Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 24

first rewind previous Page / 2 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  raportowanie
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 1
|
issue 3
349-361
PL
Mając na względzie cel niniejszego opracowania, jakim jest konfrontacja ujęcia teoretycznego i praktycznego społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw funkcjonujących w Polsce, opracowanie podzielone zostało na dwie części. W pierwszej z nich umieszczono zwięzły opis drogi, jaką pokonała koncepcja CSR, by zyskać coraz bardziej rosnącą popularność. Wskazano, jaką rolę może odgrywać otoczenie zewnętrzne przedsiębiorstw w procesie realizacji tej koncepcji oraz jakie podejścia przedsiębiorstw do tej koncepcji są możliwe. Druga część opracowania poświęcona została ocenie praktyki CSR polskich przedsiębiorstw, przy użyciu różnych, dostępnych narzędzi, tj. bazy raportów biznesowych, indeksów giełdowych spółek odpowiedzialnych społecznie, rankingów i konkursów społecznie odpowiedzialnych przedsiębiorstw. Dzięki temu, udało się w pewnym stopniu, zaznaczyć Polskę na mapie społecznie odpowiedzialnego biznesu.
PL
Celem artykułu jest przedstawienie miejsca i sposobu prezentacji danych niefinansowych dla zrównoważonego rozwoju przez przedsiębiorstwa społecznie odpowiedzialne. Aktualnie coraz większa grupa przedsiębiorstw na etapie budowy swojej strategii rozwoju stara się, poza informacjami finansowymi, uwzględniać także aspekty środowiskowe, społeczne oraz relacje z różnymi grupami interesariuszy, a więc realizować ideę odpowiedzialnego biznesu. Informacje niefinansowe ujawniane w sprawozdawczości przedsiębiorstw są właśnie podstawowym narzędziem w komunikacji z otoczeniem. Raportowanie tych informacji przez przedsiębiorstwa stało się w literaturze przedmiotem szerokiej dyskusji, w której podkreśla się, że era oceny biznesu przez pryzmat wskaźników finansowych mija. W strategii długoterminowej coraz większego znaczenia nabiera wartość firmy, mierzona zarówno danymi ilościowymi, jak też jakościowymi. Odpowiedzią na te wyzwania jest raportowanie niefinansowe w zakresie zrównoważonego rozwoju, które jest przedmiotem artykułu. W artykule przedstawiono sposób prezentacji informacji niefinansowych na przykładzie przedsiębiorstwa DNV Group AS. Analizę zakresu, formy i struktur raportowania informacji niefinansowych zaprezentowano za okres pięciu lat tj. za lata 2015-2019.
PL
Miasta odgrywają istotną rolę w rozwoju i postępie cywilizacyjnym, wpływają w znacznym stopniu na swoje otoczenie. Ten wpływ może być pozytywny, ale też niekorzystny. Dlatego tak ważny jest przemyślany i zrównoważony rozwój miast, a dokonania realizowane w ramach tego rozwoju powinny podlegać pomiarowi, monitorowaniu i raportowaniu. O sukcesie miast decyduje m.in. transparentny sposób komunikowania działań, który można realizować poprzez raport zrównoważonego rozwoju. Celem artykułu jest podkreślenie zasadności raportowania zrównoważonego miast i wskazanie normy ISO 37120 jako istotnego wyznacznika dla zawartości informacyjnej takiego raportu. Przyjęta metodologia to studia literatury, dedukcja oraz analiza normy ISO 37120. We wnioskach wskazano korzyści, jakie miasto może osiągnąć poprzez aplikację normy. W pracy przyjęto normatywne podejście mające na celu wskazanie obszarów, w których najbardziej potrzebne są zmiany, i gdzie są one wykonalne.
