Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  reprezentacja zbiorowa
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Celem niniejszego krótkiego opracowania jest zarysowanie problemów, z jakimi boryka się zbiorowe prawo pracy w obliczu nowych form organizacji pracy, takich jak platformy cyfrowe. Gospodarka cyfrowa przyniosła automatyzację pracy, cyfryzację procesów i koordynację przez platformy. W porównaniu z innymi przedsiębiorstwami istnieją znaczące różnice w sposobie organizacji i zarządzania platformami za pomocą algorytmów. Pracownicy platform zatrudnienia przeszli długą drogę od początkowej formy organizowania się we wspólnotach samopomocowych, cechach do spółdzielni i pełnego uczestnictwa w strukturach związków zawodowych. Obecnie należy się zastanowić, jak wykorzystać technologie i dane gromadzone przez firmy platformowe z korzyścią dla pracowników.
EN
The purpose of this short discussion paper is to outline the problems faced by collective labour law in face of new forms of work organization such as digital platforms. The digital economy has brought automation of work, digitalisation of processes and coordination by platforms. In comparison to other companies there are significant differences in the way platforms are organized and managed using algorithms. Employment platform workers have gone a long way from initial form of organising in self-help communities, guilds to co-operatives and full participation in trade union structures. Nowadays it has to be considered how to use technologies and data collected by platform companies to the benefit of workers.
PL
Autor koncentruje się na reprezentacji zbiorowej pracowników sektora publicznego. Droga, która doprowadziła do zagwarantowania tym pracownikom prawa koalicji, była znacznie dłuższa, aniżeli w przypadku innych grup zawodowych. Idea podporządkowania indywidualnych interesów pracowników interesowi państwa koliduje z ich prawem koalicji. Obecnie prawo zrzeszania się pracowników sektora publicznego jest powszechnie akceptowanym międzynarodowym standardem, zagwarantowanym w szczególności w konwencjach Międzynarodowej Organizacji Pracy. Oczywiście są dopuszczalne różnego rodzaju wyjątki. W Polsce osoby zatrudnione w sektorze publicznym na podstawie umów o pracę są generalnie uprawnione do zrzeszania się w związki zawodowe. Niemniej jednak nie oznacza to nieograniczonego prawa koalicji w przypadku pracowników administracji publicznej. Polskie prawo wyraźnie wyłącza prawo zrzeszania się w związkach zawodowych np. przez żołnierzy zawodowych, oficerów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego czy Biura Ochrony Rządu, sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, sędziów sądów powszechnych i wielu innych. Co więcej, jak podkreśla autor, to, czy pracownicy będą skłonni skorzystać z przysługującego im prawa koalicji, czy nie, jest w szczególności uzależnione od tego, jakie uprawnienia zostaną przyznane związkom zawodowym. Autor omawia najważniejsze uprawnienia związków zawodowych w sektorze publicznym, zwłaszcza ich prawo do prowadzenia rokowań zbiorowych i zawierania porozumień zbiorowych, oraz prawo wszczynania sporów zbiorowych i organizowania akcji zbiorowych (w tym strajków).
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.