Second consists of a comparative analysis of the directives 87/102 and 2008/48. In the third part provisions of law of the consumer credit from 2001 and 2011 are examined.
PL
Ustawa o kredycie konsumenckim, która weszła w życie w grudnia 2011 r., stanowi implementację unijnej dyrektywy 2008/48/WE. Wdrożenie jej zasad ma na celu zapewnienie lepszej ochrony kredytobiorców, a także ujednolicenie mechanizmów i zasad udzielania kredytów konsumenckich w krajach UE. Autor omawia zakres i skutki zmian dla kredytobiorców, instytucji udzielających kredyty i pożyczki, oraz analizuje możliwe konsekwencje dla rynku kredytowego w przyszłości. Nowe zasady mogą ograniczyć liczbę potencjalnych klientów posiadających zdolność do zaciągania zobowiązań, a banki i pośrednicy będą musieli to uwzględniać w swoich strategiach biznesowych. Jednocześnie, jak podkreśla autor, może to sprzyjać rozwojowi działalności kredytowej poza nadzorem KNF i prowadzić do wzrostu ryzykownych pożyczek, nadmiernego zadłużenia konsumentów, co w konsekwencji może zagrozić sektorowi finansowemu.
PL
Komisja Europejska, reagując na postulaty nowelizacji, przedstawiła w czerwcu 2021 roku projekt nowej dyrektywy o kredycie konsumenckim. Jednym z zagadnień, zapowiadanym jako element zmian była kwestia informacji dla konsumenta przedstawianej przez kredytodawcę przed zawarciem umowy. W artykule przeanalizowano treść projektu w zakresie przedkontraktowej informacji dla konsumenta, porównując zaproponowane przepisy z dotychczas obowiązującymi i oceniając je pod kątem słuszności oraz skuteczności realizacji celów nowego projektu dyrektywy oraz wcześniejszych zapowiedzi Komisji Europejskiej jako projektodawcy.
PL
W artykule dokonano analizy działań mających na celu ochronę konsumenta na rynku pożyczek pozabankowych w czasie pandemii COVID-19 w Polsce. Przedstawiono również, jak zaostrzenie regulacji antylichwiarskich dotyczących kredytu konsumenckiego na wniosek Prezesa UOKiK wpłynęło negatywnie na rynek pożyczkowy. Jednocześnie w tym samym czasie zaobserwowano dynamiczny wzrost zainteresowania usługami lombardów. Pojawia się pytanie, czy konsumenci zostali w rzeczywistości ochronieni przed zubożeniem w czasie pandemii COVID-19? W ostatniej części artykułu przedstawiono propozycje dalszej regulacji sektora pożyczkowego w Polsce z próbą oceny ich wpływu na ten sektor.
PL
Ze względu na wystąpienie w Polsce epidemii COVID-19 oraz konieczność wprowadzenia licznych obostrzeń w sferze publicznej i prywatnej została zakłócona płynność finansowa polskich konsumentów, którzy nierzadko utracili źródło dochodów. Istniała zatem uzasadniona obawa, szczególnie polskiego rządu oraz Prezesa UOKiK, że konsumenci dla zachowania ciągłości płynności finansowej będą korzystać z usług kredytodawców kredytu konsumenckiego, w szczególności instytucji pożyczkowych. W marcu 2020 r. ustanowiono nowe – tymczasowe limity pozaodsetkowych kosztów kredytu. Limity zostały ustanowione odrębnie dla kredytów o okresie spłaty nieprzekraczającym 30 dni i okresie spłaty dłuższym niż 30 dni. Celem wprowadzenia tego szczególnego rozwiązania była ochrona kredytobiorców-konsumentów przed nadmiernym zadłużeniem się spowodowanym wystąpieniem w Polsce epidemii COVID-19. W niniejszym artykule przeprowadzono analizę tymczasowych limitów pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego oraz przedstawiono stanowiska polskiego prawodawcy oraz branży pożyczkowej.