PL
Społeczna odpowiedzialność biznesu − Corporate Social Responsibility (CSR) − jest przedmiotem zainteresowania wielu firm wiodących w swojej branży. Korzyści z jej wdrożenia upatruje się w poprawie wizerunku przedsiębiorstwa, we wzroście jego konkurencyjności, w redukcji kosztów, polepszeniu relacji z klientami, przychylności władz samorządowych i społeczności lokalnej, a także zwiększeniu satysfakcji pracowników, ich lojalności i motywacji. Jako jeden z czynników wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem jest integralnym elementem strategii służącym do sukcesywnej oceny uzyskanych efektów społecznych i gospodarczych. W tym miejscu przedsiębiorstwa napotykają wiele problemów, z których najważnieszy jest dobór odpowiednich wskaźników i metod raportowania. Warto jednak podjąć się tego wyzwania, gdyż opracowanie raportu świadczy o dojrzałości strategii społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa, jak również jest narzędziem komunikacji i monitorowania postępów w osiąganiu zamierzonych działań. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wyników analiz dostępnych materiałów stanowiących części składowe raportów społecznej odpowiedzialności, istotnych z punktu widzenia funkcjonowania przemysłu wydobywczego i jego postrzegania przez konkurencję i społeczeństwo.
PL
W Polsce zaobserwować można wzrost zainteresowania społeczną odpowiedzialnością biznesu. Jednakże różne jest podejście firm do rozumienia tej koncepcji. Najczęściej stosowaną praktyką jest utożsamianie społecznej odpowiedzialności z public relations, co przyczynia się do negatywnego jej postrzegania przez interesariuszy. Powoduje też, że kwestionowana jest wiarygodność informacji niefinansowych zawarta w raportach CSR. Stąd celem artykułu jest ustalenie odpowiedzi na następujące pytania: jaka jest przydatność raportów CSR do oceny wpływu firm na otoczenie; czy można uznać ujawnienia na temat CSR jako zjawisko greenwashing? W realizacji tak sformułowanego celu wykorzystano analizę literatury przedmiotu, prac zawierających badania na temat CSR oraz przegląd zawartości wybranych raportów z tego obszaru. Otrzymane rezultaty wskazują, że przedsiębiorstwa ujawniają zazwyczaj pozytywne aspekty swojej działalności, z pominięciem tych niepożądanych. Takie podejście przyczynia się do kwestionowania wiarygodności informacji zawartych w raportach CSR.
PL
Podstawowym i najbardziej ogólnikowym miernikiem efektywności przedsiębiorstwa handlowego jest wypracowana marża brutto, która musi pokrywać wielostopniowe koszty stałe. Zarządzający o wysokiej świadomości menedżerskiej poszukują jednocześnie metod zapewniających pozyskiwanie użytecznych informacji o kosztach i efektywności poszczególnych handlowców oraz całego działu, jak również podstaw do budowy skutecznego systemu motywowania. Takich rozwiązań dostarcza rachunkowość odpowiedzialności. Postawionym i zrealizowanym celem artykułu jest w związku z powyższym zaprezentowanie koncepcji raportowania rezultatów centrum zysków w konkretnym przedsiębiorstwie handlowym ze wskazaniem determinantów jej opracowania i wdrażania. Aplikacyjny charakter rozważań poparty teoretyczną deliberacją skutkował wykorzystaniem metod: indukcji i dedukcji, analizy literatury oraz dydaktycznego i praktycznego doświadczenia autora.
PL
Głównym celem artykułu jest identyfikacja i ocena sposobu ujawniania w sprawozdaniu finansowym stosowanej polityki rachunkowości odnośnie do prac rozwojowych. Próbę badawczą stanowiły sprawozdania finansowe i sprawozdania z działalności spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie z sektora informatycznego za 2016 rok. Badanie zostało przeprowadzone na podstawie analizy materiałów źródłowych oraz kwestionariuszy ankiety, bazujących na założeniach skali Likerta. Dokonano oceny stopnia ujawnień pięciu zmiennych, koniecznych do aktywowania nakładów ponoszonych na prace rozwojowe oraz oceniono, czy spółki ujawniają w sprawozdaniach finansowych i/lub sprawozdaniach z działalności zarządu typy działalności rozwojowej. Wyniki analizy wykazały, że stopień komunikowania informacji na temat prac rozwojowych jest niewystarczający do jasnego zrozumienia tego obszaru działalności spółki.
