Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 36

first rewind previous Page / 2 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  płynność
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
Zarządzanie i Finanse
|
2016
|
vol. 3
|
issue 2
59-70
PL
Celem artykułu była analiza zmian płynności obrotu akcjami spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Londynie, które w latach 2013–2014 były celem inwestycji ze strony państwowych funduszy majątkowych. W badaniu wykorzystano test znaków rangowanych Wilcoxona. Uzyskane wyniki wskazują na występowanie różnic w dynamice zmian dziennej wartości obrotu oraz dziennej różnicy pomiędzy maksymalną a minimalną ceną transakcyjną przed inwestycją i po inwestycji.
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 2
|
issue 2
123-134
PL
Artykuł prezentuje wyniki badań przeprowadzonych na niefinansowych spółkach publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie związanych ze znaczeniem elastyczności finansowej przedsiębiorstw w czasie kryzysu. Porównywane są dwie grupy przedsiębiorstw podzielone według przejawów elastyczności finansowej tj. rezerwy pojemności zadłużeniowej oraz nadwyżki środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. Otrzymane wyniki wskazują, że reakcja na kryzys jest zgodna z oczekiwaniami teorii tj. powoduje zwiększenie zadłużenia oraz wykorzystanie rezerwy środków pieniężnych. Przedsiębiorstwa posiadające elastyczność finansową cechuje też wyższa rentowność sprzedaży w czasach spowolnienia gospodarczego. Analiza kształtowania zyskowności sprzedaży w latach 2009-2011 może stanowić przesłankę do potwierdzenia teorii M.C. Jensena, wiążącej nadwyżkę środków pieniężnych z kosztami agencji.
PL
Artykuł dotyczy znaczenia faktoringu odwrotnego w zarządzaniu płynnością finansową przedsiębiorstw. W artykule zaprezentowano istotę faktoringu odwrotnego w porównaniu z faktoringiem klasycznym. Wskazano też adresatów tego instrumentu oraz koszty związane z jego wykorzystaniem. Istotną częścią opracowania są rozważania poświęcone możliwościom wykorzystania tego instrumentu w zarządzaniu płynnością finansową przedsiębiorstw. W zakończeniu stwierdzono, że faktoring odwrotny może zostać wykorzystany w zarządzaniu płynnością finansową. Jest to bowiem instrument ułatwiający synchronizację wpływów i wydatków gotówkowych. Dodatkowo, może on być wykorzystany do budowy dobrych relacji z dostawcami.
4
Content available remote

Rentowność i płynność a dywidendy i wykupy akcji

100%
PL
Celem niniejszego opracowania jest weryfikacja hipotezy odnoszącej się do związku płynności finansowej i rentowności oraz wykupów akcji i dywidend. Hipoteza badawcza odnosi się do stwierdzenia, że dla decyzji o wypłatach dywidendy ważniejszym czynnikiem jest rentowność, podczas gdy dla decyzji o wykupie akcji ważniejszym czynnikiem jest płynność. Dla potrzeb weryfikacji postawionej hipotezy przeprowadzono badania teoretyczne i empiryczne. Dla potrzeb weryfikacji postawionej hipotezy przeprowadzono badania 19 spółek notowanych na GPW reprezentujących jedną z branż. W wyniku przeprowadzonych badań empirycznych możliwe było stwierdzenie, na wypłatę dywidendy decydują się firmy zyskowne jednocześnie posiadające gotówkę lub łatwy dostęp do gotówki (wysoką płynność) w celu zabezpieczenia wypłaty dywidendy na rzecz właścicieli. Spółki stosujące wykup akcji własnych charakteryzują się natomiast relatywnie niższym poziomem płynności finansowej zarówno w stosunku do przeciętnej dla spółek z branży, jak i do spółek wypłacających dywidendę. Uzyskane wyniki mogą też wskazywać, że transfer gotówki nie jest najważniejszą przyczyną, dla której badane spółki dokonują wykupu akcji własnych. Możliwe że spółki te dokonywały wykupu akcji w celu poprawy wskaźników giełdowych oraz zmniejszenia liczby akcji w obiegu celem doprowadzenia do stabilizowania kursu akcji
EN
The paper presents the problem of liquidity in enterprises in Poland. It has been pointed out that the progressive liquidity risk, expressed inter alia by payment obstructions, requires limiting it. Source literature clearly indicates the shape of the risk management process, but companies do not attach importance to liquidity measures inside the company. The liquidity risk management process is often in post and is reduced to the eviction of already overdue receivables. Hence, it is still very important to take actions that would increase the interest of entrepreneurs in reducing the liquidity risk before its occurrence.
