Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Years help
Authors help

Results found: 34

first rewind previous Page / 2 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  popyt
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
PL
Wraz z przejściem od gospodarki industrialnej do gospodarki postindustrialnej, większość z istniejących wcześniej barier gospodarczych straciło na znaczeniu. Dotyczy to w szczególności popytu, który może stać się narzędziem budowania ładu i urządzania świata, pod warunkiem rozbudowy różnych metod jego kształtowania. Ważna jest przy tym w szczególności kategoria popytu ciągnionego.
EN
The change from industrial to postindustrial economy abolished many barriers functioning before. This concerns in particular demand that can become a tool shaping the order of the world provided it will be appropriately shaped itself. Especially important in that is the category of demand pull.
PL
W ostatnich latach zauważalnym trendem w zakresie budownictwa biurowego jest realizacja obiektów według standardów zrównoważonego budownictwa. Uzyskanie certyfikatu ekologicznego wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu różnych wymogów, w tym dotyczących jakości środowiska wewnętrznego, efektywności energetycznej, dostępności środków transportu i prawidłowego gospodarowania wodą oraz odpadami, a ponadto użycia naturalnych materiałów budowlanych. Celem niniejszego opracowania jest próba scharakteryzowania trójmiejskiego rynku powierzchni biurowej w budynkach zrównoważonych. Wykorzystując liczne opracowania opisujące segment rynku nieruchomości biurowych w Polsce oraz własne doświadczenia i badania empiryczne w tym zakresie, przeanalizowano zarówno stronę podażową, jak i popytową wyżej wskazanego obszaru, a także preferencje najemców nowoczesnych powierzchni biurowych.
PL
Zarządzanie popytem na transport ma obecnie coraz większe znaczenie. Trend ten występuje również w odniesieniu do systemów logistycznych miast, przez które dostarczanych jest coraz więcej ładunków, a przewoźnicy pasażerscy przewożą coraz więcej osób. W kontekście znaczącego wzrostu znaczenia popytu na usługi transportowe celem głównym niniejszego artykułu jest ukazanie zarządzania popytem w kontekście transportu w systemach logistycznych miast. W publikacji została przybliżona idea transportu w systemach logistycznych miast na przykładzie wybranej literatury tematu, a także koncepcja zarządzania popytem na usługi transportowe. Artykuł zawiera również przegląd danych z lat 2015-2020 dotyczących liczby przewiezionych pasażerów i ładunków w poszczególnych gałęziach transportu, a także pomysł na sprostanie potrzebom transportowym poprzez odpowiednie działania podjęte w systemie logistycznym miasta.
PL
Ekosystemy jeziorne dostarczają systemowi społeczno-gospodarczemu wielu świadczeń, w tym świadczeń rekreacyjnych. Wiele uwarunkowań wpływa na możliwość wykorzystania tych świadczeń przez społeczeństwo. Wyróżnia się wśród nich uwarunkowania naturalne i antropogeniczne. Wsparcie naturalnych uwarunkowań działaniami ze strony systemu społeczno-gospodarczego kształtuje wielkość i strukturę popytu na analizowane świadczenia rekreacyjne.
|
2012
|
vol. 59
|
issue 1
9-12
PL
Nawiązując do artykułu Panek (2011) zaproponowano odmienną jak się wydaje bliższą rzeczywistości ekonomicznej, interpretację modelu Walrasa z zapasami.
EN
According to article Panek (2011), it has been proposed another interpretation of Walras’s model and stocks, as it seems to be closer to economic reality.
|
2019
|
vol. 66
|
issue 4
247-269
PL
Na popyt w przemyśle hutniczym wpływa wiele czynników. Nie wszystkie można zidentyfikować i zmierzyć. W artykule przedstawiono wyniki analizy popytu dla wybranego przedsiębiorstwa w latach 2010–2014. Celem przedstawionego badania jest budowa ukrytego modelu łańcuchów Markowa, który odzwierciedli punkty zwrotne zapotrzebowania na wyroby hutnicze oraz umożliwi prognozę wielkości tego zapotrzebowania. Zbadano własności prognostyczne i stabilność modelu. Przeprowadzono symulację polegającą na wygenerowaniu dużej liczby szeregów dla zadanych parametrów modelu i sprawdzeniu ich własności. Najlepiej dopasowanym modelem okazał się trójstanowy model ukrytych łańcuchów Markowa. Za jego pomocą opisano stany potencjalnie kształtujące wielkość popytu. Uwzględnienie stanu przejściowego pozwoliło uchwycić sygnał nadchodzącej zmiany pomiędzy fazami wzrostu i spadku. Zaproponowany model ukrytych łańcuchów Markowa drugiego rzędu może być alternatywą dla tradycyjnych metod analizy szeregów czasowych. Wyznaczona prognoza informuje o kształtowaniu się trendu i stanowi wskazówkę co do punktów zwrotnych koniunktury.