PL
Treść artykułu obejmuje omówienie definicji ogólnej moratorium, jak i moratorium kredytowego na podstawie definicji EBA oraz przedstawienie polskich rozwiązań w zakresie moratoriów kredytowych – zarówno ustawowych, jak i pozaustawowych – ogłoszonych w obliczu pandemii koronawirusa COVID-19 w pierwszej połowie 2020 roku. Rozwiązania o charakterze ustawowym (moratorium ustawowe) – wprowadzone na mocy ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 zostały poddane ocenie ich zgodności z konstytucyjnymi zasadami ograniczenia wolności działalności gospodarczej na gruncie polskiej Konstytucji. Rozwiązania pozaustawowe – oparte na moratorium ogłoszone przez Związek Banków Polskich – zostały przedstawione dla porównania z postanowieniami ustawowymi.
Bezpieczny Bank
|
2020
|
vol. 79
|
issue 2
104-116
PL
Celem opracowania jest analiza sposobu wykorzystania instrumentu prowizji za udzielenie kredytu przez instytucje finansowe w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem przypadków, gdy doszło do przedterminowej spłaty całego zadłużenia. Badania przeprowadzono w oparciu o studium 12 przypadków kredytów konsumenckich, które zostały spłacone przed terminem. W ramach badań określono wpływ prowizji na wysokość APRC (zwłaszcza w przypadku wcześniejszej spłaty) oraz ryzyko związane z dochodzeniem przez kredytobiorcę zwrotu części prowizji. Uzyskane wyniki wskazują, że prowizja za udzielenie kredytu stanowi nie tylko instrument podnoszący koszt kredytu, ale przede wszystkim gwarantujący osiągnięcie określonej rentowności w przypadku jego wcześniejszej spłaty. Nadto wyniki prowadzą do konkluzji, że z uwagi na wysokość kosztów sądowych konsumenci mogą rezygnować z dochodzenia zwrotu prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu.
EN
The aim of the study is to analyse the manner of using the commission instrument for granting loans by financial institutions in Poland, with particular emphasis on cases including early repayment of debt. The research was based on a study of 12 cases of consumer loans repayment before the due date. The study identified the impact of the commission on the APRC (particularly in case of early repayment) and the risk associated with the borrower’s claim for repayment of part of the commission. The results obtained indicate that the commission for granting a loan is not only an instrument that increases the cost of the loan, but also the one which guarantees the achievement of a certain profitability in the event of early repayment thereof. Moreover, the results lead to the conclusion that, taking into account legal fees and court costs, consumers may waive the right to reclaim commission in the event of early repayment of a loan.
PL
Na rynku kredytu konsumenckiego w Polsce dochodzi do dość częstych nadużyć. Zdarza się, że kredytodawcy wykorzystując swoją silniejszą pozycję doprowadzają do kształtowania praw i obowiązków konsumentów na ich znaczną niekorzyść, a także nie dopełniają ciążących na nich obowiązków informacyjnych. Tym samym ustawodawca zdecydował o wprowadzeniu w 2001 roku do polskiego systemu prawa sankcji polegającej na pozbawieniu kredytodawcy przewidywanego zysku. Sankcja kredytu darmowego ma na celu odstraszenie kredytodawców od dokonywania naruszeń, przez co przeciętny konsument objęty jest ochroną przed nierzetelnym działaniem kredytodawcy w ramach zawieranej z nim umowy o kredyt konsumencki. Jednocześnie dopiero od pewnego czasu da się zauważyć rosnącą tendencję do częstszego stosowania sankcji w orzecznictwie sądów. Przedmiotem pracy jest analiza powołanej sankcji zarówno w doktrynie jak i orzecznictwie. W niniejszym artykule stawia się pytania co do praktycznego jej zastosowania a także podejmuje polemikę z dotychczasowym dorobkiem doktryny w tym zakresie.
EN
There are many abuses which take place on the consumer credit market in Poland. It sometimes occurs that the creditors abuse their position which leads to shaping the laws and obligations of the consumers to their disadvantage. They also do not fulfill their informational duties and due to this fact, in 2001 the legislator decided to introduce the sanction to the Polish law which deprives the creditors of the anticipated profit. The sanction of free credit aims to deter creditors from any violations so that an average consumer is put under protection from unreliable actions of creditors under consumer credit agreements. However, only quite recently one can see the tendency to put the sanctions into action by the courts. The aim of this paper is to analyze the sanction both in the doctrine and the judicature. The article asks the questions of the practical application of the sanction and stimulates the discussion about judiciary decisions in the matter.