PL
W artykule przedstawiono problem płynności w przedsiębiorstwach w Polsce. Wskazano, że postępujące ryzyko płynności, wyrażające się m.in. zatorami płatniczymi, wymaga jego ograniczania. Literatura przedmiotu wyraźnie wskazuje na kształt procesu zarządzania tym ryzykiem, lecz firmy nie przywiązują dostatecznej wagi do działań kształtujących płynność wewnątrz przedsiębiorstwa. Proces zarządzania ryzykiem płynności ma często charakter in post i jest sprowadzany do windykacji już przeterminowanych należności. Z tego powodu nadal ogromne znaczenie mają działania, które spowodowałyby większe zainteresowanie przedsiębiorców ograniczaniem ryzyka płynności przed jego wystąpieniem.
EN
The subject of the article is the stability of the financial system in Poland. The main purpose of this work is to present the financial system and its stability in Poland until 2019. The specific goal is to present and classify financial institutions. For the purposes of the study, the following hypothesis was formulated: There is a threat to the stability of the financial system in Poland until 2019. The first part presents the financial system and its theoretical aspects, taking into account the financial system, the functions of the banking system, the institutions of the financial sector, as well as the goals of the country's monetary policy. Conditions for the operation of financial institutions before the outbreak of the pandemic in 2020 are presented.
PL
Tematyką artykułu jest stabilność systemu finansowego w Polsce. Głównym celem niniejszej pracy jest zaprezentowanie systemu finansowego oraz jego stabilności w Polsce do 2019 roku. Celem szczegółowym zaś jest przedstawienie oraz sklasyfikowanie instytucji finansowych. Na potrzeby pracy sformułowano następującą hipotezę: Istnieje zagrożenie dla utrzymania stabilności systemu finansowego w Polsce do 2019 roku. W pierwszej części przedstawiono system finansowy i jego aspekty teoretyczne z uwzględnieniem systemu finansowego, funkcji systemu bankowego, wyróżniono instytucje sektora finansowego, a także cele polityki monetarnej kraju. Przedstawiono uwarunkowania działalności instytucji finansowych przed wybuchem pandemii w 2020 roku. Pracę zakończono ogólnymi wnioskami wynikającymi z przeglądu zaprezentowanych badań w opublikowanych raportach i opracowaniach.
|
2014
|
vol. 5
|
issue 306
PL
W artykule autorzy rozważają problematykę związaną z  możliwością prognozowania cash flow przedsiębiorstwa na podstawie wskaźników rentowności i wskaźników płynności.  Wskaźniki płynności wskazują na strategię zarządzania kapitałem pracującym, co powinno determinować poziom cash flow generowanego przez przedsiębiorstwo, a cykl konwersji gotówki jest nie tylko dynamiczną miarą płynności, wskazującą na szybkość odzyskiwania gotówki zainwestowanej w cykl obrotowy, ale również wskaźnik ten może określać efektywność działania jednostki, a to związane jest z jej rentownością. Te wszystkie aspekty zarządzania finansami na poziomie płynności i rentowności powinny być związane z przepływami finansowymi z działalności operacyjnej, które reprezentują z jednej strony zyskowność, a z drugiej płynność przedsiębiorstwa.  Autorzy w prezentowanym artykule weryfikują hipotezę, że wskaźniki płynności i rentowności są determinantami prognozowanego cash flow z działalności operacyjnej. Dodatkowo autorzy proponują podzielić niefinansowe spółki notowane na GPW na przedsiębiorstwa reprezentujące biznes innowacyjny i tradycyjny, aby zidentyfikować różnice w podejściu do zarządzania płynnością w obu grupach. Podział został dokonany w oparciu o wskaźnik wartości niematerialnych i prawnych do aktywów trwałych.