PL
Artykuł dotyczy wpływu ataków terrorystycznych na popyt i podaż w usługach turystycznych. Badaniem objęto trzy kraje: Egipt, Turcję i Tunezję, które ze względu na położenie, klimat i względną stabilność polityczną cieszyły się dużą popularnością wśród turystów europejskich, w tym polskich. Celem artykułu jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: jak ataki terrorystyczne wpływały na popyt i podaż usług turystycznych? Do analiz i oceny zjawiska wykorzystano głównie dane turystycznych portali internetowych Holdaycheck i Tripadvisor. W publikacji sformułowano również szereg hipotez badawczych, które poddano weryfikacji. Z przeprowadzonych badań wynika, że w okresie nasilenia ataków terrorystycznych popyt na usługi turystyczne w badanych destynacjach istotnie spadł. Efektem zamachów było też zamknięcie wielu hoteli. Ubytek turystów w tych krajach był zróżnicowany regionalnie. Hotele starały się przeciwdziałać spadkowi popytu na usługi turystyczne, obniżając istotnie ceny świadczeń.
EN
Article is about conditions of work immobility – middlemans In city In ex ample of Szczecin. Immobility – middlemans are important actors of local – development in the city. Development in the city has big influence to tempers of immobility – middlemans. They await from cities – government to help with their work – economy situation, especially active space – politic.
PL
Artykuł dotyczy warunków funkcjonowania pośredników w obrocie nieruchomościami w miastach. Pośrednicy stanowią jednych z istotnych aktorów rozwoju lokalnego w mieście. Słabszy rozwój miasta ma znaczący wpływ na nastroje i pozycję gospodarczą pośredników w obrocie nieruchomościami. Przedstawiciele wskazanego zawodu oczekują też zdecydowanie od władz miejsch działań mających na celu poprawę ich warunków pracy, które przejawiać się powinny przede wszystkim w aktywnej polityce przestrzennej.
PL
Waga poszczególnych czynników w kształtowaniu zachowań konsumentów na rynku turystycznym jest różna w zależności od rodzaju nabywanego produktu. Cechy rynku turystycznego sprawiają, iż często wpływ cen na popyt ujawnia się w sposób specyficzny. W artykule omówiono znaczenie ceny w procesie podejmowania decyzji zakupu przez turystów oraz reakcje konsumentów na zmiany cen produktów turystycznych. Wskazano także na skutki zmian cen produktów turystycznych, a także na paradoksalne związki między cenami a popytem.
EN
The importance of particular factors in shaping consumer behaviour patterns on the tourist market is different depending on purchased product type. Features of the tourist market make the price-demand influence emerge in a specific way. The article describes price importance in the process of purchase decision making by tourists as well as consumer reactions to tourist product price changes. The work also indicates the results of tourist product price changes, plus paradoxical relations between prices and demand.
10
Content available remote

Model podażowo-popytowy cen nieruchomości

75%
EN
The aim of this paper is to answer the question whether a simple supply-demand model is capable of explaining changes in real estate prices between the years 2006 and 2013. Furthermore, modifications taking into account the process of the so-called partial adjustment have been considered as well. The research covers the Polish market with respect to different voivodeships.
PL
Opisane badanie jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy prosty model podażowo-popytowy jest w stanie wyjaśnić kształtowania się cen nieruchomości pomiędzy 2006 a 2013 rokiem. Rozważane są także modyfikacje uwzględniające proces tzw. częściowego dopasowania. Badanie dotyczy rynku polskiego z podziałem na poszczególne województwa.
EN
Program „Family 500 Plus” was launched in Poland on April 1st, 2016 and is to help families in children’s upbringing by means of providing a monthly benefit of 500.00 PLN for the second and each next child in the family. In this article the author presents his own research results with regard to collecting opinions about using this new social benefit by eligible families. The research was conducted among families of the Płock subregion.