PL
Celem artykułu jest omówienie i analiza wyroku Trybunału Sprawiedliwości z dnia 4 czerwca 2020 r. w sprawie C-495/19 Kancelaria Medius SA przeciwko RN z punktu widzenia jego znaczenia dla rozpoznawania spraw z zakresu nieuczciwych praktyk rynkowych na rynku finansowym, których jedna ze stron jest konsumentem. Na gruncie przedmiotowego wyroku zostanie przedstawiony w szczególności obowiązek zbadania przez sąd z urzędu oceny nieuczciwego charakteru warunków umowy. Artykuł obejmuje analizę i komentarz podjętego przez TS rozstrzygnięcia. Ponadto zostanie zaprezentowany wpływ wyroku na późniejszą praktykę sądownictwa powszechnego.
EN
The tightening of banking regulations in the field of retail lending (recommendations of the Polish Financial Supervision Authority) led to a dynamic growth in the non-bank loans sector in Poland. In addition to the traditional (off-line) segment of loans granted at home and in stationary outlets – own and partner ones, e.g. through financial intermediaries in connection with the development of modern technologies in consumer finance (fin-tech), the remotely granted loans segment has been dynamically developed (on-line, digital lending, Lend-tech). During the dynamic growth of the loan sector, a number of prudential and loan consumer protection regulations entered into force, and the largest loan institutions were covered by the so-called bank tax. However, loan market statistics for 2019 show that from month to month the sales dynamics of non-bank loans fell to reach negative values at the end of the year, which in practice means a state of recession on this market. The purpose of the article is to identify the determinants of the recession of the non-bank loans market observed in 2019. The article uses literature on the subject, which consists of legal acts, scientific articles, reports and statistical data.
PL
Zaostrzenie regulacji w zakresie detalicznej działalności kredytowej banków (rekomendacja T KNF) doprowadziła do dynamicznego wzrostu sektora pożyczek pozabankowych w Polsce. Obok segmentu tradycyjnego (off-line) pożyczek udzielanych w domu i w punktach stacjonarnych – własnych i partnerskich, np. poprzez pośredników finansowych w związku z rozwojem nowoczesnych technologii w finansach konsumenckich (fin-tech), powstał i dynamicznie rozwinął się segment pożyczek udzielanych zdalnie (on-line, digital lending, Lendtech). W okresie dynamicznego wzrostu pozabankowego sektora pożyczkowego w życie weszło szereg regulacji o charakterze ostrożnościowym i w zakresie ochrony konsumenta–pożyczkobiorcy, a największe instytucje pożyczkowe od lutego 2016 r. zostały objęte tzw. podatkiem bankowym. Jednak statystyki rynku pożyczkowego za 2019 r. wskazują, że z miesiąca na miesiąc dynamika sprzedaży pożyczek pozabankowych spadała, aby w końcu roku osiągnąć ujemne wartości (ok. –3%), oznaczające w praktyce stan recesji tego rynku. Celem artykułu jest identyfikacja determinant zaobserwowanej w 2019 r. recesji rynku pożyczek pozabankowych. W artykule wykorzystano literaturę przedmiotu, na którą składają się akty prawne, artykuły naukowe, raporty i dane statystyczne.
EN
This publication pertains to disclosure requirements which legislator imposes on creditors and credit intermediaries already at the stage of advertising consumer credits. These obligations, resulting from Consumer Credit Act, are not always respected by financial institution providing this type of service. Such conclusions can be drawn based primarily on last analysis of decisions made by the President of UOKiK, who pointed out numerous irregularities in this scope. In this note disclosure requirements in the field of offering credit services, included in the Consumer Credit Act, will be discussed.
PL
Niniejsza publikacja dotyczy obowiązków informacyjnych, które ustawodawca narzuca kredytodawcom i pośrednikom kredytowym już na etapie reklamy kredytów konsumenckich. Obowiązki te, wynikające z ustawy o kredycie konsumenckim, nie zawsze jednak są respektowane przez instytucje finansowe, świadczące tego typu usługi. Wnioski takie można wyciągnąć przede wszystkim z analizy ostatnich decyzji Prezesa UOKiK, który wskazał na liczne nieprawidłowości w tym zakresie. W niniejszym opracowaniu omówione zostaną obowiązków informacyjne w zakresie oferowania usług kredytowych zawarte w ustawie o kredycie konsumenckim.