8
100%
Forum Oświatowe
|
2017
|
vol. 29
|
issue 1(57)
35-47
EN
Obserwowany przed ostatnie dwa lata kryzys na rynkach kredytowych po raz kolejny udowadnia rolę płynności w systemie finansowym – po raz pierwszy jednak to niepłynność jednego instrumentu stała się iskrą zapalną utraty płynności przez znaczną część systemu finansowego. Choć kryzys praktycznie nie dotknął bezpośrednio Polski, zrozumienie jego uwarunkowań jest istotne dla analizy stabilności systemu finansowego w przyszłości, gdy polski system finansowy będzie jeszcze silniej zintegrowany z systemem unijnym i globalnym. Artykuł przedstawia wybrane mechanizmy kryzysu, koncentrując się na przedstawieniu tych uwarunkowań rynków finansowych, które doprowadziły do gwałtownego załamania w globalnym systemie finansowym. Zwrócono szczególną uwagę na dwa kluczowe uwarunkowania rynkowe: rolę płynności rynków poszczególnych instrumentów dla zapewnienia wiarygodności wyceny mark-to-market i możliwości oceny ryzyka podejmowanego przez poszczególne instytucje oraz znaczną koncentrację obrotów na wybranych rynkach finansowych u stosunkowo niewielkiej liczbie podmiotów, co przekłada się na wzrost ryzyka partnera transakcji (counterparty risk). Artykuł akcentuje, że brak transparentności rynku instrumentów będących innowacjami finansowymi (służących do transferu ryzyka kredytowego) oraz ograniczona płynność nowych instrumentów spowodowały załamanie na rynku pochodnych kredytowych, natomiast wysokie zaangażowanie czołowych instytucji finansowych na tym rynku było impulsem do rozprzestrzenienia się kryzysu w całym systemie.
EN
Liquidity indicators – both current and immediate - are regarded as too static to clearly state whether their changes – either increase or decrease – affect favourably or adversely the enterprise profitability. In the article a hypothesis is verified that a drop in liquidity leads to an increase in the enterprise profitability. The research uses a group of enterprises quoted on the Warsaw Stock Exchange. The relationships between traditional liquidity indicators (current and immediate) as well as currency conversion cycle and measures of profitability are also considered. The article provides the reader with general conclusions formed on the basis of the investigation.
PL
Praca jest poświęcona ETF-om, czyli funduszom notowanym na giełdzie. Na początku przedstawione zostają krótko trzy z nich, które pojawiły się niedawno na GPW w Warszawie. Następnie badane są własności szeregów czasowych dla funduszu opartego na indeksie WIG 20 w porównaniu z innymi europejskimi ETF-ami firmy Lyxor opartymi o indeksy giełdowe. Dyskutowana jest słaba efektywność rynku oraz płynność tych instrumentów w kontekście kryzysu wypłacalności państw europejskich.
EN
This paper is devoted to ETFs, introducing briefly three of them, which are traded on the Warsaw Stock Exchange. Next time series properties are investigated for the fund following WIG 20 Index in comparison with other European ETFs provided by Lyxor Asset Management based on stock market indices. Weak-form efficiency of the market is discussed and liquidity of these instruments described, in context of the solvency crisis in Europe.