PL
Celem artykułu jest wskazanie istoty, znaczenia, narzędzi do raportowania o kapitale intelektualnym organizacji. Obiektem oceny są organizacje funkcjonujące w warunkach nowej gospodarki. Metoda badawcza opiera się na krytycznej analizie dostępnej literatury przedmiotu. W artykule wskazano, że kapitał intelektualny stanowi najsilniejszy atut w tworzeniu wartości firmy i jej przewagi konkurencyjnej. Podkreślono, że tworzy on ponadprzeciętną wartość dla przedsiębiorstwa, dlatego konieczne jest mierzenie i komunikowanie jego wartości interesariuszom. Odniesiono się do wybranych metod pomiaru kapitału intelektualnego, wskazując jego wady i zalety. Przedstawiono istotę, potrzebę i zalety raportowania o kapitale intelektualnym. Odniesiono się do dyrektywy UE dotyczącej ujawniania informacji niefinansowych.
EN
The article is the result of the author’s empirical research covering the evaluation of the effectiveness and economic and financial conditio of housing cooperatives by means of the indicator analysis of financial statements. The aim of the article is to identify and compare the scope of voluntary disclosures of financial indicators in management reports on the activity of housing cooperatives. It outlines the key differences between the housing company and the housing cooperative as regards the principles for the preparation and assessment of financial statements and the functioning of both entities. The financial statements of housing cooperatives were also evaluated in terms of their potential in the financial analysis, indicating the limitations resulting from the most common rules of their preparation. The study was based on a comparative analysis of the content of importing the activity. In total, the study covered the reports of 100 housing cooperatives operating in the West Pomeranian and Łódź Voivodeships. Apart from the restriction related to the area of activity, the selection of the sample was random. Out of the examined sample, only 27 evaluations presented the results of effectiveness of operations and economic and financial condition using the calculated financial indicators on the basis of data from financial statements. In the first phase of the study, the deduction method was used in a general way to determine the scope of disclosures in reports prepared and published by housing associations on websites. The induction method applied in the final stage of the research allowed to formulate general conclusions. In the conducted research, in particular, the methods of monographs, content analysis, descriptive analysis and comparative analysis were used. As a result of the conducted research it was found that housing cooperatives often make different choices regarding the type of indicators, calculation formulas used or the number of presented indicators. Liquidity ratios were most frequently presented. As a result of the conducted research, the current state of reporting of financial indicators by housing cooperatives was made, part of commonly used financial indicators used to evaluate companies was rejected and financial indicators were proposed that allow to assess the condition and effectiveness of specific units, such as housing cooperatives.