EN
The purpose of the article is to discuss the Consumer Credit Directive, as well as to make an assessment of the most important changes postulates of the Directive in the event of dynamic changes on the retail credit market. The article is based on the comments and opinions of the representatives of the doctrine, combined with the postulates of consumer organizations and supervisors, as well as analyses conducted by the European Commission as sole institution equipped with the legislative initiative in the EU.
PL
Celem artykułu jest omówienie Dyrektywy o kredycie konsumenckim oraz dokonanie oceny najważniejszych postulatów zmian w przepisach Dyrektywy w sytuacji dynamicznych zmian na rynku kredytów detalicznych. Podstawę rozważań artykułu stanowią uwagi i opinie przedstawicieli doktryny, zestawione z postulatami organizacji konsumenckich, nadzorców, a także analizami prowadzonymi przez Komisję Europejską jako instytucji wyposażonej w prawo inicjatywy ustawodawczej w UE.
EN
There are various irregularities in creditors' actions, one of which is the refinancing of consumer credit granted to the consumer by various entities with capital or personal links. This is a phenomenon which has become apparent in the activities of lenders over the last few years and has been the subject of analyses by both the Financial Ombudsman and the President of the Office for Competition and Consumer Protection. The purpose of this article is to present the phenomenon of refinancing a credit granted to a consumer by various entities affiliated by capital or personally as an attempt to circumvent the application of Article 36a and Article 36c of the Act of 12 May 2011 on consumer credit and thus a practice infringing the collective interests of consumers pursu-ant to Article 24(1) and (2) of the Act of 16 February 2007 on Competition and Consumer Protection. The aim of the study is to present the phenomenon of refinancing a credit granted to a consumer by various entities with capital or personal links and to consider this phenomenon as a prohibited practice infringing the collective interests of consumers.
PL
W praktykach rynkowych kredytodawców kredytu konsumenckiego zaobserwować można pewne nieprawidłowości. Jedną z nich jest refinansowanie kredytu konsumenckiego udzielonego konsumentowi przez różne podmioty powiązane kapitałowo bądź osobowo. Jest to zjawisko, które uwidoczniło się w działaniach kredytodawców na przestrzeni kilku ostatnich lat i było przedmiotem analiz zarówno Rzecznika Finansowego, jak i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie zjawiska polegającego na refinansowaniu kredytu udzielonego konsumentowi przez różne podmioty powiązane kapitałowo bądź osobowo jako próby obejścia stosowania art. 36a i art. 36c ustawy z dnia 12 maja 2011r. o kredycie konsumenckim, i tym samym uznanie za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów zgodnie z art. 24 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów.
PL
Celem niniejszego opracowania było zbadanie skutków przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego w postaci proporcjonalnego obniżenia (redukcji) całkowitego kosztu kredytu stosownie do okresu, o który został skrócony czas trwania umowy (okres kredytowania), w związku ze skorzystaniem przez konsumenta z przysługującego mu szczególnego uprawnienia do przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego (art. 48 u.k.k.). Stało się to szczególnie istotne w kontekście pojawiających się wątpliwości dotyczących wykładni art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim, w związku niedawnym stanowiskiem Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Rzecznika Finansowego w tej sprawie. Autorka, opierając się na strukturze ustawy o kredycie konsumenckim i innych instytucjach prawnych w niej przewidzianych, uwzględniając wykładnię celowościową, charakter prawa konsumenckiego i jego miejsce w systemie prawa, prezentuje i uzasadnia prokonsumencką wykładnię art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim. Polega ona na tym, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego przez kredytobiorcę przysługuje mu roszczenie o obniżenie wszystkich możliwych kosztów takiego kredytu, składających się na całkowity koszt kredytu, niezależnie od ich charakteru i niezależnie od tego, kiedy koszty te zostały faktycznie poniesione przez konsumenta-kredytobiorcę, proporcjonalnie do skrócenia okresu kredytowania. W zaprezentowanym sposobie interpretacji tego przepisu wyraża się dbałość o zapewnienie efektywnej i rzeczywistej ochrony konsumenta-kredytobiorcy.