EN
The article centers around Bauman’s category of uncertainty and presents its ethical and anthropological contexts. The author also makes an attempt to set human drama in onthological sphere. Post-modern man is deprived of solid moral indicators and has constant doubts about the rightness of his choices. Ethical-anthropological uncertainty is a sign of onthological instability and it seems to be the consequence of absurd and irrationality immanent to Bauman’s structure of being. Polish post-modernist does not say much explicite about being which is undoubtedly aporetical.
PL
Celem niniejszego artykułu jest zbadanie zależności między miarami płynności wyznaczanymi na podstawie ogólnodostępnych danych niskiej częstotliwości, takich jak cztery ceny, najwyższa, najniższa, otwarcia i zamknięcia, oraz wielkość obrotu. Powszechnie stosowane w literaturze miary płynności wyznaczono dla wybranych spółek notowanych na GPW w Warszawie nieprzerwanie w okresie 2000–2015. Na podstawie danych dziennych wyznaczono miesięczne miary płynności i dokonano analizy zależności między miarami w długim okresie. Wykazano, że wskaźniki płynności skonstruowane na podstawie danych o niskiej częstotliwości, mierzące wpływ na ceny oraz wpływ na aktywność, niosą zbliżone informacje. Spójność miar opisujących różne wymiary płynności przemawia za ich stosowaniem.
EN
The purpose of this article is to examine the relationship between liquidity measures based on publicly available low-frequency data such as four prices: highest, lowest, opening and closing, as well as trading volume. Liquidity measures that are widely used in the literature have been determined for selected companies continuously listed on the WSE in 2000–2015. Based on daily data, monthly liquidity measures have been determined and relationships between measures have been analyzed. It is shown that liquidity indicators designed on the basis of low-frequency data that measure the impact on prices and the impact on activity provide similar information. The consistency of measures describing different dimensions of liquidity is an argument for their application.
EN
RETRACTION NOTE Problemy Zarządzania (Management Issues) 2015, nr 3(55), s. 19-29 DOI:10.7172/1644-9584.55.2 The article entitled Wpływ systemowego ryzyka płynności na stabilność gospodarki polskiej published in “Problemy Zarządzania (Management Issues)” 2015, No. 3(55), pp. 19-29, https://doi.org/10.7172/1644-9584.55.2, written by Jerzy Gwizdała has been withdrawn due to the plagiarism of extended extracts of Mr. Błażej Kochański’s doctoral dissertation entitled “Systemowe ryzyko płynności w polskim systemie bankowym – determinanty i trendy” defended in 2014 and reviewed by Jerzy Gwizdała.
PL
NOTA RETRAKCYJNA Problemy Zarządzania (Management Issues) 2015, nr 3(55), s. 19-29 DOI:10.7172/1644-9584.55.2 Artykuł pt. Wpływ systemowego ryzyka płynności na stabilność gospodarki polskiej opublikowany w czasopiśmie „Problemy Zarządzania (Management Issues)” 2015, nr 3(55), s. 19-29, https://doi.org/10.7172/1644-9584.55.2, autorstwa Jerzego Gwizdały został wycofany z powodu plagiatu znaczących fragmentów doktoratu Pana Błażeja Kochańskiego zatytułowanego „Systemowe ryzyko płynności w polskim systemie bankowym – determinanty i trendy” obronionego w 2014 r., a którego Jerzy Gwizdała był recenzentem.
PL
W artykule analizowane są przedsiębiorstwa notowane na GPW z uwzględnieniem wartości intelektualnych prawych i decyzji finansowych. Jeśli przedsiębiorstwo decyduje się budować strategię związaną z innowacjami, powinno zarządzać finansami w sposób specyficzny dla tej grupy przedsiębiorstw. Wartość przedsiębiorstwa powinna się zwiększać jako rezultat skoordynowanych decyzji w obszarze innowacyjności i finansów. W artykule tym badane są relacje pomiędzy wartością aktywów niematerialnych i prawnych w firmie a strategią zarządzania płynnością, zarządzaniem gotówką, zyskownością, pojemnością zadłużeniową i wartością rynkową. Zależność pomiędzy tymi czynnikami wskazuje, że strategia oparta na innowacjach powinna być wspierana decyzjami finansowymi, które prowadzą firmę do wzrostu wartości.