PL
Artykuł jest efektem autorskiego badania empirycznego obejmującego problematykę oceny efektywności działania i kondycji ekonomiczno-finansowej spółdzielni mieszkaniowych za pomocą wskaźnikowej analizy sprawozdań finansowych. Celem artykułu jest identyfikacja i porównanie zakresu dobrowolnych ujawnień wskaźników finansowych w sprawozdaniach zarządu z działalności spółdzielni mieszkaniowych. Przedstawiono w nim kluczowe różnice pomiędzy przedsiębiorstwem a spółdzielnią mieszkaniową w odniesieniu do zasad sporządzania sprawozdań finansowych i ich oceny oraz funkcjonowania obu podmiotów. Dokonano również oceny sprawozdań finansowych spółdzielni mieszkaniowych pod względem ich możliwości w analizie finansowej, wskazując ograniczenia wynikające z najczęściej spotykanych zasad ich sporządzania. Badanie polegało na analizie porównawczej zawartości sprowadzania działalności. Łącznie badaniem objęto sprawozdania 100 spółdzielni mieszkaniowych działających na obszarze województw zachodniopomorskiego i łódzkiego. Poza ograniczeniem związanym z obszarem działalności dobór próby był przypadkowy. Z badanej próby tylko 27 ocen prezentowało wyniki efektywności działania i kondycji ekonomiczno-finansowej z zastosowaniem wyliczonych wskaźników finansowych na podstawie danych pochodzących ze sprawozdań finansowych. W badaniach w pierwszej fazie wykorzystano metodę dedukcji, w sposób ogólny wyznaczając zakres ujawnień w sprawozdaniach sporządzanych i publikowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe na stronach internetowych. Zastosowana w końcowej fazie badań metoda indukcji pozwoliła sformułować ogólne wnioski. W przeprowadzonych badaniach w szczególności wykorzystano metody monografii, analizy treści, analizy opisowej, analizy porównawczej. W wyniku przeprowadzonych badań ustalono, że spółdzielnie mieszkaniowe dokonują często odmiennych wyborów odnośnie do rodzaju wskaźników, stosowanych formuł obliczeniowych czy ilości prezentowanych wskaźników. Wskaźniki płynności były najczęściej prezentowane. W wyniku przeprowadzonych badań dokonano obecnego stanu raportowania wskaźników finansowych przez spółdzielnie mieszkaniowe, odrzucono część wskaźników finansowych powszechnie stosowanych do oceny przedsiębiorstw i zaproponowano wskaźniki finansowe pozwalające ocenić kondycję i efektywność specyficznych jednostek, jakimi są spółdzielnie mieszkaniowe.
|
2019
|
vol. 1
|
issue 340
57-72
EN
The aim of the article is to identify the most important benefits associated with the use of XBRL for the needs of reporting on capital markets enumerated and analyzed by supervisors of these markets and verified in empirical scientific research. Analyzes and research indicate that the use of the XBRL standard as a tool supporting financial reporting can improve the flow of information, increase the quality and quantity of data available to recipients, increase the comparability of financial statements, increase the ability of users to process and analyze data. The standard may have a major impact on the functioning of the capital market by reducing information asymmetry between market participants, reducing costs of equity, increasing market liquidity. The benefits of using XBRL can be noted by all participants of the capital markets – enterprises financing their operations through these markets, market regulators, investors and analysts.
PL
Celem artykułu jest identyfikacja najważniejszych korzyści związanych z zastosowaniem XBRL na potrzeby raportowania na rynkach kapitałowych, wymienianych i analizowanych przez nadzorców tych rynków, a także weryfikowanych w empirycznych badaniach naukowych. Analizy i badania wskazują, że zastosowanie standardu XBRL jako narzędzia wspomagającego raportowanie finansowe może prowadzić do usprawnienia przepływu informacji, zwiększenia: jakości i ilości danych dostępnych dla odbiorców, porównywalności sprawozdań finansowych, a także zdolności przetwarzania i analizowania danych przez ich użytkowników. Standard może mieć duży wpływ na funkcjonowanie rynku kapitałowego, prowadząc między innymi do zmniejszenia asymetrii informacyjnej między uczestnikami rynku, redukcji kosztów kapitału własnego, zwiększenia płynności rynku. Korzyści z zastosowania XBRL mogą być odnotowywane przez wszystkich uczestników rynków kapitałowych–przedsiębiorstwa finansujące swoją działalność za pośrednictwem tych rynków, regulatorów rynków, inwestorów i analityków.
PL
Celem artykułu jest prezentacja współczesnych trendów w obszarze raportowania wykreowanej w przedsiębiorstwach wartości dodanej. W artykule wskazano na potrzebę wykorzystywania „czwartego sprawozdania finansowego” dla zapewnienia realizacji oczekiwań wszystkich interesariuszy, zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju. W publikacji określono, dla kogo w przedsiębiorstwach tworzona jest wartość oraz w jaki sposób następuje jej rozdysponowanie. Dodatkowo, przedstawiono przykłady aktualnie stosowanych metodologii, wykorzystywanych na potrzeby określenia kierunków dystrybucji wartości dla jej beneficjentów. Wykorzystana metodyka badawcza bazuje na porównaniu zaprezentowanych metodologii podziału wartości i poddaniu ich krytycznej ocenie na potrzeby stworzenia transparentnego systemu raportowania wyników.
