Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 47

first rewind previous Page / 3 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  piecza zastępcza
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
EN
The aim of the article is to present changes that underwent in the twenty-first century in the Polish institutional child care system. The author discusses changes in educational care facilities in respect of worldwide tendencies in the field of transformation from institutional care to the care provided at a local community level. The article shows the effects of current legal and organizational solutions. Lack of effective solutions in the sphere of social policy which causes the increasing numbers of the juveniles in the custody of the courts is shown as a cause of the constant (not diminishing) need for institutional care. The article also suggests a different organization of the institutional foster care system which includes, first of all, the needs of children placed in it.
PL
Celem artykułu jest przedstawienie zmian, które zaszły w XXI wieku w polskim systemie instytucjonalnej opieki nad dzieckiem. Omówione  w kontekście ogólnoświatowych tendencji w zakresie przejścia od opieki instytucjonalnej do opieki świadczonej na poziomie lokalnych społeczności. Wskazane zostały skutki dotychczasowych rozwiązań prawnych i organizacyjnych. Jako przyczynę niezmniejszającego się zapotrzebowania na opiekę instytucjonalną wskazano brak skutecznych rozwiązań w zakresie polityki społecznej, powodujący wzrost liczby małoletnich pod opieką sądów. Zaproponowana została również inna niż dotychczasowa organizacja instytucjonalnej pieczy zastępczej, uwzględniająca przede wszystkim potrzeby dzieci.
2
Publication available in full text mode
Content available

Wprowadzenie

100%
PL
Numer „Pracy Socjalnej” w całości poświęcony zagadnieniom wspierania rodzin z dziećmi przez asystentów rodziny.
PL
Niejednokrotnie pojawiające się problemy i zagrożenia w rodzinach stanowią przyczynę, dla której dzieci zostają umieszczone w pieczy zastępczej. W takiej sytuacji, aby skutecznie nieść pomoc dziecku i rodzinie, należy uwzględniać szeroki kontekst i różnorodne uwarunkowania opieki zastępczej. Zadania związane z organizacją systemu pieczy zastępczej nad dzieckiem zostały przez ustawodawcę przydzielone jednostkom organizacyjnym samorządu na szczeblu powiatu. W artykule zostały przestawione treści dotyczące pieczy zastępczej jako zadania samorządu powiatowego: omówiono rodzaje rodzin zastępczych, aspekty prawno-organizacyjne tej formy opieki oraz istotę organizacji pieczy zastępczej nad dzieckiem na poziomie powiatu.
PL
Przedmiotem dociekań w prezentowanym opracowaniu uczyniono zasady pieczy zastępczej przy koniecznym i zwięzłym ukazaniu założeń i rozwiązań pieczy zastępczej jako takiej. Zebrano i opisano zasady pieczy zastępczej, które stanowią swoisty katalog, niezbędny do uwzględniania w praktyce pieczy zastępczej w możliwie najpełniejszym zakresie. Są to następujące zasady: dobra dziecka i rodziny objętych pieczą zastępczą, subsydiarności pieczy zastępczej, tymczasowości pieczy zastępczej, pierwszeństwa rodzinnej pieczy zastępczej przed pieczą instytucjonalną, stosowania pieczy zastępczej na podstawie orzeczenia sądu, wysłuchania dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej, umieszczania dziecka w pieczy zastępczej jak najbliżej dotychczasowego miejsca jego zamieszkania, prawa dziecka przebywającego w pieczy zastępczej do kontaktów z rodzicami i innymi osobami bliskimi, nierozdzielania rodzeństwa przebywającego w pieczy zastępczej, nierozdzielania małoletniej matki przebywającej w pieczy zastępczej i jej dziecka.
PL
Publikacja dotyczy dzieci uchodźców pozbawionych należytej opieki ze strony dorosłych trafiających do pieczy zastępczej na terenie Polski. „Dziecko cudzoziemskie bez opieki” oznacza przebywanie dziecka nie posiadającego obywatelstwa na terenie Polski bez przedstawiciela ustawowego, czyli rodzica lub opiekuna prawnego. Publikacja zawiera informacje uzyskane za pomocą wywiadów, które przeprowadzono z trzema wychowawcami będącymi wieloletnimi pracownikami placówek opiekuńczo-wychowawczych na terenie powiatu bialskiego. Przedmiotem zainteresowań uczyniono sytuację małoletnich pozostających bez opieki trafiających do placówek opiekuńczo-wychowawczych. Analizom poddano sytuacje rodzinne tych dzieci (w tym status ich rodziców), długość ich pobytu w pieczy zastępczej, rodzaje pojawiających się trudności edukacyjno-wychowawczych oraz możliwość realizacji edukacji międzykulturowej w placówce opiekuńczo-wychowawczej.
