Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Years help
Authors help

Results found: 46

first rewind previous Page / 3 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  planowanie
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
1
Content available remote

Planowanie marketingowe w turystyce

100%
PL
Głównym celem artykułu jest analiza planowania marketingowego i jego specyfiki w działalności turystycznej. Planowanie w firmach turystycznych jest bardzo ważne ponieważ rosną wymagania rynku turystycznego oraz zmienia się otoczenie marketingowe.
2
Content available remote

Wybrane problemy sukcesji w firmach rodzinnych

100%
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 1
|
issue 3
27-39
PL
Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie problematyki sukcesji, p oprzez omówienie wybranych zagadnień. Temat sukcesji w firmach rodzinnych jest istotny, ponieważ gospodarka rynkowa opiera się w dużej mierze na funkcjonowaniu firm rodzinnych. Artykuł zwraca uwagę na potrzebę kształtowania działania firmy rodzinnej w sposób taki, aby mogła ona funkcjonować, gdy dotychczasowy prezes nie będzie już obecny w jej strukturach. Znaczna część artykułu poświęcona została też argumentacji przemawiającej za wczesnym planowaniem i wdrażaniem procesu sukcesji. Poruszony został również problem podejścia do przekazania stanowiska przez dotychczasowego prezesa. Rozważaniom poddano również wątek przeglądu potencjalnych sukcesorów oraz ewentualne konflikty pokoleniowe. Autor opracowania stara się zasugerować możliwe sposoby rozwoju kompetencji potencjalnych przyszłych sukcesorów firm rodzinnych. Podejmowana jest również próba określenia ram czasowych procesu sukcesji oraz wdrożenia sukcesora w zarządzanie firmą. Ostatnim elementem artykułu jest przybliżenie procesu przekazania władzy przez dotychczasowego prezesa oraz wyselekcjonowanie i przygotowanie do swej roli sukcesora. W tym celu autor przywołuje kilka potencjalnych scenariuszy związanych z odejściem z firmy dotychczasowego prezesa. Artykuł stanowi opracowanie o charakterze praktycznodydaktycznym. Jest elementem budowy świadomości problemu sukcesji w firmach rodzinnych. Temat opracowania jest odzwierciedleniem aktualnego i niebezpiecznego zjawiska, które występuje w Polsce. Z doświadczeń innych krajów wynika, iż tylko 50% przedsiębiorstw rodzinnych przechodzi pierwszą sukcesję bez zmiany formy własności i tylko 15% poradzi sobie z przekazaniem firmy trzeciemu pokoleniu.
PL
Współczesne miasta to złożone systemy funkcjonalno-przestrzenne. Ich struktura przestrzenna zdefiniowana jest przez układy komunikacyjne splatane z systemami zieleni miejskiej, a komponowana przez trójwymiarową formę zabudowy, przestrzeni publicznych i terenów zieleni. Ta forma urbanistyczna stanowi pewną całość, której wartości przestrzenne nie tylko kształtują funkcjonalność miasta, ale również jego tożsamość, której najważniejszym wyznacznikiem jest właśnie tkanka miejska. Tożsamość miasta jest natomiast istotnym elementem procesu umacniania lub czasem budowania jakości kulturowej, tworzącej system wartości będących ważnym elementem oceny skutków polityki przestrzennej miasta. Istotne dla procesu porządkowania czy też uczytelniania kompozycji urbanistycznej są dokumenty planistyczne, które powinny stanowić narzędzie do tworzenia nowych i ochrony istniejących wartości przestrzennych danego obszaru miasta.Działania podejmowane w miastach w zakresie planowania ich rozwoju przestrzennego w kontekście tworzenia wartości przestrzennych koncentrują się na kilku aspektach. Pierwszym z nich jest odnowa przestrzeni miejskiej realizowana w ramach projektów rewitalizacyjnych. Drugim są strategiczne projekty urbanistyczne, które wspomagają równoważenie rozwoju społeczno-gospodarczego na całym obszarze miasta. Trzecim aspektem, wspomagającym dwa poprzednie, są inicjatywy społeczne podejmowane w celu zagospodarowania niewielkich przestrzeni miejskich bądź też inspirowania lokalnych władz do realizacji inwestycji ważnych dla lokalnych społeczności.