EN
The aim of this study was to examine the effects of early repayment of consumer credit in the form of a proportional decrease (reduction) of the total cost of the loan according to the period of which the contract has been shortened (loan period), with the consequence by the consumer to entitle him to special privileges of early repayment consumer credit (art. 48 UKK). This has become particularly important in the context of the emerging doubts regarding the interpretation of Article. 49 of the Act on consumer credit, due to the recent position of the President of the Office of Competition and Consumer Protection and the Financial Ombudsman in this case. The author, based on the structure of the Consumer Credit Act and other legal institutions provided for therein, taking into account the viability interpretation nature of consumer law and its place in the legal system, presents and justifies the interpretation pro-consumer of Article. 49 of the Act on consumer credit. It consists in the fact that in case of early repayment of consumer credit by the borrower is entitled to a claim for reduction of all possible costs of such a loan, make up the total cost of the loan, regardless of their nature and regardless of when those costs were actually incurred by the consumer – the borrower, in proportion to shorten the term of the loan. The presented method of interpretation of this provision, expressed concern for ensuring efficient and effective protection of the consumer borrower.
EN
The main goal of regulation in the area of banking recognized in the literature has been to stabilize the banking system. The attention was also drawn to reduce the risk of banking operations. Another impact on the banking activities is not clear, though. It is the quality of banking services, which from the point of view of the bank – lead to increase in the quality of services. However, if regulations tighten rules for provision of services, their role in improving the quality of services, from the point of view of the customer, becomes questionable.The paper presents a  brief description of existing regulations in Poland’s consumer loans, and the impact of regulations on the quality of consumer loans including providers of these services (banks and shadow banking).
PL
Artykuł nie zawiera abstraktu w języku polskim
PL
Głównym celem artykułu jest formalna analiza roli kredytów konsumpcyjnych w procesie dyfuzji innowacji. Aby zrealizować postawione zadanie, zostały użyte następujące narzędzia: teorio-mnogościowy i topologiczny aparat pojęciowy z teorii równowagi ogólnej oraz statyczny model ekonomii Debreu z pieniądzem w postaci wielozakresowego systemu relacyjnego. Dla danego modelu zdefiniowano specyficzne rozszerzenia ze względu na zmiany innowacyjne w sferze konsumpcji lub zmiany imitujące w sferze produkcji. Wprowadzone rozszerzenia umożliwiły formalne zdefiniowanie procesu dyfuzji innowacji oraz przeprowadzenie analizy roli kredytów konsumpcyjnych w tym procesie. W szczególności wykazano, że kredyty te mogą poprawić końcowy stan równowagi danego procesu.
EN
The paper’s aim is to formally analyse the role consumer loans play in the process of diffusing innovation. To that end, the following tools are employed: a set-theoretical and topological apparatus borrowed from general equilibrium theory and a static model of the Debreu economy with money in the form of a multi-range relational system. Specific extensions are defined for this model with respect to innovative changes in a consumption sphere or imitative changes in the production sphere. A formal definition of the diffusion of innovation is then introduced and analysis of the role of consumer loans in this process is presented. Finally, it is shown that consumer loans may improve the process’ ultimate equilibrium.
Bezpieczny Bank
|
2019
|
vol. 76
|
issue 3
130-145
EN
Introduced in 2017, the obligatory entry of credit intermediaries into the public register, kept by the Polish Financial Supervision Authority, is another result of legislative work aiming at improving the general level of security on the market of credits and loans granted to consumers. The study carried out a detailed analysis of legal regulations determining the entry in the register, as well as the legal doctrine. The aim is to demonstrate that the entry in the register is of a constitutive nature, since the option of loan brokerage carried out on a continuous basis, organized and paid, and thus having the characteristics of a business activity, depends on it. Another goal is to establish that the activities of credit brokers are regulated activities within the meaning of the Entrepreneurs Act. To sum up, it was assessed that the introduction of a mandatory entry in the register made it possible to organize this part of the loan market and to improve the safety of consumers using the services of credit intermediaries.