EN
This paper investigates the companies listed on WSE in the context of intangibles and financial management. If a company decides to build its strategy on innovation, it will have to manage the finances according to some rules specific for innovation based entities. The value of a company should grow as a result of joint decisions in the field of innovation and finances. Specifically, this paper investigates the influence of company’s intangibles on its liquidity strategy, cash management, profitability, debt capacity and market value. As a result of analysis it has been found that there exist relationships among those factors, indicating that innovation based strategy should be supported by financial decisions that enable the company to increase its value.
EN
The paper examines the liquidity problems of enterprises, taking into account their both internal and market liquidity. Businesses’ opinions about their liquidity situation was also taken into consideration. It was found that business activity is accompanied by uncertainty about future business running conditions, cash inflows and cost of obtaining financing. This uncertainty is one of the factors shaping the internal value of liquidity, affecting the level of optimal liquidity. It was found that companies do not obtain optimum liquidity. Their internal value surpasses the market value of liquidity. This means they have to look for sources of financing and to identify ways of acquiring cash from the process of liquidating receivables and inventories and shaping the level of current liabilities.
PL
W artykule podjęto się analizy problemów płynnościowych przedsiębiorstw z uwzględnieniem ich wewnętrznej i rynkowej wartości płynności. Odniesiono się również do opinii przedsiębiorstw o ich sytuacji płynnościowej. Stwierdzono, że działalności gospodarczej towarzyszy niepewność co do warunków prowadzenia działalności gospodarczej w przyszłości, dopływu środków pieniężnych oraz kosztu pozyskania źródeł finansowania. Niepewność jest jednym z czynników kształtujących wewnętrzną wartość płynności, wpływając na poziom optymalnego jej poziomu. Wykazano, że przedsiębiorstwa nie uzyskują optimum płynności. Ich wartość wewnętrzna przewyższa wartość rynkową płynności. Oznacza to dla nich konieczność poszukiwania źródeł finansowania oraz określenia sposobów pozyskania środków pieniężnych w procesie upłynniania należności i zapasów, a także kształtowania poziomu zobowiązań bieżących.
EN
This paper concerns the current issue of the threat of bankruptcy of cooperative banks in Poland and the model of the Institutional Protection Scheme (IPS) in Polish cooperative banks developed in this context. Such systems have been established in two associations of national cooperative banks as cooperatives managing the IPS. It was also inflenced by European regulations, including the EU directive, through the introduction of appropriate provisions under the CRD IV/CRR package. The authors attempted to confim that the IPS system signifiantly improves the security of associations of cooperative banks and individual banks. Since it is necessary to cover all cooperative banking with this system, the specifiity of functioning of such a system is therefore analysed and its benefis and barriers were presented. The authors conducted their own case study based on the Cooperative – BPS Association Protection System.
PL
Artykuł dotyczy aktualnego i istotnego problemu zagrożenia bankructwem banków spółdzielczych w Polsce oraz opracowanego w tym kontekście modelu systemu ochrony instytucjonalnej (IPS) w polskich bankach spółdzielczych. Takie systemy zostały utworzone w dwóch stowarzyszeniach krajowych banków spółdzielczych jako spółdzielnie zarządzające programem ochrony instytucjonalnej (IPS). Zobowiązywały do tego również regulacje europejskie, w tym dyrektywa UE, poprzez wprowadzenie odpowiednich przepisów w ramach pakietu CRD IV/CRR. Celem autorów było potwierdzenie, czy system IPS znacząco poprawia bezpieczeństwo stowarzyszeń banków spółdzielczych i poszczególnych banków będących ich członkami. Podkreślono przy tym konieczność objęcia takim systemem wszystkich banków spółdzielczych, wówczas bowiem będzie możliwa całościowa analiza funkcjonowania takiego systemu, z uwzględnieniem jego głównych zalet i barier. Autorzy przeprowadzili własne studium przypadku oparte na Systemie Ochrony Zrzeszenia – BPS.