PL
Planowanie w instytucjach kultury wynika ze specyfiki prowadzonej działalności i często jest determinowane postawą dyrektora podmiotu. Celem artykułu jest przedstawienie i analiza planów działalności artystycznej instytucji kultury oraz określenie elementów charakterystycznych dla tego typu organizacji, na podstawie badań empirycznych i przeprowadzonych wywiadów oraz analizy literatury. Przedstawiona jest forma planów w układzie zadaniowym, która wydaje się być najbardziej korzystna z punktu widzenia samej organizacji oraz podmiotu założycielskiego.
|
2020
|
vol. 30
|
issue 1
87-96
PL
Celem artykułu jest analiza korelacji między działaniami związanymi z planowaniem rozwoju turystyki na poziomie lokalnym a oczekiwaniem ukierunkowanego rozwoju danej przestrzeni. W tekście ukazano rolę władz gminy Karlino w realizacji działań o charakterze strategicznym oraz integracji lokalnych beneficjentów wokół takich przedsięwzięć. Omówiono również, jakie znaczenie dla lokalnej gospodarki turystycznej ma opracowanie strategii rozwoju turystyki i wdrażanie jej. Ponadto określono rolę i miejsce planowania strategicznego w tworzeniu i rozwijaniu potencjału turystycznego gminy, ze szczególnym uwzględnieniem gminy Karlino. W artykule scharakteryzowano również politykę turystyczną lokalnych władz samorządowych, a także obrane przez nie cele strategiczne, oraz wskazano kierunki rozwoju turystyki na badanym obszarze. W pracy wykorzystano następujące metody badawcze: ekspercką, obserwacyjną (z zastosowaniem techniki inwentaryzacyjnej, w tym spisu z natury elementów składowych analizowanej przestrzeni), monograficzną, sondażu diagnostycznego (z wykorzystaniem techniki ankietowania pracowników instytucji z badanego obszaru, obejmującego gminę Karlino, pozostałe gminy powiatu białogardzkiego, gminy Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty), a także krytycznej analizy dokumentów i piśmiennictwa. Na przykładzie gminy Karlino i realizowanych w niej przedsięwzięć o charakterze strategicznym związanych z turystyką można stwierdzić, że planowanie jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi gminnego rozwoju lokalnego. W szczególności aktywność taka pokazuje, że władze gminy mogą ukierunkować jej rozwój społeczno-gospodarczy, opierając się nie na działaniach obligatoryjnych, tylko fakultatywnych, mających na celu strategiczne wykorzystanie posiadanych zasobów endogenicznych. W artykule wskazano kierunki działania strategicznego na podstawie inwentaryzacji dostępnych zasobów endogenicznych. Ukazano również, jakie korzyści dla lokalnej gospodarki turystycznej przynosi opracowanie strategii rozwoju turystyki.
PL
Wpisanie cerkwi św. Paraskewy na listę światowego dziedzictwa UNESCO spowodowało zwiększenie ruchu turystycznego w Radrużu, małej roztoczańskiej wsi. Właściciel obiektu, lubaczowskie Muzeum Kresów, wraz z gminą Horyniec – Zdrój (gospodarzem terenu) prowadzą działania związane z przystosowaniem obiektu do wymogów nowej sytuacji. Jednocześnie Muzeum realizuje w okolicach inne działania, związane z zachowaniem lokalnego dziedzictwa i jego promocją. Oznacza to nie tylko działalność na rzecz rozwoju turystyki kulturowej, ale także edukację lokalnej społeczności. Muzeum współpracuje z miejscowym samorządem, ale działania prowadzi na poziomie powiatu i regionu. Dlatego cerkiew i wieś zostają wpisane w sieć produktów turystycznych dostępnych na Roztoczu, związanych z turystyką kulturową opartą o zabytki drewnianej architektury, zwłaszcza sakralnej, oraz o dziedzictwo niematerialne i przyrodnicze. Ani wieś, ani gmina nie są w stanie samodzielnie przeprowadzić odpowiednich działań. Zintegrowanie działań różnych instytucji pozwala na aktywne planowanie rozwoju i reagowanie na zmieniającą się rzeczywistość.