PL
Program „Rodzina 500 Plus” realizowany jest w Polsce od 1 kwietnia 2016 i ma za zadanie pomóc rodzinom w wychowaniu dzieci poprzez comiesięczne świadczenia wychowawcze na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wysokości 500 złotych. W niniejszym artykule zostały zaprezentowane wyniki badań własnych dotyczące zebrania opinii na temat wykorzystania nowego świadczenia wychowawczego Program „Rodzina 500 Plus” przez rodziny uprawnione. Badanie przeprowadzono wśród rodzin z subregionu płockiego.
PL
W pracy rozważono liniowy model równowagi rynkowej, w którym parametry są liczbami rzeczywistymi. W modelu tym zakłada się, że popyt i podaż zależą tylko od ceny, a czynniki pozacenowe są niezmienne. Jednak, by uzyskać bardziej realistyczny model, można uwzględnić wpływ czynników pozacenowych na popyt i podaż. W ten sposób otrzyma się model z rozmytymi parametrami, które mogą być reprezentowane za pomocą skierowanych liczb rozmytych. Aby wyznaczyć rozmytą równowagę rynkową tego modelu, należy rozwiązać rozmyty, liniowy układ równań.
EN
The paper considers a linear model of market equilibrium in which real numbers are taken as parameters. In the model, it is assumed that demand and supply depend only on price, while other (nonprice related) determinants do not change. However, to get a more realistic model, the author takes into account the impact of other (non-price related) determinants on demand and supply. In this way, a model with fuzzy parameters is obtained, which can be represented by means of ordered fuzzy numbers. In order to determine the fuzzy market equilibrium of such a model, a fuzzy linear system of equations must be solved.
EN
The paper presents registration of farm tractors in Poland in 2015 on the basis of the number of registered vehicles in the Central Register of Vehicles and Drivers (CEPiK). Data provided by the Polish Chamber of Commerce for Agricultural Machines and Facilities (PIGMiUR) were the source material for the analysis. The scope of the analysis covered seasonality of registration on a monthly basis, demand for specified brands (producers), origin (national, foreign) and structure of power outputs of tractors registered in Poland. In 2015, as compared to the former year, there was a drop in registration of both new and used tractors. The largest number of registered tractors had the power of 36-54 kW. The share of new tractors in the number of registrations in total amounted to approx. 45% in 2015. In the group of new tractors, the brands New Holland, Zetor and John Deere were the most numerous. The share of Polish brands in the registration of tractors in total in 2015 amounted to less than 4%.
PL
W artykule przedstawiono rejestrację ciągników rolniczych w Polsce w 2015 roku na podstawie liczby rejestracji tych pojazdów w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Materiałem źródłowym do analizy były dane udostępnione przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR). Zakres analiz obejmował sezonowość rejestracji w układzie miesięcznym oraz regionalnym, popyt na określone marki (producentów), pochodzenie (krajowe, zagraniczne), a także strukturę mocy rejestrowanych w Polsce ciągników rolniczych. W 2015 roku w porównaniu z poprzednim rokiem miał miejsce spadek rejestracji zarówno nowych, jak i używanych ciągników rolniczych. Najwięcej w Polsce zarejestrowano ciągników o mocy 36-54 kW. Udział nowych ciągników w liczbie rejestracji ogółem wyniósł w 2015 roku ok. 45%. W grupie nowych ciągników najwięcej zarejestrowano pojazdów marki New Holland, Zetor oraz John Deere. Udział polskich marek w rejestracji ciągników ogółem w 2015 roku wyniósł niespełna 4%.
EN
Real estate market should be the subject of studies that not only takes into account the impact on the value of the so-called physical aspects of real estate in the micro-local conditions, but it should also be studied in terms of macroeconomic and global aspects, in relation to the information strictly linked to the market and the factors that define the quality of the space in which they are located. The aim of this research is to conduct an impact analysis of economic, social and location condition on supply as well as demand of residential market. In the research the results were established on the basis of endogenous and exogenous data in macro and micro perspectives within 3 years (2012 - 2014). The aim of the analysis is to present the most vulnerable factors that influence the condition of real estate markets in terms of dynamics, correlating with its current state and prospects of it's potential form.