EN
The aim of the article is to present contemporary trends in the area of reporting of created value added in enterprises. The article pointed out the need to use 'fourth financial statements' to ensure the implementation of the expectations of all stakeholders, compatibly with the concept of sustainable development. In the publication defined the stakeholders and showed the ways of distribution of value creation. Additionally, it was presented the current examples methodologies, adapted for determining the directions of the value distribution for its beneficiaries. The research methodology based on a comparison of the presented methodology of value distribution and subjected to critical evaluation on the need to create of transparent reporting system.
EN
The first aim of the paper is to answer the question regarding the scope of the information on philanthropic cooperation revealed by corporations and charitable organizations in a transition country. We explore the findings from the content analysis of disclosures of 41 corporations and 82 foundations. The results showed that the scope of disclosure on corporate and NGO collaborations is small on both sides. The second objective of the paper is to explore the reasons of the small scope of disclosure on corporations’ and NGOs’ collaborations. In order to achieve the second aim, we extended our analysis through interviews with CSR managers and directors of foundations. Firstly, some managers adopt the stance that when there is no legal requirements or even voluntary guidelines (like GRI Guidelines), no further disclosure on collaboration is necessary. Moreover, the managers of corporations tend to follow the materiality rule in voluntary disclosure and reveal information only in projects with the biggest budgets and/or major social impact. NGOs do not see the benefits for them in publishing detailed information about their collaboration with companies.
PL
Pierwszym celem artykułu jest odpowiedź na pytanie badawcze, jaki jest zakres ujawnianych informacji o współpracy korporacji i organizacji pozarządowych w Polsce. Dla realizacji tego celu zostały przeprowadzone badania ilościowe w formie analizy treści. Źródłem informacji wykorzystanych w badaniu są strony internetowe korporacji, fundacji oraz raporty społecznej odpowiedzialności. W badaniu wykorzystano ujawnienia 41 korporacji i 82 fundacji. Drugim celem artykułu jest zbadanie przyczyn niskiego poziomu ujawnień informacji o współpracy korporacji i organizacji nienastawionych na zysk. Aby osiągnąć drugi cel, zostały przeprowadzone wywiady z menedżerami CSR w korporacjach i z dyrektorami wybranych fundacji. Niektórzy menedżerowie wskazali, że jeśli nie ma obowiązkowych wymagań, ujawnienia dobrowolne nie są konieczne. Ponadto podstawą do podjęcia decyzji o ujawnieniu informacji jest jej istotność i tylko projekty, na które korporacje wydają duże kwoty środków pieniężnych lub projekty o wysokim wpływie społecznym są odpowiednio opisywane. Organizacje pozarządowe nie dostrzegają natomiast korzyści z ujawnień odnośnie do współpracy z korporacjami.
PL
Celem artykułu jest identyfikacja kosztów oraz uwarunkowań implementacji XBRL jako standardu raportowania finansowego na rynkach kapitałowych. Na potrzeby artykułu dokonano przeglądu wyników badań empirycznych, a także stanowisk, raportów, dokumentów konsultacyjnych nadzorców wybranych rynków kapitałowych dotyczących standardu XBRL oraz przeprowadzono analizę treści zebranych źródeł podporządkowaną celowi badania. Wykorzystanie standardu XBRL jako narzędzia wspomagającego raportowanie finansowe może potencjalnie nieść ze sobą szereg korzyści, takich jak m.in. przyspieszenie procesu raportowania i usprawnienie przepływu informacji, zwiększenie rzetelności i jakości przesyłanych danych, łatwiejsza, szybsza, bardziej elastyczna, wszechstronna i dokładna analiza danych, zwiększenie porównywalności sprawozdań finansowych. Wdrożenie standardu wiążę się też z określonymi kosztami, które muszą być poniesione przez poszczególnych uczestników wymiany informacji. Jak pokazują analizy i badania, zarówno możliwość realizacji i skala potencjalnych korzyści, jak i koszty związane z wykorzystaniem XBRL mogą być uzależnione od takich czynników jak m.in. wielkość przedsiębiorstwa, branża, w której działa przedsiębiorstwo, tryb wdrażania standardu, zasady wdrażania i stosowania standardu przewidziane przez nadzorców rynków kapitałowych, scenariusz implementacji XBRL przyjęty przez przedsiębiorstwo, poziom rozwoju infrastruktury technologicznej oraz bazy edukacyjno-szkoleniowej.