PL
Społeczeństwa od wieków spotykają się z sytuacjami kryzysowymi. Ludzka egzystencja jest pełna nieustannych przemian, będących wynikiem krytycznych zdarzeń. Wyróżniamy wśród nich sytuacje kryzysowe związane z katastrofami naturalnymi oraz przemysłowymi. Cechą charakterystyczną dla klęsk żywiołowych jest wysoki stopień nieprzewidywalności. Uwydatnia się to w szczególności podczas powodzi. Z kolei awarie przemysłowe są wynikiem błędów człowieka i mogą wyrządzić wiele szkód ekologicznych. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż nie jest możliwe pełne prognozowanie i kontrolowanie potencjalnych zagrożeń, istnieje jednak możliwość minimalizacji ich skutków. Wszystkie sytuacje kryzysowe charakteryzują się gwałtownością i nieobliczalnością. Zatem niezbędne jest szybkie zaangażowanie adekwatnych sił i środków do zaistniałych okoliczności, dlatego też udział Sił Zbrojnych RP w fazach zarządzania kryzysowego może mieć nie tylko charakter pomocniczy, lecz także kluczowy.
PL
Troska o permanentny rozwój osobowości i posiadanie umiejętności kierowania własnym rozwojem zawodowym w warunkach dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości to jedno z podstawowych wyzwań kierowanych wobec każdej jednostki współczesnej cywilizacji. Potencjał intelektualny, którym jednostka dysponuje i umiejętność własnego nim gospodarowania w różnych sytuacjach życiowych i zawodowych to podstawowe wyznaczniki dobrostanu jednostki. Umiejętności te dotyczą wszystkich czterech obszarów (planowania, organizowania, realizowania i kontrolowania) procesu zarządzania. Pierwszym - otwierającym obszarem czynności w tym procesie jest oczywiście planowane podejmowanie decyzji. To ten etap czynności uczyniono przedmiotem rozważań w niniejszym artykule. Skoncentrowano uwagę na czterech umiejętnościach, o których jednostka przystępując do planowania ścieżki własnego rozwoju zawodowego powinna pamiętać. Są to: umiejętności zgłębiania wiedzy o sobie, umiejętności planowania zadań rozwojowych adekwatnych do swoich potrzeb i możliwości, umiejętności przewidywania skutków wywołanych zaplanowanymi działaniami prorozwojowymi i umiejętności dostrzegania możliwości poprawy jakości projektowanych planów własnego rozwoju zawodowego.
EN
Concern for the permanent development of the personality and have the skills to manage their own professional development in the conditions of dynamically changing reality is one of the main challenges addressed to each unit of modern civilization. Intellectual potential, which the entity has the ability and the management of their own in various situations of life and work are the basic determinants of the welfare of the individual. These skills apply to all four areas (planning, organizing, implementing and controlling) the management process. First step - opening area of operations in this process is of course planning decisions. It is this phase of operations done under consideration in this article. Focused attention on the four skills, with which the individual joining the path planning your career should keep in mind. These are; explore the skills of self-knowledge, planning skills development tasks relevant to their needs and capabilities, the ability to predict the effects the planned development-oriented activities and the ability to see opportunities to improve the quality of the draft plans of their own professional development.
PL
Artykuł jest próbą identyfikacji na bazie wyników badań wpływu planowania na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw w regionie radomskim. Jest także próbą pokazania małym i średnim przedsiębiorstwom znaczenia planowania w osiągnięciu sukcesu.
EN
The article is an attempt to identify on the basis of the results of research on the impast of planning on the development of smal land medium-sized enterprises in the region of Radom. It is salso An attempt to show SMEs the importance of planning for success.
PL
Artykuł prezentuje część wyników badań przedstawionych w Raporcie o stanie i uwarunkowaniach prac planistycznych w gminach na koniec 2006 r., wykonanego w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN dla Departamentu Ładu Przestrzennego i Architektury Ministerstwa Budownictwa jesienią 2007 roku. W tym miejscu uwaga została skoncentrowana na analizie pokrycia planami miejscowymi oraz zmian przeznaczenia gruntów rolnych na nierolnicze w latach 2004–2006. W badaniach wykorzystano podział na kategorie (typy) funkcjonalne gmin, wyznaczone na podstawie przesłanek wynikających ze struktury administracyjno-osadniczej, przebiegu korytarzy transportowych oraz rodzaju i intensywności użytkowania.
EN
The article presents selected results of studies presented in the Report of the State and Conditions of Planning Works as at the End of 2006. The report was prepared in the Institute of Geography and Spatial Organization, Polish Academy of Sciences, for the Ministry of Construction in autumn 2007. In this article attention is focused on the analysis of the Local Development Spatial Plans coverage and agricultural land changes in 2004–2006. In the studies, delimitation and classification based on the administrative-settlement structure, routes of the transport corridors and land use kind and intensity were taken into consideration.