PL
czy zastępczej w Czechach. Owa sytuacja przyczynia się do powstania dylematów, których podłożem są zupełnie nowe zagadnienia zawodowe w systemie wspierania rodzin oraz dzieci żyjących poza domem rodzinnym. Dzieci powinny mieć okazję do kształtowania i rozwijania swojej osobowości, jednak proces ten może zostać zaburzony w ich domu rodzinnym. Przedstawione dylematy mogą być dla dzieci zagrożeniem lub szansą na dobry start w dorosłym życiu.
PL
W artykule podjęto problematykę asystentury rodzinnej z perspektywy pracy z rodziną biologiczną dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej. Wspieranie rodzin realizowane przez asystentów polega na wspomaganiu w przezwyciężaniu trudności w celu zapobieżenia odebrania dzieci i umieszczenia w środowisku zastępczym, a gdy już do tego doszło, działania koncentrują się na dążeniu do wprowadzenia zmian i stworzenia bezpiecznych warunków do powrotu. Badania przytoczone w tekście wskazują, że rodzice biologiczni borykają się z wieloma problemami, wśród których najczęściej występuje uzależnienie od alkoholu. Asystent pracujący z rodziną ma do zrealizowania wiele zadań, których efekty zależne są od zaangażowania rodziców, współpracy z innymi podmiotami odpowiedzialnymi za wspieranie rodzin doświadczających trudności, kontynuowania wspomagania rodziców po powrocie dziecka. W artykule podjęto także próbę nakreślenia czynników zwiększających szansę na powrót dziecka do rodziny, za najważniejszy uznając utrzymywanie kontaktów między rodzicami a dziećmi przebywającymi w pieczy zastępczej oraz współpracę między asystentami a rodzinami biologicznymi, zastępczymi, osobami prowadzącymi rodzinne domy dziecka czy przedstawicielami placówek opiekuńczo-wychowawczych i innymi podmiotami w ramach systemu pomocy.
PL
Artykuł prezentuje wyniki badań dotyczących funkcjonowania dzieci zdolnych w pieczy zastępczej w trzech województwach wschodniej Polski, przy czym analizom poddano zarówno dzieci o zdolnościach ogólnych, jak i kierunkowych. Celem badań było zidentyfikowanie czynników mogących mieć wpływ na rozwój zdolności podopiecznych. Badania prowadzono od kwietnia do grudnia 2018 roku – zbadano zainteresowania wychowanków pieczy zastępczej, określono specyfikę funkcjonowania zdolnych wychowanków w środowiskach zastępczych. Zbieranie danych rozłożono na dwie fazy, w pierwszej fazie (badania sondażowe) wykorzystano kwestionariusz ankiety dla podopiecznych (10 lat i powyżej), analizę dokumentów i wywiad z dyrektorem placówki. W drugiej fazie na podstawie kryteriów psychopedagogicznych, tj. nominacje rodzicielskie (w tym wypadku nominacje wychowawców); autonominacje; uczestnictwo w konkursach i zawodach; posiadane zainteresowania i ich rozwijanie wyłoniono przypadki zdolnych podopiecznych i przeprowadzono wywiady jakościowe na ich temat. Badania pozwoliły na określenie problemów związanych z funkcjonowaniem społecznym zdolnych podopiecznych w środowisku pieczy zastępczej oraz przybliżyły rodzaje wsparcia oferowanego im przez to środowisko.