PL
Wprowadzony od 2017 r. obowiązkowy wpis pośredników kredytowych do rejestru publicznego, prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego, jest kolejnym efektem prac legislacyjnych zmierzających do poprawy ogólnego poziomu bezpieczeństwa na rynku kredytów i pożyczek udzielanych konsumentom. W opracowaniu przeprowadzono szczegółową analizę regulacji prawnych warunkujących wpis do rejestru, a także dorobek doktryny prawa. Celem jest wykazanie, że wpis do rejestru ma charakter konstytutywny, ponieważ od niego uzależniono możliwość podjęcia działalności w zakresie pośrednictwa kredytowego, prowadzonej w sposób ciągły, zorganizowany i odpłatny, a więc mającej znamiona działalności gospodarczej. Kolejnym celem jest ustalenie, że działalność pośredników kredytowych ma charakter działalności regulowanej w rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców. W konkluzji oceniono, że wprowadzenie obowiązkowego wpisu do rejestru umożliwiło uporządkowanie tej części rynku pożyczkowego oraz poprawę bezpieczeństwa konsumentów korzystających z usług pośredników kredytowych.
EN
Consumer credit has ceased to be the domain of banks in recent years. Along with the technological progress new players have emerged on the consumer credit market, both granting credits and intermediating, as well as platforms enabling loan agreements to be concluded directly between the parties concerned. Stronger competition reflects in increased diversity and availability of credits, counteracting financial exclusion and the development of the shadow economy. However, the development of new technologies requires attention in terms of the adequacy of regulations protecting consumer interests, the observation of over-indebtedness and cyber-security.
PL
Na przestrzeni ostatnich lat kredyt konsumencki przestał być domeną sektora bankowego. Wraz z postępem technologicznym na rynku kredytów konsumenckich pojawiają się nowe podmioty, zarówno udzielające kredytów i stanowiące bezpośrednią konkurencję dla banków, jak i podmioty pośredniczące oraz platformy umożliwiające zawieranie umów pożyczek bezpośrednio pomiędzy zainteresowanymi stronami. Silniejsza konkurencja przekłada się na większą różnorodność i dostępność kredytów, przeciwdziałając zjawisku wykluczenia finansowego oraz rozwoju szarej strefy. Rozwój nowych technologii wymaga jednak uwagi pod względem adekwatności regulacji chroniących interesy konsumentów, obserwacji zjawiska nadmiernego zadłużenia oraz cyberbezpieczeństwa.
EN
The purpose of the article is to analyze the most common violations of information requirements in consumer credit advertisements and to identify the reasons for repeated actions. The analysis draws on the previous actions and case law of the President of the OCCP, as well as the post-inspection reports prepared by him on combating irregularities appearing in consumer credit advertisements, in which he found the practices used to be inappropriate and in violation of the collective interests of consumers.
PL
W artykule poruszono problematykę niewłaściwego wypełniania obowiązku informacyjnego w reklamach kredytu konsumenckiego. Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim narzuca kredytodawcom i pośrednikom kredytowym konieczność zamieszczenia konkretnych informacji o ofercie kredytu konsumenckiego już na etapie jego reklamy. Nieprzestrzeganie tych zasad osłabia przejrzystość przekazu, uniemożliwia konsumentom poprawne odczytanie reklamowanej oferty i narusza obowiązujące prawo. W taki sposób zakłóca również prawidłowe funkcjonowanie rynku finansowego. Celem artykułu jest analiza najczęściej występujących nieprawidłowości w zakresie wymogów informacyjnych stosowanych w reklamach kredytu konsumenckiego na podstawie wydanych decyzji oraz raportów pokontrolnych sporządzonych przez Prezesa UOKiK, w których uznał zastosowane praktyki za niewłaściwe oraz naruszające zbiorowe interesy konsumentów.
EN
The Act on Counteracting Usury extends the protection of natural persons concluding a loan agreement for purposes unrelated to their business or professional activity. First of all, the changes introduced significantly limit the amount of maximum non-interest loan costs. The Act also introduces numerous changes regarding the rules for establishing loan repayment security. The information obligations of the lender towards the borrower have also been significantly expanded. Moreover, a new feature is the introduction of the obligation to return part of the interest and noninterest costs of the loan in the event of its repayment before the due date. The author critically analyzes the new legal regulation, pointing out its numerous practical imperfections.
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.