PL
Ochrona różnorodności jest wpisana jako jedna z zasad zrównoważonego rozwoju, ale wydaje się całkowicie niemożliwa i nieuzasadniona w miastach. Pojawia się pytanie, po co chronić przyrodę tam, gdzie jej nie ma. Specyficzny ekosystem miejski wbrew powszechnym opiniom charakteryzuje się dużą różnorodnością biologiczną wynikającą z mozaikowej struktury zbiorowisk, na którą składają się płaty naturalne w rożnym stopniu zmodyfikowane przez człowieka, obszary rolnicze, zieleń nasadzana oraz roślinność synantropijna. Postępująca urbanizacja, porządkowanie terenów dotychczas nieużytkowanych, działania pielęgnacyjne, planistyczne, ale i ochroniarskie wpływają na spadek różnorodności. Niedoceniana jest jej wartość w funkcjonowaniu miast i poprawie warunków życia w miastach, a także jej aspekt ekonomiczny.
EN
Protecting diversity is one of the principles of sustainable development but it seems completely impossible and unreasonable in cities. The question arises why protect the environment where it is not. Specific urban ecosystem, contrary to popular opinion is characterized by a high biodiversity resulting from the mosaic structure of the communities, which consists of patches of natural varying degrees modified by human, agricultural areas, green sheathed and synanthropic vegetation. Increasing urbanization, organize previously idle land, maintenance cost, planning and plant cultivation are affect the decrease diversity. Underestimated is the value in the functioning of cities, improving living conditions in the cities and the economic aspect.
PL
Artykuł przypomina rolę, jaką powinna odgrywać strategia długookresowa w rozwoju regionu. Obecnie występuje bowiem wiele nieporozumień i błędnych poglądów na ten temat, co odbija się ujemnie na przydatności strategii dla praktyki i obniża jej skuteczność. Strategia jest podstawowym narzędziem zarządzania procesami długookresowego rozwoju na szczeblu regionu, a jej istotą jest dokonywanie wyboru sposobu wykorzystania ograniczonych z reguły środków dla pobudzenia procesu rozwoju i podejmowania związanych z tym decyzji o długookresowych konsekwencjach. Warto przypomnieć, że w niektórych źródłach kwestionuje się pojęcie strategii średniookresowej, szczególnie gdy jej horyzont czasowy obniża się poniżej 10 lat. Z kolei strategia długookresowa potrzebna jest na szczeblu regionu po to, aby sterować procesem rozwoju i aktywnie na niego oddziaływać. Dlatego warto, aby była ona konstruowana w sposób przemyślany, z poszanowaniem zasad planowania długookresowego.
EN
The article provides an overview of the role of a long-term strategy in a region’s development. Such a reminder is necessary due to the appearance of various misunderstandings and misconceptions which have a negative impact on a strategy’s usefulness and effectiveness. A strategy is the basic tool for managing long-term development processes on the regional level. Its essence is choosing how to make use of the usually limited supply of resources in order to stimulate development. In effect, a strategy implicates the need to make decisions concerning long-term consequences. It is worth noting that some authors call into question the concept of a medium-term strategy, especially if its time horizon is shorter than 10 years. A long-term strategy is necessary on the regional level in order to actively influence and steer the development process. It is therefore worthwhile to prepare such a document in a thought-out manner, keeping in mind the rules of long-term planning.
Pieniądze i Więź
|
2014
|
vol. 17
|
issue 4(65)
171-181
PL
Celem artykułu było ukazanie wzrostu korzyści dla regionu płynących z realizacji rozwojowego budżetu gminy w stosunku do tradycyjnej koncepcji budżetu. Panujący w krajach Unii Europejskiej kryzys gospodarczy dotyka również Polski, tym samym zmniejsza się ilość środków finansowych przekazywanych samorządom terytorialnym w stosunku do obowiązków, jakie są na nie nakładane. Dotychczasowe podejście do problemu konstruowania budżetu nie uwzględniało skutków kryzysu finansowego i wzrostu obciążeń finansowych nakładanych na gminę, tym samym prowadziło do wzrostu jej zadłużenia. Artykuł omawia możliwości kreowania rozwoju regionalnego na szczeblu gminnym poprzez umiejętne konstruowanie budżetu. Autor ukazuje korzyści i szanse wynikające z zastosowania koncepcji rozwojowego budżetu gminy przy corocznym planowaniu budżetu. Sugeruje możliwe do realizacji kierunki rozwoju lokalnego i możliwości wykorzystania położenia geograficznego oraz uwarunkowań społeczno-ekonomicznych, sprzyjających utworzeniu specjalnej strefy ekonomicznej. Jej utworzenie zdaniem autora może pozytywnie wpłynąć na rozwój ekonomiczno-społeczny gminy Purda.
