Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  profil kompetencji zawodowych
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
EN
In recent years, environmental regulations affecting the metal sector, such as EU directives on recycling, waste treatment and recovery, increased significantly. Metal companies must fulfill considerable environmental requirements. The article presents the objective of the GreenPoint initiative, which is to support SMEs operating in the metal sector to be more environmental friendly, improving their working practices and fostering a green thinking culture within the company. It addresses especially four metal subsectors: garages, machining, surface treatment and metal coating workshops. This objective is aligned with the initiatives promoted by the EC regarding green jobs and green skills, in addition other parallel policies and recommendations such as the Europe 2020 growth strategy.
PL
Przemysł metalowy często uważa się za „niewidzialny” sektor, mimo iż obejmuje on większość europejskich miast i regionów. Można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że większość Europejczyków mieszka w pobliżu firm zajmujących się obróbką metali. Choć sektor ten skupia wiele dużych przedsiębiorstw, jest zdomino-wany przez MŚP działające w charakterze poddostawców dla różnych dziedzin prze-mysłu, takich jak przemysł motoryzacyjny, lotniczy, maszynowy, transportowy, bu-dowlany i żywnościowy. Profil kompetencji zawodowych Promotora ochrony środowiska w przedsię-biorstwie (GreenPoint) może być wykorzystany przez instytucje edukacyjne jak i pracodawców. Może być dokumentem przewodnim dla opracowania programów doskonalenia zawodowego, do opisu stanowisk i profili kompetencyjnych, rekrutacji, selekcji i oceny pracowników, wartościowania pracy, oceny ryzyka zawodowego. Zrealizowane cele wdrożonego modułowego programu doskonalenia kompetencji proekologicznych niewątpliwie będą miały wpływ na zwiększenie zasobów ludzkich przedsiębiorstw metalowych w wykwalifikowaną kadrę z zakresu ochrony środowi-ska. Zachowania prośrodowiskowe pracowników przedsiębiorstw sprzyjać będą bez-piecznej pracy, mniejszym kosztom przedsiębiorstw niewywiązywania się z obligato-ryjnych działań środowiskowych, poprawie wizerunku firm przyjaznych środowisku. Nowe kompetencje pracowników przedsiębiorstw umożliwią im zachowanie dotychczasowych stanowisk pracy i umożliwić doskonalenia kompetencji prośrodowisko-wych na wyższych poziomach edukacji.
PL
Organizacja Narodów Zjednoczonych przewiduje, że do 2050 r. liczba ludności na świecie wyniesie 9,7 miliarda osób i wzrośnie o 25% w stosunku do 2015 r. (The future Alternative pathways to 2050 of food and agriculture. FAO, 2018). Ze względu na wzrost liczby ludności oczekuje się, że produkcja rolno-spożywcza wzrośnie na całym świecie. W UE, pod względem miejsc pracy i wartości dodanej, przemysł rolno-spożywczy jest największym sektorem produkcyjnym. Pomimo dynamizmu sektora konieczne jest dalsze jego wspieranie, aby osiągnąć jego pełny rozwój w odpowiedzi na różne wymagania żywieniowe młodych i starszych ludzi, a także różne wzorce konsumpcji, miejsca pracy i warunki życia ludności (miejskiej i wiejskiej). Rolnictwo, podobnie jak pozostałe działy gospodarki, funkcjonuje i rozwija się w warunkach kształtowanych głównie przez rynek i prawa ekonomiczne. Wgospodarce rynkowej podstawowym czynnikiem rozwoju każdego sektora jest popyt na dany produkt zarówno na rynku krajowym, unijnym, jak i światowym. Wzrost potencjału przemysłu rolno-spożywczego UE będzie możliwy dzięki m.in. innowacyjnym przedsięwzięciom technologicznym w sektorze, doskonaleniu kompetencji kapitału ludzkiego i finansowaniu sektora. W pracy przedstawiono profil kompetencji zawodowych, społecznych i kluczowych dla stanowiska pracy menedżer ds. internacjonalizacji opracowanego na podstawie międzynarodowych badań diagnostycznych prowadzonych wśród przedsiębiorstw sektora rolno-spożywczego. Prace badawcze prowadzone były w ramach projektu Start-Up Internationalisation in the agriFOOD industry (SUI FOOD), finansowany w ramach programu ERASMUS+ (2019 r.). Działania projektu wpisują się w realizację celów Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030: Przekształcamy nasz świat.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.