Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  libertariański paternalizm
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Coraz częściej firmy, szczególnie te związane z sektorem finansowym, deklarują społeczną odpowiedzialność i korzystanie z etycznych zasad w prowadzeniu biznesu. Cel artykułu jest dwojaki. Po pierwsze, autor chciał pokazać, że wcale nie trzeba wprowadzać nowych zasad etycznych w prowadzeniu biznesu, ponieważ wystarczy stosować się do reguł wolnorynkowych, które zakładają obopólne korzyści z wymiany. Drugim celem jest argumentowanie na rzecz tezy, że firmy powinny patrzeć szerzej na dobrobyt człowieka. W tym celu przedstawiona zostaje koncepcja dobrostanu, która jest szersza niż ekonomiczna koncepcja dobrobytu. Z powodu wielu ograniczeń poznawczych ludzie nie są w stanie osiągnąć dobrostanu i spełnić swoich „prawdziwych” preferencji. Autor argumentuje, że firmy muszą mieć na względzie dobrostan człowieka, jeżeli korzyść z wymiany ma być obopólna. Aby to osiągnąć, firmy mogą nakierowywać ludzi na właściwe wybory, których ludzie by dokonali, gdyby nie ograniczenia poznawcze. W tym celu firmy mogą wykorzystać koncepcję libertariańskiego paternalizmu. Oprócz analizy tej koncepcji, w artykule przedstawiono argumenty za tym, że libertariański paternalizm może być metodą, która sprzyja ludzkiemu dobrostanowi i wolności
PL
Libertariański paternalizm i zielony marketing tworzą solidny zestaw bodźców i uwarunkowań, które pomagają konsumentom podejmować lepsze decyzje. Dzięki nim konsumenci mogą przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju, który jest tak bardzo ważny w dzisiejszej dobie walki z zanieczyszczeniem środowiska i dającym się we znaki efektem cieplarnianym. W artykule przedstawiono definicje obu pojęć i pokazano, w jaki sposób odnoszą się do konsumenta i wspomagają jego proekologiczne zachowania konsumpcyjne. Zwrócono również uwagę na nowoczesną wiedzę z zakresu neuronauki, która może wpływać na większą skuteczność działań w obszarze libertariańskiego paternalizmu i zielonego marketingu. Celem artykułu jest wskazanie możliwości, jakie daje neuronauka do podjęcia współpracy rządu i przedsiębiorstw prywatnych w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Artykuł ma charakter przeglądowy i koncepcyjny.
EN
Libertarian paternalism and green marketing create a solid set of incentives and conditions that help consumers make better decisions. Thanks to them, consumers can contribute to sustainable development which is so important in today’s era of combating environmental pollution and the greenhouse effect. In the article, we present the definitions of both concepts and show how they relate to the consumer and support their pro-ecological consumption behaviour. We also draw attention to modern knowledge in the field of neuroscience which may influence the effectiveness of activities in the area of libertarian paternalism and green marketing. The article is of the review and conceptual nature.
RU
Либертарианский патернализм и зеленый маркетинг создают солидный набор стимулов и обусловленностей, которые помогают потребителям принимать лучшие решения. Благодаря им потребители могут способствовать устойчивому развитию, которое столь важно в нынешнее время борьбы с загрязнением среды и угнетающим парниковым эффектом. В статье авторы представили дефиниции обоих понятий и указали, каким образом они касаются потребителя и способствуют его проэкологическому потребительскому поведению. Они обращают внимание на современные знания в области нейронауки, которая может влиять на бóльшую эффективность действий в сфере либертарианского патернализма и зеленого маркетинга. Цель статьи – указать возможности, какие сулит нейронаука, для приступления к сотрудничеству правительства и частных предприятий для достижения устойчивого развития. Статья имеет обзорный и концептуальный характер.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.