EN
The purpose of this article is to show the increase of benefits for the region, arising from the realization of the developmental commune budget, in relation to the traditional concept of the budget. Economic crisis prevailing in the European Union countries concerns also Poland, thereby reduces the amount of financial funds transferred to local authorities in relation to the responsibilities, that are imposed on them. Until now, the approach to the problem of constructing the budget did not include the effects of the financial crisis and growth of the financial burden imposed on the commune, leading to the growth of its debt. The article discusses the possibilities of creating regional development at the commune level through skillfully constructing of the budget. The Author shows the benefits and opportunities resulting from the application of the concept of developmental commune budget in an annual budget planning. He suggests possible directions for the implementation of local development and the possibilities of using the geographical location and social and economic determinants, conducive to the creation of a special economic zone. According to the Author, its creation may have a positive impact on economic and social development of the Purda commune.
EN
The current system of forecasting and tax planning in Ukraine is oriented to the needs of the government, its goal being to calculate the desired amounts of tax revenue. Fiscal authorities apply administrative pressure on businesses to implement tax plans. In Ukraine, tax forecasting is a process that is focused on achieving short-term goals without taking into account the impact of such actions on the future economic environment, therefore negatively affecting the quality of forecasts. The aim of this article is to justify the directions of tax forecasting improvement in the macro financial controlling system. Elements of tax forecasting and the planning system are examined. The main methods of tax forecasting that are applied by the Ministry of Finance of Ukraine are analyzed. The need to improve the methodology for tax forecasting, taking into account the expectations of economic agents, is proved. Tools and criteria for effective tax planning and forecasting in Ukraine for controlling bases are developed.
PL
Obecny system prognozowania i planowania podatków na Ukrainie jest zorientowany jedynie na potrzeby rządu, który stosuje presję administracyjną podczas wdrażania podatków i nie uwzględnia oczekiwań podmiotów gospodarczych. Problemem prognozowania podatkowego jest również fakt, że proces ten koncentruje się na osiąganiu celów krótkoterminowych, a nie uwzględnia wpływu działań podatkowych na środowisko gospodarcze w przyszłości. Celem artykułu jest próba wytyczenia takich kierunków prognozowania i planowania podatkowego, które uwzględnią oczekiwania podmiotów gospodarczych na Ukrainie. W artykule poddano analizie metody stosowane przez Ministerstwo Finansów Ukrainy. Podjęto próbę opracowania narzędzi i kryteriów skutecznego planowania i prognozowania podatkowego oraz zasad regulowania kontroli podatkowej.
LogForum
|
2013
|
vol. 9
|
issue 2
61-72
EN
Background: Goods distribution by containers has opened new opportunities for them in the global supply chain network. Standardization of transportation units allow to simplify transport logistics operations and enable the integration of different types of transport. Currently, container transport is the most popular means of transport by sea, but recent studies show an increase in its popularity in land transport. In the paper presented the concept of a comprehensive intermodal planning system in a distributed environment which enables more efficient use containers in the global transport. The aim of this paper was to formulate and develop new concept of Internet Intermodal Planning System in distribution environment, supporting the common interests of the consignors and the logistic service providers by integrating the transportation modes, routing, logistics operations and scheduling in order to create intermodal transport plans. Methods: In the paper presented and discussed the new approach to the management of logistics resources used in international intermodal transport. Detailed analysis of proposed classification of variety transportation means has been carried out along with their specific properties, which may affect the time and cost of transportation. Have been presented the modular web-based distribution planning system supporting container transportation planning. Conducted the analysis of the main planning process and curried out the discussion on the effectiveness of the new web-based container transport planning system. Result and conclusions: This paper presents a new concept of the distributed container transport planning system integrating the available on the market logistics service providers with freight exchange. Specific to container planning new transport categories has been identified which simplify and facilitate the management of intermodal planning process. The paper presents a modular structure of Integrated Internet Planning and Scheduling system that combines in one place freight exchange with logistics service providers along with all possible clients dispersed around the world. Comprehensive integration of many participants in the intermodal transport process creates new opportunities for access to distributed logistics services. Computed complex planned routes consisting of several carriers can become an important competitor to traditional Third Party Logistics providers.