Horyzonty Wychowania
|
2019
|
vol. 18
|
issue 47
117-128
PL
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest próba syntetycznego przedstawienia obszarów problemowych i zagadnień, które dotyczą pracy z rodziną biologiczną dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej, a także ukazanie tego zadania jako aktualnej i pilnej potrzeby społecznej. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Pytanie problemowe sformułowano następująco: jakie zagadnienia uwzględniane są w pedagogicznym namyśle nad znaczeniem pracy z rodziną biologiczną dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej? W artykule podjęto próbę ukazania konieczności intensyfikacji i optymalizacji tego procesu. Zastosowano metodę analizy literatury oraz selekcji treści w celu uzyskania syntezy omawianych zagadnień. PROCES WYWODU: Realizacja założonego celu oraz odpowiedź na sformułowane pytanie problemoweujęta jest w procesie wywodu, na który składa się: wprowadzenie w zagadnienie poprzez analizę podstawowych założeń systemu pomocy dziecku i rodzinie, zaprezentowanie istoty kontaktu dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej z rodziną biologiczną dla procesu reintegracji rodziny. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Refleksja nad podjętą problematyką wskazuje na wieloaspektowość przedstawionego obszaru. Wyniki przywoływanych danych wskazują, że system pieczy zastępczej nie zapewnia dzieciom w oczekiwanym stopniu zakładanego w ustawie stabilnego środowiska wychowawczego. Wbrew przyjętym założeniom, niezadowalający odsetek dzieci, które trafiły do pieczy zastępczej, ma możliwość trwałego wyjścia z systemu przed osiągnięciem pełnoletniości. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Dostrzeżono pilną potrzebę przygotowania optymalnych modeli wsparcia rodzin, których dzieci przebywają w pieczy zastępczej. W obliczu nowych wyzwań edukacyjnych koniecznością wydaje się także podjęcie niezbędnych starań w kierunku rozwoju wiedzy, umiejętności i kompetencji nie tylko pracowników socjalnych, ale również studentów pedagogiki i kierunków nauczycielskich, którzy winni zostać przygotowani do podejmowania niezbędnych działań w pracy z rodziną biologiczną oraz dzieckiem umieszczonym w pieczy zastępczej.
EN
Since the introduction of the Act on family support and the foster care system (1st January 2012), the function of a family assistant has been developing very dynamically in Poland. According to the data of the Central Statistical Office of Poland (GUS), the number of children under foster care has been, unfortunately, growing systematically: from less than 73,000 in 2010 to over 77,000 in 2013. Therefore a clear need exists to increase support for families that have problems with child-rearing. That is why the concept of creating the function of a family assistant has been developed. The role of a family assistant consists in supporting families in increasing their living situation, in teaching them how to properly arrange households, and in supporting families in solving social, psychological and educational problems. The Supreme Audit Office has audited 18 social welfare centres (municipal, communal and municipal-communal), focusing on the realisation of the basic legal tasks of family assistants (including the results they achieve), and on organisational and financial issues.
11
75%
EN
In this paper there are presented the key aspects of changes in the foster care system in Poland. The applied research approach, focused on the institutional aspects of system development, was inspired by the assumptions of the concept of path dependence. Consequently, in each of the periods of analysis (Second Polish Republic, Polish People’s Republic, Third Polish Republic) special attention was paid to starting situation, which is the basis for the further development of the institution. The author notes that the dynamics of institution development in each of the analyzed periods was in many aspects similar: it consistently went from institutional to family forms of foster care.
PL
W artykule przedstawione zostały główne aspekty przemian pieczy zastępczej w Polsce. Zastosowane podejście badawcze, skupione na instytucjonalnych aspektach rozwoju systemu, inspirowane jest założeniami koncepcji trajektorii rozwojowych (path dependence). W konsekwencji w każdym z okresów analizy (II RP, PRL, III RP) szczególną uwagę poświęcono m.in. sytuacji wyjściowej, będącej podstawą dla dalszego rozwoju instytucji. Autor zauważa, że dynamika rozwoju instytucji w każdym z analizowanych okresów była w wielu aspektach zbliżona: konsekwentnie zmierzała od instytucjonalnych do rodzinnych form pieczy zastępczej.
12
75%
EN
Basing on a nationwide statistical information the effects of changes that took place in the system of foster care after the introduction of the law on foster and residential care system were analyzed. Reference was made to the most important assumptions of the Act: strengthening of work with family in the environment, limiting the number of children under the supervision of courts and placed in foster and residential care system and independence of young adults leaving care system.
PL
Na podstawie ogólnopolskich informacji statystycznych dokonano analizy efektów zmian, jakie zaszły w systemie pieczy zastępczej po wprowadzeniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Odniesiono się do najważniejszych założeń ustawy: wzmocnienia pracy z rodziną w środowisku, ograniczenia liczb dzieci będących pod nadzorem sądów i umieszczonych w różnych formach pieczy zastępczej oraz usamodzielniania młodych dorosłych.