PL
Strategie aktywizacji społecznej zdają się mówić swoim adresatom: będziecie postępowi wówczas, gdy będziecie gotowi na zmianę; bądźcie elastyczni, przystosowujcie się do zmieniającej się rzeczywistości; jeśli poprzestaniecie na tym, co macie, zatrzymacie się w rozwoju. Koresponduje to z menadżerskim podejściem do zarządzania, którego elementem jest zmiana sama w sobie, opisana przez prof. Zygmunta Baumana. Menadżerowie hołdują bowiem zasadzie, że istnieją tylko dwa rodzaje firm: te, które się zmieniają, i te, które wypadają z biznesu. W zarządzaniu sferą publiczną (nieuwarunkowaną względami stricte komercyjnymi) ta prosta zasada na szczęście nie obowiązuje. Przymus zmiany miałby pewne uzasadnienie w przypadku aktywizacji zawodowej, w obliczu zjawisk nazywanych współczesnym „koczownictwem zawodowym”, a także w kontekście zasady dyferencjacji opisanej przez Piotra Sztompkę – nie ma bowiem innego wyjścia. Od przymusu zmiany nie uciekniemy, zwłaszcza że uczestnictwo w aktywizacji jest z zasady uwarunkowane potrzebą artykułowaną przez samych jej uczestników. Jednakże z drugiej strony zmiana nie może być kryterium samym w sobie, nie może naruszać indywidualizmu jednostki. Przymus zmiany (wykazywanie się zdolnością do zmian) nie powinien być jedynym celem aktywizacji. Konieczne jest skrupulatne zdiagnozowanie rzeczywistości społecznej w obszarze objętym strategią aktywizacji, by wiedzieć, co takiego upośledza, paraliżuje lub ogranicza zawodową i obywatelską aktywność. Dociekając przyczyn, można przewidzieć skutki i wybrać najlepsze narzędzia aktywizacji w płynnym, niepewnym i nieokreślonym świecie, charakterystycznym dla późnej nowoczesności.
EN
Strategies of social activation seem to be saying to their recipients: you will progress when you are ready for a change; be flexible to changing reality; if you stop at what you have, you will stop the development. This corresponds to the managerial approach to management, one element of which is the change itself described by prof. Zygmunt Bauman. Managers follow the principle claiming that there are only two types of companies: those that undergo changes and those that fall out of the business. This simple principle fortunately does not apply to the managing of public sphere (that is not conditioned by purely commercial grounds). Coercion changes would have certain justification in case of professional activation, as facing contemporary phenomena called “professional nomadism” or the principle of differentiation described by Piotr Sztompka – there is no other choice. We cannot escape from coercion changes, especially since participating in the mobilization process is principally conditioned by the need articulated by the participants themselves. On the other hand, the change cannot be the criterion in itself, in order not to violate a person’s individualism. Coercion changes (demonstrating the ability to change) – cannot be the sole purpose of activation. There is a need for meticulous diagnose of social reality in the area covered by the strategy of activation in order to find out what impairs, paralyzes or restricts professional and civic activity. Inquiring the causes, one may predict the effects and choose the best tools of activation in the world of fluidity, uncertainty and indefiniteness, characteristic for late modernity. Keywords: activation, progress, change, fluidity, uncertainty
EN
The main objective of this article is to verify the assumption that the level of liquidity does matter in stock pricing on the Warsaw Stock Exchange. The ILLIQ introduced by Yakov Amihud in a paper published in 2002 was selected as the measure of liquidity. It is calculated by dividing the absolute return on the stock of a given company on a particular day by the volume expressed in selected currency on the same day. This measure was used as an additional independent variable in the Fama and French three factor model. The analysis was based on the monthly data for 87 stocks from January 2008 to the end of February 2017. The results showed that in the analysed period small-cap stocks outperformed large-cap stocks and value stocks generated higher returns than growth stocks. The additional measure of liquidity turned out to be statistically insignificant.