PL
Wstęp: Dystrybucja towarów kontenerami otworzyła nowe możliwości ich dostarczania w globalnej sieci logistycznej. Standardowe jednostek transportowych pozwalają uprościć operacje logistyczne oraz umożliwiają integrację różnych typów transportu. Obecnie transport kontenerowy jest najbardziej popularnym środkiem transportu drogą morską, ale ostatnie badania pokazują wzrost jego popularności w transporcie lądowym. W pracy zaprezentowana została koncepcja kompleksowego systemu planowania intermodalnego w środowisku rozproszonym jako propozycja bardziej efektywnego wykorzystania kontenerów w transporcie globalnym. Celem pracy było stworzenie koncepcji Internetowego intermodalnego systemu planowania, spełniającego oczekiwania odbiorócw i dostawców usług logistycznych poprzez połączenie w procesie procesie planowania transportu takich elementów jak typu transportu, wyznaczanie tras, operacje logistyczne oraz harmonogramowanie. Materiały i metody: Przedstawiono i przedyskutowano nowe podejście do zarządzania logistycznymi zasobami wykorzystywanymi w międzynarodowym transporcie intermodalnym. Przeprowadzona została szczegółowa analiza zaproponowanej klasyfikacji środków transportowych oraz ich specyficznych własności, które mogą wpływać na czas i koszty transportu. Przedstawiony został modułowy internetowy system planowania dystrybucji dostępny dla wszystkich uczestniczących w transporcie kontenerowym. Przeprowadzono analizę głównego procesu planowania oraz przeprowadzono dyskusję nad efektywnością nowego internetowego systemu planowania transportu kontenerowego. Wyniki i wnioski: Praca prezentuje nową koncepcję rozproszonego systemu planowania transportu kontenerowego integrującego dostępnych na rynku przewoźników z giełdę transportową. Zidentyfikowane zostały specyficzne dla planowania nowe kategorie środków transportu, które upraszczają i ułatwiają zarządzanie procesem planowania intermodalnego. Praca prezentuje strukturę modułową zintegrowanego internetowego systemu planowania, który łączy w jednym miejscu giełdy transportowe, logistycznych dostawców usług ze wszystkimi możliwymi klientami rozproszonymi na całym świecie. Kompleksowa integracja wielu uczestników w intermodalnym procesie transportowym stwarza nowe możliwości w dostępie do rozproszonych usług logistycznych. Tak zaplanowane złożone trasy składające się z kilku przewoźników mogą stać się istotną konkurencją dla tradycyjnych operatorów logistycznych .
PL
Zaprezentowana w niniejszym artykule problematyka odnosi się do planowania przez nauczycieli zajęć plastycznych w klasach I–III opartych na metodzie praktycznej działalności uczniów. W części teoretycznej krótko przedstawiono koncepcje nauczania przedmiotu, nazywanego na początku rysunkiem, później wychowaniem plastycznym i w końcu plastyką. Wskazano czynniki wpływające na proces aktywizowania twórczości plastycznej uczniów. W postępowaniu badawczym zastosowano w ramach metody sondażu technikę ankiety skierowanej do nauczycieli, aby uzyskać odpowiedź na postawiony główny problem badawczy: jak przebiega we współczesnej szkole, na poziomie edukacji wczesnoszkolnej proces aktywności plastycznej, oparty na metodzie praktycznej działalności uczniów? Pisemne wskazania nauczycieli pozwoliły ustalić wynikające z problemu głównego odpowiedzi dotyczące: częstotliwości realizowanych przez nauczycieli godzin plastyki, typów zajęć plastycznych oraz podejmowanej tematyki, popularności technik plastycznych oraz problemów dostrzeganych przez badaną grupę podczas przygotowania zajęć z wykorzystaniem niektórych technik plastycznych. Analiza prezentowanych wyników pozwala wysunąć wnioski, że uczniowie w ramach aktywności plastycznej w szkole: najczęściej tworzą prace w oparciu o zapamiętane fakty oraz materiał ilustracyjny, natomiast najrzadziej prace plastyczne poobserwacyjne czy też opierające się na bezpośredniej obserwacji przedmiotów; najczęściej realizują treści odwołujące się do wydarzeń realnych, często inspirowanych tekstami literackimi lub muzyką, rzadziej natomiast tworzą prace o tematyce nierealnej (fantastycznej), a najrzadziej treścią ich działalności twórczej jest martwa natura; najczęściej realizują zadania plastyczne w oparciu o techniki rysunkowe i malarskie, a najrzadziej techniki przestrzenne i graficzne. Podsumowując, nauczyciele dostrzegają potrzebę organizowania w szkołach specjalistycznych pracowni plastycznych umożliwiających realizację zróżnicowanych zadań twórczych. Warto zintensyfikować zajęcia, na których jest rozwijany zmysł przestrzenny, tak istotny dla widzenia trzeciego wymiaru. Postuluje się ograniczenie zajęć, na których dzieci korzystają z gotowych wzorców na rzecz działań aktywizujących wyobraźnię uczniów i tworzenie własnych rozwiązań.