EN
Amongst many changes, which have followed foster care system reorganization, the emergence of a Family Foster Care Coordinator profession seems to be a very important component. The article presents tasks which are entrusted to coordinators, activities they actually perform, and also common problems faced by foster families. The empirical part of the article highlights observations from specialists hired as coordinators, and their perceptions about difficulties and threats of their profession. The author presents the most important directions of transformation, and challenges that foster care has been facing. Conclusions presented in the article may serve as a contribution to designing changes for the local family support systems.
PL
Wśród wielu zmian, jakie następują w funkcjonowaniu systemu pieczy zastępczej, bardzo istotnym elementem jest pojawienie się profesji koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. W artykule scharakteryzowano zadania powierzane koordynatorom, faktycznie wykonywane przez nich czynności oraz problemy, z jakimi borykają się rodziny zastępcze. Empiryczna część opracowania zawiera spostrzeżenia i przekonania specjalistów zatrudnionych jako koordynatorzy na temat trudności i zagrożeń związanych ze swoją rolą zawodową. Autor prezentuje najważniejsze kierunki przekształceń oraz wyzwania stojące przed pieczą zastępczą. Wnioski mogą być przyczynkiem do projektowania zmian w lokalnych systemach wspierania rodziny.
EN
The article presents the process of transition into independent living of mature people leaving foster care in Poland, both family and institutional. The first part discusses legal aspects, and then statistical data related to the foster care leaving process. In the next part of the article the process itself is being analysed as well as the main issues and the benefits available from the state. The last section contains conclusions and recommendations related to the efficiency of the process of transition into independent living of foster care leavers in Poland.
PL
Artykuł przedstawia proces usamodzielnienia pełnoletnich wychowanków opuszczających system pieczy zastępczej, zarówno rodzinnej, jak i instytucjonalnej, w Polsce. W pierwszej części omówione są aspekty prawne zagadnienia, następnie przedstawiona została skala zjawiska w Polsce. W dalszej części artykułu opisany jest przebieg procesu usamodzielnienia, najważniejsze elementy, dostępna pomoc ze strony państwa. Część końcowa zawiera wnioski i rekomendacje dotyczące efektywności procesu usamodzielnienia wychowanków pieczy zastępczej w Polsce.
15
Content available remote

WYZWANIA POLITYKI SPOŁECZNEJ WOBEC PIECZY ZASTĘPCZEJ

75%
EN
This article aims is to systematize and deepen the knowledge about the major problems of foster care in Poland and to identify and highlight the key challenges of social policy in this area, as well as a revival of scientific and public discourse about the growing problems of dysfunctional families, orphanhood and foster care. The first part presents the main stages and circumstances of changes in field of foster care system in Poland. The second part of the article includes the results of focus group (expert) interview (FGI) with representatives of chosen institutions and organizations on the barriers the organization and functioning of foster care. These research provides to the key conclusion that the main problems and challenges in this area persist for at least several years. For this reason, it is essential to the continuous search for effective ways to improve the situation of described families and children by both researchers and practitioners.
PL
Celem artykułu jest usystematyzowanie i pogłębienie wiedzy o głównych problemach pieczy zastępczej w Polsce oraz zidentyfikowanie i podkreślenie najważniejszych wyzwań polityki społecznej w danym obszarze, a także ożywienie dyskursu wśród polityków społecznych wokół narastających problemów opiekuńczo-wychowawczych rodzin i sieroctwa społecznego. W pierwszej części przedstawione zostały główne etapy i uwarunkowania zmian systemu pieczy zastępczej w Polsce. Część druga artykułu obejmuje wyniki zogniskowanego wywiadu eksperckiego z przedstawicielami wybranych instytucji i organizacji na temat barier organizacji i funkcjonowaniu pieczy zastępczej. Przedstawione badania prowadzą do wniosku, że główne problemy i wyzwania w omawianym obszarze pozostają nierozwiązane od co najmniej kilkunastu lat. Ów stan rzeczy powinien skłaniać do ciągłego poszukiwania efektywnych sposobów poprawy sytuacji opisywanych rodzin i dzieci zarówno przez badaczy, jak i praktyków.