EN
The purpose of this article is to identify the costs and determinants of implementing XBRL as a standard for financial reporting on capital markets. The results of empirical research as well as statements, reports, consultation papers of supervisors of selected capital markets regarding XBRL were reviewed and the content of the collected sources was analyzed. The use of the XBRL standard as a tool supporting financial reporting can potentially bring a number of benefits, such as speeding up the reporting process and improving the flow of information, increasing the reliability and quality of data transferred, making data analysis easier, faster, more flexible, comprehensive and accurate, and increasing the comparability of financial statements. Implementation of the standard is also associated with specific costs that must be incurred by participants of information exchange. As the analyses and research show, the scale of potential benefits, as well as costs related to the use of XBRL may depend on such factors as the size of the enterprise, the industry in which the enterprise operates, the standard implementation mode, rules for implementation and application of the standard provided by capital market supervisors, the XBRL implementation scenario adopted by the enterprise, the level of development of technological infrastructure, and the education and training base.
EN
The aim of the article is to identify the required substantive range of tax expenditures reports in Poland – on the base of the countries that have many years of experience in this field. The starting point for the analysis is to specify the essence of tax preferences and its functions. The article is divided into four main parts: the essence of tax preferences, tax expenditures reports, solutions applied in some countries such as Australia and Canada, and the scope of Polish tax expenditures reports. The authors have attempted to determine a model of such report, in order to point out the desired direction of change in Poland.
PL
Celem artykułu jest próba zidentyfikowania pożądanych elementów raportu tax expenditures w Polsce na bazie doświadczeń krajów, które posiadają wieloletnią praktykę w tym zakresie. Punktem wyjścia do przeprowadzenia analizy jest wskazanie istoty preferencji podatkowych oraz funkcji, które mają realizować. Artykuł został podzielony na cztery części. Autorzy, na podstawie analizy zakresu raportowania tax expenditures (TEs) w Australii i Kanadzie, podjęli w nim próbę określenia „modelowego” zakresu merytorycznego takiego raportu. Jednocześnie wskazali na doświadczenia Polski w tym zakresie w celu wykazania pożądanego kierunku zmian.
PL
Artykuł jest efektem oryginalnego badania empirycznego i uzupełnia lukę poznawczą, gdyż w dotychczasowych badaniach nad raportowaniem wskaźników finansowych nie dokonywano porównań pomiędzy różnymi typami komunikatów. Celem artykułu jest ustalenie i porównanie zakresu dobrowolnych ujawnień wskaźników finansowych w różnych komunikatach spółek publicznych wchodzących w skład indeksu WIG20. Badanie polegało na analizie zawartości komunikatów umieszczanych przez spółki na stronach internetowych, takich jak sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności, raport audytora, list prezesa do akcjonariuszy, prezentacja wyników dla inwestorów, arkusz kalkulacyjny z danymi finansowymi oraz dane publikowane bezpośrednio na stronie internetowej. Łącznie zbadano 106 komunikatów. Wykorzystano metodę analizy treści, analizy opisowej, analizy porównawczej i metodę indukcji. W wyniku przeprowadzonych badań ustalono, że wybrane wskaźniki finansowe (z łącznej liczby 22 raportowanych wskaźników w badanej populacji) są prezentowane w różnych komunikatach, przy czym spółki dokonują odmiennych wyborów odnośnie rodzaju wskaźników, miejsca publikacji i stosowanych formuł obliczeniowych. Największą popularnością cieszyły się wskaźniki oparte na mierniku EBITDA, co jest zaskakujące.