EN
The issue to be analysed here concerns teachers’ planning of arts and crafts classes in Years I–III, with specific reference to methods featuring pupils’ practical activities. A theoretical part briefly presents the concepts involved in teaching a subject that was initially defined as drawing, then as arts and crafts education, and finally as arts and crafts classes. It points out the factors that influence the process of stimulating pupils’ artistic activities. The technique used in the course of this study, as determined by the scope and methods of the survey, was a questionnaire directed at teachers. Its aim was to answer the question that had been formulated as the main research problem: What is the process of artistic activity like in contemporary schools at early-school level, when based on methods featuringpupils’ practical activities? Recommendations set down in writing by teachers allowed some answers to be formulated that were relevant to the principal research problem here: the frequency of arts and crafts classes conducted by teachers, the types of class and their subject matter, the popularity of arts and crafts techniques, and the problems noticed by respondents examined while preparing classes using some of those same techniques. Analysis of the findings of the study enables us to then state that pupils, in the context of engaging in arts and crafts activities in school: most frequently create their drawings on the basis of memorized facts and illustrative material, and least frequently create so called after-observation drawings or works based on direct observation of objects; most frequently realize contents that refer to real events, often inspired by literary texts or by music, but rarely create works that concern unreal/ fantasy matters and most rarely pursue stilllife painting as their field of artistic activity: most frequently perform artistic tasks based on drawing and painting techniques, and very rarely use three-dimensional and graphic techniques. It can be concluded that teachers see a need to organize art studios in specialist schools, such as would enable various creative tasks to be performed. It would also be worth increasing and expanding classes aimed at developing pupils’ sense of space, as this is highly important for the perception of three-dimensional forms. There is also a call to limit classes where children use ready-made patterns, and to replace these with activities that stimulate their imaginations and encourage them to invent their own solutions.
EN
The aim of this paper is to show the influence of financial literacy on retirement planning, perceived as jump-start the retirement saving process. The article presents the results of the study in this area obtained by researchers in 8 selected countries. It also puts emphasis on the necessity for education with reference to saving, mainly in the area of long-term planning and personal finance management. In this context the author made an attempt to identify the conditions and factors determining the effective education with respect to the analyzed problem.
PL
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie wpływu wiedzy finansowej na skłonność jednostek do długoterminowego planowania finansów osobistych, postrzeganego jako warunek niezbędny do skutecznego gromadzenia oszczędności emerytalnych. W opracowaniu wykorzystano wyniki badań w tym obszarze przeprowadzonych przez naukowców w ośmiu wybranych państwach świata. Praca uwypukla potrzebę edukacji w zakresie oszczędzania, w tym zwłaszcza w obszarze długoterminowego planowania i zarządzania finansami osobistymi w długim okresie. Na tym tle autorka dokonała próby określenia zespołu warunków i czynników determinujących skuteczną edukację w odniesieniu do analizowanego zagadnienia.