PL
Celem artykułu jest weryfikacja hipotezy zakładającej, że poziom płynności ma znaczenie przy wycenie akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Za miarę płynności przyjęto wskaźnik przedstawiony przez Yakova Amihuda w pracy z 2002 r. – ILLIQ, który jest obliczany jako iloraz wartości bezwzględnej stopy zwrotu danej spółki i wyrażonego wartościowo wolumenu obrotu jej akcjami. Miarę tę wprowadzono jako dodatkową zmienną objaśniającą do trójczynnikowego modelu Famy i Frencha. Analizę przeprowadzono dla 87 spółek w okresie od stycznia 2008 do końca lutego 2017 r. Oszacowania wskazały na występowanie efektu wielkości oraz na osiąganie ponadprzeciętnych stóp zwrotu przez spółki dochodowe w tym przedziale czasowym. Dodatkowa zmienna objaśniająca okazała się statystycznie nieistotna.
PL
Głównym celem niniejszego opracowania jest analiza wpływu kapitału ludzkiego na występowanie tzw. konsumentów typu hand-to-mouth (tj. konsumentów, którzy nie posiadają płynnych zasobów). Proponowany model oparty jest na modelu z dwoma aktywami, przedstawionym w pracy Kaplan, Violante i Weidner [2014], z dodatkowym rozszerzeniem pozwalającym na endogeniczną akumulację kapitału ludzkiego i opiera się na danych Survey of Consumer Finances (SFC) dla gospodarstw domowych w USA. Pokazano, jak status konsumentów zależy od ich wrodzonych zdolności, preferencji czasowych i początkowych zasobów. Gospodarstwa domowe typu wealthy HtM, tj. gospodarstwa domowe z zasobami niepłynnymi, ale z niewielką płynnością lub zupełnie jej pozbawione, cechują się większymi wrodzonymi zdolnościami, większą cierpliwością i początkowo są one bogatsze niż gospodarstwa domowe typu poor HtM. W konsekwencji akumulują one więcej kapitału ludzkiego niż gospodarstwa domowe typu poor HtM. Dla obu typów gospodarstw domowych ich status zależy od posiadania stromej ścieżki dochodu, która jest endogeniczna z powodu endogenicznej akumulacji kapitału ludzkiego. Korelacja obserwowalnych cech z zachowaniem gospodarstw typu HtM może być interesująca dla polityki gospodarczej: konsumenci ci mają wysoką krańcową skłonność do konsumpcji, więc ukierunkowanie na nie ekspansywnej polityki fiskalnej mogłoby zwiększyć jej efektywność.
EN
The main goal of this paper is to analyse the role of human capital in the incidence of hand-to-mouth (HtM) consumers: those who have no liquid resources. The proposed model is based on a two-asset model by Kaplan, Violante and Weidner [2014] with an extension to allow for endogenous accumulation of human capital and is confronted with empirical data on US households from the Survey of Consumer Finances (SCF). I show how the HtM status of consumers depends on their innate abilities, time preference and initial resources. Wealthy HtM households, i.e. households with illiquid resources but with little or no liquidity, are more able, more patient and initially richer than poor HtM households. As a consequence, they accumulate more human capital than poor HtM households. For both types of households, their status depends on having a steep income path, which is endogenous because of endogenous human capital accumulation. The correlation of observable characteristics with HtM behaviour may be of interest to economic policy makers: these consumers have a high marginal propensity to consume so that targeting them could increase the effectiveness of fiscal policy.
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.