PL
Rynek nieruchomości powinien być przedmiotem badań, które nie tylko biorą pod uwagę wpływ fizycznych aspektów nieruchomości na ich wartość w warunkach lokalnych, ale odnoszą się również do aspektów makro i globalnych, uwzględniając informacje ściśle związane z rynkiem oraz czynniki, które określają jakość przestrzeni w której się znajdują. Celem prowadzonych badań jest ocena wpływu czynników społecznych oraz gospodarczych kształtujących popyt i podaż na rynku mieszkaniowym, a także ocena jego kondycji. Przedmiotem analizy są główne rynki nieruchomości (miasta wojewódzkie) w Polsce. Wyniki zostały określone na podstawie endo- i egzogenicznych danych w makro i mikro perspektywie, na przestrzeni 3 lat (2012-2014). Celem analizy jest przedstawienie adekwatnych czynników, które wpływają na kondycję rynku nieruchomości uwzględniając jego dynamikę i korelują (wpływają) z jego obecnym stanem i pespektywą ewaluacji struktury tego rynku
LogForum
|
2013
|
vol. 9
|
issue 2
111-118
EN
Background: Physical decay or deterioration of goods in stock is an important feature of real inventory systems. Material and methods: In the present paper, we discuss an production inventory model for a Weibull deteriorating item over a finite planning horizon with a linearly time-varying demand rate and a uniform production rate, allowing shortages, which are completely backlogged. Results and conclusions: A production inventory model is developed for a Weibull deteriorating item over a finite planning horizon with a linear time varying demand, finite production rate and shortages. The optimal number of production cycles that minimizes the average system cost is determined.
PL
Wstęp: Fizyczny proces psucia się oraz obniżania wartości zapasów jest ważnym czynnikiem w realnych systemach magazynowych. Material i metody: w pracy poddano dyskusji model Weibulla zarządzania zapasami produkcyjnymi dla skończonego okresu planowania oraz liniowego zmiennego w czasie popytu i określonej partii produkcyjnej, zezwalający na braki, które podlegają uzupełnieniu. Wyniki i wnioski: opracowano model Weibulla zarządzania zapasami produkcyjnymi dla skończonego okresu planowania oraz liniowego zmiennego w czasie popytu, określonej partii produkcyjnej i braków. Określono optymalną ilość cykli produkcyjnych, minimalizujących średnie koszty systemu.
PL
Przyjęło się, że jakość edukacji zawodowej najczęściej postrzegana jest z perspektywy przydatności jej absolwentów na rynku pracy, a więc tego, w jakim stopniu oferta edukacyjna dostosowana jest do oczekiwań pracodawców i jak potencjalni pracobiorcy są przygotowani do funkcjonowania na ciągle jeszcze dynamicznie zmieniającym się owym rynku pracy. Od czasu przemian społeczno-gospodarczych i politycznych, które dokonały się po roku 1989 roku, edukacja zawodowa, która uznawana jest za jeden z najważniejszych procesów w rozwoju społeczeństwa i jego gospodarki, podlega krytyce dużej części pracodawców, którzy wskazują na znaczący niedobór w kompetencjach absolwentów szkół zawodowych kształcących w tradycyjnym systemie. Coraz częściej i odważniej jawią się wezwania do zmiany istniejącego stanu i wprowadzenie dualnego systemu kształcenia, który sprawdził się w wielu krajach UE. To w tym systemie kształcenia zawodowego ma miejsce intensyfikacja współpracy pomiędzy szkołą, a pracodawcą realnie wpływającym na jakość kształcenia zawodowego, a w efekcie na rzeczywiste kompetencje absolwentów i dlatego upatruje się w nim sposobu na sukces. W artykule tym podjęto rozważania dotyczące wybranych aspektów dualnego systemu kształcenia zawodowego i założono, że jest on właściwym sposobem na kształtowanie pożądanych kompetencji zawodowych oraz może być instrumentem regulacji popytu i podaży na współczesnym rynku pracy.
EN
It’s been assumed that a quality of vocational education is mostly perceived from the perspective of usefulness graduates in the labor market to what extent of educational offer is tailored to the expectations of employers and how potential employees are prepared to function on constantly and dynamically changing labor market. Since the socio-economic and political changes that took place after 1989, vocational education, which is considered as one of the most important processes in development of society and its economy is subject to criticism of a large part of employers who point to a significant shortage in the competences of graduates vocational educators in traditional system. Demands to change the existing state and introduction of a dual education system that has proven itself in many EU countries are more and more boldly appearing. It’s in system of vocational education that the intensification of cooperation between school and employer has a real impact on quality of vocational education and as a result on the actual competence of graduates is why its seen as a way of success. This article considers selected aspects of dual vocational education system and assumes its right way to shape desired professional competences which can be an instrument for regulating demand and supply in modern labor market.