EN
The article is the result of an original empirical study and complements the cognitive gap in existing studies on the reporting of financial indicators – no comparisons have been made so far between different types of messages. The purpose of the article is to identify and compare the scope of voluntary disclosures of financial ratios in the announcements of public companies included in the WIG20 index. The study includes the analysis the content of messages posted by companies on websites, such as financial statements, annual report, auditor's report, letter of the president to shareholders, presentation of results for investors, spreadsheet with financial data and data published directly on the website. In total, 106 messages were examined. Content analysis, descriptive and comparative analysis, and the induction method were used. As a result of the conducted research, it was found that selected financial indicators (out of a total of 22 reported indicators in the surveyed population) are presented in various messages, while companies make different choices regarding the type of indicators, place of publication and calculation formulas used. The EBITDA-based ratios were the most popular, which is a surprising finding.
PL
W dniu 23 października 2019 r. Unia Europejska przyjęła dyrektywę o ochronie sygnalistów. Dyrektywa miała być przełomowym narzędziem w ochronie sygnalistów. Wprowadza ona niezbędne i prawidłowe standardy ochrony interesów Unii Europejskiej oraz sygnalistów, którzy zgłaszają naruszenia prawa unijnego. Model ochrony sygnalistów ma wykraczać poza wszelkie standardy ochrony sygnalistów w państwach członkowskich. Niemniej jednak skuteczność dyrektywy jest trudna do oceny bez pełnej transpozycji w państwach członkowskich. Proces implementacji nie zakończył się w dniu 17 grudnia 2021 r., kiedy upłynął termin jej wprowadzenia do krajowego porządku prawnego. Autorka zwraca uwagę, że dyrektywa nie zawiera kompleksowego modelu zgłaszania nieprawidłowości, co skutkuje niepełną konceptualizacją tej instytucji.
EN
On October 23, 2019, the European Union adopted the Directive on protecting whistleblowers. The Directive was intended to be a groundbreaking tool in protecting whistleblowers. The Directive introduces essential and correct standards to protect the interests of the European Union and whistleblowers who report breaches of EU law. The whistleblower protection model is designed to go beyond any standards of whistleblower protections in the Member States. Nevertheless, the effectiveness of the Directive is difficult to assess without complete transposition in the Member States. The process did not end with the saying as of December 17, 2021 in Poland, which is only at the draft bill stage. The author notes that the Directive does not provide a comprehensive model for reporting irregularities, which results in an incomplete conceptualization of this institution.
EN
The purpose of the article is to identify the scope and to assess the quality of disclosures of profit levels and profitability ratios in the communications of public companies included in the WIG20 index. The research involved analyzing the content posted by companies on websites, such as financial statements, the annual report, chairman’s letter to the shareholders, the presentation of results for investors, and financial highlights published directly on the website. In total, nearly 70 communiques were analyzed. The descriptive analysis method, the comparative analysis and the induction method were used. As a result of the conducted research, it was determined whether and in which communications, and at which levels, the financial results and profitability ratios are reported and what is their frequency in the individual postings. The calculation formulas used between the companies were compared, the uniformity of the formulas used by each company in various messages was verified and their consistency with the reported numbers was checked.
PL
Celem artykułu była identyfikacja zakresu i ocena jakości ujawnień poziomów wyniku finansowego i wskaźników rentowności w komunikatach spółek publicznych wchodzących w skład indeksu WIG20. Badanie polegało na analizie zawartości komunikatów umieszczanych przez spółki na stronach internetowych, takich jak sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności, list prezesa do akcjonariuszy, prezentacja wyników dla inwestorów oraz dane publikowane bezpośrednio na stronie internetowej. Łącznie przeanalizowano blisko 70 komunikatów. Wykorzystano metodę analizy opisowej, analizy porównawczej i metodę indukcji. W wyniku przeprowadzonych badań określono, czy i w których komunikatach oraz na jakich poziomach raportowane są wyniki finansowe i wskaźniki rentowności oraz jaka jest ich frekwencja w poszczególnych komunikatach. Porównano stosowane formuły obliczeniowe pomiędzy spółkami; zweryfikowano jednolitość formuł stosowanych przez każdą spółkę w różnych komunikatach oraz sprawdzono ich zgodność z raportowanymi wartościami.