PL
Druga połowa lat 50. XX w. w Polsce to czas zniesienia doktryny socrealizmu oraz znacznej decentralizacji planowania przestrzennego miast i osiedli. Widoczna w życiu politycznym odwilż jest również okresem, w którym po drugiej wojnie światowej powróciły mieszkaniowe ruchy spółdzielcze. Działo się to również w Lublinie. Powstanie Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w 1957 r. było odpowiedzią na ówczesne potrzeby lokalowe, określone jednak ściśle w wielkim planie miasta ustalonym w 1957 r., a przyjętym w 1959 r.Z dzisiejszej perspektywy możemy zauważyć, że śmiałe projekty urbanistyczne poszczególnych osiedli, jak i całej zrelizowanej dzielnicy, są zapisem kooperacji rozwoju technologii architektoniczno-budowlanych z próbami uchwycenia potrzeb ludzkich jakie może wypełnić architektura. Czy ten mariaż był udany? Czy humanistyczne postrzeganie projektowania zostało odzwierciedlone w późnomodernistycznych realizacjach dawnego obszaru lubelskich Rur oraz całym nowym projekcie miasta Lublina? Próba analizy związków między technologia urbanisty, czy architekta, a szeroko rozumianymi potrzebami człowiek, również w społeczno-psychologicznym wymiarze, zostanie podjęta w celu uzyskania odpowiedzi na pytanie, ile jest w tej modernistycznej architekturze inżynierii, a ile sztuki projektowania ludzkiego życia? Modern Spatial Planning as Exemplified by the Plan of General Development of Lublin in 1959 in the Context of Selected Cooperative Housing EstatesSUMMARYThe latter half of the nineteen-fifties in Poland was the time of the abolishment of the socialist doctrine and considerable decentralization of spatial planning of towns and housing estates. The noticeable thaw in political life was also the period in which cooperative housing movements were restored. This was also the case with Lublin. The establishment of the Lublin Housing Cooperative (LSM) in 1957 was an answer to the housing needs of the time, which were strictly defined in the grand plan for the town developed in 1957, and adopted in 1959.From today’s perspective it could be observed that the bold urban development projects of individual housing estates as well as the whole LSM district are a record of the cooperation between the development of architectural-building technologies and the attempts to grasp human needs that can be fulfilled by architecture. As a result, the late modernist implementations in the former area of Lublin’s Rury district and in the new urban project of Lublin reflected the humanist perception of town design. They can be regarded as an example of successful combination of engineering and the art of planning the multidimensional space of human life.
PL
Planowanie przestrzenne jest jednym z głównych zadań samorządu województwa w Polsce. Plan zagospodarowania przestrzennego województwa ma szeroki zakres przedmiotowy rozstrzygnięć. Realizacja tego planu jest jednak w znacznym stopniu niezależna od woli jego podmiotu. Teoria planowania (także przestrzennego) kładzie natomiast nacisk na realizację jako immanentny aspekt planowania. W artykule analizie poddane jest zatem to, w jakim stopniu planowanie przestrzenne województwa może być rzeczywiście uznawane za planowanie.
EN
Spatial planning is one of key tasks of regional (voivodship) local government in Poland. A spatial development plan for a voivodship includes many aspects which need to be decided upon. However, the implementation of this plan is largely independent of the will of the local government. The theory of planning (including spatial planning) emphasises that implementation of the plan is an inherent aspect of planning. Therefore, the article analyses to what extent regional spatial planning can actually be considered planning.
EN
Publications in the field of managerial accounting very rarely deal with the subject of financial management in capital groups, and there is a particularly lack of research in the area of financial planning. This article tries to fill this gap. It presents the specific conditions of budgeting in capital groups. The attention was paid to the synergy factor, which is a natural goal of every organization, especially large organizations, such as capital groups. Moreover, attention was paid to the aspect of consolidation of plans implemented according to the same guidelinesas financial reporting. The problem of planning coordination in capital groups in terms of planning processes and resources is also discussed here.
PL
Publikacje z zakresu rachunkowości zarządczej bardzo rzadko podejmują tematykę zarządzania finansami w grupach kapitałowych, a szczególnie brakuje badań w obszarze planowania finansowego. Niniejszy artykuł próbuje wypełnić tę lukę. Przedstawiono w nim specyficzne uwarunkowania budżetowania w grupach kapitałowych. Zwrócono tu uwagę na czynnik synergii, który jest naturalnym celem każdej organizacji, a szczególnie wielkich organizacji, jak grupy kapitałowe. Ponadto zwrócono uwagę na aspekt konsolidacji planów realizowanych według tych samych wytycznych, co sprawozdawczość finansowa. Omówiony także został problem koordynacji planowania w grupach kapitałowych ze względu na planowanie procesów i zasobów.
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.