Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 4

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  lecznictwo
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
W latach 1945 – 1989 w Zielonej Górze notowano systematyczny rozwój otwartej i zamkniętej opieki zdrowotnej. Wzrastająca liczba ludności miasta wymagała ustawicznego wzrostu liczby kadr medycznych mogących zaspokoić potrzeby zdrowotne ludności jak również infrastruktury służby zdrowia. Placówki medyczne w związku z niedoszacowaniem kosztów opieki zdrowotnej borykały się z trudnościami aprowizacyjnymi. Centralne finansowanie z budżetu państwa, sterowanie ruchem kadr medycznych poprzez system nakazowo–rozdzielczy, oraz poszerzanie kręgów ludności upoważnionych do pobierania bezpłatnych świadczeń zdrowotnych przy jednoczesnym braku dodatkowych środków przeznaczonych na ich realizację na przestrzeni lat doprowadziło do kryzysu w opiece zdrowotnej. Zarówno w placówkach otwartej jak również zamkniętej opieki zdrowotnej brakowało oddziałów i poradni specjalistycznych w wielu dziedzinach medycyny. Brakowało również lekarzy specjalistów. Dla poprawy stanu kadr medycznych władze miasta i województwa zobowiązywały się zapewnić dla przyjeżdżających do Zielonej Góry lekarzy mieszkania. Ochrona zdrowia borykała się również z brakami lokalowymi. Początkowo na przychodnie i poradnie adaptowane były mieszkania i budynki prywatne. Kolejne inwestycje doprowadziły do budowy ośrodków zdrowia i przychodni miejskich, obwodowych i wojewódzkich. W 1976r. podjęto na szczeblu centralnym decyzję o wybudowaniu w Zielonej Górze nowego szpitala. Jednakże narastający w latach 70. i 80. kryzys polityczny i gospodarczy uniemożliwił realizację inwestycji. Z pomocą w realizacji zadań zamkniętej opieki zdrowotnej przychodziły remonty, modernizacje i rozbudowa dotychczasowej bazy szpitala wojewódzkiego w Zielonej Górze. W otwartej opiece zdrowotnej powstawały przychodnie na nowo budujących się osiedlach mieszkaniowych, przy ul. Zamenhoffa, Wiśniowej, Wyszyńskiego, Osiedlu Pomorskim. Transformacja gospodarcza i ustrojowa początku lat dziewięćdziesiątych oraz braki finansowe przeznaczane na ochronę zdrowia wpłynęły na zahamowanie wielu inwestycji i doprowadziły do pogłębiającego się kryzysu w ochronie zdrowia.
PL
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie okoliczności powstania, istoty, zadań, zasad fi nansowania i efektów funkcjonowania Stowarzyszenia „Policyjny Dom Zdrowia”. Opracowanie ujmuje również podejmowane inicjatywy, których ostatecznie nie udało się zrealizować. Stowarzyszenie powstało w 1924 r. i zrzeszało ponad 90% funkcjonariuszy i urzędników Policji Państwowej. Tekst został przygotowany na podstawie materiałów znajdujących się w stołecznym Archiwum Akt Nowych oraz publikacji prasowych zamieszczanych w gazetach i periodykach ukazujących się w latach 1923–1939. W świetle dokonanych analiz i porównań stowarzyszenie jawi się nam jako organizacja, która w okresie międzywojennym odegrała ogromną rolę w procesie walki o zdrowie policjantów i członków ich rodzin. Jej zasługą były też znaczące osiągnięcia w akcji promocji stylu aktywnego wypoczynku i integracji środowisk policyjnych wokół ważnych społecznie problemów nowo odrodzonego państwa polskiego. Artykuł nie ujmuje problematyki policyjnych domów zdrowia województwa śląskiego, które od 1920 r. w polskim prawie publicznym posiadało dość znaczącą autonomię.
4
51%
PL
Zasadniczym celem opracowania jest usystematyzowanie metod i form stosowanych w lecznictwie uzdrowiskowym oraz ich ogólna charakterystyka. Wyodrębniono tu dziesięć metod leczenia uzdrowiskowego oraz przypisano im odpowiednie formy. Jest to opracowanie porządkujące widoczny w wielu publikacjach nieład w nazewnictwie procesu leczenia uzdrowiskowego, które powinno przyczynić się do łatwiejszego jednoznacznego porozumiewania się wśród specjalistów jak też wśród pensjonariuszy.
EN
The main objective of the study is to systematize the methods and forms used in spa treatment and their general characteristics. Distinguished here ten spa treatments and assigned the appropriate forms. The paper was ordered visible in many publications confusion in the SPA treatment naming SPA. It should contribute to easier communication among professionals and residents.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.