PL
W artykule przedstawiono rozważania na temat wdrożenia nettingu w przedsiębiorstwie. Zaprezentowano definicję nettingu oraz informacje dotyczące ścieżki raportowania danych uzyskanych za pomocą tego procesu. W toku przeprowadzonych rozważań scharakteryzowano mocne i słabe strony zastosowania systemu nettingu w rozliczeniach wewnątrzgrupowych. Celem artykułu była prezentacja możliwości wykorzystania systemu nettingu w dziale finansowo-księgowym przedsiębiorstwa ukierunkowanego na raportowanie w systemie ERP. Podczas pisania artykułu zastosowano studia literaturowe, analizę, indukcję oraz wnioskowanie.
EN
The article presents a reflection about the implementation of the netting process in a company. It presents the definition of netting and includes information about reporting paths created by this process. The analysis has presented the strengths and weaknesses of the concept of netting application in the intercompany reconciliation. The aim of the article is to present the possibilities of netting process focused on the ERP reconciliation. While writing the article literature studies, analysis, induction and inference were used.
EN
The aim of the paper is to analyze the use of Business Intelligence systems in the process of the financial consolidation and reporting in enterprises. This study describes the approaches adopted by companies while preparing consolidated financial statements. The paper is based on critical analysis of academic papers and vendor-specific consultants. The findings reveal that a spreadsheet can be sufficient for a simple consolidation usage. However, a dedicated consolidation software should be implemented when the structure of the group is complex. The consolidation software can add value to the organization by improving efficiency and maximizing information use.
PL
Celem artykułu jest analiza wykorzystania systemów Business Intelligence w konsolidacji finansowej i raportowaniu w przedsiębiorstwach. Artykuł opisuje podejścia stosowane przez spółki przy sporządzaniu skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Opiera się na krytycznej analizie artykułów akademickich, opracowań, dokumentacji, a także instrukcji dostawców oprogramowania. Do prostej konsolidacji może być wystarczające użycie arkusza kalkulacyjnego. Gdy struktura grupy jest złożona, należy wdrożyć właściwe oprogramowanie konsolidacyjne. Oprogramowanie do konsolidacji może wnieść wartość dodaną przez poprawę wydajności i maksymalizację informacji.
EN
In the era of digital transformation of enterprises, efficient business analytics is becoming a necessity. The use of appropriate IT systems dedicated to these operations can make making business decisions fast, simple and accurate. This paper describes a number of issues related to the term “Business Intelligence” (BI). The issue of the concept it self was explained, as well as dedicated tools were presented along with solutions based on elements of artificial intelligence. Basic consideration and description of IT tools dedicated to business data analysis can be an excellent starting point for detailed considerations in this field.
PL
W dobie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw, sprawna analityka biznesowa staje się koniecznością. Zastosowanie odpowiednich systemów informatycznych dedykowanych do tych operacji może sprawić, że podejmowanie decyzji biznesowych stanie się szybkie, proste i trafne. W niniejszym opracowaniu opisano szereg zagadnień związanych z terminem „Business Intelligence” (BI). Wyjaśniono kwestię samego pojęcia, a także przedstawiono dedykowane do tego narzędzia wraz z rozwiązaniami opartymi na elementach sztucznej inteligencji. Podstawowe rozważania dotyczą opisu narzędzi informatycznych dedykowanych analizie danych biznesowych, może być doskonałym punktem wyjścia do szczegółowych rozważań w tej dziedzinie.
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.