LogForum
|
2019
|
vol. 15
|
issue 3
315-329
EN
Background: Although extant studies have highlighted the importance of specific demand planning practices in risk mitigation, there is a scarcity of research that shows the simultaneous effects of demand planning practices on the disruptions induced by operational risks in supply chains. In order to reduce this gap, this paper aims to explore the impact of the demand planning process on operational risk, and thereby reveal if operational risk factors and their negative consequences may be mitigated through the application of specific demand planning practices in supply chains. Methods: The study involves two stages of multivariate statistical analysis. In stage one, independent and dependent variables are reduced through factor analysis in order to highlight the main, underlying, multi-item factors. In the second stage of the study, a multiple regression analysis is conducted to compare the general contribution to variance in operational risk accounted for by demand planning practices and their combinations. The conducted analysis provided regression models for particular operational risks. Results: The study reveals that all activities in the demand planning process contribute more or less to lower operational risk in the examined supply chains. In particular, there are strong relationships between demand planning practices and both control and demand risks. On the other hand, the lesser effects of demand planning may be observed in process and supply risks. Conclusions: The study shows that different managerial instruments, which are not inherently dedicated to risk management, when appropriately applied, may have an indirect impact on the mitigation of supply chain risk. In particular, the concept of demand planning might be very helpful for managers when dealing with demand and control risks.
PL
Wstęp: Mimo faktu, że w literaturze przedmiotu podejmowano problem dotyczący roli określonych czynności planowania w łagodzeniu ryzyka i jego skutków, niemniej wciąż brakuje badań podejmujących problematykę jednoczesnego wpływu czynności w planowaniu popytu na zakłócenia wywołane przez czynniki ryzyka operacyjnego w łańcuchach dostaw. W związku z tym celem artykułu jest identyfikacja wpływu procesu planowania popytu na zakłócenia wywołane przez ryzyko operacyjne. Innymi słowy, celem niniejszej pracy jest rozpoznanie czy operacyjne czynniki ryzyka i ich negatywne konsekwencje mogą zostać ograniczone za pomocą aplikacji czynności w procesie planowania popytu w łańcuchach dostaw. Metody: W artykule przeprowadzono dwa etapy wielowymiarowej analizy statystycznej. W pierwszym etapie zmienne zostały zredukowane za pomocą analizy czynnikowej w celu identyfikacji podstawowych konstruktów. W drugim etapie badania, przeprowadzono analizę regresji wielorakiej po to, aby porównać wpływ poszczególnych czynności w planowaniu popytu na konsekwencje ryzyka operacyjnego. Wyniki: W rezultacie przeprowadzonego badania stwierdzono, że czynności planowania popytu w mniejszym lub większym stopniu przyczyniają się do ograniczenia ryzyka operacyjnego w łańcuchach dostaw. W szczególności, istnieją silne relacje między planowaniem popytu i konsekwencjami ryzyka decyzyjnego oraz ryzyka popytowego. Z drugiej strony, mniejszy wpływ planowania popytu można obserwować w przypadku ryzyka związanego z fizycznym przepływem produktów oraz ryzyka w sferze dostaw. Wnioski: Badanie pokazuje, że metody zarządzania, niekoniecznie dedykowane dla potrzeb ograniczania ryzyka, mogą istotnie przyczyniać się do zmniejszenia jego konsekwencji w łańcuchach dostaw. W szczególności koncepcja planowania popytu może zostać wykorzystana przez menedżerów w przypadku ograniczania konsekwencji ryzyka decyzyjnego i ryzyka popytowego.
PL
Rozważamy szeroki i długi asortyment, typowy dla konglomeratów produkcyjnych, ale szczególnie dla hurtowych oraz detalicznych przedsiębiorstw handlowych. Przedsiębiorstwo stosujące rynkową formułę ceny powinno brać pod uwagę zależności cenowo-popytowe, od których zależą sprzedaż i zysk. Zamiast złożonych rynkowych modeli systemu popytowego czy agregacji wyników z modeli teorii wyboru konsumenta proponujemy i dyskutujemy metodykę szacowania substytucji cenowej towarów bezpośrednio na podstawie grupowania mikrodanych o klientach przedsiębiorstwa. Atutem metodyki jest macierzowy model teoretyczny relacji popytowo-cenowych, w którym ceny są zmiennymi porządkowymi. Model można estymować na podstawie mikrodanych o zakupach klientów dobranych warstwowo-losowo spośród wszystkich klientów przedsiębiorstwa. Do estymacji i weryfikacji modelu zastosowano w artykule metody: wieloczynnikowej analizy wariancji i regresji Poissona. Dane dotyczą ilości sprzedaży produktów klientom wybranego przedsiębiorstwa oraz cen sprzedaży. Wyniki otrzymane obiema metodami są zgodne ze sobą i z teorią mikroekonomii. Weryfikacja założeń metod estymacji wskazała, że nie wszystkie z nich są spełnione w próbce badawczej.