EN
Aim: The aim of the research: to identify the situation of talented orgifted children in foster care as well as factors that may affect the development of talents, skills and abilities. Methods: a diagnostic survey and a case study using original questionnaires for charges, interview questionnaires with educators working at care and educational centres as well as family facilities, and talks with coordinators and directors of the examined institutions. Results: The research was carried out in BiałaPodlaskapoviat in three care and educational centres and three family-run children’s homes.The analysis of the results of the studies led to the conclusion that every third charge of an educational care institution and every second charge of a family-run children’s house has interests and passions but their development is disadvantaged due to the location of the institution in the rural area. The rural location hinders access to extra classes, to compensatory, complementing and developing classes. A talented child in a foster care is a rarity, a bit more often there are capable children, at sport or at art. Conclusions: The ultimate goal in working with a capable child from a foster care is to maintain his/her cognitive curiosity, to develop his/her interests and passions, to motivate him/her to work and to broaden his/her aspirations.
PL
Cel: Rozpoznanie sytuacji dzieci zdolnych/utalentowanych w pieczy zastępczej oraz czynników, które mogą mieć wpływ na rozwój zdolności/talentów. Metody: Sondaż diagnostyczny i studium indywidualnych przypadków, z wykorzystaniem autorskich kwestionariuszy ankiet dla podopiecznych, kwestionariuszy wywiadu z wychowawcami placówek opiekuńczo-wychowawczych i placówek rodzinnych oraz rozmowy z koordynatorami i dyrektorami badanych placówek. Wyniki: Badania realizowano na terenie powiatu bialskiego w trzech placówkach opiekuńczo-wychowawczych i trzech rodzinnych domach dziecka. Analiza wyników pozwoliła stwierdzić, że co trzeci podopieczny pieczy instytucjonalnej i co drugi pieczy rodzinnej posiada zainteresowania i pasje, których rozwijaniu nie sprzyja usytuowanie placówek w środowisku wiejskim. Środowisko to utrudnia dostęp do zajęć dodatkowych, wyrównawczych, kompensacyjnych, rozwijających. Dziecko zdolne w pieczy zastępczej to rzadkość, częściej zdarzają się dzieci uzdolnione, np. sportowo czy artystycznie. Wnioski: Za najważniejsze w pracy z dzieckiem zdolnym w pieczy zastępczej należy uznać podtrzymywanie w nim ciekawości poznawczej, rozwijanie jego zainteresowań i pasji, motywowanie do pracy, rozbudzanie jego aspiracji.
PL
Dla dzieci, które pozbawione są opieki rodziców biologicznych istnieje obowiązek organizacji opieki zastępczej w formie rodzinnej lub instytucjonalnej. Wśród nich ważne miejsce, choć szerzej niedostrzegane w piśmiennictwie pedagogicznym, zajmują rodziny pomocowe, które są nową formą wsparcia pieczy zastępczej. Celem opracowania jest zaprezentowanie idei rodzin pomocowych, sposobu ich ustanawiania i zadań, przy ukazaniu praktycznego wymiaru ich funkcjonowania na podstawie badań ankietowych pracowników powiatowych centrów pomocy rodzinie, którzy mają wiedzę odnośnie do powoływania tych form pieczy zastępczej, jak też mają zdanie co do zasadności ich istnienia i innych kwestii ich dotyczących. Niezbędne dla kompleksowej ich prezentacji jest odniesienie się do obowiązujących przepisów prawnych wyznaczających status rodzin pomocowych. Każda bowiem instytucja opieki nad dzieckiem funkcjonuje w otoczeniu prawnym.
EN
Abstract The material for the article was created as part of the project "Education, levelling developmental and educational deficits of charges of family-run children’s houses and care and educational institutions (based on the example of Biała Podlaska poviat)". The research was carried out in Biała Podlaska poviat in three care and educational centres and three family-run children's homes. Material and methods Two methods: diagnostic survey and study of individual cases were used in the research, using proprietary questionnaires for charges, interview questionnaires with educators of care and educational centres and family facilities, an observation sheet and talks with coordinators and directors of the examined institutions. Results The research was carried out in Biała Podlaska poviat in three care and educational centres and three family-run children's homes. Conclusions Based on the above analyzes, one can speak of the existence of certain problems in the implementation of the biological and protective function in the Bialski poviat.
PL
Streszczenie Materiał do niniejszego opracowania powstał jako efekt prac badawczych prowadzonych w ramach projektu Kształcenie, wyrównywanie braków rozwojowych i edukacyjnych podopiecznych rodzinnych domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych. Analiza otrzymanych wyników pozwoliła stwierdzić istnienie pewnych braków w realizacji funkcji biologiczno-opiekuńczej w pieczy zastępczej na badanym terenie. Materiał i metody W badaniach zastosowano metodę sondażu diagnostycznego, wykorzystując autorskie kwestionariusze ankiet. Badania realizowano na terenie powiatu bialskiego w trzech placówkach opiekuńczo-wychowawczych i dwóch rodzinnych domach dziecka. Celem artykułu uczyniono ocenę realizacji funkcji biologiczno-opiekuńczej w pieczy zastępczej na terenie powiatu bialskiego. Prezentowane w pracy podejście do omawianego zagadnienia ma charakter selektywny opierający się na wybranych przez autorów zadaniach (potrzebach) związanych z realizacją wspomnianej funkcji. Wyniki Analiza otrzymanych wyników pozwoliła stwierdzić istnienie pewnych braków w realizacji funkcji biologiczno-opiekuńczej w pieczy zastępczej na terenie powiatu bialskiego. Wnioski Na podstawie przedstawionych powyżej analiz można mówić o istnieniu pewnych problemów w realizacji funkcji biologiczno-opiekuńczej na terenie powiatu bialskiego.
PL
System pieczy zastępczej w Polsce uległ w ostatnim czasie wielu zmianom na gruncie nowych przepisów prawnych. Przedstawiony w nich został jako element pracy z dzieckiem i jego rodziną w kierunku reintegracji rodziny dziecka. By jednak cel pieczy zastępczej w takiej postaci mógł zostać osiągnięty, konieczne jest zintegrowanie pracy z dzieckiem i jego rodziną z wszystkimi elementami środowiska lokalnego. Podobne założenia są podstawą koncepcji pedagogicznej środowiskowego systemu wychowawczego autorstwa Stanisława Kowalskiego. Artykuł ukazuje sposób realizacji założeń pedagogicznych, poprzez rozwiązania prawne, akcentujące integrację środowiska lokalnego.
EN
The foster care system in Poland has recently undergone many changes on the basis of new legislation. It has been presented as a part of the work with the child and its family towards reintegration of the child’s family. However, in order for the aim of foster care to be achieved in this form, it is necessary to integrate work with the child and its family with all the elements of the local environment. Similar assumptions are the basis of the pedagogical concept of the environmental educational system by Stanisław Kowalski. The article presents how to implement pedagogical objectives through legal solutions, which emphasize the integration of the local environment.
EN
Municipality is obligated to help families who have problems in fulfi lling the functions of care and education of their children. The help includes supporting families in fulfi lling the duty towards children and implementing their rights. Diagnosis of the diffi cult situation of the families may result in the need to place the child at foster family. Success of caring action will depend on the correct selection of foster parents who voluntarily take responsibility for the child’s further educational process and its full development. Therefore, the aim of the article is to analyze and evaluate the selection process of candidates for foster parents. The content of the paper which was prepared based on thematic literature and research results as well as own research /participant observation method/ proves dysfunctional solutions in the fi eld of foster care in the country.
PL
Pomoc rodzinom mającym kłopoty w wypełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczej należy do obowiązków gminy. Chodzi tu o wspieranie takich rodzin, a przede wszystkim wypełnienie powinności wobec dzieci i realizacji ich praw. Diagnoza trudnej sytuacji rodzin może skutkować decyzją o potrzebie umieszczenia dziecka poza nią, czyli w rodzinie zastępczej. Skuteczność opiekuńczego działania będzie zależeć od właściwego doboru osób, tj. rodziców zastępczych, którzy dobrowolnie wezmą na siebie odpowiedzialność za dalszy proces wychowawczy dziecka, zapewniając mu pełny rozwój. Celem artykułu jest analiza i ocena procesu doboru kandydatów na rodziców zastępczych. Prezentowane treści, przygotowane na podstawie literatury i wyników badań oraz badań własnych (obserwacja uczestnicząca), dowodzą dysfunkcjonalnej rzeczywistości w sferze pieczy zastępczej w kraju.
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.