EN
Let us consider wide and deep assortment, which is typical for a multiproduct producer or for a wholesaler. Commodity price affects its an other commodities quantities saled to the customer. We mean price-demand relations, that should be taken into account by the ologopolist that prices his commodities using market formula. Therefore we propose our theoretical model of substitution that holds own price effect, price substitution effect and income effect. We define price as discrete variable with low, middle and high range of values and model theoretically demand for two substitutes concerning their prices relation. The model is appropriate for count sales data of individual customers. We use ANOVA method for individual demand analysis in groups of customers. Customers are selected by random stratified sampling. Our model is verified with 2-factor ANOVA of main and price interaction effects. Feasible method of our model verification is also Poisson regression, which we estimate in the paper. Results of both estimation methods are coherent and approve our theoretical model of demand relations between substitutes.
EN
The aim of this study is to analyse and explain selected phenomena observed on the Polish insurance market through the behavioral finance. The analysis focuses mainly on the description and explanation of deviations from instrumental rationality, which in practice has been reduced to maximizing the expected utility (according to Expected Utility Hypothesis, EUH). However, it also includes some examples of phenomena that may be explained by deviations from epistemic rationality (rationality in the sphere of evaluations). As part of the research work, secondary data was used, from reliable sources, and a critical analysis of the literature and market reports. This work can be a kind of summary, which is the basis for further research, and can also have practical applications among managers preparing insurance products and designing sales processes. Research confirmed the possibility of using behavioral finance theorems to explain selected phenomena on the Polish insurance market.
PL
Celem niniejszej pracy jest analiza i próba wyjaśnienia wybranych zjawisk obserwowanych na polskim rynku ubezpieczeń przez pryzmat finansów behawioralnych. Analiza skupia się głównie na opisie i wyjaśnieniu odstępstw od racjonalności instrumentalnej, która w praktyce została sprowadzona do maksymalizacji oczekiwanej użyteczności (zgodnie z Expected Utility Hypothesis, EUH). Nie brak w niej jednak także przykładów zjawisk mogących zostać wyjaśnionych odstępstwami od racjonaliści epistemicznej (racjonalność w sferze ocen). W ramach pracy badawczej wykorzystano dane wtórne, ze źródeł powszechnie uznawanych za wiarygodne oraz raporty rynkowe. Niniejsza praca może stanowić swoistego rodzaju podsumowanie będące bazą do dalszych badań oraz może mieć także zastosowanie praktyczne wśród menadżerów przygotowujących produkty ubezpieczeniowe i projektujących procesy sprzedażowe. Badania potwierdziły możliwość zastosowania twierdzeń finansów behawioralnych do wyjaśnienia wybranych zjawisk na polskim rynku ubezpieczeń.
PL
Popyt konsumpcyjny ma kluczowy wpływ na perspektywy rozwoju gospodarki krajowej, a sektor budowlany stanowi znaczny udział w strukturze polskiego PKB. Okres kryzysu jest szczególnym środowiskiem warunkującym zachowania społeczne i zarazem pierwszym etapem nowego cyklu koniunkturalnego. Identyfikacja reakcji społecznych panujących w tej fazie rzutuje na prognozowanie dalszych części cyklu. Celem badań było przeanalizowanie wpływu środowiska gospodarczego uwarunkowanego epidemią COVID-19 na zachowania nabywców nieruchomości mieszkaniowych. Aby osiągnąć cel, wykonano badania empiryczne niereaktywne i sondażowe. Uzyskane rezultaty wskazują, dlaczego w Polsce mieszkania postrzega się jako bezpieczną formę inwestycji, oraz stanowią pomocne narzędzie do prognozowania przyszłości polskiego rynku mieszkaniowego.
EN
Consumer demand has a key impact on the development prospects of the national economy, and the construction sector accounts for a significant share in the structure of Polish GDP. The period of crisis is a special environment conditioning social behaviour and, at the same time, the first stage of the new business cycle. Understanding the social reactions prevailing in this phase influences the forecasting of further parts of the cycle. The aim of the study was to analyse the impact of the economic environment conditioned by the COVID-19 epidemic on the behaviour of residential real estate buyers. In order to achieve the goal, empirical non-reactive and survey research were carried out. The obtained results show why flats in Poland are perceived as a safe form of investment and provide a helpful tool for forecasting the future of the Polish housing market.
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.